Sari la conținut

Trusa scule / Accesorii


harciogu
 Share

Postări Recomandate

exista gentutza 'ceea cilindrica de piele ce se prinde pe furca fatza (dar am auzit zvonuri cum ca modifica stabilitatea si manevrabilitatea motocicletei  :cheers: ) - este ea o solutzie?

240590[/snapback]

Nu este adevarat, nu modifica nimic. Si eu am una facuta de mine si incap surprinzator de multe chestii in ea. Evident pompa nu, dar un cleste, cateva chei, 2 bujii, surubelnita si multe alte chestii marunte.

 

Daca vreti sa va faceti una, uite aici cu se face:

 

/index.php?showtopic=27510

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e mai simplu sa reglezi bine motorul si sa nu ai grija dupa aia? Recunosc ca la drumuri mai lungi de 100 km in afara localitatii iau trusa cu scule, adica o carpa in care sunt toate cheile de care am nevoie, inclusiv alea de desfacut chiulasele si rucsacul.

dar am achizitionat de curand din comert (ce-mi place cum suna limba de lemn :cheers:) cam tot ce imi trebuie pt confectionarea unei sarmalutze. catarame imi mai trebe, ca din-alea n-am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la Nipru am o gentutza (sarma) cara tine scule in fata furcii. Era prinsa cu sarme de fostul proprietar (tzigahnita). Asa ca s-a desprins.

Recomand insa gentuta fiindca te scuteste de carat in spate. Important este sa fie bine prinsa, ca la Ijul lui Lupu.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma la voshod are doua cuti laterale ia aia din dreapta e aprinderea mai am loc cat sa pun o sticluta cu ulei de amestec de 200 ml iar in stanga e loc un pic mai mult unde pun o sticla de 500 ml cu benzina de rezerva si maxim 0 cheie si vreo doua surubelnite dar marea problema e ca rusi nu stiu ca prin romania se fura ca`n codru si au prevazut cutiile cu surube de prindere nu cu cheie asa ca tot cretinu poate sa-mi fure aprinderea si ce mai am prin cuti iar la drum lung iau cu mine doar pompa care are locu ei sub sa in rest cum e norocul si inca nu ma lasat in drum doar o pana de cauciuc am facut o data la vreo 2 km de casa

daca stie careva ce sistem de inchidere cu cheie s-ar putea pune la cuti ,astept sfaturi

 

numa bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la cutiile mele am incuietori chinezesti, semana putin cu cele de la birouri. Sunt fixate cu suruburi, iar piulitele asigurate cu Epoxy Metal, ca sa nu se poata desuruba din afara. In caz ca are vreo unu' intentia sa ma fure. Sau daca ratacesc cheile... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

io nu am scule in cutii, le am in rucsac, dar cea mai importanta scula o am in cutie totusi: juma' de litru de benzina! a! si sa nu uit: o bricheta in buzunar! :cheers: cine stie cunoaste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc metoda clasica...tin tot in rucsac(care se rupe, il cos, se rupe, il cos....si in final i-au altul)! Intr-o cutie sau intr-o sticla tin suruburile, piulitele si saibele iar intr-o sticla de bere tin chei, patente,cheie de bujii, bujii si surubelnite...Norocul meu e ca majoritatea suruburilor sunt de 13 sau cu cap de surubelnita asa ca nu e prea mult de carat...bine ca ar mai fi uleiul de amestec si uleiul de cutie (cu care marchez fiecare oprire.Cu tot siliconul si cu toate garniturile...degeaba)...

La plimbari mai de lunga distanta si perioada de timp, se mai adauga o cutie de viteze, si placute de ambreiaj (nu pentru ca mi-ar pica mie astea des ci doar pentru ca urasc cutia de viteze si desi imi face ca toti dracii mi-e de-adreptul scarba sa o aranjez, iar placute de ambreiaj pentru orice eventualitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati aici o poza cu Lupu pe Ij si pozitionarea gentii de scule... :baldy:

 

 

cei mai vechi pe forum "cunoashte" sarmaua de la fostul tau ij... :baldy: sfaturile lui aleko [ijar] pentru Janel. bine ca e lupu om calm si nu tzi-ai luat palme peste ceafa ca-l faci in fel si chip :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Am observat ca singurul loc unde se vorbeste de scule este sectiunea generala Service. Scriu acest topic deoarece o motocicleta clasica , fara trusa de scule , mi se

pare incompleta. Cei care au o pasiune pentru clasice stiu despre ce vorbesc. In speranta ca va fi de ajutor reconditionistilor topicul acesta rog pe cei care detin

macar cateva din sculele care se gaseau odata in trusele complete ale motocicletelor sa posteze aici poze cu ce au prin torpedo-ul "bunicutelor". Incep prin a

posta eu cateva poze cu ceva scule pentru IJ 49 pe care am reusit sa le gasesc prin targ, printre ruginituri.

Mesaj completat

"casca" moto de acum mai bine de juma' de secol

post-47416-1277249930_thumb.jpg

post-47416-1277250013_thumb.jpg

post-47416-1277250187_thumb.jpg

post-47416-1277250251_thumb.jpg

post-47416-1277250308_thumb.jpg

post-47416-1277250375_thumb.jpg

post-47416-1277250418_thumb.jpg

post-47416-1277250462_thumb.jpg

post-47416-1277250528_thumb.jpg

post-47416-1277250620_thumb.jpg

post-47416-1277476498_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...