Sari la conținut

Suzuki Vx 800


OLY
 Share

Postări Recomandate

 

Upgrade sau excursii n-am de povestit deocamdata, dar intreb altceva: ati facut care reglajul la tacheti ?

 

Reglajul la tacheti trebuie sa il fac si eu.M-am documentat putin pe net si am si un PM de la @Lonerider cu instructiuni si pasii care trebuiesc urmati.Cu cartea in fata si explicatiile lui Lonerider sper sa ma descurc.Astept numa sa am o zi intreaga libera sa ma apuc de treaba.

Nu pare foarte complicat.Daca vrei iti forwordez si tie explicatiile si in cazul asta berea care tre sa i-o dau lu Lonerider se imparte la doi :bounce: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc din nou.

Grup de moto cu doua VX-uri la Sibiu.

post-14011-1173720320_thumb.jpgpost-14011-1173720320_thumb.jpgpost-14011-1173720348_thumb.jpgpost-14011-1173720361_thumb.jpgpost-14011-1173720361_thumb.jpgpost-14011-1173720381_thumb.jpgpost-14011-1173720410_thumb.jpgpost-14011-1173720427_thumb.jpgpost-14011-1173720427_thumb.jpgpost-14011-1173720440_thumb.jpgpost-14011-1173720452_thumb.jpgpost-14011-1173720492_thumb.jpgpost-14011-1173720504_thumb.jpgpost-14011-1173720528_thumb.jpgpost-14011-1173720578_thumb.jpgpost-14011-1173720601_thumb.jpgpost-14011-1173720626_thumb.jpgpost-14011-1173720699_thumb.jpg

 

Scuze ptr. repetarea pozelor.Balbaiala de inceput.

Asfalt uscat.

PS. Unul din VX-uri apartine lui Lonerider

E super

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc din nou.

Grup de moto cu doua VX-uri la Sibiu.

Asfalt uscat.

PS. Unul din VX-uri apartine lui Lonerider

E super

Cu respect

 

Domnu', domnu' ! Motorul dumneavoastra care e ?

Frumoase masinarii s-au adunat la sedinta foto. Bravo ! Asa-mi place sa ma uit la poze cu motoare faine, de nepovestit ! Hai, care mai aveti poze ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze o sa mai fac.

Tare mult mi-ar place sa realizati intalnirea de la Brasov.Am vorbit cu Loneraider

Am sa incerc sa ajung si eu acolo.

Motoyamahuta mea e cea rosie , prima din aceasta poza.Extraordinara ptr. Sibiu.Prea mica ptr drumuri lungi cu pasagerul meu drag.

Probabil la anul voi intra si eu cu drepturi depline in randurile voastre, cu VX 800.

Mai vreau reportaje de la voi.

Asfalt uscat

Cu respectpost-14011-1173960517_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca Tanti afla ca exista si VX-uri, nu cred ca se arunca imediat la unul. :baldy: Observati ca, incepatoare fiind, si-a ales un motor de capacitate mica, pentru a invata toate secretele motociclismului ! :baldy:

 

Revenind la VXurile noastre - ieri i-am schimbat uleiul si am descoperit ca nu e o treaba complicata deloc. Binenteles ca la inceput i-am pus prea mult :nono: dupa care i-am mai scos, am descoperit ca a ramas prea putin si a trebuit sa-i completez. :baldy: Dar pana la urma am nimerit-o, am probat-o si nu curje ulei pe nicaieri, asa ca Zed se bucura acum de sanje proaspat (i-am facut dializa :wave: )

 

Am si spalat-o ca se mozolise rau dupa ploile de joi si vineri si acum ma uitam la ea ca inca mai are niste urme, o mai curat si asta seara. Mandria mea cea mai mare a fost fi-miu (2 ani jumate) care m-a ajutat pe tot parcursul procesului si a fost foarte interesat in tot ce se petrecea ! Oricum, la spalat e deja expert, el spala si masina, m-a ajutat si l-a spalatul motorului si la spalatul curtii (ca evident am dat ceva ulei pe jos). Din pacate n-am poze :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit happens !

 

Aseara, in drum spre casa, mi s-a rupt cablul de ambreiaj ! Cum nu e prima oara cand mi se intampla asta, eram pregatit: aveam cablu de rezerva. :crack:

Dar cum pe Louis nu aveau cablu pentru VX, am luat (la plezneala, recunosc) un cablu de Bandit de 600. Pentru 10 euro nu era mare pierderea.

