Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

cum sa nu merite... e pentru siguranta ta, arcurile costa ~100E cu tot cu ulei

 

De ce zic ca nu merita? Deoarece FZ6 vine standard cu arcuri progresive si sa le schimbi pe alea deja tr sa sti sa setezi o suspensie pt a stoarce tot ce poate iar pt acei 100 euro un neavizat nu isi va da seama prea tare despre update.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, iar...cu alta trilema (kinda stupid trilema). Rezolvat problema cu filtrul (prin metoda surubelnitzei - a functionat perfect si din prima) daaaar, acum ma confrunt cu alta chestie enervata. Am schimbat antigelul, am curatat vasul , totul bine si frumos dar acum nu reusesc sa pun capacul de la radiator inapoi.

 

Are fluturasul ala intr-o parte, pe care l-am fixat in surub, si din nicio pozitie nu intra pe canelurile alea (luat la rand toata kamasutra cu variantele caneluri+capac radiator). Am incercat si cu surubul desfacut dar nici asa nu vrea....Are cineva doctoratul in "insurubat capacul de la radiator FZ6" ca sa ma indrepte si pe mine pe calea cea buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare :) sunt nou atat pe aici cat si in lumea moto , ceea ce vreau sa va intreb unde gasesc si eu niste rimstripeuri sau cum le zice ... sunt genul acela simple si cele cu scris as opta pt cele cu scris , cine ma poate ajuta cu ceva de calitate , o indrumare ceva ... , multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, iar...cu alta trilema (kinda stupid trilema). Rezolvat problema cu filtrul (prin metoda surubelnitzei - a functionat perfect si din prima) daaaar, acum ma confrunt cu alta chestie enervata. Am schimbat antigelul, am curatat vasul , totul bine si frumos dar acum nu reusesc sa pun capacul de la radiator inapoi.

 

Are fluturasul ala intr-o parte, pe care l-am fixat in surub, si din nicio pozitie nu intra pe canelurile alea (luat la rand toata kamasutra cu variantele caneluri+capac radiator). Am incercat si cu surubul desfacut dar nici asa nu vrea....Are cineva doctoratul in "insurubat capacul de la radiator FZ6" ca sa ma indrepte si pe mine pe calea cea buna?

 

Eu n-am avut probleme in a-l pune la loc. Cand l-ai dat jos unde l-ai pus? Sa nu fi calcat pe el din greseala si sa-l fi indoit. Nu-l lasa pus in doru lelii sa nu te trezesti cu apa fiarta pe picioare. Se insurubeaza si apoi se prinde siguranta (surubul ala mic), sper ca asta e clar, nu intai prinzi siguranta si apoi il inghesui pana intra. Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spre vanzare:

claxon fz6 -20 ron

conducte frana fz6 - 20 ron
etrieri yamaha fz6 2004-2008 - 150 ron
ornament carene spate fz6 2004 - 20 ron
telescoape fata fz 6 2004- 250 ron
0765336589
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raduph. M-a lamurit pana la urma cineva de pe forumul international ca procedam gresit, ca prinsesem placutza metalica (siguranta) in surub, de capac, incercand sa le indes :D.....in loc sa pun intai capacul radiatorului si apoi sa pun placutza (siguranta), pe dedesubt si abia apoi sa pun surubul, prinzandu`le pe amandoua :D.

 

Multzam de indrumare!

 

Misiune indeplinita pana la urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@albacazapada, ma gandeam eu ca incerci sa le inghesui acolo, bine ca ai rezolvat.

@square, la ce te referi prin ornament carene spate? aripioarele laterale?



Cumpar cablu ambreiaj FZ6, pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Square, o nuca de dreapta n-ai avea... (aia cu butonul rosu).

 

@ Radu: Ai ambreaj tare sau e rupt?

Editat de Player1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Are cineva de vanzare furca de Fzs600, modelul 98-99?

cauta pe ebay.co.uk.

daca nu,cica merg si telescoapele de FZR600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le dai si separat, adica doar manetele? Filtru K&N pot sa imi iau singur ca tocmai plec in State, poate il vrea cineva din Romania care nu are alte optiuni de cumparare, dar manetele vin in 6 saptamani din China (la un pret bun) si daca tot le ai aici le-as lua eu acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta pe ebay.co.uk.

daca nu,cica merg si telescoapele de FZR600

 

De acolo mi-am luat pana la urma. 80 lire cu transport gratuit la un prieten de acolo. Dar trebuie sa astept 2 luni pana mi le aduce.

