Sari la conținut

Suzuki Vx 800


OLY
 Share

Postări Recomandate

Citisem un articol pe undeva despre corcitura asta de motor, care ar fi vrut să tragă către Buell. Am greÂşit, e "Sachs B805 Roadster" nu Sacks, cu bloc motor de Intruder 800, pe care sunt puÂşi cilindri de Marauder 800 Âşi tobe tot de Intruder 800.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem un articol pe undeva despre corcitura asta de motor, care ar fi vrut să tragă către Buell. Am greÂşit, e "Sachs B805 Roadster" nu Sacks, cu bloc motor de Intruder 800, pe care sunt puÂşi cilindri de Marauder 800 Âşi tobe tot de Intruder 800.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Va doesc BMW nou la toti VX-isti ca al doilea motor

Cu respect

Asfalt uscat

:burnout:

 

Excelenta urare ! Mi-ai facut pofta cu filmuletele astea.

I'm going for a short ride :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Sachs am stiut ca produce motorete.

B 800 a fost o surpriza.Nu arata rau motorul.Caracteristicile sunt sub VX.

Pare tare "stramt" locul pasagerului.

Are un rezervor mai deosebit.

Mai caut informatii

Cu respect

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma cam plictisesc in uichend la munca. Nu-mi sta mintea decat la VX. Neavand bani de BMW si nici vreo sansa in curand :) mi-am dat seama ca VXul e cel mai bun motor pentru mine acum.

 

Asa ca m-am apucat de citit si de recitit tot ce exista pe net despre el. Si am gasit un site misto, al posesorilor de VX din Olanda - http://home.wanadoo.nl/jmharthoorn/ - probabil il stiti, e indicat din vx800.net

Citind pe acolo, am ajuns la partea cu tobele. In continuare mi se pare prea silentios si mi l-as dori mai scandalagiu. Baietii astia ziceau de tobele Sito. Imita originalul ca design si pe mine nu ma intereseaza un sistem 2in1. Nu stiu de ce, dar mi se pare ca ii sta mai bine cu doua tobe.

 

Asa ca m-am apucat de cautat tobele Sito. Si le-am gasit site-ul ! Acolo inca exista oferta pentru VX800. Din pacate nu dau si preturi. Dar au o lista imensa de dealeri. Si unul e chiar in Romania. Si acela e... Motoboom, aka chiar dl Dobrescu ! Am dat mail la motoboom sa-i intreb de tobe, ca pe site-ul lor nu scrie cum ca ar comercializa asa ceva. Astept cu nerabdare raspuns maine. Sper sa fie pozitiv si pretul sa nu-mi depaseasca bugetul. Prea mult :moto:

 

Oricum, acum mi-am comandat bujii iridium si filtre de aer Champion de pe louis si ajung aproape la 200 de lei. Dar sunt necesare. Mai incolo, mai vedem :lol:

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu nerabdare raspunsul ce ti-l va da Dobrescu. Sunt si eu curios de preturi, mai ales ca am tot avut probleme cu evacuarea dreapta, pe care, acum, am strans-o cu un surub si piulita de la interior. Ma gandesc ca trec de 300€, luand in considerare BSM (~400€) si JAMA (~350€).

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata in sfarsit am terminat de vopsit componentele de la suzi.Am avut ceva neplaceri cauzate de compresor care ba avea presiune ba nu avea.Aici daca tot e liniste deocamdata am putut sa fac si aceasta vopsire.Chiar cand am terminat de dat al treilea strat de lac am avut ghinionul sa vina o furtuna si sa intre nu stiu pe unde o pala de vant si mi-a umplut piesele de praf,si ca sa fie totul bine s-a si prelins lacul intr-o zona unde se vede foarte bine.asa ca am lasat sa se usuce si am cautat smirghel de granulatie 2000 si am indepartat lacul si am facut din nou operatiunile de lacuire si uite ce a iesit.post-16118-1187257465_thumb.jpgpost-16118-1187257538_thumb.jpgpost-16118-1187257612_thumb.jpgpost-16118-1187257689_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos au iesit !

Va trebui sa-ti schimbi talonul dupa operatiunea asta ?

Oricum, repet, a iesit extraordinar. Bravo ! Abia astept sa vad niste poze cu ele montate, sa vad cum arata tot ansamblul. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totale!!!!! Ai avut ceva de muncă. Capacul de la rezervor l-ai dat cu ceva sau l-ai lustruit? Arată bestial.

