Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Niste suspensii mai tari sunt optiunea clara pentru un stil mai racing, ai s-o simiti mult mai bine pe curbe cum zicea colegul in postul de mai sus dar pentru plimbari cotidiene...nici nu stiu, depinde de gusturile fiecaruia. La noi, in zona Muresului pe traseul Mures-BV este alegerea ideala daca te dai pe strada :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proaspat posesor de Fazer!

2003, 23000 km

Inca in procesul imprietenirii! Vin de pe chopper!

 

Stie cineva unde gasesc cauciucuri pentru ea?!

post-22107-1272689283_thumb.jpg

post-22107-1272689292_thumb.jpg

post-22107-1272689301_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti cei ce au probleme cu vitezometrul, iar cauza este rotorul magnetic (piesa din material casant cu doua picioruse de ghidaj), care de cele mai multe ori se crapa:

 

1.Piesa se poate repara daca are numai piciorusele crapate desprinse sau lipsa. Rotorul este confectionat dintr-un material magnetic, si din cate am vazut eu are 2 poli magnetici.Din acest motiv daca acest cilindrul este crapat, se poate repara mult mai greu.Insa daca numai piciorusele sunt problema, se poate repara in 10 min. Se lipesc cu BIzon, deoarece are rezistenta la produse petroliere si temp maxima de exploatare de 120 grade Celsius.

Si daca lipsesc piciorusele se pot modela cu Bizon sau Poxipol (metoda folosita de mine-Am mers 3 zile si pana acum a tinut la viteza maxima de 140km/h).

 

2.Daca nu va convine metoda asta, exista si varianta mult mai simpla. Piesa exista la Yamaha, costa 43 de lei si are codul: 4YR2517G0000.

 

Eu am primit piesa dar am incercat si metoda mai sus mentionata. FUNCTIONEAZA AMANDOUA! :laugh:

 

Atentie insa la montaj. E nevoie de doua persoane si putina atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit, minim 2004 an fabricatie.

 

Mi s-au confirmat in cazul acesta cateva neintelegeri. Totusi unde pot vedea exact anul fabricatiei? Si cum o spalti? La spalatorie cu furtunul? Nu are nimic daca da pe la bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogus

Man, nici prin cap nu mi-a trecut sa incerc cu Bison sau Poxipol. Daca cedeaza improvizatia mea, o sa incerc si aplic metoda ta, doar de curiozitate.

 

@Sirher

Motocicleta o spalam cam odata pe luna la spalatorie, in rest cu sticla de apa si carpa in fata blocului. Daca aveam timp, in we mai stateam si o bibileam cu un spray din ala de luciu si cu wd40. Cand te duci cu ea la sapalatorie, las-o 5-10 min sa se mai raceasca, sa nu puna aia jetul pe ea foarte incinsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, e oficial: se da la schimb un Fazer zdravan de scoala veche pe un Honda Dominator, sau se vinde

cine e interesat: aici

pt cine stie motorul si vrea sa-mi dea o mana de ajutor, scrieti de bine/rau pe topicul de vanzare.

post-17002-1272880024_thumb.jpg

 

se dau la vanzare si un combinezon Berik full marime 50, model 2009 si manusi Alipnestar GP Pro marime M, la preturi speciale pt prieteni fzristi.

Editat de cojo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand si eu fz-ul, am pus ochii pe un tenere si nu pot sa ii dezlipesc

 

 

deci FZN negru, 2004, 30.000 km, full accesorizat (buloane, topcheis, windshild, suport genti laterlale, bugspoiler) 3500 euro

 

 

functioneaza impecabil, e laser

 

 

tel: 0722673085 (daca zice ca am tel inchis sunt la munca)

ym: dracushorul

post-5912-1273087516_thumb.jpg

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi ma, aici postezi ca sa te lauzi, nu sa vinzi.. se presupune ca lumea de aici are deja asa ceva, macar una, daca nu doua!!!

 

Hai, spor la vanzare! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

In urma unui mic 'incident' cu mobra am ramas fara parbrizul ei original Yamaha. Acum, ca am vazut cat de tare ma bate vantul fara el vreau sa-l pun la loc, dar as vrea sa mai vad si alte modele disponibile pt fz6. din pacate nu am gasit nimic prin magazinele noastre on-line de piese moto.

 

Ma puteti ajuta cu vreun magazin/site, ceva?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am aterizat si eu aici dupa ce am vazut in poligon un Fazer si mi-a placut foarte mult. N-am apucat sa merg pe el, doar am poposit putin pe sa. Mi se pare ok pentru mine dar as vrea si opinia voastra. Eu voi termina scoala in curand si sper sa achizitionez ceva ulterior. (Cine vinde un fazer?:))

Cate ceva despre mine :

- 24 de ani

- 1m96

- 127 Kg (in scadere :-)))

Care sunt variatile de modele la Fazer si ce ar trebui sa caut/evit?

Eu vreau ceva cu care sa pot merge la drumuri mai lungi dar cu care sa ma pot descurca si oras (birou, agrement, etc).

