Sari la conținut

Accident Bucuresti - Bd. Tineretului nr.29


Balaurele
 Share

Postări Recomandate

@Ozzy , bine zis. Ai facut o analiza foarte buna , eu fiind bucurestean (n-as mai fi fost). Si fiti atenti faza. Cind am ajuns prima oara in Giurgiu , am zis ca fac cinspe' accidente. Stiti de ce ? Erau prea putine masini pe strada , mi-era frica , ma asteptam s-o fur "din umbra". Sa vina peste mine si sa nu-l vad. Ca drogatii aia , imi lipse drogul de Bucuresti. Parca sint timpit , in loc sa ma bucur de spatiul excedentar , mie imi lipsea balamucul si macelu' din capitala. :smoke: :lol: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi in cazul asta motociclistul e total nevinovat, sfat de la conservaru' de mine: nu uitati de unghiurile moarte pe care le avem in conserva, ca e foarte posibil ca tuta aia sa nu il fii vazut.

mergeti cat mai pe mijlocul benzii, ca daca stati pe partea din dreapta a benzii, in stanga spate unei conserve, sunteti cam invizibili, deoarece sunteti foarte ingusti in comparatie cu o masina

 

 

eu unu' care am avut prima masina o 1300 fara oglinda pe dreapta, mai arunc o privire in dreapta si nu ma bazez doar pe oglinda pe care acum o detin :smoke:

Editat de |ucif3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici cu soferii (barbati) nu mi-e rusine, sunt gramezi care habar n-au de reguli, exemplu: azi, pe strada Turda, venind din spate pe banda a doua o dacie 1310, dupa ce a trecut de mine, s-a bagat brusc in fata mea pe banda intai, moment in care am franat brusc si am claxonat. Care credeti ca a fost replica? Bineinteles...."am dat semnal, ce n-ai vazut? " bineinteles ca n-am vazut, deoarece nici nu a dat niciun semnal, insa i-am replicat: de cand semnalul iti da prioritate? la care omul: cand am ajuns in fata ta am dat semnal si trebuia sa franezi!!!???? Acum stau si ma gandesc...ori am imbatranit eu degeaba (avand vreo 1 milion 800 mii de km la bord..) ori legea nu e cunoscuta sub nici o forma....

 

deci asta este exact povestea din cauza careia prefer sa conduc AGRESIV si sa tin banda decat sa " planga mama "

 

deunazi mi s a reprosat ca merg agresiv si ca nu e ok ce fac - dar exemplul tau este elocvent pentru a alege sa merg in continuarea asa in Romania

 

soferul "nostru" nu stie de reguli si nici de "multumesc " sau " Te rog" - asa ca mai bine sta in spatele tau decat sa fii vinovat ca l ai lovit din spate ( nu mai pun la socoteala si ce efecte ar putea avea pentru "rider" coliziunea

 

de ex ieri o turbo skoda octavia facea slalom printre masinile de bdul Timisoara .

evindent ca n am riscat sa ma scoata de pe drum asa ca am stat frumos pe banda mea in ciuda clacsoanelor - era trafic deci nu avea unde sa se duca :smoke:

si voi continua asa decat sa ajung " in spate "

macar in fata nu poate sa spuna " nu te am vazut"

 

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si mai exista din aia care sunt speriati de traficul din Bucuresti ca de bombe si lasa masinile pe unde apuca pe la intrarea in oras, ca aici cica nu se poate circula....

 

Salut,

 

Eu sint unul din persoanele care isi lasa masina la intrare in Bucuresti ( daca ajung prin zona respectiva a tarii) si merg cu metroul, pe jos sau cu taxiul. Nu este vorba ca sint speriat ca de bombe, ci pur din simplu fapt ca nu vreau sa ma stresez, sa "cheltui" nervi, sa caut loc de parcat sau/si sa ma iau la harta cu toti si toate. Cu banii tot acolo ajung pina la urma, deci daca imi place o viata cu cit mai putin stres, atunci de ce sa n-o am?

Intradevar traficul in Bucuresti este destul de intens, dar nu ma sperie. Este doar o alegere personala.

 

Scuze de offtopic.

 

God bless everyone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai cuminte , eu sint din Bucuresti si m-am mutat la tara (40 km) , la ce treburi am in capitala o sa folosesc tramvaiul si o sa lasam masina (eu cu sotia , ca ea are B-ul) mai la margine , intr-o parcare. Fac mai putin cu tramvaiul si metroul , decit cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ajungi intr-un oras strain, esti dezorientat cumva...In Bucuresti stim strazile principale si cum sunt asezate cartierele, basca ceva scurtaturi. Intr-un oras strain esti dezorientat, deoarece nu stii pe unde si cum sa atingi tinta.Trebuie sa opresti si sa intrebi mereu, dar tragic este cand apar si sensurile unice si te invarti in jurul cozii. Ganditi-va ca unele orase, nu sunt nici cat un cartier din Bucuresti. Esti obisnuit cu un oras mic si cateva strazi principale si deodata intri in iad. Trageti concluzia singuri, de ce le vine greu provincialilor in Bucuresti, nu ca nu stiu sa conduca si noi suntem expertii. Cine se descurca se descurca peste tot, dar nu e chiar comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat ca au fost bine punctate situatiile din trafic pe care trebuie sa le inveti.

 

Intrebarea e pentru cei care dau mereu vina pe motociclist, daca motociclistul a fost incepator si nu a avut experienta necesara pentru a cunoaste aceste particularitati ale traficului, respectiv orasului in tema, de ce tin ei sa-l scoata vinovat pe motociclist ?