 

@ottoman@ - ai primit vre-un răspuns despre evacuări?

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu trebuie sa schimb talonul ca tot albastra era si inainte .Astia de le R.A.R. daca ai culoare cu putin rosu tot rosu iti trece in talon(chiar daca ai vishiniu).La fel si pentru albastru.Da am avut ceva de munca da tot a iesit cum am vrut eu.Da la capac am lustruit cu shmirghelul de granulatie 2000,dupa cara am dat cu lac.

Abia ashtept sa vin in tara pe 15 sept. sa pot sa ma dau cu Tzutzi ca nu am mai mers de la 01.Nov. cu ea.Intentionez sa mai iau cate ceva de la ea ca sa le fac aici(Kosovo)ca atunci cand voi termina misiunea in Aprilie sa pot sa ma sui in sha si sa dau gaz fara sa mai ma gandesc la probleme de estetica sau mecanica.

Salutare !

P.S. Si chiar o sa fac o emblema din cea propusa post-16118-1187305312_thumb.jpgsa vedem cum iese si poate ne facem mai multe pt.geci.

Editat de stell_nick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Intentionez sa mai iau cate ceva de la ea ca sa le fac aici(Kosovo)ca atunci cand voi termina misiunea in Aprilie sa pot sa ma sui in sha si sa dau gaz fara sa mai ma gandesc la probleme de estetica sau mecanica.

Salutare !

P.S. Si chiar o sa fac o emblema din cea propusa post-16118-1187305312_thumb.jpgsa vedem cum iese si poate ne facem mai multe pt.geci.

 

Salutare!

Tare fain ti-a iesit vopseaua.Chiar super!

Cand am vazut ce-ai faut, m-ai inspirat si azi ...dupa cateva ore de munca, iote ce-a iesit:

 

post-6237-1187457771_thumb.jpg post-6237-1187457885_thumb.jpg

 

Nu stiu de ce culoarea din poza nu e deloc ca cea de pe mobra...dar ma rog, inca 2 poze;

 

post-6237-1187458033_thumb.jpgpost-6237-1187458107_thumb.jpg

 

Am fost tare mandru dupa ce am terminat.Intai l-am spalat cu o solutie cica speciala pt mobre de la Augsburg luata - isi face toti banii.Curata mizeria si mustele si tot super bine.Apoi l-am luat la sters.Dupa care i-am dat cu o chestie care se numeste "scratch remover" - asa si asa, adica acopera intr-adevar numa zgarieturile super superficiale. ( da tot e bine ca io nu am multe :D ), Dupa ce am sters tot scratch remover-ul asta de pe ea, i-am dat cu ceara - moama cum tre sa freci la aia ca sa se duca ( sau poate am dat io ca ghiolbanu strat mai gros).

In final a iesit cam ca-n poze , numa ca in realitate se vede ceva mai bine :cheers:

 

Am reusit in final sa o inmatriculez, si din data de 13 august eu sunt proprietarul; (pana la urma ziua de 13 a fost taaaaare norocoasa).N-am pus numar preferential ca dupa noile tarife e de vreo 5 ori mai mult decat "alea la rand" si oricum nu aveam nici o idee.

 

@stell_nick - vad ca la locatie scrie bucuresti.Daca vii in toamna pe-acas' ( sper sa da ) si daca faci vreo emblema, poate poti sa faci un efort pt doua si platesc bine :o cand vii.

 

Urmeaza saptamana asta sa imi schimb cauciucu spate ( un Pirelli Sort Demon nou noutzcare ma asteapta in garaj ) si apoi ...la plimbare.

 

Toate bune VX-ari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule vin acasa si am de gand sa fac mai multe embleme dar inca nu mi-a zis nimeni ce tip de emblema doresc.Vreti sa fie mai mare pt.spatele gecii sau mai mica pentru umar sau piept.Spuneti-mi de care vreti sa fac ca sa stiu ce comand(comanda dureaza cam o saptamana iar in functie de marime imi pot spune si pretul,cele mici se incadreaza intre 2 - 2,5 Euro/buc).

Salutare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Tocmai m-am intors de la Miercurea Ciuc, unde am fost la o nunta cu motoru. Dar nu am poze, ca am uitat sa incarc acumulatoru la aparatul foto. O fost fain drumul.

 

_nick, emblemele de care zici sunt din acelea cusute pe material, ca si cele care se primeau pe la intalniri mai demult?

