Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Salutare frati hornetisti,

 

Stiti cumva de unde pot face rost de un manual de service pentru Hornet-ul din 2005 sau mai nou?

De fapt ma intereseaza schema electrica pentru motorul de la 2005 incoace.

Daca aveti si puteti, trimiteti o poza cu schema asta.

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am schimbat azi uleiul. Am trecut de la Motul 7100 la Motorex Top Speed 10w40. E un fel de placebo mai ciudat sau Motorexu' asta chiar e "inghitit" mai bine de Hornet? Mi se pare ca merg pe alt motor, am fost mai fericit de la locul "servisarii" spre casa. Recomand Motorex!

 

Si eu am facut aceiasi schimbare de ulei si sunt foarte multumit, in special la schimbarea treptelor de viteza acolo diferenta este destul de mare. Si eu recomand Motorex pt viespe .

 

Cu ea merg de ceva timp....

Intre timp oglinzile au fost schimbate cu unele de CB1000R...

 

Superb exemplar, sper ca intr-o zi sa il putem admira in realitate si sa auzim cum bazaie . Multi Km fara incidente si asfalt uscat. :P

Mesaj completat

Salutare frati hornetisti,

 

Stiti cumva de unde pot face rost de un manual de service pentru Hornet-ul din 2005 sau mai nou?

De fapt ma intereseaza schema electrica pentru motorul de la 2005 incoace.

Daca aveti si puteti, trimiteti o poza cu schema asta.

 

Multam

 

Uite un site cu manualul hornetei din 2006 poate te ajuta . Sanatate

 

http://www.ahm-ownerlink.com/assets/OWNERL...2006_CB600F.pdf

Mesaj completat

Am cautat prin PC si am gasit ceva mai bun :) .

post-42130-1273929088_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmatorul upgrade vor fi cauciucurile,sper sa reusesc sa le schimb saptamana asta sau cel tarziu saptamana viitoare,depinde cand iau salariul.

 

 

 

Am schimbat caucicurile acum 2 zile.Am fost sfatuit sa aleg Michelin Pilot Power Sport Radial,un raport acceptabil pentru necesitatile mele/pret caucicuri.

 

AMAZING !!! Am ramas masca referitor la cat de mult sa schimbat ciclistica motocicletei mele.Pur Nu imi vine sa cred cat de manevrabila a devenit,uneori am senzatia ca ghidonul este o pana,pot fi acolo unde imi doresc sa fiu :D Si nu mai pomenesc de sentimentul de securitate pe care il am acum.WOW !!!

 

Urmeaza sa schimb placutele de frana, si ele sunt la limita...:) Mai ales cele anterioare.110 euro din cate am inteles... :moron: :peace:

 

1000788c.jpg

 

 

1000789j.jpg

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placute SBS am luat ieri de la Florin... /index.php?showuser=34920

Suna-l si n-o sa fi dezamagit.....eu le-am luat la un pret bun.

 

PS.....scuze, acum am vazut ca esti....... :peace: , mda, cam departe. Sapa bine si pe acolo, poate gasti ceva mai ok ca si pret.

Editat de divizia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste bere nu gaseai .....

 

:) Am gasit si ce doreai tu, halba de bere care nu se termina niciodata :), trebuie sa termin tratamentul sa ne apucam de treaba

 

Noua achizitie vestimentara

In curand si sapca

 

Super tricoul asteptam poze si cu motorul calare pe el purtand acesti tricou sa fie formula completa :peace:

 

Am schimbat caucicurile acum 2 zile.Am fost sfatuit sa aleg Michelin Pilot Power Sport Radial,un raport acceptabil pentru necesitatile mele/pret caucicuri.

 

AMAZING !!! Am ramas masca referitor la cat de mult sa schimbat ciclistica motocicletei mele.Pur Nu imi vine sa cred cat de manevrabila a devenit,uneori am senzatia ca ghidonul este o pana,pot fi acolo unde imi doresc sa fiu Si nu mai pomenesc de sentimentul de securitate pe care il am acum.WOW !!!

