Sari la conținut

Trusa scule / Accesorii


harciogu
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 258
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa o discutie cu Lolo m-am decis sa postez cateva poze cu chei/truse gasite asa in graba intre rafturi :laugh: Iata cateva poze . Subliniez ca nu se vinde nimic :wacko:

tn_7583d823f56e4dccdd5f6753a0fef0e2.jpg

tn_8ae8ca175dc64d0a73193d8f84093b29.jpg

tn_0fc943da0153e47d4c12e2e58768335f.jpg

tn_188b25fe0fdf822e140e858d46b86e27.jpg

tn_901deb458a3b3a3c96c793805561e29f.jpg

tn_50d02213d58abc23ec288de61a8e05b7.jpg

 

Mesaj completat

Ceva noutate in colectie.

tn_69a673c17b4d1848db75e2ea117cc40b.jpg

tn_77aeee75ccba831dabb46cae0e6f6a39.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca cum s-au inrudit DKW NZ 350 cu IJ 350

Mesaj completat

....alte rude .... rusesti ambele ....

...si a treia tot ruseasca (de la motoreta Carpati)...

Mesaj completat

.....si cateva "Made in West Germany"

post-47416-1303237355_thumb.jpg

post-47416-1303238419_thumb.jpg

post-47416-1303238483_thumb.jpg

post-47416-1303241326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati inebunit cu cheile astea vechi si decalibrate,terminate,irecuperabile...

am o galeata plina si daca 2 din ele pot stinge un surub e mare lucru,sint prea uzate sa poti stringe un surub calumea cu ele sau in cel mai bun caz iti beleste toate marginile ale surubului, sa nu mai zic daca stringi un surub cromat cu o cheie de astea..e compromis cromul.

 

cai ij,mz,simson cu chei sau fara chei tot banii aia face..doar valoare sentimentala eventual.. ca o valoare nu are, doar acea de pret de tirg 3,5 lei cum se gasesc prin tirguri, poate scrie si NAPOLEON pe ele ca tot 3,5 lei face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce mi-am adunat acolo din poze , le-am adunat sa am ca si "decor" sa reusesc sa fac cate 2-3 truse de moto/bicicleta complete. Am scule si truse profi cu care mesteresc. Da sa fiu sincer, da, am folosit de cateva ori cheile multifunctionale din trusele de bicicleta. cand imi era lene sa caut una normala.Putine am care is tocite si mi groaza sa lucrez cu ele. Oricum , pentru mine e o placere sa le vad acolo intr-o cutie toate , ma bucur cand dau de o cheie "noua"de care nu aceam .. bla bla bla. Stiti voi la ce ma refer :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati inebunit cu cheile astea vechi si decalibrate,terminate,irecuperabile...

am o galeata plina si daca 2 din ele pot stinge un surub e mare lucru,sint prea uzate sa poti stringe un surub calumea cu ele sau in cel mai bun caz iti beleste toate marginile ale surubului, sa nu mai zic daca stringi un surub cromat cu o cheie de astea..e compromis cromul.

 

cai ij,mz,simson cu chei sau fara chei tot banii aia face..doar valoare sentimentala eventual.. ca o valoare nu are, doar acea de pret de tirg 3,5 lei cum se gasesc prin tirguri, poate scrie si NAPOLEON pe ele ca tot 3,5 lei face.

Ar fi bine daca as gasi si eu chei din trusele de scule ale motocicletelor la pretul de 3,5 lei. As cumpara cate 10 odata. Pentru ca vreau sa completez trusa de scule a IJ-ului 49, caut in continuare chei si opresc doar ce nu e decalibrat dar cand vad chei de la alte motociclete nu ma pot abtine sa nu le iau. Imi face placere sa le vad pe perete agatate, in hruba mea de atelier (altii tin agatate pe perete numere de inmatriculare vechi, faruri de moto clasice, farfurii, ceasuri, arme, monocluri, machete, tablouri s.a.m.d), chiar daca, de multe ori, sunt nevoit sa le vand.

