Sari la conținut

Accident grav 12.06.2010 Lunca Corbului [ARGES]


c3h2o
 Share

Postări Recomandate

Saracu'...

Am asistat la urata poveste prin intermediul mailurilor, din perspectiva unui coleg de munca ce nu l-a cunoscut personal vreodata.

Azi am aflat vestea, si-n ciuda faptului ca-mi este practic un strain, mi s-a pus un mare nod in gat. Probabil pentru ca sunt de aceeasi varsta cu el, si pentru ca ce i s-a-ntamplat e o tragedie inutila. Adica un tanar cu organele interne chisalita, oasele praf (la propriu) si cu perspectiva (aproape sigura citesc aici a) paraliziei.

Imi inchipui ce au trait parintii lui in aceste 2 saptamani, si ce traiesc sarmanii oameni acum si ma cutremur.

Mai spuneti si chestii de genu' R1, cauciucuri moi si viraje pe care n-o sa le mai frecventati d-acu-ncolo. Poate reusiti sa ramaneti cu ceva din asta.

 

Cat despre baiatul asta, D-zeu sa-l ierte, ca urat destin a mai avut.

Editat de Dantutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Saracu'...

Am asistat la urata poveste prin intermediul mailurilor, din perspectiva unui coleg de munca ce nu l-a cunoscut personal vreodata.

Azi am aflat vestea, si-n ciuda faptului ca-mi este practic un strain, mi s-a pus un mare nod in gat. Probabil pentru ca sunt de aceeasi varsta cu el, si pentru ca ce i s-a-ntamplat e o tragedie inutila. Adica un tanar cu organele interne chisalita, oasele praf (la propriu) si cu perspectiva (aproape sigura citesc aici a) paraliziei.

Imi inchipui ce au trait parintii lui in aceste 2 saptamani, si ce traiesc sarmanii oameni acum si ma cutremur.

Mai spuneti si chestii de genu' R1, cauciucuri moi si viraje pe care n-o sa le mai frecventati d-acu-ncolo. Poate reusiti sa ramaneti cu ceva din asta.

 

Cat despre baiatul asta, D-zeu sa-l ierte, ca urat destin a mai avut.

Trist , al naibi de trist, Dumnezeu sa-l ierte . :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa te odihneasca... am avut ocazia sa il cunosc pe Cornel. Un baiat de nota 10. Pacat pentru cele intamplate si pentru lupta de 2 saptamani pierduta. Condoleante familiei, RIP :laugh:

 

 

Stie cineva cand este inmormantarea ? Putem sa facem un mars ceva, sa il conducem pe ultimul drum? Daca are cineva ceva informatii legate de acest lucru, va rog sa postati...

Editat de pepenas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti o sa fie inmormantarea, probabil in jurul orei 12 . Inmormantarea o sa aiba loc in jurul localitatii Gaesti(se iese de pe autostrada A1 pe la km70). Cei care vor sa participe sa ia legatura cu mine sau cu OveR. Numerele noastre de telefon le gasiti in posturile noastre de la acest topic. Multumim anticipat tuturor celor care vor sa participe...sper sa ne strangem cat mai multi pentru ca este pacat sa nu il cinstim asa cum trebuie pe Cornel...daca nici el nu a iubit motociclismul cu tot ceea ce reprezinta el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

condoleante pentru familia lui cornel

 

l`am cunoscut un baiat bun imi aduc aminte ca stateam in service si isi repara singur motocicleta (r1) si discutam cu el si ii ziceam ca e cam instabila pe viraje (poate aveam dreptate poate nu ) , mereu vroia sa imi vanda un k2 sau k3 nu mai tin minte :laugh: si dupa toate discutiile imi zicea cat de mult ii palce r1 si ca ar vrea unu mai nou si imi zicea mereu ca imi aduce cauciucuri pentru al meu , pacat ca nu am avut nici o data sansa sa cumpar , s`a intamplat tragedia prea rapid

