Sari la conținut

Pietoni ticniti


Di@n@
 Share

Postări Recomandate

Azi 12.05.2010 in urma cu 2 ore am plecat cu motorica la facultate...toate bune si frumoase...strada in fata mea libera...doar eu si o baba care a inceput sa fuga prin mijlocul strazii (nu pe trecere), vad ca trece de prima banda...eu incetinesc...ea se uita la mine si incetineste....apoi se opreste. M'am gandit ca i'a venit mintea la cap si ma lasa sa trec. Incep sa accelerez usor, nu cred ca aveam 20 km/h si numai ce vad la 1 m in fata ca imi sare baba ;) . Am agatat'o cu ghinul si oglinda din franare. Am oprit...m'am intors la ea, i'am facut semn ca e dementa si am plecat. Culmea e ca tot ea s'a speriat :agree:

 

Conluzie : Lasati babele sa treaca ca sunt posedate :laugh:

 

Asfalt uscat si multa grija :D

Editat de Di@n@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba se poate prezenta la medic cu o ''durere'' la mana sau in alta parte si o sa spuna ca este de la accident (durere care datorita socului initial nu putea sa o resimta).

O lovitura la 20 km/h cu oglinda asupra unei persoane poate genera de la un hematom pana la o fractura (daca de ex. pers. in cauza este batrana si are osteoporoza, etc).

Medicii o sa sesizeze politia care o sa faca investigatii etc si nu te vad bine in cazul asta.

 

Concluzia: orice incident, oricat de banal, cu pietoni pe strada trebuie reclamat la politie. Chiar daca pietonul nu se prezinta, te prezinti tu si dai o declaratie ce si cum.

 

Sfat: Nu-i tarziu sa te duci la politie nici acum. Dai o declaratie, ti se face alcoolemia si cam atat. E accident cu "autor necunoscut"

Editat de nice_sun_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) eu zic ca e prea tarziu...la astia batrani socuri din astea sunt fatale...iti dau impresia ca sunt ok...mai stau 10-15 sec in picioare si dupa cad fulgerati ...martori sigur au fost destui....nu ai ramas acolo=fuga de la locul accidentului=minim 5 ani de puscarie... :D

eu zic sa fugi din tara :laugh:

am eu niste "pile" la vama si pot sa te duc pana la bulgari in portbagajul de la tico...de acolo te descurci...daca vrei sa ajungi in Venezuela stiu un bulgar care are o barca pneumatica si vrea sa o vanda... dar are motorul stricat...in fine poti sa dai la vasle daca nu sunt curentii destui de puternici

mai nasol cand o sa te vaneze paza de coasta si interpolul cu elicopterele...atunci trebuie sa accelerezi putin cu vaslele si chiar poate sa stai jumate in apa si sa dai si din picoare... dar sunt sigur ca te descurci :agree:

 

 

ontopic: alta data opreste-te si verifica cum se simte accidentatul...mai ales daca e batran...si nu cu mentalitate sa ii rupi capul...toti avem batrani pe acasa si stim ce reflexe si reactii au...plus ca daca avem zile o sa ajungem si noi ca ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa ridici mana sa-i dai si o palma,eventual un pumn :agree: dar stiu ca ai scutito din cauza varstei.

 

Eu asa fac in general la pietoni, am dat ceva palme pana acum ;) si o sa mai dau ca sa-i trezesc din somn :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit anul trecut asemenea faze de vreo cateva ori, si ma tot gandeam ca la un moment dat pe unul tot o sa-l iau pe sus. Anul asta m-am invatat minte si nu imi mai doresc asa ceva, asa ca la orice chestie suspecta opresc, le fac semn sa treaca si ii las in plata lor. Oricum la asemenea chestii exista mereu posibilitatea sa intre altii in tine, ca nu te vad ca opresti sa lasi pietonul tacanit sa treaca. Deci ochii mari cat cepele...si good luck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niiii...paranoicilor...face politia investigatii...stati ma linistiti ca nu investigheaza nimic ;)) baba a uitat pana acasa ca a lovit-o mobreta rosie...d-apai numar sau altceva...

