Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Daca tot sunteti asi in uleiuri ....

Am si eu mai multe intrebari :

 

1) de ce se recomanda sa se schimbe uleiul la un an? Nu sta la fel in motor ca si in bidon la magazin ?

E tot o tactica de marketing ?

Sa zic ca merg 2000 km intr-un an ... trebuie neaparat sa il schimbi ? Nu e acelasi ulei? Il ia ameteala acolo?

 

2) Inteleg ca in carte e dat sa schimbi la 6000 un ulei semisintetic ... deci daca pui sintetic mergi si tu 8000 ca popa! Nu ?

In general la masini daca bagi sintetic reviziile sunt cu 5000 km decalate (din 15000 in 15000) !

 

3) Uleiurile astea sintetice expira? Au termen scris pe bidon ? Trebuie sa ne uitam asa ca la cauciucuri cand sunt fabricate?

Presupn ca la cele minerale nu exista date ... ca sunt facute din petrol de acum milioane de ani :love:

 

Merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multam de sfaturi :love:

 

...acum ce sa zic , nu trebuie sa fiti asa de inversunati :love:, pana la urma fiecare are dreptul la o parere despre ce ulei foloseste ,......... pot foarte bine sa bag ce am mai bagat si pana acum ( atata timp cat e folosit de reprezentante Yamaha) si sunt sigur ca nu as avea probleme, dar am vrut sa mai vad si alte pareri ale altor posesori de FZ-uri despre uleiul folosit la aceasta motoreta, eventual daca au avut ceva probleme cu un anumit tip sau marca de ulei.

 

de niste valvolina ce ziceti , o fi buna? :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna buna, vezi ca merge sa ungi si discurile de frana cu asta, ca sa nu mai scartaie la frana rulmentii din pompa de benzina :crack :love::

 

Apropo cu unsu ca sa nu mai scartaie( lucru adevarat), eram intr-un service RENAULT si vine unul la receptie si cere receptionerului sa-i faca ceva la frane "sa le mai unga " ca-i scartaie, ... si era serios omu nu glumea , ........:love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Daca tot sunteti asi in uleiuri ....

Am si eu mai multe intrebari :

 

1) de ce se recomanda sa se schimbe uleiul la un an? Nu sta la fel in motor ca si in bidon la magazin ?

E tot o tactica de marketing ?

Sa zic ca merg 2000 km intr-un an ... trebuie neaparat sa il schimbi ? Nu e acelasi ulei? Il ia ameteala acolo?

 

2) Inteleg ca in carte e dat sa schimbi la 6000 un ulei semisintetic ... deci daca pui sintetic mergi si tu 8000 ca popa! Nu ?

In general la masini daca bagi sintetic reviziile sunt cu 5000 km decalate (din 15000 in 15000) !

 

3) Uleiurile astea sintetice expira? Au termen scris pe bidon ? Trebuie sa ne uitam asa ca la cauciucuri cand sunt fabricate?

Presupn ca la cele minerale nu exista date ... ca sunt facute din petrol de acum milioane de ani :love:

 

Merci !

 

1) pentru ca isi pierde din proprietati peste iarna si in timp.

2) daca iti pasa de motorul tau schimbi cum zice producatorul. Masinile au alta plaja de turatii la care lucreaza.

3) nu am folosit sintetice asa ca nu stiu sa iti zic, dar pe Motul 5100 nu scrie o data de expirare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia vezi semnatura lui Florin V ce spune? S-ar putea ca el sa le aiba pe toate la un pret bun, daca nu, sambata la SMAEB dai o fuguta si-ti iei semeringuri (costa max. 800.000 cu tot cu aparatoare de praf) si ulei, cam 1 mil (mai mult sau mai putin, functie de marca). Intr-o jamba, la mine intra aproape 500 ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, stiti pe cineva care are vre-un enduro de vanzare (Dominator, DR) si care ar fi interesat sa faca schimb cu Fazerul meu.

 

legat de ulei, eu nu mi-am batut capul prea tare si am pus mereu varful de gama de la Motul, Dublu Ester 15-50 (sper sa nu ma fi inselat). Ca oi fi dat bani aiurea pe reclama si marketing..la 1 schimb de ulei cat fac eu pe an, eu unul sunt dispus sa dau ~100 RON in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, stiti pe cineva care are vre-un enduro de vanzare (Dominator, DR) si care ar fi interesat sa faca schimb cu Fazerul meu.