 

 

pacat de el si de toti care il iubeau

 

odihnestete in pace frate

Editat de Newguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care lau cunoscut sau vor sa faca un gest si vor sa il conduca pe ultimul drum asa cum se cuvine si cum ar fi vrut Cornel , maine ne vom strange pentru a il conduce pe ultimul drum sunt 70 de km pana la gaesti plecare se va face din bucuresti rog , Haideti sa facem un gest si sa aratam ca suntem motociclisti si ca suntem o comunitate unita si sa il conducem pe un ultim drum pe un motociclist si un baiat minunat , care din pacate a fost nevoit sa plece mai repede dintre noi. Vom reveni cu detali privind plecarea de unde si la ce ora. Cine vrea sa mearga sa posteze pe forum sau sa sune la 0727020537 este nr meu pt mai multe detali . Avem sansa sa dovedim ca suntem o comunitate unita si ca facem lucruri si pentru cunoscuti si pentru necunoscuti pentru ca asta inseamna sa fi motociclist . Va multumesc si sper sa ne vedem cat mai multi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si eu l-am cunoscut pe Cornel...odihneasca-se in pace!...era un baiat de nota 20, la fel si familia lui...

Nu credeam ca o sa gasesc povestea asta urata aici pe forumul asta...cuvintele sunt de prisos....multa putere familiei sa treaca peste nenorocire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut pe Cornel la vastele garaje ale lui Balamuc, un om obisnuit. Ne-a aratat niste filmari cu el, mindru de filmuletze. Talent mult la baiatul asta, jos palaria. Dar ca majoritatea celor care se dau tare pe strada nu constientizeaza ca o simpla cazatura si la80/h te poate omori in caz ca te opresti in parapet si vine motocicleta peste tine, ceea ce si s-a intimplat. Dupa ce a vizionat filmele, Balamuc a pus intrebarea: "Pina acum nu a murit nimeni din grupul vostru?" Cornel, intrigat de intrebare:" Cum? Noi stim sa mergem, nu ca altii, etc."

Circuitulde care se tem majoritatea racerilor de strada salveaza multe vieti, acolo cazi, niste oase rupte, dar 99.999% scapi cu viatza. Cazuri ca acesta au mai fost si vor mai fi. Toti dau vina pe lipsa banilor, insa i-i dau tare tare pe street, am vazut destui bogati care pur si simplu se tem de circuit insa i-i dau maxim (pe-o roata, pe curbe) neconstientizind ca pot muri in orice clipa.

Acest reply se adreseaza numai celor ce au real talent la mersul pe motocicleta. Cei ce pretind ca merg regulamentar (pur si simplu nu pot mai mult de atit, nu au talent, aptitudini) i-i rog sa se abtzina de la comentarii. Omul asta avea talent cu carul, DIN CAUZA LUI A MURIT.

 

,

 

RIP .

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut pe Cornel la vastele garaje ale lui Balamuc, un om obisnuit. Ne-a aratat niste filmari cu el, mindru de filmuletze. Talent mult la baiatul asta, jos palaria. Dar ca majoritatea celor care se dau tare pe strada nu constientizeaza ca o simpla cazatura si la80/h te poate omori in caz ca te opresti in parapet si vine motocicleta peste tine, ceea ce si s-a intimplat. Dupa ce a vizionat filmele, Balamuc a pus intrebarea: "Pina acum nu a murit nimeni din grupul vostru?" Cornel, intrigat de intrebare:" Cum? Noi stim sa mergem, nu ca altii, etc."

Circuitulde care se tem majoritatea racerilor de strada salveaza multe vieti, acolo cazi, niste oase rupte, dar 99.999% scapi cu viatza. Cazuri ca acesta au mai fost si vor mai fi. Toti dau vina pe lipsa banilor, insa i-i dau tare tare pe street, am vazut destui bogati care pur si simplu se tem de circuit insa i-i dau maxim (pe-o roata, pe curbe) neconstientizind ca pot muri in orice clipa.