 

Urmeaza sa schimb placutele de frana, si ele sunt la limita... Mai ales cele anterioare.110 euro din cate am inteles...

 

Felicitari pentru achizitie... pe multi am auzit acelasi de acelasi cuvinte de lauda cand viespea este incaltata cu gume noi :moron:

As recomanda si hornetistului Arycy sa isi cumpere o pereche de pneuri, poate se apuca de motorit din nou si se lasa de baut bere :D

Editat de Alex_ander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa schimb placutele de frana, si ele sunt la limita...:) Mai ales cele anterioare.110 euro din cate am inteles... :moron: :peace:

 

Ia-ti d'alea de 500 de euro, sa nu fii mai fraier decat colegii tai, ce mama naibii! Ce conteaza faptul ca in vecii vecilor nu vei avea nevoie pe Hornet de asemenea placute, tu ia-ti. Ca dau bine in poze si pe forum, atunci cand te lauzi.

 

Romanii sunt raiul comerciantilor. Ce conteaza ca in Italia, spre exemplu, hornetistii schimba uleiul la 10-12 mii. Noi il aruncam la 5 mii, ca asa "zice lumea". Placute? Cele mai scumpe, tata, deci avem un motor cuminte, de strada, la care ai putea sa franezi ca Fred Flinstone daca te-ai intrebuinta un pic.

 

Dar nu, gresesc eu, noi de fapt avem grija de motoarele noastre, nu suntem doar niste fraieri cu diplome..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... si se lasa de baut bere :)

:peace: yeah, riiiiight.....cum sa nu..... :moron:

 

Iar de cauciuce noi ce se zise mai devreme - oooohooo....nu cred sa fie cineva care sa nu fi trait aceeasi senzatie de siguranta si manevrabilitate cand a schimbat gumele....inclusiv subsemnatul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti d'alea de 500 de euro, sa nu fii mai fraier decat colegii tai, ce mama naibii! Ce conteaza faptul ca in vecii vecilor nu vei avea nevoie pe Hornet de asemenea placute, tu ia-ti. Ca dau bine in poze si pe forum, atunci cand te lauzi.

 

Romanii sunt raiul comerciantilor. Ce conteaza ca in Italia, spre exemplu, hornetistii schimba uleiul la 10-12 mii. Noi il aruncam la 5 mii, ca asa "zice lumea". Placute? Cele mai scumpe, tata, deci avem un motor cuminte, de strada, la care ai putea sa franezi ca Fred Flinstone daca te-ai intrebuinta un pic.

 

Dar nu, gresesc eu, noi de fapt avem grija de motoarele noastre, nu suntem doar niste fraieri cu diplome..

 

"Domnule" Caniggia te-ai trezit cu fata la cearsaf?sau nu am inteles eu postul tau ironic?? :D

 

Inainte de a comenta/face supozitii aiurea,afla ca am fost la reprezentanta honda,de unde am cumparat motocicleta si acolo mi-au comunicat acel pret(manopera inclusa).

Cei de la service-ul unde am schimbat caucicurile se ocupa si ei cu schimbatul placutelor de frana...si mi-au spus ca m-ar costa in jur de 100 de euro.

As putea sa dau o comanda pe net,dar in afara faptului ca nu ma pricep sa le schimb(desi sunt cateva video-uri pe youtube in legatura cu acest lucru si nu pare foarte greu) insa nici nu cunosc pe nimeni care sa ma ajute,deci nu prea sunt dispus sa-mi asum riscul sa-mi rup gatul,in cazul in care le montez intr-o maniera gresita sau ceva de genul asta.Ok??

