Sari la conținut

Intrebari


newprofiler1978
 Share

Postări Recomandate

Voi incepe prin a va spune ca vreau sa imi iau alt motor. Am pus topicul aici pentru ca, se intelege, as vrea sa imi iau un chopper! Am calarit cateva motociclete la viata mea, printre care si vitezane, enduro, naked si binenteles si chopper!

 

Enduro imi place mult pentru ca este o motocicleta cu care poti merge oriunde, si la mare si la munte, si pe asfalt si pe teren accidentat! Si cum mie imi place sa calatoresc, mi s-a parut eficient! Acu' insa... se schimba putin datele problemei! In sensul ca in curand voi avea nunta si prin ianuarie 2007 si botez! Mi-am luat consoarta (primul drum al ei pe motor) si am plimbat-o vreo 300 km, si zi si noapte, si cu 80 km/h dar si cu 150 km/h. Senzatia pe doua roti i-a placut... in schimb a facut nasoale la motor! E adevarat ca monocilindru' e mai agresiv, mai turat si mai... "zgaltaitor" :rolleyes: dar ea este hotarata. Nu se mai urca pe enduroi. Si pe langa cele enumerate mai sus... pentru ea este si foarte inalt si are mereu senzatia de instabilitate. Asa ca am tras linie si am inceput sa cautam calea cea buna! I-am zis ca speed nu mere a e prea periculos si pozitia de pe moto este neplacuta, mai ales la drum lung si m-am concentrat pe chopper! Binenteles ca am intrat pe mobile.de si am inceput sa caut un motor care sa mi se potriveasca si care sa fie si ok la roni! Am gasit cateva modele care imi plac foarte mult si as enumera:

 

HONDA: Honda VT 600 C SHADOW, Honda VT 600 Shadow.

 

KAWASAKI: Kawasaki VN 750 twin, Kawasaki VN 800 A, Kawasaki VN 1500 SE, Kawasaki Vulcan 1500 Classic.

 

SUZUKI: Suzuki VS 750 Intruder, Suzuki Intruder 800, Suzuki VZ 800 Marauder, Suzuki VS800 Intruder, Suzuki VS 1400 Intruder TOP Chrom (criminal motoru').

 

YAMAHA: Yamaha Viagro XV 535, Yamaha XV 1100 Virago, Yamaha Drag Star XVS 650, Yamaha XV 750.

 

Dintre modelele de mai sus nici unul nu depaseste 4000 euro (majoritatea sunt pe la 2000 euro) si au diferiti ani, majoritatea '90-'96, exceptie face modelul Honda VT600C Shadow care este de prin anii '80...

 

Voi ce sfaturi imi dati in legatura cu modelele mai sus mentionate???

 

Pe langa astea, curiozitatea m-a impins sa vizualizez si modelul URAL care este disponibil din anul asta, si anume URAL WOLF care am inteles ca va fi/este comercializat undeva la 5500 euro fara taxe!

 

Mai jos cateva poze cu URAL WOLF:

post-7202-1152012937_thumb.jpg

post-7202-1152012968_thumb.jpg

post-7202-1152012980_thumb.jpg

post-7202-1152012988_thumb.jpg

post-7202-1152012997_thumb.jpg

post-7202-1152013011_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,ia-ti japoneza din anii 95-99 ,daca-ti permiti.....

depinde ce inaltime si greutate aveti fiecare dintre voi 2......

pentru cei inalti( peste 1,75) si mai grei( peste 80kg),recomand modele mai mari( 800-1500cc).oricare e la fel de bun.....

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,ia-ti japoneza din anii 95-99 ,daca-ti permiti.....

Asta-i toata treaba, am senzatia ca omul nu-si prea permite mai mult de vreo 4000 euro.

