Sari la conținut

Trusa scule / Accesorii


harciogu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 258
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai am ceva Hazet si Facom, ramase prin atasele motocicletelor cumparate de la mosi. Cel putin, atasul de la Nipru albastru a fost plin de fixe si inelare Gedore in stare buna, pastrate bine, dar Hazeturile sunt mancate de rugina, le-am pus deoparte, sa nu prinda narav chinezestile decalibrate. Plus ca o data la 2-3 saptamani mai dau iama prin piata de "fiare vechi" de la Obor, sursa de furnizare chei bune la preturi acceptabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheie "tiganeasca" de 10/11 de BMW mai am dar nu dau de ea. Cand o voi gasi am sa postez o poza (sper sa nu fi facut "picioare"). Nu intotdeauna ai sa gasesti chei in targ (eu ma refer doar la chei din trusele de scule ale motocicletelor).

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sunt neaparat din trusa de scule a fabricii, dar sunt scule folosite in perioada contemporana motocicletelor vechi, anii 20-60.

Ma rog, am dat pe o fixa de 14 de la Facom 20 de lei acum 3-4 zile, dar vreau sa spun ca otelul din care a fost fabricata cheia pare fara moarte. Nu lucrez neapărat cu ea, dar imi place sa o vad pe panou. La fel cum imi place sa vad si alte scule vechi, unele sutite de la un unchi mecanicos, ma introduc in atmosfera retro. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cel putin 5 truse de scule ca si aceasta, dar doar 3 complete. Cea din poza este in starea cea mai buna, celelalte avand husele afectate de acidul de la baterie. Da, stiu ca cea din poza nu e completa, am sculele imprastiate pe toata moshia. Nu am mai stat sa o completez pentru poza.

 

 

Poza mai tarziu, nu pot sa o atasez acum.

Mesaj completat

Iaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe... Trusa, exact cum se vede in poza respectiva, sta in sufragerie in vitrina printre multe alte piese rare sa mi se bucure oichiu mai in fiecare zi. Cat despre restul cheilor care nu sunt in trusa.... le folosesc cu drag ca sa nu se plistiseasca si sa nu le ia rugina... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cel putin 5 truse de scule ca si aceasta, dar doar 3 complete. Cea din poza este in starea cea mai buna, celelalte avand husele afectate de acidul de la baterie. Da, stiu ca cea din poza nu e completa, am sculele imprastiate pe toata moshia. Nu am mai stat sa o completez pentru poza.

 

 

Poza mai tarziu, nu pot sa o atasez acum.

Mesaj completat

Iaca...

 

Cheia aia cu levier la un capat sa dovedit a fi cel mai bun levier al meu.L-am gasit la un an dupa ce am cumparat MZ-ul 175 ,intr-o frumoasa trusa din foaie de cort ,impreuna cu celelalte chei si cu jegul de rigoare.Da vad ca la tine este semnul MZ-ului si pe dunga si sus si jos,peste tot.Firesc sa fii mindru de ea.Sa o privesti voios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutitul , cheia de 17 si surubelnita cu maner rosu nu apartin niciunei truse de scule moto.

 

 

 

ÂŞtiu. Dar sunt scule vechi si le foloseau la astea. Deci, practic tot din trusa apartine :laugh: (chiar dak nu originale de moto)

Mesaj completat

app... caiula aia de piele(care nici aia nu face parte din trusa de scule) cum intru si eu in posesia uneia? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheie "tiganeasca" de 10/11 de BMW mai am dar nu dau de ea. Cand o voi gasi am sa postez o poza (sper sa nu fi facut "picioare"). Nu intotdeauna ai sa gasesti chei in targ (eu ma refer doar la chei din trusele de scule ale motocicletelor).

Cheia de care vorbeam e marca HEYCO

post-47416-1287797099_thumb.jpg

post-47416-1287797134_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de forma cheii, materialul din care a fost fabricata si felul in care a fost fabricata, cea de Ford, poate fi valoroasa. Franceza de 150mm se cam gaseste prin toate targurile insa e "de pus pe panou" (ca si cea de Ford ,de altfel) fiind o cheie pe care o poti folosi mai pe la toate suruburile de pe o motocicleta. Eu caut doar chei originale de IJ (cele din trusa de scule a IJ-ului 49). Celelalte chei, din trusele de scule ale diferitor motociclete, pe care le am au ajuns intamplator in posesia mea (cumparandu-le tot din targuri) doar pentru ca sunt fabricate dintr-un material de foarte buna calitate, rezistente la "munca". Vrem poze cu cheile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu avem si noi un topic asemanator cu cel al colegilor cu motociclete clasice !

 

Deci , scule,accesorii, "divaisuri" pentru a va usura treaba cand faceti reparatii la comunistele voastre !

voi ce scule, originale,home made si accesorii aveti pentru comunistele voastre ?

 

Eu am 2 prese pentru volanta de mobra / hoinar , una cu filet exterior care se infileteaza in magnetou si una home made , facuta dintr-o flansa o piulita si un surub ,tot pentru magnetoul de la mobra.

Mai am cheia-levier pentru toba de esapament , cheia fixa de 19 originala din trusa mobrei , cheia fixa de 13x17 .

Si desigur, pompa originala pentru roti,cam ruginita,dar va primi ingrijiri :D

 

Mai am o presa pentru magnetou , facuta dintr-o flansa de teava :laugh: pentru diverse magnetouri de scutere.

 

Tre' sa-mi fac neaparat o presa pentru extragerea pinionului de pe ambielaj , ca m-am saturat de ciocanit cu

dalta.

 

O sa revin maine cu poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu avem si noi un topic asemanator cu cel al colegilor cu motociclete clasice !

 

Deci , scule,accesorii, "divaisuri" pentru a va usura treaba cand faceti reparatii la comunistele voastre !

voi ce scule, originale,home made si accesorii aveti pentru comunistele voastre ?

 

Eu am 2 prese pentru volanta de mobra / hoinar , una cu filet exterior care se infileteaza in magnetou si una home made , facuta dintr-o flansa o piulita si un surub ,tot pentru magnetoul de la mobra.

Mai am cheia-levier pentru toba de esapament , cheia fixa de 19 originala din trusa mobrei , cheia fixa de 13x17 .

Si desigur, pompa originala pentru roti,cam ruginita,dar va primi ingrijiri :D

 

Mai am o presa pentru magnetou , facuta dintr-o flansa de teava :laugh: pentru diverse magnetouri de scutere.

 

Tre' sa-mi fac neaparat o presa pentru extragerea pinionului de pe ambielaj , ca m-am saturat de ciocanit cu

dalta.

 

O sa revin maine cu poze !

am eu presa pentru acel pinion.

am si presa pentru blocul motor demontat-montat.

sunt de vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...