 

So what is your point? :moron: :)

 

@alex_ander multumesc. Eu am preluat numele ala de pe guma,insa cred ca de fapt gumele sunt Michelin PILOT POWER 2CT...parca asa era scris in catalogul pe care l-am vazut la service-ul unde am schimbat cauciucurile,stiu doar ca guma anteriaora are o compozitie diversa fata de cea posterioara..sau ceva de genul asta :peace:

 

@megahertz Nu stiu in ce stare se afla cauciucul(fata)...insa daca ai posibilitatea financiara incearca sa le schimbi pe ambele...vei vedea ca o sa ai un feeling.... :)

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti d'alea de 500 de euro, sa nu fii mai fraier decat colegii tai, ce mama naibii! Ce conteaza faptul ca in vecii vecilor nu vei avea nevoie pe Hornet de asemenea placute, tu ia-ti. Ca dau bine in poze si pe forum, atunci cand te lauzi.

 

Romanii sunt raiul comerciantilor. Ce conteaza ca in Italia, spre exemplu, hornetistii schimba uleiul la 10-12 mii. Noi il aruncam la 5 mii, ca asa "zice lumea". Placute? Cele mai scumpe, tata, deci avem un motor cuminte, de strada, la care ai putea sa franezi ca Fred Flinstone daca te-ai intrebuinta un pic.

 

Dar nu, gresesc eu, noi de fapt avem grija de motoarele noastre, nu suntem doar niste fraieri cu diplome..

Claudio,

 

dar daca nu-l coafeaza nici alea de 500, poa' sa-si ia d'astea? EBC

 

cu uleiu' ... 5K nu-i exagerat si asta stii si tu

 

 

adevaru-i ca multi economisesc exact unde nu trebuie (dovezi cu toptanu' aici pe topic)

 

 

 

 

 

 

 

p.s.

 

am fost sapt. asta-n Bucuresti si ma framânta o-ntrebare:

 

motoarele ce merg prin centru (si nu numai) n-au decât 2 max. 3 trepte de viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudio,

 

dar daca nu-l coafeaza nici alea de 500, poa' sa-si ia d'astea? EBC

 

cu uleiu' ... 5K nu-i exagerat si asta stii si tu

 

 

adevaru-i ca multi economisesc exact unde nu trebuie (dovezi cu toptanu' aici pe topic)

 

Dar ASTEA sunt bune??

 

Oricum...same problem cand vine vorba de montat... :peace: Sau sa le cumpar de pe net...dupa care sa ma duc cu ele la mecanic... :) :moron:

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ASTEA sunt bune??

 

Oricum...same problem cand vine vorba de montat... :peace: Sau sa le cumpar de pe net...dupa care sa ma duc cu ele la mecanic... :) :moron:

 

Ciao Lupo,

 

 

am vaz't ca nu le ai cu surubaritu' ... asa ca te-nteleg si lasa pe altii sa se bage la ce-i mai important

 

ia-le dar, întâi întreaba de le schimba sau vor p-ale lor

 

in bocca al lupo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yeah, riiiiight.....cum sa nu.....

 

Iar de cauciuce noi ce se zise mai devreme - oooohooo....nu cred sa fie cineva care sa nu fi trait aceeasi senzatie de siguranta si manevrabilitate cand a schimbat gumele....inclusiv subsemnatul....

 

Doar incercam :D , sti cum se zice incercarea moarte nare :peace: .....

 

Dar ASTEA sunt bune??

 

Oricum...same problem cand vine vorba de montat... :moron: Sau sa le cumpar de pe net...dupa care sa ma duc cu ele la mecanic...

 

Recomand cu caldura acel placute de frana, am montat la un prieten si pe multi am auzit de bine despre ele ..... iar despre montaj e super simplu chei potrivite si surubelnita iti trebuie, pb e ca trebuie facut si o schimbare de lichid de frana daca tot umbli acolo, si iti trebuie asistenta unui prieten .... asa ca daca schimbi placutele e bine sa schimbi si lichidul de frana, 250 de ml Dot 4 iti ajung si pt fata si pentru spate . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ASTEA sunt bune??

