Sari la conținut

BAZA 86 AERIANA


klu
 Share

Postări Recomandate

* adica ...in Mig esti un fel de conservar? :D

 

eu vin la anu', ca asa am promis. si pentru ca imi place tare mult acolo la voi la Fetesti. :D

aici a tras o ploaie de zile mari! Sf. Ilie a fost german astazi :D acum am ajuns acasa, uda fleasca si, cum am zis, desfac berea. noroc! si felicitari inca o data, zburatorilor!

 

pozeeeeee!

 

Bueyyyyyy!!! ;)

Conservari e aia care transporta pasageri cu magaoaiele lor! :(

Mesaj completat

eu nu am fost la voi, nu am stiut am fost in bucuresti.

spune-mi te rog la noi exista posibilitatea sa te dai cu un mig?

stiu ca se face in cehia si ukraina dar sumele sunt exorbitante (pentru un civil) undeva in jurul a 10 mii.

 

astia oricum fac un zbor lung cu tine cu altitudine maxima n` stuff ~ 1h

femeia mea vrea sa zboare, nu o mai satisface un 200 la ora la 150 metri intr-un ulm.

 

daca stii ceva da-mi te rog un semn, evident ca este ok daca se poate face asa ceva pe albatros sau soim, reactor sa fie.

 

 

Imi pare rau valbi, dar nu exista aceasta posibilitate la noi in tara, cel putin nu cu avioane militare si nu cu bani!

Singura varianta e cu aprobare de la ministru!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi pare rau valbi, dar nu exista aceasta posibilitate la noi in tara, cel putin nu cu avioane militare si nu cu bani!

Singura varianta e cu aprobare de la ministru!

Spor!

 

Deci se rezolva si la noi in tara... cu bani. Trebuie doar sa stii cui sa-i dai. :D

 

In alta ordine de idei Valbi daca mobra nu mai satisface, mig-ul e urmatorul pas... mi-e frica sa ma gandesc ce ai de facut daca se plictiseste si cu MIG-ul. High maintenance chick you got there my friend. ;)

 

Eu din pacate am tradat Fetestiul anul asta, Vama a picat si bine a facut iar uleiul meu trebuie schimbat. Asa ca am zis sa vaz si la Otopeni cum e organizarea fara sa mai adaug mile in mobra care si-asa e fragila momentan. Imi pare rau ca am pierdut ocazia la Fetesti daar am o vaga banuiala ca la anul strangem gasca din nou in timp.

 

Oricum si show-ul de la Otopeni a fost bun de tot. Mai impersonal decat la Fetesti unde experienta este mai "hands-on", mai personala. MIG-urile au fost la mare inaltime (literally), baietii cu elicopterele au fost geniali (si cei militari dar mai ales nenea de la SAS care nu-i cu toate tiglele pe casa) iar demonstratiile civile m-au lasat fara cuvinte. A fost un show la care puteau sa ceara bani la intrare si i-ar fi meritat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

A fost un show la care puteau sa ceara bani la intrare si i-ar fi meritat.

 

* eu-s dispusa sa cotizez si daca vad pozeeeeeeeeee!

 

'ra-ti voi sa fiti, se vede ca a lipsit piccolino (si cu mine) de la show-ul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buei

data vitoare da niste mass pe messenger. am vazut treaba asta seara, dupa eveniment

 

Asa am sa fac zidule!

Acum a fost si forumul cazut o vreme, ca faceam mai multa publicitate!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau valbi, dar nu exista aceasta posibilitate la noi in tara, cel putin nu cu avioane militare si nu cu bani!

Singura varianta e cu aprobare de la ministru!

Spor!

 

multumesc de informatie.

de avarie o sa dau o fuga la clinceni si iau o ora de acrobatic, o mai aburesc un pic.

 

Mesaj completat

In alta ordine de idei Valbi daca mobra nu mai satisface, mig-ul e urmatorul pas... mi-e frica sa ma gandesc ce ai de facut daca se plictiseste si cu MIG-ul. High maintenance chick you got there my friend. ;)

 

sa stii...

ii place foarte mult cu mobra dar nu mai are curaj sa mearga, sincer si eu mi-am pierdut curajul sau poate nu l-am avut vre-odata am fost doar inconstient.

ca drept dovada am vandut deja doua din mobre si sper sa scap de toate sezonul asta, nu ma mai tine, imi este frica; back-up m-am inscris la parasutism... :D e de 1000 de ori mai safe.

 

apropo de high maintenance la propriu ea imi schimba pistoane, distributie and stuff, sunt coleric si saraca de nevoie a invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bueyyyyyy!!! :D

Conservari e aia care transporta pasageri cu magaoaiele lor! :D

 

Azi unde mai umblati? Iar au venit 3 formatii de 21 plus una de Soimi.

 

Ce-am ratat si unde?

 

* eu-s dispusa sa cotizez si daca vad pozeeeeeeeeee!

 

'ra-ti voi sa fiti, se vede ca a lipsit piccolino (si cu mine) de la show-ul asta...

