Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Pentru unul singur, mergi cu valorile ideale ( cele indicate pe bascula ), lipsa de comportament pe viraje, se manifesta cum ? e prima mea moto, da mie mi se pare ca e un compromis ideal, oras usoara, afara rapida ( pentru oamenii cu capu pe umeri ), si pe viraje, eu unul nu cred ca am indeajuns de mult cojones ca sa o duc la limita...

 

Daca mergi civilizat poti sa ramai cu presiunea de pe bascula.

Cand o sa mergi mai tare, sportiv sau necivilizat si ai sa simti guma spate ca aluneca pe curbe, sa scazi presiunea.

Ideal pe strada este sa se mearga civilizat :) Trebuie sa recunosc ca mie, mi-a reusit de foarte putine ori, motiv pentru care m-am si lasat de mers pe strada.

Bafta!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Le-am zis deja, ca punct de referinta (pt mine cel putin).

Mai sunt si gume care se umfla chiar mai putin - Dunlop Sportsmart 1, Gp racer, D212, Pirelli Supercorsa, Bridgestone R10, S20, etc.

In afara de Michelin, ceilalti producatori au inceput sa faca anvelope cu carcase mai rigide decat acum cativa ani deci, poti sa bagi sub 1.9 pe unele modele de gume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ceva dunlop smart... qualifier... si tot asa, avusesem sub 2.. da draci, ca i`am dat cat scrie pe bascula... mi se pare mai intepenita.. da pe viraje, inca nu am apucat sa o plimb, sa vad ce si cum... o sa fac si eu teste... intre 2 si 2.5 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat de pe bulevardul Timisoara, de la MotorTeam. E cam la fel de mare ca cel al lui finu.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@finu zimi te rog de unde ai luat parbrizul, caut si eu unul de mult timp

man, eu asa am cumparat mobra. exact cum o vezi si ce vezi pe ea

parbrizul este baracuda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sniper mai stopu` ala e cu tot cu semnalizari.. da ? nu te`au intrebat militienii de el nimic ? sau nu au avut sansa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mobra mea e aceasi culoare :D

si a mea are fix aceeasi culoare. mascata ce-i drept de husa de rezervor.

 

mie imi lipseste trusa de scule + curelusa de prindere.

am intrebat in stanga si dreapta, dar n-are nimeni.

nu ca m-ar deranja, dar vreau sa fie cat mai completa.

daca cineva are rog sa-mi dea de veste.

 

10x!

Editat de finu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Kriminal, vad ca este acelasi model :) super. Cat zici ca a fost? Poate au si magazin online cei de unde ai cumparat tu

 

Si mobra mea e aceasi culoare

No problemo. A fost in jur de 500 de lei, poate 450, sunt vreo 2 ani de cand l-am luat.

Ia uite ce-am gasit:

http://www.motorteam.ro/motociclete-suzuki-piese-accesorii-echipamente-moto-service-bucucresti/magazin-piese-accesorii-motociclete/parbriz-moto-puig-yamaha-fz6-new-generation?filter=249,246,252,251&limit=100

 

Daca vrei, iti dau parbrizul la schimb pe tobe, hihihihi :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut in ultimele zile vreo 2000 de kilometri si vreo 5-6 plinuri, asa ca am date precise de consum: intre 4.5 litri la 100 km in Romania la 5 litri la 100 km cu vreo 70km facuti in Budapesta si 4.7 cu autostrada si o plimbare prin Viena.

 

Aseara, de pilda, am scos cam 4.7 cu alimentare la granita Ungaria-Austria, mers pe autostrazi cu 120-130 trei sferturi din drum, restul prin Viena sau pe sosele prin Cehia cu 100-120 km/h. Cu un plin am mers din Ungaria pana la Praga.