Am tras pe dreapta, am demontat cablul vechi in 5 minute si eram pregatit ca in inca 5 sa-l pun pe cel nou. Teaaapaaa ! Camasa prea lunga, capetele ramase afara din camasa prea scurte ! :kick: M-am chinuit 2 ore sa mai tai din camasa si sa adaptez cablul asta. In final am reusit, doar ca sta cam tensionat si sigur nu tine mai mult de 1000-1500 de km. Asa ca intrebare pentru cine stie: de unde pot sa iau un cablu de VX sau similar urgent ? Distribuitorii oficiali ies din discutie, am intrebat si dureaza 2 saptamani sa-l aduca si costa 30 de euro !

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit happens !

 

Aseara, in drum spre casa, mi s-a rupt cablul de ambreiaj ! Cum nu e prima oara cand mi se intampla asta, eram pregatit: aveam cablu de rezerva. :crack:

Dar cum pe Louis nu aveau cablu pentru VX, am luat (la plezneala, recunosc) un cablu de Bandit de 600. Pentru 10 euro nu era mare pierderea.

Am tras pe dreapta, am demontat cablul vechi in 5 minute si eram pregatit ca in inca 5 sa-l pun pe cel nou. Teaaapaaa ! Camasa prea lunga, capetele ramase afara din camasa prea scurte ! :kick: M-am chinuit 2 ore sa mai tai din camasa si sa adaptez cablul asta. In final am reusit, doar ca sta cam tensionat si sigur nu tine mai mult de 1000-1500 de km. Asa ca intrebare pentru cine stie: de unde pot sa iau un cablu de VX sau similar urgent ? Distribuitorii oficiali ies din discutie, am intrebat si dureaza 2 saptamani sa-l aduca si costa 30 de euro !

Omule vezi ca eu am patit la fel si unde crezi ca am gasit cablu :lol: IN VITAN da,si ieftin,40 RON.

Te duci matalutza in Vitan si vezi ca sunt niste tipi cu masini dubitze,si vand piese pt.SCUTERE,iar printre aceste piese vand si niste cabluri de ambreaj,acceleratie etc.

Problema care este ,tu trebuie sa-ti iei camasa originala de la cablul tau de vx si ia-ti si cablul rupt(sper ca il mai ai),si ii ceri sa-ti arate cablurile de ambreiaj italienesti(nu mai stiu cum ii zice ca-ti spuneam)ca sa poti masura lungimea.Pentru a functiona trebuie sa pastrezi camasa veche,deoarece respectivul cablu (camasa),la unul din capete nu se potriveste cu cel de vx.In rest are aceiasi lungime ,grosime si patratul din capete.Cu respect!

 

P.S.Vine vara si eu plec,TZUTZI a mea sta la cotetz un an de zile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat !

O sa ma duc inclusiv acolo sa incerc, problema e ca nu mai am nici camasa veche :kick:

Am refolosit-o de prea multe ori si "captuseala" din interior se sfasiase (ma refer la cea de cauciuc, nu la armatura), asa ca in urma ultimului incident am aruncat-o. Stupid me ! Dar o sa trec pe acolo sa vad despre ce e vorba. Multumesc inca o data ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat !

O sa ma duc inclusiv acolo sa incerc, problema e ca nu mai am nici camasa veche :D

Am refolosit-o de prea multe ori si "captuseala" din interior se sfasiase (ma refer la cea de cauciuc, nu la armatura), asa ca in urma ultimului incident am aruncat-o. Stupid me ! Dar o sa trec pe acolo sa vad despre ce e vorba. Multumesc inca o data ! :crack:

 

ottoMan-e nasol moment ai trait :crack:

Din pacate daca nici pe louis nu ai gasit cablu pt vx, alta sursa nu stiu nici eu.

Totusi, ma gandeam la ce ai spus tu, ca ai gasit la un dealer sau ceva de genul asta , la pretul de 30 de euro.E destul de multicel intr-adevar, dar daca e d-ala facut de japonez eu zic ca se merita facut un efort.

nu stiu de ce sunt un pic reticient cand e vorba de cumparat piese de la taraba ( bineinteles daca nu e un caz de forta majora).