Acest reply se adreseaza numai celor ce au real talent la mersul pe motocicleta. Cei ce pretind ca merg regulamentar (pur si simplu nu pot mai mult de atit, nu au talent, aptitudini) i-i rog sa se abtzina de la comentarii. Omul asta avea talent cu carul, DIN CAUZA LUI A MURIT.

 

,

 

RIP .

 

 

 

 

Unul dintre cele mai frumoase si triste posturi pe care le-am citit...Mare dreptate in tot ceea ce spune colegul mai sus...va spun asta din postura de foarte bun prieten al lui Cornel... sper ca macar acum sa ne invatam minte si sa facem economii 2-3 luni si sa mergem sa ne dam pe circuite decat sa ne dam weekend de weekend pe cheia si pe lunca corbului si sa ne riscam viata...Credeti-ma ca doar la asta ma gandesc de cand am fost la pomana de 40 de zile si am vazut ca tot ce a ramas din bunul meu prieten Cornel e o cruce la care ingenunchezi si vorbesti cateva minute, ti se umezesc ochii si pleci cu regret. Asfalt uscat si aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare asta, astia care merg regulamentar sunt limitati si nu au aptitudini.

 

De obicei nu intru in polemici. Un exemplu clasic, mergi pe o portiune virajata, duminica , trafic lejer, incerci sa mergi putintel mai tare pe curbe. La un moment dat trece Cornel pe linga tine cu 30-50km/h mai rapid pe viraj, i-l urmaresti cu privirea si-ti dai seama ce limitat esti (eu am avut de 2 ori experientza asta). In momentul acela, macar pt citeva secunde ti-ai dori sa poti sa faci acelasi lucru insa, instinctul de conservare te tine in loc. Pur si simplu poate nu esti facut pt asa ceva. OK, si ce-i cu asta? Tu traiesti, Cornel poate va muri intr-o zi. Mindria omului e mare si putini sint cei care recunosc ca nu-s in stare, cauta explicatii ieftine.

Am dorit sa merg mai tare pe viraje, mergeam pe Cheia, eu credeam ca ma fac mare racer. Norocul meu a fost ca intr-una din zile a cazut in fatza mea un prieten bun, talentat dealfel, motocicleta lui dauna, el coaste rupte. Daca nu cadea el primul, poate cadeam eu.

Tare asta, astia care merg regulamentar sunt limitati si nu au aptitudini, se uita in oglizi si intra in masina din fatza care a frinat brusc, se uita la kilometraj si rateaza o curba larga, merg cu 60/h dar nu se asigura cind pun frina brusca daca nu cumva cineva din spate "le-a luat trasa". Daca nu esti in categoria asta nu intzeleg de ce te simti vizat.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate acel viraj este de viteza destul de mare cam 160-180 si nu prea sunt locuri ptr degajare in caz ca se intampla ceva neprevazut. Imi pare nespus de rau de moartea lui Cornel, nu l-am cunoscut personal dar era bun prieten cu multi motociclisti din pitesti, de la care am auzit numai lucruri de bine, multi considerandu-l un prieten f apropiat. Din ce am vazut in filmari mergea chiar bine, fara riscuri exagerate, un mers f curat si precis. Cunosc f bine virajele respective si sunt periculoase mai ales ptr ca ultimul viraj de dreapta in urcare se strange spre final si are si cate denivelari, mici ce-i drept dar luate cu viteza pot crea probleme. In ziua accidentului niste politisti mi-au zis ca ar fi mai bine sa nu ma mai dau pe curbele respective zicandu-mi ca a fost un accident cu ptuin timp in urma si ca pilotul decedase(din ce intelesera ei), am ramas socat gandindu-ma ca si eu cu un an urma o patisem in acelasi viraj la o vit f mare si scapasem doar cu o julitura si un deget bulit. Cel mai dureros este lupta pierduta pe care a dat-o Cornel in ciuda eforturile celor care au incercat sa il ajute si de asemenea vointa sa teribila de a trai.

