Sari la conținut

Accident 13.05.2010 / Sos. Industriilor ( cartier 23 August)


SDS
 Share

Postări Recomandate

Motociclistul se deplasa dinspre Republica spre Drumul Intre Tarlale ( care face legatura cu autostrada A2). Accidentul a avut loc la intersectia cu str. Catanoaia de unde a iesit un autoturism VW Pasat si a facut stg. fara a da prioritate motociclistului. Acesta a franat ( a blocat spatele = se vedea urma de franare pe sosea) dar nu a mai putut evita impactul si a intrat in partea laterala stg. spate.

 

Motociclistul:

-cand am ajuns la locul accidentului fusese luat deja de ambulanta si din ce am inteles de la cei prezenti era constient dar destul de sifonat, piciorul stg. arata foarte rau ( a fost prins intre motor si masina), s-a lovit cu capul (casca) de un stalp metalic, are o mana rupta, acuza dureri la coaste si ceva probleme la coloana .

 

Motorul [HONDA(sigur) RR(banuiesc)]:

-destul de avariat in special in partea din fata

 

Vinovat:

-indubitabil conducatorul auto, .............dar cred ca si motociclistul are partea lui de vina (avea ceva viteza )

 

Sanatate maxima si recuperare totala motociclistului.

 

 

post-40304-1273766897_thumb.jpgpost-40304-1273766916_thumb.jpgpost-40304-1273766943_thumb.jpgpost-40304-1273767002_thumb.jpgpost-40304-1273767027_thumb.jpgpost-40304-1273766962_thumb.jpgpost-40304-1273767059_thumb.jpgpost-40304-1273767092_thumb.jpgpost-40304-1273767119_thumb.jpgpost-40304-1273767137_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul care a avut accident se numeste Silviu, este colegul mamei mele.In momentul de fata se afla la spitalul SF.Pantelimon, este in coma, are 5 coaste rupte, picioarele rupte, hematom pe creier sau cel putin asa am inteles de la sotia lui cu care am vorbit acum vreo 2 ore....e destul de grav....si medicii sunt destul de rezervati in privinta sanselor sale de supravietuire.....Viteza neviteza....tot neacordare de prioritate se numeste.....chiar daca imi pare rau pentru Silviu ma gandesc totusi ca nici cel care l-a lovit nu a facut-o in mod voit.....deci nu stau sa judec pe cineva.....o ironie a sortii ca s-a intamplat in ziua de Inaltare?oare?

Editat de AnisiaCox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce se mai poate zice in situatiile astea... comentariile sunt de prisos... insanatosire grabnica riderului si putere familiei sa treaca peste obsacolul acesta. oricum m-au spart cate accidente din neatentia soferilor se produc... nu zic ca motociclistii sunt niste sfinti dar totui nu imi pot imagina cum un sofer nu poate aprecia viteza celui care vine fie el pe moto sau in masina...asfalt uscat la toti si sa auzim numai de bine despre rider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punetzi-va tobe fara site si galagioase...poate asa macar o sa fitzi auzitzi .. eu am si chiar functioneaza prin orash imi fac loc conservarii ... Multa sanatate motociclistului

 

aici ai dreptate, dar trebuie sa-ti si adaptezi viteza in asa fel incat sa nu te deplasezi mai repede decat viteza sunetului, mai ales in localitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punetzi-va tobe fara site si galagioase...poate asa macar o sa fitzi auzitzi .. eu am si chiar functioneaza prin orash imi fac loc conservarii ... Multa sanatate motociclistului

 

Nu va mai chinuiti sa va uitati dupa cretini iesind de pe strazi ci puneti-va tobe. De nepretuit sfaturile astea. Zau asa.

 

:P Morooon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona si e foarte periculoasa.Ies ciori de pe stradute care nu au nici o treaba cu regulile de circulatie iar de pietoni nu mai zic.Dupa parerea mea e o zona de <80 km/h.

<80!!!! uh, oh, auch! iar conform codului bunelor practici ale vitezanilor mai mic de 80km/h inseamna mult prea rar 50.

mdea, altu care "avea toata viatza inainte"... sau cum erea expresia aia.

ma intreb cum or arata zonele alea in care maneta din dreapta+agitatia hormonala cere mai mare de 80.

jesus henry christ cum vi le mai cautati!

vorba lu unu dupe acilea: "aci zace nea istrate care-avea prioritate". vorba mare domle.

nici o sansa n-aveti ma cu vitezanele alea sa prindeti varsta de 30 de ani fara patchuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<80!!!! uh, oh, auch! iar conform codului bunelor practici ale vitezanilor mai mic de 80km/h inseamna mult prea rar 50.

mdea, altu care "avea toata viatza inainte"... sau cum erea expresia aia.

ma intreb cum or arata zonele alea in care maneta din dreapta+agitatia hormonala cere mai mare de 80.

jesus henry christ cum vi le mai cautati!

vorba lu unu dupe acilea: "aci zace nea istrate care-avea prioritate". vorba mare domle.

nici o sansa n-aveti ma cu vitezanele alea sa prindeti varsta de 30 de ani fara patchuri.