Multumesc pentru sfaturi si astept sa ne vedem calare pe Fazerashi :-D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am aterizat si eu aici dupa ce am vazut in poligon un Fazer si mi-a placut foarte mult. N-am apucat sa merg pe el, doar am poposit putin pe sa. Mi se pare ok pentru mine dar as vrea si opinia voastra. Eu voi termina scoala in curand si sper sa achizitionez ceva ulterior. (Cine vinde un fazer?:P)

Cate ceva despre mine :

- 24 de ani

- 1m96

- 127 Kg (in scadere :-)))

Care sunt variatile de modele la Fazer si ce ar trebui sa caut/evit?

Eu vreau ceva cu care sa pot merge la drumuri mai lungi dar cu care sa ma pot descurca si oras (birou, agrement, etc).

Multumesc pentru sfaturi si astept sa ne vedem calare pe Fazerashi :-D

 

Salut!

 

De 4 sapt si eu ma numar printre fericitii posesori de FZ6. Tot ce-ti pot spune din minimele mele cunostiinte despre moto este ca la inaltimea ta acesta este cel mai potrivit dintre naked-uri (eu am 1,90m). In plus....fiabila, consum mic si sprintena :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre toate naked-urile Fazerul este cel mai mare. Eu am un 1.94 si am un Fazer model 2003 (din 2004 s-au schimbat putin si sunt si mai inalte pentru ca au tobele sub sa) si is foarte multumit de el. Modelul de dupa 2004, in afara de modificarile de look, are motor de r6 pe injectie, deci un consum ceva mai mic decat varianta pana in 2003 pe carburatie. Bine ca nici cu carburatoare nu consuma fenomenal.

Vezi ca are Florin-FZN un FZ6N, iar daca vrei modelul semicarenat (adica Fazer) sunt cateva de vanzare si pe www.pro-bike.ro si cu cateva pagini mai in urma. Si pe mine ma tenteaza sa il dau, doar ca imi lipsesc niste bani sa imi iau ce vreau, asa ca probabil mai astept. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea ocazia sa iau un FS6 S2 cu ABS. M-ar ajuta ABS-ul asta ca incepator? Are cineva idee daca e si pe fata si pe spate?
Nu exista autoturism sau motocicleta cu ABS DOAR pe fata sau spate. Ori au pe toate rotile ori nu au deloc. Da, te va ajuta pentru inceput, dar totul depinde tot de tine si de stilul de mers.
Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, ieri s-a vandut Batranica si vremea asta mohorata de afara imi da regrete.

daca ne adunam Joi la Academie vin sa ma mandresc cu ea o ultima data ca tare oachesa e acum dupa ce am vopsit-o si bibilit-o 2 luni.

 

@diboliqute (btw nice nick): daca iti place mobra, ia-o, desi si a lui Florin e demna de luat in calcul. ABS e o investitie buna insa tine cont ca pe viraje mai mult rau face (iti strica rau trasa, te poate speria si daca ai viteza si franezi, faci high-side). De asemenea, riscul e sa te obisnuiesti atat de mult cu el incat sa depinzi 100% si daca vei merge si cu alta mobra, va trebui sa te straduiesti destul de mult sa inveti sa franezi la limita fara ABS.

Am vrut sa ai in vedere si minusurile; plusurile insa cred ca sunt mult mai mari si mai ales in faza de incepator e bine sa ai incredere in fraze si sa nu ai frica cand strang de maneta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate momentan o sa ma limitez la ceva foarte ieftin, iar undeva spre sfarsitul de sezon sau inceputul lui 2011 ma voi orienta spre ceva mai nou. Deh... nevasta-mea mi-a zis ca ABS-ul nu e rabatabil si nici nu pot dormi socrii pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca poti, ia motocicleta cu ABS, daca stii sa franezi, Abs-ul te ajuta pe ultimul metru de franare. In curba nu se franeaza... punct. Se franeaza inainte de curba iar in curba deja incepi sa deschizi gazul si sa-l tii constant pana iesi din ea de unde deschizi si mai tare. Cine nu a mers pe motoreta cu ABS sa nu dea sfaturi, nu intra aiurea, ABS-urile moderne isi fac treaba, nu am mers pe un BMW mai vechi, se pare ca la alea erau probleme(desi nu bag mana in foc pana nu merg eu). Am mers si pe motoreta fara ABS si pe motoreta cu, eu nu mai cumpar de acum incolo fara. Intr-adevar nu ABS-ul ar fi motivul determinant pentru care ar trebui sa iei o motocicleta sau alta dar daca ai de ales intre aceeasi motoreta varianta cu ABS sau fara, ia varianta cu ABS, s-ar putea sa ai nevoie o singura data de el... o sa merite. Din ce stiu eu, la FZ6 ABS-ul a fost construit special pentru motoreta asta.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca poti, ia motocicleta cu ABS, daca stii sa franezi, Abs-ul te ajuta pe ultimul metru de franare. In curba nu se franeaza... punct. Se franeaza inainte de curba iar in curba deja incepi sa deschizi gazul si sa-l tii constant pana iesi din ea de unde deschizi si mai tare.

 

pe pista este asa cum spui dar practic daca ai un obsacol la iesirea din viraj pe care nu-l poti evita, ce faci?..........tot punct?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai un obstacol la iesirea din viraj pe care nu-l poti evita, ce faci?

 

Florine, ce draqu, am pretentii de la tine,......pai cum ce faci?, e foarte simplu = nu franezi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...