 

Oricum...same problem cand vine vorba de montat... :peace: Sau sa le cumpar de pe net...dupa care sa ma duc cu ele la mecanic... :) :moron:

 

Pretul de acolo este maaaaxim de exagerat. Daca vrei SBS zi-mi mie si o sa te indrum la omu care mi le-a vandut si mie. Cu 55 de euro iti aranjezi fata. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot pilot power pe spate. :peace: Pe langa faptul ca se lipeste foarte bine de asfalt, are deja 1 sezon si totusi arata incredibil de bine.

 

 

La baia mare cred ca apar cu o surpriza la hornetica. Schimb culoarea!!! Pregatiti-va sa va ingroziti :moron:

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.

 

am fost sapt. asta-n Bucuresti si ma framânta o-ntrebare:

 

motoarele ce merg prin centru (si nu numai) n-au decât 2 max. 3 trepte de viteza?

Tu mergi in a 4-a cu 60km/h? Sau cu a 6-a?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu mergi in a 4-a cu 60km/h? Sau cu a 6-a?

 

da, prin oras merg într-a 4-a, chiar si a 5-a ... cu 60/h

 

pot si cu a 6-a dar, merg mai rar, tot de oras vorbesc

 

sa-nteleg ca esti unul din cei ce detin cutie de viteze speciala în 3 trepte?

 

 

sau da "bengos" când urla toba, care oricum este racing si te faci "vazut" de conservari

 

 

 

 

 

 

 

cu 150/h merg si mai rar ... doar cât trec scurt spre 160 si mai mult [acolo unde nu-i limitare de viteza]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, prin oras merg într-a 4-a, chiar si a 5-a ... cu 60/h

 

pot si cu a 6-a dar, merg mai rar, tot de oras vorbesc

 

sa-nteleg ca esti unul din cei ce detin cutie de viteze speciala în 3 trepte?

 

 

sau da "bengos" când urla toba, care oricum este racing si te faci "vazut" de conservari

 

 

 

 

 

 

 

cu 150/h merg si mai rar ... doar cât trec scurt spre 160 si mai mult [acolo unde nu-i limitare de viteza]

 

Sunt unul dintre aia care merge in treapta de viteza corespunzatoare vitezei de mers.

 

Daca tu mergi cu 60 intr-a 4 nu zic ca este rau, dar nici cel mai bine nu este din doua motive, nu ai frana de motor si nu ai cuplu atunci cand vei avea nevoie. Daca mergi 60 intr-a 6, nu mai comentez ca se inteleg destule din combinatia asta.

Nu merg racing ci merg alert, nu sunt o leguma in trafic. Poate ar fi bine sa ne insotesti la o plimbare de joi si sa ne cunosti mai bine stilul de mers sau nu te tine? Nu te-am vazut pana acum pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.

 

am fost sapt. asta-n Bucuresti si ma framânta o-ntrebare:

 

motoarele ce merg prin centru (si nu numai) n-au decât 2 max. 3 trepte de viteza?

 

Conteaza mult stilul de mers si situatia. Eu unul folosesc ca turatie uzuala (job) cam 5000 de ture(si aici nu ma refer la turatia de schimbare treapta ci odata ajuns la viteza de "croaziera"). Iar cand ma grabesc il tin mult mai sus. Sub 5 mii nu prea merg... pentru cazul in care am nevoie de forta motorului, altii folosesc turatia unde au maximul de cuplu in caz ca trebuie sa iasa din vreo situatie periculoasa(frana de motor mai puternica, accelerare puternica, hornetul pe la 8 mii parca e).

Stiu si persoane care nu il trec de 3 mii, depinde de fiecare, DAR sunt motoare de turatie in primul rand, nu e nici dacie nici passatul lui tata (sau al meu) sa-l tii in maxim 4 mii... daca se merge sub 2 mii de ture cred ca mai bine un scooter...

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...