 

Edit: Cat despre Ural Wolf... Non-EU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi dupa mine ti-as recomanda sa cauti un vn 800 classic. Are look foarte "chopper" si 56 de cai spre deosebire de dragstar-ul de 650 (tot classic) care arata un pic mai bine mi se pare mie dar are doar 39 de cai. Virago imi place la nebunie, 47 de cai, superdemaraj daca situatia o cere, foarte usoara pentru puterea ei, doar 190 kg cu rez plin, cu exceptia unei revizii pe care as vrea sa o fac acum nu am schimbat decat uleiul intr-un an de zile de cand calaresc asa ceva. As inclina totusi spre un motor racit cu apa ca al vn 800-lui, pentru situatia in care mergi in oras, vara. In plus, cu pasager, nu strica sa ai 56 de cai la dispozitie. Mie mi se pare cam cel mai bun raport calitate-putere-comfort-pret-cost de intretinere. Daca il faceau pe cardan erau tatici. A doua mea alegere ar fi XV750-ul sau XV1100. Posesorii lui stiu de ce.

post-4661-1152016551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,ia-ti japoneza din anii 95-99 ,daca-ti permiti.....

depinde ce inaltime si greutate aveti fiecare dintre voi 2......

pentru cei inalti( peste 1,75) si mai grei( peste 80kg),recomand modele mai mari( 800-1500cc).oricare e la fel de bun.....

B.

 

Eu am 178 cm si 80 kg iar ea este pe la 60 kg si 170 cm. Ideea este, cum bine a sesizat un coleg, ca nu vreau sa ma arunc la mai mult de 3500-4000 pentru ca vreau sa imi iau si cate doua seturi protectii+manusi+casti pentru ca pe celelalte i le las lui frate-miu si lui tata (Dominatorul va ramane la ei)!

 

Am enumerat modelele alea in topic pentru ca 99% va fi unul din ele. Am studiat piata si modelele enumerate mai sus imi plac mult de tot. Pretul este accesibil pentru mine (cum am spus, majoritatea modelelor mentionate se invart pe la 2000/2500/3500 euro).

 

Eu unul as opta pentru Intruder 1400! Mi-a placut mult de tot! Nici Vulcanul nu-i de lasat... In general toate sunt frumoase si fiecare are particularitatea ei! Binenteles ca si Virago imi place, si XV535 dar si XV1100!

 

Voi care sunteti cunoscatori, mi-ar fi placut sa imi dati niste detalii despre modelele respective, ca sa imi fac si eu o idee! Am vazut multe site-uri! Pe unele chiar se zice ca Intruder 1400 n-ar fi chiar asa de reusit :bounce: si asa mai departe!

 

Oricum, cand voi ajunge in Germania (cel mai probabil la anul) si le voi pipai/simti/calari, ma voi si decide!

 

Multumesc pentru sfaturi!!!

:rolleyes:

Editat de newprofiler1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu am 178 cm si 80 kg iar ea este pe la 60 kg si 170 cm. Ideea este, cum bine a sesizat un coleg, ca nu vreau sa ma arunc la mai mult de 3500-4000 pentru ca vreau sa imi iau si cate doua seturi protectii+manusi+casti pentru ca pe celelalte i le las lui frate-miu si lui tata (Dominatorul va ramane la ei)!

 

Am enumerat modelele alea in topic pentru ca 99% va fi unul din ele. Am studiat piata si modelele enumerate mai sus imi plac mult de tot. Pretul este accesibil pentru mine (cum am spus, majoritatea modelelor mentionate se invart pe la 2000/2500/3500 euro).

 

Eu unul as opta pentru Intruder 1400! Mi-a placut mult de tot! Nici Vulcanul nu-i de lasat... In general toate sunt frumoase si fiecare are particularitatea ei! Binenteles ca si Virago imi place, si XV535 dar si XV1100!

 

Voi care sunteti cunoscatori, mi-ar fi placut sa imi dati niste detalii despre modelele respective, ca sa imi fac si eu o idee! Am vazut multe site-uri! Pe unele chiar se zice ca Intruder 1400 n-ar fi chiar asa de reusit :bounce: si asa mai departe!

 

Oricum, cand voi ajunge in Germania (cel mai probabil la anul) si le voi pipai/simti/calari, ma voi si decide!

 

Multumesc pentru sfaturi!!!"