Oricum e muuuullttt mai ieftin decat cer ai nostri cu dezmembrarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am luat furca pentru a mea, am avut norocul ca a venit si cu arcuri progresive :) Ar fi bine sa o desfaci si sa te uiti la ea, poate, cine stie, ai si tu o bruma de noroc.

 

PS: vezi ca ti-o poate pune la posta si iti ajunge cam in 10-14 zile. Sau la Atlasib.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am luat furca pentru a mea, am avut norocul ca a venit si cu arcuri progresive :) Ar fi bine sa o desfaci si sa te uiti la ea, poate, cine stie, ai si tu o bruma de noroc.

 

PS: vezi ca ti-o poate pune la posta si iti ajunge cam in 10-14 zile. Sau la Atlasib.

 

Atlasib nu are in zona. E un orasel la vreo 150km de Londra. Nu e asa mare graba ca as avea ceva de reparat si revopsit pana sa ajung la furca.

 

Motocicleta am cumparat-o accidentata, nu stiu cum ar trebui sa se comporte la drum, dar toata lumea se plange de suspensiile foarte moi.

Acum, din ce am citit eu pe forumurile de pe afara, furca stock are arcuri progresive. Intr-adevar nu cred ca se compara cu Hyperpro-urile, dar tot progresive sunt.

Nici nu ma gandesc sa o montez fara un schimb de semeringuri si de ulei. Ulei ii voi pune clar 15w ca am vreo 100kg.

Am vazut ca se mai practica adaugarea de surplus deasupra arcului (saibe sau tuburi de 1-2cm). Asta nu o sa o fac inca. Ii pun uleiul si vad cum o fi. Niste saibe pot sa ii pun si ulterior doar desfacand capacele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa se mai intareste, cu niste saibe bagate-capete. Intr-adevar, suspensia e cam moale pentru ce frane are - eu pe a mea pusesem pompa de frana de R1 cu furtunase metalice si schimbasem tot ce insemna garnitura in etrieri - foarte misto lucra. Am folosit si eu ulei mai dens in furca, dar nu s-a simtit mare diferenta. Vezi ca baietii pe afara pun furca de R1 pe ele - investitia duce la cateva sute de euro si nu stiu daca chiar se obtin rezultate semnificativ mai bune. Daca ai nevoie de ceva, intreaba-ma - am avut FZS din 2007 pana in 2012, l-am pocnit de doua ori si l-am facut de fiecare data. Acum merge in continuare la fel ca-n prima zi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu gaseam furca la un pret decent asta ii faceam si eu. E o fatza completa de gsxr parca, cu furca USD la 200E pe bikeshop.

Dar nemergand cu ea sa vad ce ma deranjeaza parca nu imi venea sa ma complic atat. Din ce am citit, trebuia schimbat si amortizorul spate, deoarece furca fatza fiind mai scurta ii strica ciclistica.

 

Uite asta e cea pe care am luat-o:

http://www.ebay.co.uk/itm/121114236225?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648

Nu inteleg ce capace are, par ca au capatul mai subtire si mai lung, ca la furcile cu reglaj. La ce am eu pe a mea nu exista nici un fel de reglaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da :)

sunt furcile model Foxy-Eyes. Se potrivesc, stai fara grija. Din astea imi pusesem si eu.

Ideea e ca daca pui UDS pe ea, e mult de munca, trebuie sa iei furca cu tot cu juguri si sa adaptezi calumea prinderea. Plus ca daca e de gsxr, ai nevoie de discuri, etrieri samd. Si intr-adevar, se schimba ceva unghiuri pe acolo, dar nu stiu daca in bine sau in rau. Pusesem intrebarea asta pe la service, dar nu prea am primit raspunsuri satisfacatoare, asa ca am lasat-o cum a venit de la mama ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca nici nu mai stiu. Cred ca sunt doar pe compress.

 

Au fost ok, eu am cam 90kg. Cu arcurile progresive si cu un ulei mai dens era ok, merg foarte mult in oras si era destul de ok, usor de manevrat, relaxata cu gropile iar la drum lung e destul de confortabila. Permite si un mers mai agresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...