De folosit.........sa stii ca am folosit si folosesc in continuare cateva chei din cele postate aici. Le folosesc pentru ca cele standard pe care le gasesti in magazine nu-ti permit sa lucrezi cu ele la fel cum o fac cele vechi (ca sa nu mai spun ca daca folosesc chei profesionale - chiar daca sunt "de firma" - se decalibreaza, de multe ori, mai repede decat o ruginitura cumparata din targ) si cred ca sunt multi, de pe aici, care au macar o cheie ruginita cu care isi fac treaba mai bine decat cu una noua.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin punctul de vedere al lui Lolo.M-am surprins cautand din ochi pe orice fel de tarabe scule si chei originale.Asa de placerea de a le vedea si ,dece nu de a le folosi.Partea rea este ca intreband duminica in targ de scule de ij,un negustor mi-a zis ca a avut da a venit unu din Buzau si le-a luat pe toate.Asa ca pe unde a trecut Lolo s-au terminat cheile originale.Asta sa intamplat duminica trecuta in targ la Vitan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce mi-am adunat acolo din poze , le-am adunat sa am ca si "decor" sa reusesc sa fac cate 2-3 truse de moto/bicicleta complete. Am scule si truse profi cu care mesteresc. Da sa fiu sincer, da, am folosit de cateva ori cheile multifunctionale din trusele de bicicleta. cand imi era lene sa caut una normala.Putine am care is tocite si mi groaza sa lucrez cu ele. Oricum , pentru mine e o placere sa le vad acolo intr-o cutie toate , ma bucur cand dau de o cheie "noua"de care nu aceam .. bla bla bla. Stiti voi la ce ma refer :(

 

 

e un lucru frumos ca stringeti cheile originale de la moto vechi,apreciez asta, dar ma oftica faptul ca uni cred ca au vai de mine nu stiu ce valoare ceheile alea.. de cer niste sume pe care nu vreau sa le dau aici...

am si eu multe dar nici nu ma intereseaza cei cu ele sau pe unde sint aruncate,folosesc 2,3 din ele ca sa string piulitele de la coate sau hexagoanele de la telescoape,in rest nu folosesc nimic din ele.

prefer o tubulara sau o inelara care nu uzeaza surubul sau cromul de pe ele.

 

nu vreau sa fiu rautacios deloc cu cheile astea..dar am spus mai sus ce ma oftica...important sa sa mearga moto cu piese originale sau fara, cu setul de chei originale sau fara ele...important e sa circulam cu moto sa ne bucuram de ele indiferent cit de originale sint.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem un experiment : cati din cei care viziteaza topicul asta stiu de la ce sunt cele doua chei din poza de mai jos ? Intreb asta deoarece vreau sa demonstrez ceva si anume cam cati sunt cei care cunosc marcile de chei pe care le tot postez eu aici sau cati sunt cei care, uitandu-se la o gramada de chei ruginite intr-un targ, stiu care sunt chei care au aprtinut unor anumite modele de motociclete/biciclete/masini/utilaje si care nu. Nu ma consider vreun atotstiutor in domeniul asta. Incerc sa ajut restauratorii de motociclete clasice cu cunostintele mele. Cand am deschis topicul asta credeam ca va deveni constructiv. Astept raspuns la intrebarea de mai sus.

post-47416-1303416785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pagina anterioara a topicului (la postul #70) e o poza a unei chei de motoreta Carpati care e la fel de subtire ca si levierul din poza de mai sus. Grosimea cheilor din trusele de scule nu e una standard. Deocamdata esti singurul care si-a dat cu parerea despre cheile din poza. Astept si alte pareri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheile vechi sunt f frumoase si orneaza la fel de frumos panoul de scule, dar, desi au valoare sentimentala, in afara de o cheie speciala cu care strang/desfac fluturii de la tobe sau cheile de la rotile de M72, folosesc scule noi de la Draper sau Rotherwald, tubularele avand cauciuc tare pe interior, astfel incat sa nu zgarii vopseaua sau cromul cand strang suruburile/piulite/alte acareturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multifunctionala aia cred ca nici nu apartine de vreo moto ca pare facuta din antimoniu, un material de cacao ptr chei, levierul o fi de ij, ca tot le strangi tu :blbl:

 

Ambele chei sunt de bicicleta Mifa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca nu.

Cum cealalta cheie/levier Auto Union (DKW NZ 350/43) am facuto cadou trebuia sa am alta.

Cheie Jawa.

Reactualizare lista chei Simson.

post-47416-0-35140400-1305548019_thumb.jpg

post-47416-0-03022100-1305548033_thumb.jpg

post-47416-0-29235200-1305548052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...