:rolleyes:

 

te cred ca-ti place intruder 1400 dar pacat ca preturile enumerate de tine nu sunt valabile si pt modelul asta mai ales ca ai mult de platit la vama pt 1400 cc. non-EU

bafta in alegerea ta

Editat de alex123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi care sunteti cunoscatori, mi-ar fi placut sa imi dati niste detalii despre modelele respective, ca sa imi fac si eu o idee! Am vazut multe site-uri! Pe unele chiar se zice ca Intruder 1400 n-ar fi chiar asa de reusit :rolleyes: si asa mai departe!

 

:bounce: Si ce zic site-urile alea de intruder ? Poate ca franele nu-s prea tari, da la ce-ti trebuie frane :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca umbli pe la intruniri,o sa le vezi pe viu,cam pe toate...

hai la sibiu pe 21-23 iulie...

B.

 

Nu ar fi exclus sa vin la Sibiu. Merci de invitatie! De vazut, am vazut... mai ramane sa testez :crack:

 

:rolleyes: Si ce zic site-urile alea de intruder ? Poate ca franele nu-s prea tari, da la ce-ti trebuie frane :bounce:

 

Nu mai stiu exact dar era p'acolo un tabel cu + si - ... Si erau si la minus multe...

 

1. Poor comfort for the open road

2. Not the strongest running 1400

3. Exhaust burns loose clothing

4. Weak front brake

5. Mirror adjustments requires wrenches

 

Sintagma pentru Intruder 1400 = BUILT FOR THE BOULEVARD!!!

 

@alex123:

 

EUR 3.790 D-56645 Nickenich, 1400 ccm, EZ: 07/97, 43.000 km, 45 kW

EUR 3.999 D-29690 Schwarmstedt Ortsteil Bu, 1360 ccm, EZ: 07/93, 30.100 km, 47 kW

EUR 2.950 NL-9247 BD Ureterp, 1360 ccm, EZ: 02/88, 55.435 km, braun

EUR 3.980, VB D-78244 Gottmadingen (am Bodensee), 1350 ccm, EZ: 04/91, 70.500 km, 47 kW

 

Si ar mai fi cateva! Si astea sunt anunturile de pe net, daca te duci acolo se mai schimba un pic treaba!!! Mai sunt si cateva pe la 4500 - 4800 euro!!!

 

Nu sunt ferm convins de Intruder 1400! Am zis ca arata super (cel putin alea din jermanica) si ca m-ar incanta!

 

Multumesc oricum!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere marimea si greutatea ta + cea a pasagerei nu iti lua motor mai mic de 750-800, eu unul as exclude din start dragstarul, virago 535, si chiar si shadow-ul

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere marimea si greutatea ta + cea a pasagerei nu iti lua motor mai mic de 750-800, eu unul as exclude din start dragstarul, virago 535, si chiar si shadow-ul

:rolleyes:

 

 

corect.

 

Multumesc! Chiar ma uitam acu la Vulcan 800 A! Arata chiar foarte bine!

 

Poate o sa ma lase lupalb sa ma uit la al lui cand e pe la garaj! Din cate am citit pe aici pe forum isi tine motorul la nea' Sile in garaj in spate la 12!!! Acolo imi tin si eu motorul. tata se mai da cu el din cand in cand!!!

Cred ca ne-am si vazut!!!

 

Bafta si inca o data multumesc!!!

:bounce: :crack: :crack:

post-7202-1152106384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Chiar ma uitam acu la Vulcan 800 A! Arata chiar foarte bine!

 

Poate o sa ma lase lupalb sa ma uit la al lui cand e pe la garaj! Din cate am citit pe aici pe forum isi tine motorul la nea' Sile in garaj in spate la 12!!! Acolo imi tin si eu motorul. tata se mai da cu el din cand in cand!!!

Cred ca ne-am si vazut!!!

 

Bafta si inca o data multumesc!!!