 

In unele cazuri probabil ca ai dreptate, in cazul de fata nu. Silviu imi este coleg de munca si prieten.

Iti pot spune ca are peste 30 de ani si ca are in jur de 9 ani de cand merge pe sportive de 900 cmc.

Cate modele de motociclete stii tu care sa nu depaseasca 50 km/h ? Eu am o honda transalp care nu e nici pe departe o sportiva, crezi ca daca la 80 la ora ma ciocnesc frontal cu o masina o sa conteze ca nu am nush cati cai putere ? Crezi ca daca in locul motocicletei era o dubita sau un tir, era un caz mai fericit ? Pana la urma toti cei care mergem pe motociclete ne asumam un risc, pacat ca unii nu iau in serios condusul unui autovehicul si il vad ca mersul prin casa si nu ca pe manipularea unei mase de fier potential periculoase pentru ei si pentru cei din jurul lor.

 

Insanatosire grabnica si completa doresc tuturor celor implicati in accidente, indiferent a cui e vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta era legata de accident....ma scuzati ca spun....si sa nu judecam noi ca nu suntem in masura sa stim exact cum s-a produs totul.....cert e faptul ca nu e placut nici pt cel vinovat nici pt cel vatamat.....nu e o placere pt nimeni.....insa uneori inconstienta unora doare.....Axius....e colegul tau Silviu????de departament cumva???sau in Strauss?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In unele cazuri probabil ca ai dreptate, in cazul de fata nu. Silviu imi este coleg de munca si prieten.

Iti pot spune ca are peste 30 de ani si ca are in jur de 9 ani de cand merge pe sportive de 900 cmc.

Cate modele de motociclete stii tu care sa nu depaseasca 50 km/h ? Eu am o honda transalp care nu e nici pe departe o sportiva, crezi ca daca la 80 la ora ma ciocnesc frontal cu o masina o sa conteze ca nu am nush cati cai putere ? Crezi ca daca in locul motocicletei era o dubita sau un tir, era un caz mai fericit ? Pana la urma toti cei care mergem pe motociclete ne asumam un risc, pacat ca unii nu iau in serios condusul unui autovehicul si il vad ca mersul prin casa si nu ca pe manipularea unei mase de fier potential periculoase pentru ei si pentru cei din jurul lor.

 

Insanatosire grabnica si completa doresc tuturor celor implicati in accidente, indiferent a cui e vina...

 

Daca merge de 9 ani, cum de nu stia ca nu blochezi spatele cind ai viteza? Adica, cind te infigi in frina fata pt frinare de maxima urgentza nu atingi frina spate sub nici o forma. Roata spate aproape ca e ridicata fata de sol, orice ciupitura a frinei spate o blocheaza si astfel distanta de frinare creste mult, plus ca nu mai poti controla deloc motocicleta.

De exemplu CBR600RR/2007-2008 are frina spate construita ca daca incerci s-o blochezi nu reusesti, nu are deloc fortza sa se blocheze. Am mers pe 4 600RR pina mi-am dat seama de acest aspect. Bibanii reclama pe loc ca e defecta frina spate. E special construita sa nu poti s-o blochezi. Hai ca deviez de la subiect. Concluzia, mergeti pe tronsoane de drum sigure si exersati zile intregi frinarea de urgenta.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<80!!!! uh, oh, auch! iar conform codului bunelor practici ale vitezanilor mai mic de 80km/h inseamna mult prea rar 50.

mdea, altu care "avea toata viatza inainte"... sau cum erea expresia aia.

ma intreb cum or arata zonele alea in care maneta din dreapta+agitatia hormonala cere mai mare de 80.

jesus henry christ cum vi le mai cautati!

vorba lu unu dupe acilea: "aci zace nea istrate care-avea prioritate". vorba mare domle.

nici o sansa n-aveti ma cu vitezanele alea sa prindeti varsta de 30 de ani fara patchuri.

 

tu stii cumva zona? eu te inteleg ca ai o frustrare dar pentru o vitezana care are frane (fata de un chopper) eu zic ca nu e o viteza uriasa si am specificat ca sub acea viteza mi se pare mie ok de mers.Daca vrei facem un test: tu cu chopperul cu 59 iar eu cu vitezana cu 79 si vedem care ocoleste un obstacol sau care franeaza mai rapid...daca tu crezi ca mergand regulamentar cu maxim 59 la ora o sa supravietuiesti mai mult ca mine care merg cu 70 in zonele alea iti urez sincer mult succes...in fata cui am ajuns sa ma explic, Doamnee :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu stii cumva zona? eu te inteleg ca ai o frustrare dar pentru o vitezana care are frane (fata de un chopper) eu zic ca nu e o viteza uriasa si am specificat ca sub acea viteza mi se pare mie ok de mers.Daca vrei facem un test: tu cu chopperul cu 59 iar eu cu vitezana cu 79 si vedem care ocoleste un obstacol sau care franeaza mai rapid...daca tu crezi ca mergand regulamentar cu maxim 59 la ora o sa supravietuiesti mai mult ca mine care merg cu 70 in zonele alea iti urez sincer mult succes...in fata cui am ajuns sa ma explic, Doamnee :P

 

shhhhhh!!!!

