Sari la conținut

traseu off-road pe Arges


Postări Recomandate

De ceva vreme ma tot gindesc la un week-end de off-road pe Arges, cu plecare din Bucursti, iesirea spre Giurgiu, intrat pe maul Argesului si tinut cursul riului pina la Dunare si retur.

Are cineva idee de traseul asta, l-a facut cineva pina acum?

Teoretic ar trebui sa existe pe majoritatea lungimii lui un fel de drum, folosit macar in trecut de cei ce lucrau la "sistematizarea" cursului Argesului, iar in rest .. te mai descurci cum poti. Un alt avantaj ar fi ca sunt destul de multe localitati si dca ramii fara gaz mai iesi in sosea si cauti vreun "peco"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Organizare "Tanta si Costel".

Ieri.... "care iese?"

Azi ..."eu, dar nu cand vrei tu"

Raspuns: "eeeaa, oricum nu mai am mobra aici"

 

:) :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am zis "hai sa iesim" si nici "cind"

am intrebat de un traseu la care ma gindeam, daca se gasesc mai multi care vor sa-l faca si ne nimerim ok la program, cu atit mai bine.

topicul a fost deschis pentru a afla daca cineva a facut traseul, eventual daca exista niste harti de gps pt el, ceva ce ar trebui evitat pe traseul asta, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as fi bagat maine. L-am si facut de 2 ori, nu e greu, tii apa in drapta si dai la vale,

se poate si pe drum de camioane se poate si pe mal (pe alocuri). e misto!, care te bagi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o portiune unde tre sa mergi pe sosea - la un sat.

sunt 95 km dus

merge si pe stanga si pe dreapta raului, pe dreapta e nitel mai dificil.

atentie cu viteza - se intra de pe macadam pe portiuni cu nisip fin si adanc. Daca mergeti pe dig - sunt sleauri si sunt portiuni unde digul e taiat pt drum, 2 m in jos :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit astazi un pic cu motorul pe malul Argesului. Imi era dor de putin offroad cu motorul. De cand au inceput concursurile de MTB XC s-a cam pus praful pe DRZ. Hai sa stabilim o data pentru aceasta iesire pe Arges, poate reusim sa facem un grup mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am facut in 2008 cu o honda dominator. am mers spre giurgiu pana la pod, am intrat pe partea dreapta, e un drum forte misto spre gradistea, de acolo am ajuns destul de greu ca orientare pana in hotarele. de acolo am mers pe dig pana la varsarea in dunare si cred ca am ajuns chiar pe malul dunarii intr-o padure si puteam merge mult si bine, era destul de dificil, era vegetatia forte deasa.

 

m-am intors spre podul de oltenita, am intrat in oras si gata. a fost o tura foarte frumoasa, atentie insa la obstacolele clasice cand mergi in stil rally, santuri, gropi, era sa musc urat de tot doua dintr-astea. poate vin si eu cu supermoto sambata duminica asta daca ma primiti si organizati ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma organizam ceva pt sambata? Am mai fi inca 2-3 ktm-isti din Buc

 

 

dak vreti sa ajungeti la Giurgiu, va anunt k dunarea e iesita din albie. apa este pana la dig.

drum este sa veniti, doar va ziceam si yo...

O sa ies si yo sambata(maine) pe langa dunare, sa vad dak v-ati hotarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si unii dintre noi nu au motorele inmatriculate asa ca ne vom rezuma doar la off-road

Mesaj completat

sau macar pana la un anumit punc ca poate unii nu doresc asta

Mesaj completat

sau macar pana la un anumit punct ca poate unii nu doresc asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il citez pe ketemeu:

Organizare "Tanta si Costel".

Ieri.... "care iese?"

Azi ..."eu, dar nu cand vrei tu"

Raspuns: "eeeaa, oricum nu mai am mobra aici"....... caci am vandut-o :=)))

Editat de danok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il citez pe ketemeu:

Organizare "Tanta si Costel".

Ieri.... "care iese?"

Azi ..."eu, dar nu cand vrei tu"

Raspuns: "eeeaa, oricum nu mai am mobra aici"....... caci am vandut-o :=)))

 

 

deci maine ma uit dupa Tanta si Costel, sau o sa ma uit degeaba k nici aia nu o sa vina??! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine pe la 9:30-10 o sa plecam 3 KTM-isti pe malul Argesului din com.Cornetu pana la varsarea in Dunare si cel mai probabil vom ajunge undeva intre Oltenita si Giurgiu. Tura va fi strict off-road deoarece motoarele nu sunt inmatriculate, dar desigur, daca situatia o cere, vom trece si prin sate. Impresii....la intoarcere.

Daca cineva doreste sa ne insoteasca, este binevenit si pt detalii mutam discutia pe PM.

Editat de danok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine pe la 9:30-10 o sa plecam 3 KTM-isti pe malul Argesului din com.Cornetu pana la varsarea in Dunare si cel mai probabil vom ajunge undeva intre Oltenita si Giurgiu. Tura va fi strict off-road deoarece motoarele nu sunt inmatriculate, dar desigur, daca situatia o cere, vom trece si prin sate. Impresii....la intoarcere.

Daca cineva doreste sa ne insoteasca, este binevenit si pt detalii mutam discutia pe PM.

 

 

hai, ceva poze ""impresii"".......

vina mea k nu v-am gasit, mi-am adus aminte k nu aveam nr sa sun knd eram deja plecat. am ajuns pana la Baneasa si m-am intors la dealurile mele... Singur te mai si plictisesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...