 

@Neutral...eu cele mai multe palme le-am dat pe la ferentari pe-acolo =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niiii...paranoicilor...face politia investigatii...stati ma linistiti ca nu investigheaza nimic :agree:) baba a uitat pana acasa ca a lovit-o mobreta rosie...d-apai numar sau altceva...

 

@Neutral...eu cele mai multe palme le-am dat pe la ferentari pe-acolo =))

 

Pe mine asa au inceput sa ma cunoasca vecinii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... vad ca trece de prima banda...eu incetinesc...ea se uita la mine si incetineste....apoi se opreste. M'am gandit ca i'a venit mintea la cap si ma lasa sa trec. Incep sa accelerez usor, nu cred ca aveam 20 km/h si numai ce vad la 1 m in fata ca imi sare baba ;) .

Daca mai intalnesti situatia asta vredata incearca s-o ocolesti prin spate. Babele tasnesc mai bine decat dau cu marsarierul... :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vedeti ce misto e cand un betiv, noaptea, este pe trotuar, se tine de gard ca sa nu cada si dintr-o data gravitatia "il atrage" exact pe mijlocul drumului care tocmai a fost spalat, sa vezi frane in momentul ala si ouale mici cat alunele....chiar la viteza de 40-50km/h

Editat de NeBuN@Ke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D eu zic ca e prea tarziu...la astia batrani socuri din astea sunt fatale...iti dau impresia ca sunt ok...mai stau 10-15 sec in picioare si dupa cad fulgerati ...martori sigur au fost destui....nu ai ramas acolo=fuga de la locul accidentului=minim 5 ani de puscarie... :laugh:

eu zic sa fugi din tara

am eu niste "pile" la vama si pot sa te duc pana la bulgari in portbagajul de la tico...de acolo te descurci...daca vrei sa ajungi in Venezuela stiu un bulgar care are o barca pneumatica si vrea sa o vanda... dar are motorul stricat...in fine poti sa dai la vasle daca nu sunt curentii destui de puternici

mai nasol cand o sa te vaneze paza de coasta si interpolul cu elicopterele...atunci trebuie sa accelerezi putin cu vaslele si chiar poate sa stai jumate in apa si sa dai si din picoare... dar sunt sigur ca te descurci

Doamne cata imaginatie au unii... :agree:

Deloc nu esti finut si tu cu fetele... In portbagajul de la Tico, auzi... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba se poate prezenta la medic cu o ''durere'' la mana sau in alta parte si o sa spuna ca este de la accident (durere care datorita socului initial nu putea sa o resimta).

O lovitura la 20 km/h cu oglinda asupra unei persoane poate genera de la un hematom pana la o fractura (daca de ex. pers. in cauza este batrana si are osteoporoza, etc).

Medicii o sa sesizeze politia care o sa faca investigatii etc si nu te vad bine in cazul asta.

 

Concluzia: orice incident, oricat de banal, cu pietoni pe strada trebuie reclamat la politie. Chiar daca pietonul nu se prezinta, te prezinti tu si dai o declaratie ce si cum.

 

Sfat: Nu-i tarziu sa te duci la politie nici acum. Dai o declaratie, ti se face alcoolemia si cam atat. E accident cu "autor necunoscut"

 

Multumesc foarte frumos pentru sfat...am fost la politie (am gasit'o) si am declarat incidentu...m'au intrebat de ce am venit asa tarziu...le'am spus ca m'au sfatuit niste prieteni ....m'au testat sa vada cat de alcoolica sunt =)) si au spus sa mai trec si maine sa aflu daca s'a trezit baba sau daca a uitat de mine / ori mai rau, Doamne feri

 

 