 

el merge cu 30 km/h cu VN-ul de 800, asta e viteza lui de croaziera, nu stie cum e-n a-3-a, decat dupa ce iese din oras o da pe a-4-a. VN-ul lui nu a fost nicodata in a-5-a sau, doamne fereste, 6000 de ture. ventilatorul radiatorului e cel mai bun prieten al sau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, gata, la discutii, pareri suntem cei mai tari si pe langa asta foarte rautaciosi....cine mai stie ceva de motociclist, cum e ?

Toate bune si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu CBR600RR/2007-2008 are frina spate construita ca daca incerci s-o blochezi nu reusesti, nu are deloc fortza sa se blocheze. Am mers pe 4 600RR pina mi-am dat seama de acest aspect. Bibanii reclama pe loc ca e defecta frina spate. E special construita sa nu poti s-o blochezi. Hai ca deviez de la subiect. Concluzia, mergeti pe tronsoane de drum sigure si exersati zile intregi frinarea de urgenta.

 

iti dai seama ce ineptie ai spus!? exista doua posibilitati sa nu blochezi spatele: daca motocicleta are CBS (si tot se blocheaza la viteza mica) sau daca are ABS. Niciunul din sistemele mai sus mentionate nu se gasesc in dotarile CBR 600 RR 2007-2008 si nici mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<

nici o sansa n-aveti ma cu vitezanele alea sa prindeti varsta de 30 de ani fara patchuri.

 

 

Ma cat de destepti sunt unii si cum le stiu ei pe toate!Din nou faceti din topic de accidente topic de balacareala!Bravos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta era legata de accident....ma scuzati ca spun....si sa nu judecam noi ca nu suntem in masura sa stim exact cum s-a produs totul.....cert e faptul ca nu e placut nici pt cel vinovat nici pt cel vatamat.....nu e o placere pt nimeni.....insa uneori inconstienta unora doare.....Axius....e colegul tau Silviu????de departament cumva???sau in Strauss?

 

 

Coleg in Strauss. (eu sunt la IT, el e la Administrativ)

 

Probabil ca luni mai aflu ceva despre starea lui, revin atunci cu mai multe informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona,cunosc strada,am stat 6 ani pe str.Valsanesti care este perpendiculara pe Catanoaia

Pe strada aia este si un garaj unde se repara diverse auto furate,schimbare de sasiu,serie etc,zona este plina de ciori care nu au permis dar conduc bmw-uri.

HAI ROMANIA :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul care a avut accident se numeste Silviu, este colegul mamei mele.In momentul de fata se afla la spitalul SF.Pantelimon, este in coma, are 5 coaste rupte, picioarele rupte, hematom pe creier sau cel putin asa am inteles de la sotia lui cu care am vorbit acum vreo 2 ore....e destul de grav....si medicii sunt destul de rezervati in privinta sanselor sale de supravietuire.....Viteza neviteza....tot neacordare de prioritate se numeste.....chiar daca imi pare rau pentru Silviu ma gandesc totusi ca nici cel care l-a lovit nu a facut-o in mod voit.....deci nu stau sa judec pe cineva.....o ironie a sortii ca s-a intamplat in ziua de Inaltare?oare?

 

Sunt SOTIA lui Silviu,am citit ce s-a scris pe forum.Nu stie nimeni prin ce trece Silviu si toata familia.Asa ca am rugamintea sa discutati legat de sanatatea lui si starea in care se afla,doar daca sunteti bine informati (nu gen,am vb cu sotia lui etc).Persoanele care au fost alaturi de noi si sunt in continuare alaturi de el nu au scris asemenea ineptii!!!Eu am avut telefoanele deschise si absolut oricine m-a sunat am dat informatiile exact asa cum se intampla in momentul respectiv.

Starea lui Silviu este urmatoarea:a fost constient din momentul impactului si pana in momentul de fata,mana si piciorul stang fracturate,colaona are ceva probleme mai deosebite(nu este atins nici un nerv,deci nu este paralizat),coastele (10)sunt fracturate.

Ca sfat, va pot spune din proprie experienta(sper sa nu aveti parte de asa ceva)nu ajungeti la Sp.Pantelimon,medici mai incompetenti ca acolo nu am intalnit,a scapat si de acest hop,ca nu a ramas cu traume mai grave decat avea(cand a ajuns la spital,nu i-au facut imediat tomografia,s-au apucat sa ii faca rahianestezie si l-au ridicat de 2 ori in fund,ceea ce se numeste malpraxis!!).

Este la Municipal,este mult mai bine,medicii sunt super ok.

 

Va tin la curent,atat cat imi permite timpul,cu sanatatea si evolutia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...