 

Geo, baga o poza cu profilul cauciucului sau da-mi codul lui sa vad si eu cum e. La mine e mai problema ca am nevoie de amandoua gumele. (nr. de Buzau?)

 

Salutare si drum fain,

Lonerider.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule vin acasa si am de gand sa fac mai multe embleme dar inca nu mi-a zis nimeni ce tip de emblema doresc.Vreti sa fie mai mare pt.spatele gecii sau mai mica pentru umar sau piept.Spuneti-mi de care vreti sa fac ca sa stiu ce comand(comanda dureaza cam o saptamana iar in functie de marime imi pot spune si pretul,cele mici se incadreaza intre 2 - 2,5 Euro/buc).

Salutare !

Eu as vrea sa o pun pe spatele gecii, dar mi-ar placea sa fie mai mica...mai discreta.Sa nu acopere chiar toata geaca .Ma rog, nu asta conteaza cel mai tare, tu fa-mi una de care poti ca eu o sa o iau sigur.Adica daca nu sunt decat eu care vrea, fa-mi una la fel ca a ta ca sa nu te complic cu comanda.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 09:37 -------------</small><br/>

Salutare,

Tocmai m-am intors de la Miercurea Ciuc, unde am fost la o nunta cu motoru. Dar nu am poze, ca am uitat sa incarc acumulatoru la aparatul foto. O fost fain drumul.

 

_nick, emblemele de care zici sunt din acelea cusute pe material, ca si cele care se primeau pe la intalniri mai demult?

 

Geo, baga o poza cu profilul cauciucului sau da-mi codul lui sa vad si eu cum e. La mine e mai problema ca am nevoie de amandoua gumele. (nr. de Buzau?)

 

Salutare si drum fain,

Lonerider.

 

lonerider, uite aici un LINK cu poza si alte detalii ale cauciucului

 

 

 

 

Eu l-am luat de la cineva de pe forum la un pret destul de bun zic eu (94 E).Daca vrei iti dau mai multe detalii.E productie 2007 si mi s-a parut a fi un baiat serios.

 

PS: Da, nr de BZ, ca ala e orasul meu natal si in toate actele scrie la domiciliu orasul Buzau.Da' nu-i asa ca mi-a picat numar fain :cheers:

 

--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 09:44 -------------

Da sunt din acelea din material brodate uite astea post-16118-1187553827_thumb.jpgsunt facute tot acolo,unde vreau sa fac si eu.Cam asa ar arata pe spatele geciipost-16118-1187554143_thumb.jpg,iar pe umar sau in piept va dati voi seama cam cum ar fi.

Salutare !

 

Gata.M-am hotarat cum vreau.Deci as vrea o emblemea mica pt umar exact ca aia din poza de mai sus, si as vrea sa pun pe spatele gecii numa scrisu' VX RAIDER fara Semnul "S" de la Suzuki.Asa ca daca poti sa faci asa considera asta o comanda ferma, si cand vii la capitala iti returnez banii si bonus :o :D

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki VX 800 Typ VS51B A

V AVON Storm-ST AV55 110/80ZR17 58W TL 101,80 EUR

H AVON Storm-ST AV56 150/70ZR17 69W TL 122,40 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ VS51B A

V AVON Roadrider AM26F 110/80-18 58V TL 93,80 EUR

H AVON Roadrider AM26R 150/70-17 69V TL ...

 

 

Suzuki VX 800 Typ VS 51 B 2

V Bridgestone BT 45 F 110/80 - 18 58V 100,00 EUR

H Bridgestone BT 45 R 150/70 - 17 69H 104,70 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ VS 51 B

V Pirelli Sport Demon Front 110/80 - 18 58V TL 75,50 EUR

H Pirelli Sport Demon 150/70 - 17 69H TL 81,90 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ

V Pirelli Sport Demon Front 110/80 - 18 58V TL 75,50 EUR

H Pirelli Sport Demon 150/70 - 17 69H TL 81,90 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ VS 51 B

V Metzeler Lasertec Front 110/80 - 18 58H TL 70,70 EUR

H Metzeler Lasertec 150/70 - 17 69H TL 93,00 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ

V Metzeler ME 33 LASER# 110/80 - 18 58H TL 0 EUR

H Metzeler Lasertec 150/70 - 17 69H TL 93,00 EUR

 

 

Suzuki VX 800 Typ

V Metzeler Lasertec Front 110/80 - 18 58H TL 70,70 EUR

H Metzeler Lasertec 150/70 - 17 69H TL 93,00 EUR

 

astea sunt preturi pe www.reifen.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Suzuki VX 800 Typ

V Pirelli Sport Demon Front 110/80 - 18 58V TL 75,50 EUR

H Pirelli Sport Demon 150/70 - 17 69H TL 81,90 EUR

 

 

astea sunt preturi pe www.reifen.de

 

Preturile is foarte bune as zice. Eu am luat de spate ca cel de mai sus la 93 de euro.Diferenta de aproape 13 euro ma gandesc ca poate fi transportul.

