Sari la conținut

IMZ M72


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

de la atas.

 

atasul din imagine este cumva echipat cu un aruncator de flacari sau ce e divaisul ala? (scuze pentru semioftopic, dar sunt si io curios...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ultimul M 72 pe anul asta...putea iesi mult mai bine, dar bugetul a fost foate mic pt.un m72(1200 euro)pt. bugetul respectiv a iesit binisor zic eu..

 

 



Ultimul M 72 pe anul asta...putea iesi mult mai bine, dar bugetul a fost foate mic pt.un m72(1200 euro)pt. bugetul respectiv a iesit binisor zic eu..

 

Ultimul M 72 pe anul asta...putea iesi mult mai bine, dar bugetul a fost foate mic pt.un m72(1200 euro)pt. bugetul respectiv a iesit binisor zic eu..

post-20619-0-73892500-1384760282_thumb.jpg

post-20619-0-76715000-1384760287_thumb.jpg

post-20619-0-95222100-1384760291_thumb.jpg

post-20619-0-02576800-1384760297_thumb.jpg

post-20619-0-43493600-1384760301_thumb.jpg

post-20619-0-48073800-1384760306_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ultimul M 72 pe anul asta...putea iesi mult mai bine, dar bugetul a fost foate mic pt.un m72(1200 euro)pt. bugetul respectiv a iesit binisor zic eu.

În ce judeţ ajunge? Mai răspunzi şi tu anul ăsta la telefon?

 

Multe piese de M de vanzare. Tot cumparam ca disperatu', 2 zile am tot sortat si nu am terminat. Care mai vreti piese, dati cu PieMu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ui.. mno da ce buna mi-era,@drobule,poza aia inainte sa merg la strungar.. (a 4-a poza,dupa calculele noastre,flansa a iesit aproximativ identica,dar m-a costat 200 ron flansa si 50 ron rectificarea blocului,respectiv - aducerea suprafetei in plan)

cu privire la diferentele dintre blocurile mai sus mentioinate,ai putea sa ma mai luminezi cumva?

 

multumesc! :cheers:

daca ai nevoie de lamuriri de ce dai verdicte ca blocul de K e nustiucum fata de cel de M. Cand le ai pe amandoua in fata da o concluzie. De la Ural la MT e o diferente in proiectarea carterelor, sarcinile sunt preluate la Ural prin grosimea peretilor pe cand la MT se trece la nervuri si pereti mai subtiri. Mai rar la Nipru plombe de sudura dupa turnarea carterelor ca la Ural. Lasa lamuririle si termina odata M-ul, te lamureste el

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alege carterul care are cele mai bune alezaje pentru rulmenti. Nu inteleg ce trebuie sa etanseze placile de barbotare de ambielaj, alea indreapta-le ca mai tot timpul sunt un pic betege, daca au crapat usor pe la gauri sudeaza si prelucreaza si gata pune odata ambielajul in carter, prinde-i rulemntul fata in capacul lui apoi rulmentul spate si capacul spate si incet incet in 2 zile cu rachie si grija e gata motorul.
Ce piese nu ai si-ti trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu rulmenti UFO


Daca promiti ca faci odata fierul asta iau cu mine spre Arad 2 rulmenti perfecti pentru M si te costa cam 2x20lei. Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Insist pe pistoanele astea de BMW pentru ca am mai testat calitatea pistoanelor germane pe moto si am fost foarte multumit. Sunt STD si sunt folosite si sper sa n am mari probleme cu griparea in rodaj. In plus segmentii sunt mai putini la numar si mult mai ingusti decat originalul si, deci, mai putina frecare. Daca ai sa cauti vei gasi pistoanele astea si la polonez

Am pe uralul meu pistoane de Opel si la cata forja a mancat nu mi consuma gram de ulei.

 

Apropos, multumesc pe aceasta cale userului silviu tomica pentru ca mi le a daruit. Multumesc Silviu!

 

Uite aici! http://www.oldtimergarage.eu/catalog/product_info.php?cPath=26_37_50&products_id=1172

Editat de Ursu Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pistoane de ursulet de 2000 in 6 cilindri si trebuiesc strunjite putin in cap (asta iti da posibilitatea sa mai comprimi motorul daca vrei).

Tot odata au bolturile pe 22 si iti trebuie si alte bucsi. In rest cam atata. Capacitate un pic mai mare, frecare incalzire mai mici, asimetrice, segmenti de calitate germana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul de K va veni pe Ural. Mult mai rezistent decat OHV urile.

 

Cu 30 ul vreau sa fac niste probe. Merci mult!

 

Si Da vreau sa mai adaug in gospodarie inca o atasista cu motor de K (altul decat asta), asa pentru distractie, poate mai vi pe la mine si sa avem cu ce sa ne distram.

Editat de Ursu Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pistoane de ursulet de 2000 in 6 cilindri si trebuiesc strunjite putin in cap (asta iti da posibilitatea sa mai comprimi motorul daca vrei).

Tot odata au bolturile pe 22 si iti trebuie si alte bucsi. In rest cam atata. Capacitate un pic mai mare, frecare incalzire mai mici, asimetrice, segmenti de calitate germana.

 

Insist pe pistoanele astea de BMW pentru ca am mai testat calitatea pistoanelor germane pe moto si am fost foarte multumit. Sunt STD si sunt folosite si sper sa n am mari probleme cu griparea in rodaj. In plus segmentii sunt mai putini la numar si mult mai ingusti decat originalul si, deci, mai putina frecare. Daca ai sa cauti vei gasi pistoanele astea si la polonez

Am pe uralul meu pistoane de Opel si la cata forja a mancat nu mi consuma gram de ulei.

 

Apropos, multumesc pe aceasta cale userului silviu tomica pentru ca mi le a daruit. Multumesc Silviu!

 

Uite aici! http://www.oldtimergarage.eu/catalog/product_info.php?cPath=26_37_50&products_id=1172

 

 

Cu placere Ursee !! Bine ca am putut sa te ajut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Krazule, eu cred pistoanele tale de Fuego sunt mai bune decat cele de Bmw. Neamtu' ala stie de ce a bagat in motorul ala de K pistoanele de Renault. In plus de asta, a facut un rodaj ca la carte, in conditii grele, in aglomeratie, nu pe marginea lacului, astfel incat sa aseze structura moleculara.

Si nu am vazut ca dupa restaure sa-i pisa ulei din motor :)

Discutam mai multe cand oi mai ajunge si tu prin tara, eventual la vreo intrunire.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...