 

Sixter, poze nu estem ca nu ma pritzep si nici aparatura nu posed. Dar uite poate te ajuta link-ul. http://www.antena3.ro/romania/spectacol-pe...sti_103848.html

Ca de obicei reportajul nu-i face dreptate evenimentului. Au ratat partile cele mai importante. Simpatic a fost ca i-am cunoscut si pe Iacari si pe mosuletul lituanian care este mare doctor in ceea ce face. E genul de om caruia intr-o camasa nu maneci scurte si niste pantaloni cu talie inalta i-ai lasa locul in autobuz. In timpul evolutiei Mandruta a deschis sistemul de comunicatie si-l auzeam toti cu chiuia cand tinea avionul intr-un stall perfect atarnat in elice.

 

A doua formatie de la Fetesti la sosire a executat un missing man perfect regizat cu cei de la sol cu muzica si povestea despre camarazii cazuti la Tuzla de ti se ridica parul pe spate si nu putine au fost gagicile care s-au intors catre prietenul din spate cerand un servetel.

 

Ce mi-a mai placut au fost pilotii de pe Alouette care la inceputul evolutiei au facut o manevra pe care nu am mai vazut-o facuta decat o data cu o Cobra imediat dupa revolutie cand la Bucuresti au venit cei de la Blue Angels. Manevra de salut a publicului seamana cu zmailiul asta :( ... doar ca executata cu elicopterul. :P

 

Tipii de la SAS dupa ce ne-au tuns iarba cu elicopterul au plecat in misiune incat nu au mai prin festivitatea de premiere.

 

All in all.... genial show-ul.

 

apropo de high maintenance la propriu ea imi schimba pistoane, distributie and stuff, sunt coleric si saraca de nevoie a invatat.

 

Astea-s abilitati bune in situatie de criza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi te rog la noi exista posibilitatea sa te dai cu un mig?

stiu ca se face in cehia si ukraina dar sumele sunt exorbitante (pentru un civil) undeva in jurul a 10 mii.

 

tu vrei neaparat cu migul? pentru ca la manifestatie au fost si cateva firme care iti ofereau posibilitatea sa te plimbi de ex. o ora pe litoral cu avioane mici la 170 de euro de persoana ...iar daca ii mai dai si o spaga sa faca doua trei acrobatii cred ca e de ajuns happy-132.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

All in all.... genial show-ul.

 

* foarte fumos povestesti, bey melciule! mi-a palcut "raportul". ...la A1 nu ma uit, din principiu :D

am inchis ochii si, pe vorbele tale, mi-am imaginat...

 

tks, bro' :(

Mesaj completat

... sa faca doua trei acrobatii cred ca e de ajuns happy-132.gif

 

* tu mereu ma omori cu emoticoanele astea ale tale! ...lesin de ras acuma, asta micu' - acrobat, genial!

 

sorry de off...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi unde mai umblati? Iar au venit 3 formatii de 21 plus una de Soimi.

 

Ce-am ratat si unde?

 

Maine (20.07) mai facem o trecere pe la statuia aviatorilor. Si nu numai noi.Mai sunt si soimii, spartanul, tot ce avem!

Azi a fost trecerea de antrenament!

 

 

klu, multumim frumos pentru ospitalitate. Banuiesc ca asa cum se uita pustii la noi la arc miercurea, asa ne uitam noi la voi :(

 

Pentru putin!

Cu totii va puteti considera invitati pentru la anul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vrei neaparat cu migul? pentru ca la manifestatie au fost si cateva firme care iti ofereau posibilitatea sa te plimbi de ex. o ora pe litoral cu avioane mici la 170 de euro de persoana ...iar daca ii mai dai si o spaga sa faca doua trei acrobatii cred ca e de ajuns happy-132.gif

 

salut,

 

nu eu tin neaparat femeia e dornica, stiu de varaianta asta mai accesibila o tot folosim de cativa ani si tocmai de aia spuneam ca isi doreste ceva mai forte...

 

acrobatii poti sa faci si cu astea micute chiar daca nu prea recomanda fabricantul, limita e decenta +4/-2 (pt un traforaj) dar cum femeii ii plac minusurile trebuie sa ma orientez la ceva acrobatic pursange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foarte fumos povestesti, bey melciule! mi-a palcut "raportul". ...la A1 nu ma uit, din principiu :(

am inchis ochii si, pe vorbele tale, mi-am imaginat...

 

Daca ai simtit si briza "zburatorului" cu Puma care s-a jucat de-a aerul conditionat cu noi... e clar ... am avut succes. A fost simpatic ca Pumele aveau si sistemele de ochire conectate la casca pilotilor si intr-un moment in care elicopterul statea cu laterala inspre noi pilotul s-a uitat la public. Mi-a stat un pic ceasul cand tunul "s-a uitat" si el catre noi. Mega chill moment, imi imaginez cam cum este in lupta cand ala chiar te fugareste.

 

Maine (20.07) mai facem o trecere pe la statuia aviatorilor. Si nu numai noi.Mai sunt si soimii, spartanul, tot ce avem!

Azi a fost trecerea de antrenament!

 

Cred ca a trecut si spartanul ca am auzit si o hurducaiala lenta dar nu eram pe partea corecta. Pana cand am trecut prin birou erati voi.