 

Daca mai intalnesti situatia asta vredata incearca s-o ocolesti prin spate. Babele tasnesc mai bine decat dau cu marsarierul... :D

 

Da...singura problema e ca a sarit direct in mine...nu mai aveam ce sa ocolesc =))...multumesc frumos :agree:

 

 

 

Toate cele bune ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...singura problema e ca a sarit direct in mine...nu mai aveam ce sa ocolesc =))...multumesc frumos :)

N-are fata cum sa sara chiar asa daca o ocolesti pe la spate...cum vrea fetele toate.... :P

post-12182-1273683660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca baba s-a dus la sectie sa depuna plangere pentru ca a trecut strada "neregulamentar" si daca nu te prezentai la sectie ce se intampla venea politia sa te caute ? uite cum un amarat pe care il cauta mortea reuseste sa-ti strice ziua . stau uneori si ma gandesc asa o sa fiu si eu la 60 de ani? sincer nu cred in caz contrar ma sinucid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa ridici mana sa-i dai si o palma,eventual un pumn :) dar stiu ca ai scutito din cauza varstei.

 

Eu asa fac in general la pietoni, am dat ceva palme pana acum :P si o sa mai dau ca sa-i trezesc din somn :P

 

 

Si daca urmatorul caruia ii vei aplica tu corectii direct de pe motor e tanar si-ti arde el una dupa casca?? Sau daca un sofer caruia ii indoi tu oglinda cand te bagi printre masini iti executa un sut direct in codita de la bolid?? Nu te multumesti cu faptul ca ai capacitatea sa-l eviti chiar daca el e idiot??? Adica, e nasol cand unul dintre noi fleceste cate un pieton pe trecere..Dar e bine cand o ardem moralist si impartim "palmi" didactice in trafic, nu? Bravo prietene!! Ete tocmai din aceste motive intelepte nu merg decat singur in ultimul timp cu motorul (si merg, slava Domnului), tocmai din aceste motive ma c@c in marsurile voastre de 2 bani "pentru constientizarea participantilor la trafic ca existam", tocmai din aceste motive nu mai fac "favoruri" in trafic nimanui (nici macar astora cu motoare)..Pentru ca nu meritam nici unul mai multa atentie decat oferim!! Nu stim decat sa ne plangem si sa acuzam: pietoni, masini, primari, drumuri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Periculosi rau pietonii nostri needucati! Si nu le ajunge la urechi nici o campanie pana nu ii arde politistul la buzunar cand trec pe rosu.

 

Si eu le dadeam cate o palma cand erau mai putini, dar acum nici nu stiu daca sa trec pe verde cand sunt singur sau sa astept sa treaca o masina ca sa faca loc in turma de BOI care trece pe rosu la trecerea de la Bucur Obor.

 

Si oamenii ca oamenii, ca-s relativ moi si mici (!), dar ce te faci cand te trezesti in fata cu un carucior de copil sau unul de supermarket plin cu diverse greutati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca baba s-a dus la sectie sa depuna plangere pentru ca a trecut strada "neregulamentar" si daca nu te prezentai la sectie ce se intampla venea politia sa te caute ? uite cum un amarat pe care il cauta mortea reuseste sa-ti strice ziua . stau uneori si ma gandesc asa o sa fiu si eu la 60 de ani? sincer nu cred in caz contrar ma sinucid.

 

Nop...nu a fost la politie...am fost eu pentru orice eventualitate. M'au chemat si maine dimineata la politie nu stiu pentru ce :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop...nu a fost la politie...am fost eu pentru orice eventualitate. M'au chemat si maine dimineata la politie nu stiu pentru ce :)

Sa-ti deschida dosar penal, sa-ti ridice permisul, si sa-ti bage familia la inchisoare pe viata.. :P

 

..sau sa dea impresia ca ii intereseaza.. Da' tare's curios ce ti-au zis azi.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...