Sari la conținut

IMZ M72


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Una restaurata da, cu totul alta discutie...

E greu de gasit deja m72 functional pe bani putini sau o suma normala sa zicem asa..Singura ta sansa este sa dai de una abandonata pe undeva si uitata de lume.

Ce se baga la vinzare la preturi acesibile sint luate de samsari repede si duse afara unde se poate scoate ceva profit,nu este nici un m72 la ora actuala la vinzare din cite stiu eu.

Am avut un m72 la vinzare cu numere de ucraina,daca iti spun cite persoane mau sunat sau erau interesate nu-ti vine sa crezi.A plecat pe o suma care merita ca am bagat multi epuroi in ea.

Ultimele m72 care le-am cumparat sint luate din ucraina ca la noi nu mai stiu nimic cu ceva acte,ultima care am luato si aia corcita ma ajuns 800 de euro acasa si e doar o epava sa fiu sincer.

 

Mas bucura sa fiu sincer sa dai de un m72 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cumpar un cadru de atas de M72. Sau K750, daca este la fel.

Cadru de k750 atas e asemanator cu cel de nipru cu mici diferente,doar k750 primul model avea atasul si cadru atas identic cu cel de m72.E modelul cum am eu in poza de la profil,asta de la profil avea cadru si atas identic cu cel de m72.

Daca nu gasesti poate facem o combinatie,pe bani nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am gasit pe langa Giugiu un M72 intreg, cu atas. Motocicleta e desfacuta bucati intr-un garaj, dar este conservata f bine. Cu actele sta cam prost, are un talon dar care nu este pentru motorul din garaj.

Eu m-am dus sa il iau drept BMW (stiti treaba cu siglelele de pe rezervor), omul mi-a cerut telefonic 3000 de euro. So, dupa ce i-am aratat/explicat diferentele, omul si-a redus pretentiile la 1000 de euro.



Daca intereseaza pe cineva in conditiile astea, rog PM sau telefon la 0723565973. Mergem sa-l luam impreuna.



Dedic aceasta fotografie baietilor de cartier care cred ca restaurarea unei motociclete consta in baituirea intr-un kaki militar. :) Poate, poate inteleg si ei ceva din asta.

9562963130_321704a1ef_c.jpg



Pentru a termina motocicleta am nevoie de cauciucuri la fel cum este cel din imagine. Asa ca daca prin peregrinarile voastre internautice ati dat de vreun magazin online care comercializeaza asa ceva, v-as fi recunoscator. daca m-ati informa. Multumesc.

 

m-72-212.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin poze e tot atat de intalnita guma copie dupa cea germana gasibila deci poti sa o termini linistit + nu intri in al' din fata la prima ploaie.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa stau neaparat in cauciucurile astea, am niste super cauciucuri trimise de Dany, doar ca mi-ar fi placut sa mai pun o piesa la puzzle asta. Arata intr-un mare fel cauciucurile astea de tip tractor, tre' sa recunosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul asta de cauciucuri , in trecut , era folosit numai pe remorcile motocicletelor , nicidecum pe rotile motocicletelor. Aderenta lor pe asfalt este prea mica, asta fiind unul din motivele pentru care nu se montau pe rotile motocicletelor.

Daca se vrea a se monta pe o motocicleta ce va sta doar expusa.......asta "ar da bine" imaginii agregatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lolo, tipul asta de cauciuc, acum 70 de ani, era f raspandit, in conditiile in care drumurile asfaltate in zonele de razboi nu prea existau. Si in prezent exista un profil asemanator, folosit la cauciucurile de enduro. Avantajul profilului astuia tip tractor (sa-i zicem) era ca nu tinea noroiul pe el.


Cateva pagini mai in spate este o fotografie postata de mine, datata 25.02.1942, majoritatea cauciucurilor sunt modelul asta tractor.



Inca o imagine din arhiva.

199.jpg?a=1107436179708

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, mai ales optiunea de cutie in locul barcii clasice. Motocicleta in sine e o combinatie de M cu un K750.



Ce-mi displace la motocicleta asta si in general o percep ca o tiganie, este culoare tobelor, crom vs kaki arata de cacao. O vopsea termica nu este scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De apreciat un om care avea cred ca vreo 15 sau mai multe motociclete retro restaurate+masini si care cumpara un M din ungaria sa-l aduca la noi, motocicleta e cumparata asa cum se vede, n-a facut omul nimic la ea, dar avea altele mai misto restaurate. Din pacate n-am avut aparat foto ca am fost cu treaba pe-acolo (la zdranganit)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi displace la motocicleta asta si in general o percep ca o tiganie, este culoare tobelor, crom vs kaki arata de cacao. O vopsea termica nu este scumpa.

 

O vopsea termica este un cacao dupa cum vei afla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu in ce fel depinde, dar daca folosesti una de 100$ pe care o aplici cum trebuie si tot nu isi face treaba decat 3 luni pana la urma intelegi ca un cacao de vopsea aplicat pe un fier ce se raceste si incinge in medii umede si jegoase nu poate avea rezistenta la coroziune si estetica a unui acoperiri cupru-nichel-crom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

20130913_173603.jpg



Daca intereseaza pe cineva, am turnat, in mai multe exemplare, piesa de cauciuc care fixeaza ochelarii de far pe telescop. Setul de 2 buc costa 30 .ron sau la mai mult de 2 seturi, 25 ron setul (am doar cateva seturi, nu va speriati, a fost destul de scumpa matrita). Cauciucul folosit are prorietati superioare celui folosit de polonez (asa m-a asigurat fabricantul). Codul piese este 7208157.

post-263-0-97963200-1380473741_thumb.jpg

 



Pentru atasul care este.

post-263-0-58646000-1380709407_thumb.jpg



file_544615_php339Lqd.jpg



Cumpar piesa indicata in imagine. Este vorba de acoperitoarea de roata de la atas.

post-263-0-99906900-1383382505_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...