 

PS: Daca nu eram mai la limita cu banii, mergeam pe AVON....parca prea le lauda toata lumea.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

A reinviat topicul :o Ma bucur sa vad atata activitate pe aici.

Sa le iau pe rand:

- @Lonerider - nu am primit nici un raspuns la mailul legat de evacuare. O sa insist, poate reusesc sa storc ceva.

- @Stell - si eu vreau o emblema cu modelul pe care l-ai pus aici (imi mentin alegerea) pentru spatele gecii. Ca proportie, mi se pare perfect cum ai pus poza cu geaca mai sus.

- @Burlaco - ma bucur ca ai intrat oficial si in acte in posesia agregatului, care arata bestial dupa operatiunea de curatare pe care ai desfasurat-o :cheers:

 

- @all - caut segmenti ! Nu gasesc (pe net) pe nicaieri pe unde am cautat. Inca nu am intrebat la BS motors, parca mi-e putin frica de pretul pe care o sa-l aflu de acolo. Insa va trebui sa-i inlocuiesc, Zed-ul papa ulei si scoate fum albastrui de ulei pe toba cilindrului din fata. O sa-i iau oricum segmenti pentru ambii cilindri, sa fie treaba treaba. Intrebarea e: gasesc si altundeva decat la importator oficial ? Eu fug de BS motors pentru ca mi-au lasat impresia ca au preturi mari de cand cautam cablu de ambreiaj. Ei mi-au cerut 50 de euro, eu am luat de pe louis cablu de SV cu 10 euro. De asta mi-e frica, dar daca nu oi gasi in alta parte, o sa apelez la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...iaca intru Âşi eu pe aici pe la voi. Din Iunie am Âşi eu un VX 800 o minunație de motor. Avem deja aproape 4000km pe aici prin țară. Sunt din Vaslui dar am 12-13 ani de când locuiesc în IaÂşi...Âşi mă numesc Marius... :cheers:

 

Chestiunea e că nu intru pe aici tocmai de bucurie...aseară întorcandu-mă spre casă am luat o piatra, o bucată de caramidă cu roata față. Consecințe: un pic de rodeo...dar fără să cad, si janta față îndoită Âşi fisurată în dreptul uneia din spițe. Fisura nu se vede dar daca bag presiune se simte suflu de aer. Ce îmi recomandați să fac? De unde să iau o altă jantă Âşi cam ce prețuri mă aÂşteaptă, că de îndreptat Âşi sudat nu prea cred ca e ok.

 

 

ÂŞi doar de când mă chinui să scriu Âşi eu pe aici, să povestesc din drumețiile cu VX-u, să mai intreb una alta despe modul de exploatare...etc. dar ...nah ca acu am fost "obligat"...

Am să încerc să ataÂşez Âşi niÂşte poaze...Âşi un link unde veți găsi un filmuleț facut din tura pe transfagaraÂşan din iulie, unde am fost 4 motociclete...

http://video.google.com/videoplay?docid=69...93054&hl=en

 

AÂştept ceva păreri...

post-12774-1187685777_thumb.jpg

post-12774-1187685898_thumb.jpg

post-12774-1187685988_thumb.jpg

post-12774-1187686021_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...iaca intru Âşi eu pe aici pe la voi.

 

 

Bine ai venit.

Foarte frumoasa camila.Cum le gasiti voi numa negre io nu stiu :cheers:

 

Despre roata, ce sa zic...ghinion curat.Cred ca sunt slabe sanse sa gasesti in tara asa ceva. Incearca sa cauti pe e-bay.Sau vorbeste cu Lonerider ( VX-ar si el) ca stie neste site-ri cu piese de schimb.Daca te uiti cateva pagini mai spate o sa le gasesti si pe topicul asta.

 

Multa bafta si sa o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit eu niste linkuri pt Marius, in tara nu se gasesc (cel putin pana acum, nu am vazut la nimeni asa ceva).

Cine se pricepe sa abureasca nemtii de pe Ebay sa trimita si in Romania, va rog sa o faceti, eu unul nu ma pricep.