 

legat de ulei, eu nu mi-am batut capul prea tare si am pus mereu varful de gama de la Motul, Dublu Ester 15-50 (sper sa nu ma fi inselat). Ca oi fi dat bani aiurea pe reclama si marketing..la 1 schimb de ulei cat fac eu pe an, eu unul sunt dispus sa dau ~100 RON in plus.

 

Da vrei sa lasi fazerul pentru endureala ? eventual fa un efort si cu 1000 euro iti iei si un enduro :laugh: asa ca o sugestie. :wacko:

Eu asa m-am gandit in cazul meu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un Fazer 1000 pe bikeshop (link) si mi-au ramas in minte suruburile de pe el (vezi poza din atasament). De unde gasesc si eu asa ceva sa-mi pun pe a mea, sau se vopsesc cele deja existente, sau cum? Nu e prima motocicleta pe care o vad cu suruburi din alea colorate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea se vopsesc in camp electromagnetic. sau prin eloxare...

 

Aia e varianta romaneasca, scoti suruburile si le trimiti la vopsit, dar ma indoiesc ca afara se practica metoda asta, am vazut mult prea multe motoare pe ebay ca sa nu-mi dea de gandit ca exista si surubele direct vopsite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur gasesti suruburi colorate. Sa le vopsesti in camp electrostatic te costa prea mult.

 

Evident :rolleyes: Am gasit pe e-bay.

LINK

 

Poate totusi gasim si la noi la preturi omenesti. Inca le mai acord credit dealerilor de la noi. Sa vedem ce e maine la SMAEB. Daca se nesimtesc la preturi, ebay-ul e plin de oferte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident :laugh: Am gasit pe e-bay.

LINK

 

Poate totusi gasim si la noi la preturi omenesti. Inca le mai acord credit dealerilor de la noi. Sa vedem ce e maine la SMAEB. Daca se nesimtesc la preturi, ebay-ul e plin de oferte.

 

 

vezi mah pe louis e un set de surburi albastre :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de n00b 100% :rolleyes:

Intamplarea face sa am nevoie de o maneta de ambreiaj pentru un FZS600 (asta).

Am gasit pe louis una bucata maneta care listeaza FZS600 insa nu si modelul meu, care are codul RJ02 - este codul pentru modelele cu facelift din 2002 - 2003. Cele doua coduri listate sunt pentru modelele anterioare. O fi vreo problema daca o iau pe aia? Nici n-am vechiul ambreiaj intreg ca sa fac comparatia. Am vazut ca in general louis listeaza toate modelele la care se potriveste o piesa sau alta.

 

Sau imi recomandati sa iau din alta parte?

 

Multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se potrivesc, nu-i bai. Problema e ca (din auzite) manetele de pe Louis nu prea sunt ok, cica se rup cand ti-e lumea mai draga. Incearca la reprezentanta, nu e foarte scumpa.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Revin cu o problema legata de senzorul de viteza. Am demontat roata si nu mare mi-a fost mirarea sa gasesc cilindrul de ferita cu piciorusele facute zob. Eu am cumparat motorul cu problema asta, deci nu e vina mea ca s-a spart. :rolleyes:

De la reprezentanta senzorul cu tot cu cablu costa 500 de lei. O suma destul de mare pentru mine! De aceea, va rog sa imi dati si mie niste indicatii sau sfaturi.(de ex: daca merg lipite piciorusele alea , sau daca se pricepe cineva sa le sudeze-desi ferita este cam greu de sudat, etc.)

In ultima instanta daca nu se poate altfel, o sa il cumpar pentru ca trebuie, dar sper sa nu fie cazul!

 

Cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogus, vezi ca ai PM.

 

Bucsa aia e o bucsa buclucasa, si nu prea gasesti asa ceva sh. Si eu cand am avut problema asta, tot nu mi-a venit sa scot din buzunar 100 E. Inca nu stiu daca se poate comanda de undeva doar bucsa aia la un pret cat de cat omenesc, sa nu dau bani aiurea pe tot senzorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogus: vezi ca are Metal Hart :rolleyes: un prieten dibaci care se pare ca repara/lipeste flansa aia, cu conditia sa ai si bucatile rupte. Daca nu mai ai cele 2 aripioare, cam nasol sa dai 120 pe o panarama de flansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogus: vezi ca are Metal Hart :rolleyes: un prieten dibaci care se pare ca repara/lipeste flansa aia, cu conditia sa ai si bucatile rupte. Daca nu mai ai cele 2 aripioare, cam nasol sa dai 120 pe o panarama de flansa.

 

Fusesi man sa-ti faca jucaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...