Comparat cu cei cu care merg, BMW GS 1200 si Transalp, BWM-ul consuma cu minim 0.5 litri mai mult, Transalp-ul chiar mai mult de atat (cam 5.5); ei merg cam 250 km pana intra pe rezerva, eu peste 300 (ieri am mers 360 pana am alimentat si au intrat doar 16 litri, deci mai aveam cel putin 2 litri; cel mai mult am alimentat 18.5 litri anul trecut).

 

In schimb la adunat muste pe viziera eu stau cel mai prost: adun cam cat ceilalti doi la un loc. Parbrizele tuturor sunt cele standard de fabrica.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca difera consumul si in functie de carburantul care il bagi. De exemplu cu Alto 101 de la Rompetrol mi-a facut un consum monstru de 7.5 iar cu benzina 95 de la Omv am facut si 4.5, in ambele cazuri mers decent 90-110

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In carte scrie benzina fara plumb regular sau premium. Regular este cu cifra octanica de 87, premium este de fapt 91 (87 si 92 cu plumb se gaseau si la noi inainte).

Motoreta nu stie ce sa faca cu benzina de 101. Puteti sa bagati si benzina de 10 lei litrul, singura diferenta e la pretul unui plin. Nu va merge mai mult si nu va avea forta mai mare. Au aproape aceeasi putere calorica.

Mai sunt ceva diferente la noxe, dar daca agregatele sunt facute pt asa ceva. Euro3 la motor e in urma la euro3 auto. Deci iar nu e cazul. Nu infunzi nimic daca pui regular.

Cum la noi in tara avem doar de 95, asta punem.
Evident, cine se simte "cu buget" il rog sa puna de 150 daca gaseste, doar e pe banii lui.

Daca vorbeam de un porsche 911 turbo sau masini supersport care merg uzual cu benzina de 100 (performance mode) atunci da. Se justifica. Cand le pui benzina mai slaba isi reduc performanta pe baza senzorilor motorului. La fz6 nu e cazul.


Eu zic ca ajunge pentru un fz6 un sprint de 0-200km/h in cca 12,5secunde. Pana la urma e doar cu o secunda in urma unui audi R8 V10 sau putin mai bine decat un BMW M5 (E60). Ce sa scoti mai mult cu benzina mai buna? E doar un motor de 600cc, mai mult pentru touring.


Spor la motociclit!

 

Si ceva de citit:

ttp://www.600riders.com/forum/fz6-general-discussion/4781-fuel-type.html

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca la 101 sau ce au aia de pe autostrada pare sa tina un pic mai mult un plin. Plinul facut cu 95 la iesirea pe autostrada a tinut mai putin ca plinul facut la vreo 10 kilometri de intrat pe autostrada. Sau poate mi s-a parut mie, ca am mers mai relache la venire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu povestea de marketing rompetrol. Dar daca te face sa scoti bani mai multi din buzunar inseamna ca si-a atins singurul scop.

 

In afara de desfundat injectoarele ce inseamna "aia si aia"? Eu nu inteleg. Sunt curios cine a avut pana acum injectoare infundate la mobra. Eu nu merg batraneste ci doar pe desfundat (in ture!).

 

Daca nu bagi benzina de la pompe "no name" nu se infunda nimic. Doar acolo mizeriile si apa sunt aproape garantate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, vin si eu cu o problema la voi. Duminca am iesit la un traseu, toate bune si frumoase. La intoarcere, la aproape 30km de casa a inceput ploaia, super abundenta. Am mers vreo10km pana am prin un loc unde sa pot sa ma adapostesc, dar mobra nu a avut noroc si a ramas in ploaie. S-a domolit ploaia , am plecat inapoi spre casa, am ajuns cu bine, nici o problema. Astazi am scos mobra si am observat ca mi-a scazut intensitatea luminii la bord. Ce e interesant ,este ca daca te uiti din fata e sters daca te uiti din lateral se vede foarte bine. atasez niste poze sa vedeti fenomenul mai bine.

post-73449-0-36609400-1401133819_thumb.jpg

post-73449-0-42906000-1401133874_thumb.jpg

Editat de SniperElitte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...