 

 

Si linkurile:

http://cgi.ebay.de/Suzuki-VX-800-Vorderrad...VQQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=220106708011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit eu niste linkuri pt Marius, in tara nu se gasesc (cel putin pana acum, nu am vazut la nimeni asa ceva).

Cine se pricepe sa abureasca nemtii de pe Ebay sa trimita si in Romania, va rog sa o faceti, eu unul nu ma pricep.

Si linkurile:

http://cgi.ebay.de/Suzuki-VX-800-Vorderrad...VQQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=220106708011

 

 

ALVEOLU TRAIESTEEEE!!

Multumim pt linkuri Alveolule si mai poftim pe la noi :cheers:

 

Erau pe aici pe forum niste baieti care aduceau inclusiv de pe ebay piese contra unui comision evident.

@marius, daca vrei pot intreba si eu in stanga in dreapta cine pate aduce de pe ebay

Bafta!

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu si nu cauta aici da vezi ca e in SUA,eu am luat de la ei ce mi-a trebuit,dar am avut pe cineva acolo si le-a comandat pt.mine.(gasesti absolut ce vrei si la cele mai mici preturi,iar transportul e floare la ureche,maxim 50$). : www.mrcycles.com/fiche_section_detail.asp

sau second hand aici: www.vx800.net/partsroom/

 

P.S.Bine ai venit pe aici!

Editat de stell_nick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a fost zi de service si mentenanta pentru VX.

MI-am facut in sfarsit curaj sa reglez tachetii.Initial am vrut sa merg la un meserias, la cineva care a mai facut asa ceva.Dar la cine? toti de care intrebam aveau si bile albe si bile negre, asa ca m-am hotarat ca mai bine sa ma injur pe mine daca ceva nu iese ok decat pe altu si sa mai dau si bani.

 

Am scos frumos la imprimanta paginile aferente si manual, plus informatiile pretioase primite de la Lonerider pe PM, am sunat un prieten sa ma ajute :smoke: ( sa traiesti Ingere') suflecat manecile si la treaba.

Nu am gasit joc decat la pistonul doi( care cred ca se incadra totusi in 0.13) si i-am reglat si p-astia la 0.10.Asa erau reglati toti si asa mi-a zis si Lonerider ca e cel mai bine..

 

Operatiunea nu e atat de greu cum pare initial.Cel mai nasol a fost desfacutul capacului de la alternator unde trebuia un fel de platbanda si lata si groasa si tare :ok: indoita in "L" .

Am scapat de altel un surub intre radiator si ventilator si a trebuit sa desfac cam tot pe acolo sa il pot scoata.Unele suruburi is aproape imposibil de demontat la motoru asta daca nu defaci inainte inca 7 suruburi ca sa ai in sfarsit acces la "ala" care trebuie de fapt sa il defaci.

 

cu ocazia asta am scos in sfarsit si bujiile.Nu le verificasem niciodata.Erau NGK, curate ca lacrima si cu distanta ca la carte 0.8-0.9mm.Partea proasa : Fisele au la capat un dop...o "ceva" de cauciuc care sa etanseze bine pe langa bujie.Una din ele se lipise de chiuloasa din cauza temperaturilor ridicate de acolo si "ceva-ul" ala de cauciuc s-a rupt.Tre sa fiu foarte atent pe ploaie de acum ( cu toate ca e destul de greu sa intre apa acolo) si mai ales la spalat.

 

In concluzie...VX-ul asta nu e chiar nava spatiala cum credeam io din puct de vedere tehnic.Teoretic stiam si io unde-i bujia, unde-i carburatorul si care-i rezervorul.Dar in practica nu prea imi venea sa imi bag nasu pt ca cel mai mult reparasem in viata mea un Pegas si aia era bicicleta.Dar cum antilalent nu sunt :agree: cu putina rabdare, si sprijin moral se pot face multe operatii de service fara a te duce la mecanic.

 

Pt multi din voi e floare la ureche ce am facut eu ieri.Pt mine a fost realizare frumoasa.

 

PS:Am montat si cauciucul ieri. La Autozone :demontat roata spate, dat jos cauciuc vechi, pus cauciuc nou, echilibrat, si montat roata inapoi,

demontat roata fata, echilibrat si montat roata inapoi

TOTAL 65 Ron.Nici mult nici foarte putin.In principiu OK baietii.

 

PPS:Ottoman - da de stire cand vin segmentii ca am pofta de surubareala.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...