Patania ta ma pune pe ganduri :P ...de multe ori am plecat la dumuri destul de lungi doar cu 3 imbusuri dupa mine si o cheie, iar tu mergeai cu cablul de abreiaj dupa tine.Good Thinking. :lol:

 

In orice caz, daca gasesti pe undeva cablu te rog sa ma informezi si pe mine ca SIGUR o sa iau si eu unul sa am de back-up ( doar ca acum nu disper sa dau 30 de euro pe unul....deh vorbesc din postura omului care are deja (cuvant jignitor) la jug )

 

aaaa...si mi-am mai amintit ceva..cand aveam io comunista mi se rupsese cablul de abreiaj din pastila aia rotunda care intra in maneta.Nu stiu cum e la japoneza, dar la Voshodu meu pastila aia era pur si simplu cositorita de cablu.Aveam un letcon( sau cum s-o scrie) mai puternic asa si s-a rezolvat treaba in cateva minute, si a mers fara nici o problema.

 

Va salut si va doresc numai bine!

 

PS @Lonerider, @ASX, @ChopperVonGal....sper ca in curand sa facem o poza cu cel putin un VX in plus pe langa cele 2 ale voastre :lol: :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi dadeam seama de unde te stiu Nick, ai venit intr-o zi la batranu Dan la vulcanizare sa-ti planezi niste discuri de frana si atunci am vorbit noi mai amplu despre motoare ......ia zi discu ala de spate era de VX?

Numa bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cazurile descrise de Burlaco exista la Auner un set de cabluri pentru reparatie atunci pe moment ca sa poti ajunge safe cu motorul acasa.Nu e scump si este super practic pentru atunci cand esti in ....

 

ottoMan cauta si la Auner poate ai noroc si au cablu ca altfel e trista situatia deoarece cei de la reprezentate mereu promit 2 saptamani si se fac luni de zile.

 

Un lucru care iti mai poate fi de ajutor e sa mergi sa intrebi la reprezentanta daca acest cablu de ambreiaj mai e folosit pe alt model de Suzuki si atunci poate il gasesti pe acela pe Auner sau Louis.

 

Spor la cautari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat !

O sa ma duc inclusiv acolo sa incerc, problema e ca nu mai am nici camasa veche :D

Am refolosit-o de prea multe ori si "captuseala" din interior se sfasiase (ma refer la cea de cauciuc, nu la armatura), asa ca in urma ultimului incident am aruncat-o. Stupid me ! Dar o sa trec pe acolo sa vad despre ce e vorba. Multumesc inca o data ! :crack:

 

Hi

Se rupe prea des sau prea repede.Trebuie gasit motivul si eliminat.

Metoda cu cositorul e de 100%. Atentie numai la executie.

E nevoie de un model original si de un pic de " meserie".

Bafta

Cu respect

 

ottoMan-e nasol moment ai trait :crack:

Din pacate daca nici pe louis nu ai gasit cablu pt vx, alta sursa nu stiu nici eu.

Totusi, ma gandeam la ce ai spus tu, ca ai gasit la un dealer sau ceva de genul asta , la pretul de 30 de euro.E destul de multicel intr-adevar, dar daca e d-ala facut de japonez eu zic ca se merita facut un efort.

nu stiu de ce sunt un pic reticient cand e vorba de cumparat piese de la taraba ( bineinteles daca nu e un caz de forta majora).

Patania ta ma pune pe ganduri :P ...de multe ori am plecat la dumuri destul de lungi doar cu 3 imbusuri dupa mine si o cheie, iar tu mergeai cu cablul de abreiaj dupa tine.Good Thinking. :lol:

 

In orice caz, daca gasesti pe undeva cablu te rog sa ma informezi si pe mine ca SIGUR o sa iau si eu unul sa am de back-up ( doar ca acum nu disper sa dau 30 de euro pe unul....deh vorbesc din postura omului care are deja (cuvant jignitor) la jug )

 

aaaa...si mi-am mai amintit ceva..cand aveam io comunista mi se rupsese cablul de abreiaj din pastila aia rotunda care intra in maneta.Nu stiu cum e la japoneza, dar la Voshodu meu pastila aia era pur si simplu cositorita de cablu.Aveam un letcon( sau cum s-o scrie) mai puternic asa si s-a rezolvat treaba in cateva minute, si a mers fara nici o problema.

 

Va salut si va doresc numai bine!

 

PS @Lonerider, @ASX, @ChopperVonGal....sper ca in curand sa facem o poza cu cel putin un VX in plus pe langa cele 2 ale voastre :lol: :kick:

 

 

Eu ma bucur cand aud de motoare si de satisfactiile oferite de acestea.(nu ma refer la incidentul cu cablul,se elimina cauza si efectul e cum spun eu)

Asa ca astept pozele.

Am sa ies mai des cu aparatul in oras.