Dumnezeu sa ii odihneasca sufletul. ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pt cei care inca cred ca datul race pe strada e mai ieftin decit cel de pe circuit priviti clip-ul:

 

Mesaj completat

Pt cei care inca cred ca datul race pe strada e mai ieftin decit cel de pe circuit priviti clip-ul:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i ma sa creada ce vor ei. fiecare traieste in lumea lui

 

Este putin cam ne clar si pt. mine enuntarea , dar el zice ca : daca tot te troghezi , NU te droga cu carbid !!!!!

NU merge asa pe strada !!!! indiferent ce cauciucuri ai !!! mai ales daca le ai proaste pt. tipul asta de mers !!!

 

In decursul timpului am vazut povestile astea de foarte multe ori si pot sa spun ca sint trase la indigo.......

 

@ Jagi Duhan este un fraier :lol: ce stie el ? :drink:

Editat de abalamuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este putin cam ne clar si pt. mine enuntarea

mie mi se pare destul de clara.

faptul ca merg 100% legal pe stazile publice nu inseamna ca sunt limitat, inseamna ca nu vreau sa arat acolo ce pot.

nu vad unde e problema sincer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg 100% legal pe stazile publice

 

1.Poate exista motociclisti care merg 100% legal, dar eu n-am vazut nici-unul live. Probabil tind sa mearga 100% legal.

2.Daca ai curiozitatea sa vezi daca esti limitat, netalentat, neantrenat sau nepregatit tehnic vino si da-te cu Jagi in acelasi timp pe circuit, nu intra in polemici care nu-si au rostul. Sunt sigur ca n-a vrut sa insulte pe nimeni, dar a spus un adevar.

 

Sunt motociclisti pasionati, motociclisti talentati si nebuni.

 

Aia pasionati merg linistit, legal, frumos indiferent cat chef ar avea

 

Cei talentati simt nevoia de mai mult de atat. Din pacate, majoritatea pe strada. Mai devreme sau mai tarziu se intampla....

 

Aia nebuni, n-au talent dar au vointa, au exemple, vor sa demonstreze. Se curata fara sa aiba ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Poate exista motociclisti care merg 100% legal, dar eu n-am vazut nici-unul live. Probabil tind sa mearga 100% legal.

2.Daca ai curiozitatea sa vezi daca esti limitat, netalentat, neantrenat sau nepregatit tehnic vino si da-te cu Jagi in acelasi timp pe circuit, nu intra in polemici care nu-si au rostul. Sunt sigur ca n-a vrut sa insulte pe nimeni, dar a spus un adevar.

 

Sunt motociclisti pasionati, motociclisti talentati si nebuni.

 

Aia pasionati merg linistit, legal, frumos indiferent cat chef ar avea

 

Cei talentati simt nevoia de mai mult de atat. Din pacate, majoritatea pe strada. Mai devreme sau mai tarziu se intampla....

 

Aia nebuni, n-au talent dar au vointa, au exemple, vor sa demonstreze. Se curata fara sa aiba ghinion.

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am scris ce-am scris mai sus ca sa vedem care e mai tare pe circuit, oricat ai fi de bun, cineva tot va merge mai repede decat tine.

poate jagi o sa scoata timpi mai bun decat mine, motor mai bun, stie mai bine circuitul, dar asta nu inseamna ca eu nu scot timpi mai buni decat altii care se dau pe strazile publice.

Cei talentati simt nevoia de mai mult de atat. Din pacate, majoritatea pe strada. Mai devreme sau mai tarziu se intampla....

Aia nebuni, n-au talent dar au vointa, au exemple, vor sa demonstreze. Se curata fara sa aiba ghinion.

da, si cu astia eu nu sunt de acord. de aia am si scris ce-am scris. e ciudat ca ma aprobi dar ma si contrazici in acelasi post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...