Una e sa spui ca toti trebuie sa mergem mai atenti, mai incet, bla bla bla dar sa acuzi un om care tocmai a avut un accident asta te face sa arati ca un mare ipocrit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si mai exista din aia care sunt speriati de traficul din Bucuresti ca de bombe si lasa masinile pe unde apuca pe la intrarea in oras, ca aici cica nu se poate circula....

 

Sa stii ca acei pameni care isi lasa masinile la intrarea in Bucuresti nu fac tocmai rau. Sunt oameni care isi recunosc capacitatile si sunt constienti ca ar fi in pericol si ar fi un pericol in traficul din Bucuresti unde cum spuneam sunt alte reguli de circulatie fata de ce au invatat ei la scoala.

Mai peiculosi sunt idiotii care au vandut trei pamanturi si acum se cred invincibili. Au impresia ca odata cu banii pe pamant au primit si un testicul in plus. Cu banii aiai si-au cumparat permis si masina si nu concep sa o lase la intrarea in Bucuresti. Aia sunt adevarata problema si nu neaparat fiindca au cumparat permisul ci pentru ca nu sunt obisnuiti cu un oras aglomerat si legile acestuia. Tot ei sunt cei care se pipi pe politisti, tot ei sunt cei care cumpara judecatori ei sunt buruiana care ne bantuie fiindca sunt niste inculti.

 

deci asta este exact povestea din cauza careia prefer sa conduc AGRESIV si sa tin banda decat sa " planga mama "

 

deunazi mi s a reprosat ca merg agresiv si ca nu e ok ce fac - dar exemplul tau este elocvent pentru a alege sa merg in continuarea asa in Romania

 

soferul "nostru" nu stie de reguli si nici de "multumesc " sau " Te rog" - asa ca mai bine sta in spatele tau decat sa fii vinovat ca l ai lovit din spate ( nu mai pun la socoteala si ce efecte ar putea avea pentru "rider" coliziunea

 

de ex ieri o turbo skoda octavia facea slalom printre masinile de bdul Timisoara .

evindent ca n am riscat sa ma scoata de pe drum asa ca am stat frumos pe banda mea in ciuda clacsoanelor - era trafic deci nu avea unde sa se duca :smoke:

si voi continua asa decat sa ajung " in spate "

macar in fata nu poate sa spuna " nu te am vazut"

 

respecte

 

Stiu ca sunt off topic si imi cer scuze pentru asta dar eu consider ca aceasta sectiune tocmai pentru asta a fost creata. Ca sa invatam din greselile altora.

Ca sa aflam cum fac altii de reusesc sa ramana cu vopseaua in sus si rotile perpendiculare pe asfalt.

Foxbat a dat un exemplu destul de bun si as dori sa vin cu ceva rectificari. In primul rand sunt sigur ca nu esti chiar ata de agresiv in trafic tot timpul.

O data fiindca e obositor, a doua fiindca ar trebui sa fii inconstient rau si nu cred ca esti si a treia fiindca Bucurestul nu iti permite un full time agresiv.

Exista multe situatii in care cu motocicleta fiind in Bucuresti e imposibil sa schimbi banda si chiar daca o schimbi tot cu aceeasi viteza se circula si acolo.

 

In rest ai dreptate. Daca tot avem niste fiare cu multi CP/Kg e pacat sa nu ii folosim. E logic ca daca prind soseaua libera in fata am grija sa nu mai fie nimeni in jurul meu pa o raza de 500 de metrii. Toata chestia este sa facem acest lucru cu cap. In primul rand incerc sa ma mentin in limitele permisului de conducere. Adica sa nu depasesc 20 Km/ora peste viteza legala. Acest lucru imi permite si sa nu am o viteza fatala. Adica sa apuc sa vad ce e in jurul meu, si in caz ca iese unu de pe o straduta laterala sa apuc sa franez. Evident ca la viteza ideala ajung cu mult inainte sa apuce sa demareze primul autoturism de la semafor dar nu inainte de a ma asigura ca nu trege un jmecher pe rosu.. Dupa care o las moale fiindca totusi gibonii exista in trafic. O las moale si fiindca urmeaza invariabil un semafor.

 

Deci sa nu exageram cu chestii de genul eu tot timpul etc. Cum spuneam si mai sus nu prea ai cum sa fii tot timpul Rambo. Mai corect spus este: cand am ocazia si imi permite situatia merg ceva mai agresiv si asta ma ajuta sa fiu vizibil. In Bucuresti la ore de varf poti sa te denumesti cel mult agitat ca agresiv nu poti sa fii decat daca esti marlan si te apuci sa te bagi cu japca in fata altora.

Si nu e rau sa fii agitat fiindca asa reusesti sa atragi atentia. O chestie care se tot muta de pe o banda pe alta nu are cum sa treaca neobservata oricat de mica si ingusta ar fi. De cele mai multe ori probabil ca devine enervant sa te tot uiti dupa agitatul care schimba benzile intr-o veselie dar e bine ca il urmaresti si il vezi.

Pun pariu ca bikerul, pe al carui topic facem noi pe inteleptii, ar fi scapat daca ar fi schimbat banda de trei ori in spatele doamnei. In mod sigur l-ar fi vazut cel putin o data ca e si el pe acolo. Faceti orice sa fiti vazuti si nu va bazati pe tobele zgomotoase ca nu au nici un efect. Eu ii aud perfect cad sunt in casa pe manelociclistii cu tobe de fite in schimb cand sunt in conserva ii aud doar cand sunt deja langa mine si daca ar fi sa nu ii vad din timp ar fi prea tarziu momentul cand i-am auzit.

 

Salutare si sa fim vazuti in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...