:rolleyes: :bounce: :crack:

 

desi nu sunt fan vulcan cred ca iti trbuie un vulcan de 800, nici nu-i foarte scump si e destul de incapator

 

 

1. Poor comfort for the open road

2. Not the strongest running 1400

3. Exhaust burns loose clothing

4. Weak front brake

5. Mirror adjustments requires wrenches

 

1. depinde ce inseamna, nu e pentru touring oricum desi eu fac touring cu el, anul trecut am ajuns pana la atlantic si am condus si 1100km/zi

2. vreau sa vad un alt model mai puternic in clasa asta, poate doar modelele mai noi pe injectie

3. mi-e nu mi s-a intamplat dar am auzit de cazuri din astea

4. adevarat, poti sa o imbunatatesti cu conducte racing, placute metalice, etc.

5. da, da... de cate ori reglezi oglinzile :crack: ce argument de americani :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot si eu o parere ? Nu sunt cunoscator , eu am intrebat mai intai si dupa aia am cumparat .

Eu am 1.60 si 80 de kile , merg intotdeauna singur pe motor , cea mai buna recomandare

a fost Intruder 800 ( la 5000 de euri gasesti in Germania unul chiar foarte bun ) , asa ca am

dat comanda la baietii din Bistrita , sper s-o vad acasa in 2-3 saptamani.

 

Tu esti destul de inalt si nu prea greu , cred ca Intruderul de 1400 ar fi beton ptr tine , arata bine

de tot plus ca poate fi tunat la greu. Atat ca o sa coste ceva mai mult , in germania , unul bun

su 20.000 de km incepe de la 4000....la care mai pui restu' de angarale ....

 

In definitiv , cel mai bun motor e ala pe care poti sa ti-l permiti d.p.v. financiar ....asa ca BAFTA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Chiar ma uitam acu la Vulcan 800 A! Arata chiar foarte bine!

 

Poate o sa ma lase lupalb sa ma uit la al lui cand e pe la garaj! Din cate am citit pe aici pe forum isi tine motorul la nea' Sile in garaj in spate la 12!!! Acolo imi tin si eu motorul. tata se mai da cu el din cand in cand!!!

Cred ca ne-am si vazut!!!

 

Bafta si inca o data multumesc!!!

:rolleyes: :bounce: :crack:

Iote bre vecine, de unde rasarisi. De ce nu m-ai tras de mana daca ai fost pe acolo. Gata stiu motorul si il stiu si pe tatal tau (re mustata, nu?)

Si nu te las sa te uiti la motor, ti-o dau sa te plimbi cu ea. Auzi, si acuma ca intre vecini, nu ai cumva un stander sa-mi curat si eu lantul? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iote bre vecine, de unde rasarisi. De ce nu m-ai tras de mana daca ai fost pe acolo. Gata stiu motorul si il stiu si pe tatal tau (re mustata, nu?)

Si nu te las sa te uiti la motor, ti-o dau sa te plimbi cu ea. Auzi, si acuma ca intre vecini, nu ai cumva un stander sa-mi curat si eu lantul? :bounce:

 

Salut domnule!

 

:crack: Taica-miu e vecinu lu' ala cu mustata! Si stander din pacate nu am, dar daca il vezi pe tata la garaj, du-te la el si poate gasiti o solutie de compromis pentru curatatul lantului!!! :crack:

 

Io sambata dimineata (10-11) ma duc la garaj sa scot jucaria la plimbare!!! Poate ne vedem atunci!!!

 

BAFTA!!! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vn800, si merge super chiar si cu 150-180 Kg pe ea.

 

Dar daca poti, ia vn-ul de 1500, cu totul alte senzatii, alt cuplu, alta putere.

 

Bafta si casca bine ochii sa nu fie prea ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau si io cateva sfaturi:

1. In nici un caz ceva mai mic de 750 :sick: - la mersul in doi se simte;

2. Wolful nu cred ca-i prea comod pt pasager :lol: , apoi nu o poti compara cu o japo;

3. Intruderele sunt un pic cam mici mai ales alea de 800;

4. Ai putea sa incerci un vulcan de 1500: mare, puternic, foarte comod la drum lung-inclusiv pentru pasager,nu e pretentios si are viata in el pt un chopper. :crack:

Cam atat....Bafta :disappointed: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...