Ma bucur ptr urmatorul pilot de VX

Cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru info ! Caut, caut...

@ChopperVonGal - se rupe des pentru ca dupa ce mi s-a rupt prima oara cel original (care era pe motor de cand e el, adica din '91 :crack: ) am mers numai cu improvizatii (cablu din obor and shit). Acum am cablu de Bandit de 600, care e ok, da' e putin cam scurt (1 cm ii lipseste) si sta cam tensionat. Tine ok, dar nu o sa tina 30.000 de km cum a tinut ala de fabrica.

 

@Lonerider - am vazut live ca la SV-ul de 650 sau de 1000 cablul de ambreiaj e la fel cu cel de VX, dar atunci cand am comandat de pe Louis cel de SV nu mai era pe stoc, asa ca am luat la plezneala unul de Bandit. Nu am pleznit-o prea bine :kick: , dar acum imi comand unul de SV650 ca au din nou pe stoc. Pana vine ala in doua saptamani merg cu asta de Bandit.

 

@Burlaco - pana sa mi se rupa prima oara cablul de ambreiaj si io mergeam numai cu un imbus, o surubelnita si un patent sub sa. E japoneza, n-am nevoie de scule ! Dup aceea, mi-am pus in tank-rucksak toate imbusurile, tubularele, surubelnitele si cheile drepte care trebuie pentru toate suruburile de motocicleta ! Le am permanent dupa mine, chiar daca in afara de interventia la cablu nu am avut niciodata nevoie de ele (si sper sa nici nu am vreodata). Invatatura de minte, deh !

 

Bafta tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

Ma, ati bagat spaima in mine cu cablu asta. Cred ca e cam singuru' lucru care nu l-am verificat cat l-am revizuit in iarna. Eu am bagat, vreo doua ore, ulei de transformator cu o seringa cu ac in camasa, pana o iesit pe partea cealalta, fara sa-l demontez ca mergea greu maneta. Acum merge foarte usor... nu stiu daca e prea bine ce am facut. Oricum tre' sa caut unu nou ca si asta e de 17 ani...

 

Ia uitati aici ce au astia de peste ocean... de vanzare... Imi place scaunul si spatarul

 

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1991-SUZUKI...100083604QQrdZ1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Lonerider

Parere personala.

Elibereaza un capat de cablu si culiseaza camasa cu simt.Daca agata atunci rapid comanda de cablu.

Daca nu agata atunci orice piesa e buna la casa omului.

Trebuie sa execut si eu operatia de ungere.

Ai un PM

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare VX-erilor.Scuze eu cand am citit problema voastra cu cablul nu am citit bine.Am inteles ca era vorba de cablul de kilometraj,nu de ambreiaj.Scuze pentru greseala. :D :cheers:

Editat de stell_nick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Uite aici un link de unde se pot procura piese (cam tot), la preturi de vanzare acceptabile (insa tre vazut cum e cu taxele de transport) si la codurile dupa manualul de reparatii:

http://www.mrcycles.com/fiche_select.asp?v...fg=Suzuki#SDOWN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit mi-am facut timp sa-mi schimb placutele de frana fata-spate, si lichidul de frana, si binenteles ca nu mai am frane(inca nu s-au asezat placutele) si l-a prima intersectie noroc ca nu venea vreo masina :ok:

m-ai trebuie sa mai suflu filtrele de aer(c-am naspa se ajunge la ele) bujiile si motorul meu este pregatit pentru intalnirea cu celelalte VX din tara. cred ca ar trebui sa ne punem de acord toti cu o data si o locatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit mi-am facut timp sa-mi schimb placutele de frana fata-spate, si lichidul de frana, si binenteles ca nu mai am frane(inca nu s-au asezat placutele) si l-a prima intersectie noroc ca nu venea vreo masina :cheers:

m-ai trebuie sa mai suflu filtrele de aer(c-am naspa se ajunge la ele) bujiile si motorul meu este pregatit pentru intalnirea cu celelalte VX din tara. cred ca ar trebui sa ne punem de acord toti cu o data si o locatie

 

Intr-adevar...la filtrele de aer se ajunge destul de greu.Pe mine cel mai tarem-a incurcat suportul de la top-case ( pe care a trebuit sa il demontez ) pentru ca nu puteam sa scot "aripile" laterale de plastic.

 

In ceea ce priveste o intrevedere, pe mine ma cam bate gandul sambata viitoare sa fac o plimbare pana la Sibiu daca e vremea frumoasa.

Daca hotarasc ceva anunt :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...