 

Ma macineaza o intrebare. Ai zburat supersonic pana acum? Daca da, zi-mi si mie... Boom-ul pe care noi il auzim de la sol il auziti si voi in avion? Si daca da... de ce? Ca in mod normal zburati mai repede... nu ar trebui sa se mai auda.

 

Speram sincer sa vedem si noi un zbor supersonic dar am inteles ca este interzis in zone populate. Tot la Vadu mai trag sperante daca mai prind un exercitiu Nato.

 

Maine la ce ora treceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma macineaza o intrebare. Ai zburat supersonic pana acum?

 

Mai Melciule, e ca si cum ai intreba un om cu super sport daca a trecut vreodata de 200 la ora. :()

Mie, personal, incepe sa-mi para rau ca nu am fost la Otopeni, cred ca a fost mai misto. Totusi, nu cred ca v-a trecut nici un MIG la vreo 50 de metri pe deasupra capului. Nu-ti mai trebuie boom, te dor urechile doar de la o trecere lenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Melciule, e ca si cum ai intreba un om cu super sport daca a trecut vreodata de 200 la ora. :()

Mie, personal, incepe sa-mi para rau ca nu am fost la Otopeni, cred ca a fost mai misto. Totusi, nu cred ca v-a trecut nici un MIG la vreo 50 de metri pe deasupra capului. Nu-ti mai trebuie boom, te dor urechile doar de la o trecere lenta...

 

Sa nu-ti para. Experienta de la Fetesti este mai personala. Pilotii coboara din mig-uri si poti sta de vorba cu ei. Au cateva avioane expuse si daca ai rabdare la coada de pusti poti sa te sui la mansa sa vezi care e senzatia din carlinga. La Otopeni nu a fost cazul. De asemenea zona de exercitiu la Otopeni a fost mai departe de public. Ei evoluau deasupra pistei si noi eram la cel putin 3-400 de m de ea. Doar elicopterele au evoluat deasupra taxiway si erau mai aproape in rest miscarea a fost de la departare.

 

Dupa cum zicea cineva mai devreme. La Fetesti esti ca la Arc. E mai hands-on experience. La Otopeni a fost ca la SMAEB... look but don't touch. Iar ca evolutii tot ce a fost in plus a fost elicopterul de la SAS si baietii de la acrobatie civila. In rest de la Fetesti veneau toate.

 

 

Aaaaa... la Bucuresti a mai fost exercitiul de recuperare a unui pilot frumos organizat. Doua MIG-uri in survol au simulat un om parasutat, 4 parasutisti de suport au sarit dintr-un antonov, 2 soimi au executat zbor de acoperire la joasa inaltime exact ca niste soimi adevarati si 3 elicoptere au venit si au evacuat catapultatul si salvatorii. Doar asta a fost in plus.

 

Din ce imi amintesc de anul trecut de la Fetesti joaca cu MIG-urile a fost mult mai serioasa la 86 decat la Otopeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ultima instanta nu conteaza, fiecare s-a dus unde a vrut. sa va spun sincer mie atmosfera mi-a placut la fetesti, oameni deschisi si prietenosi. amintirile mele din armata sunt cu tot felul de obtuzi, nu era cazul aici. probabil ca si selectia naturala e mai acuta, nu e loc de prosti. baza materiala insa parea jalnica, lipsea si un spirit mai de gospodar in baza, cam neingrijit totul. am mai zis, saracia nu scuza mizeria, la unguri cand treci granita au gazon tuns la poarta si flori, aceleasi case amarate, la noi paste porcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma macineaza o intrebare. Ai zburat supersonic pana acum? Daca da, zi-mi si mie... Boom-ul pe care noi il auzim de la sol il auziti si voi in avion? Si daca da... de ce? Ca in mod normal zburati mai repede... nu ar trebui sa se mai auda.

 

Speram sincer sa vedem si noi un zbor supersonic dar am inteles ca este interzis in zone populate. Tot la Vadu mai trag sperante daca mai prind un exercitiu Nato.

 

Maine la ce ora treceti?

 

Da, am zburat in supersonic. La trecerea din subsonic in supersonic se creeaza o unda de soc! Unda aceea o auzi tu! Nu, noi in avion nu o auzim! Detaliem odata face to face :D

Treaba e ca nu avem voie in supersonic sub 10000m! Chiar daca treci pe langa zonele populate, la 1000m, tot naste cineva si spargi ceva geamuri!

Au trecut deja!

 

 

Mai Melciule, e ca si cum ai intreba un om cu super sport daca a trecut vreodata de 200 la ora. :P)

Mie, personal, incepe sa-mi para rau ca nu am fost la Otopeni, cred ca a fost mai misto. Totusi, nu cred ca v-a trecut nici un MIG la vreo 50 de metri pe deasupra capului. Nu-ti mai trebuie boom, te dor urechile doar de la o trecere lenta...

 

Nu au fost 50m!!! :(

 

 

 

in ultima instanta nu conteaza, fiecare s-a dus unde a vrut. sa va spun sincer mie atmosfera mi-a placut la fetesti, oameni deschisi si prietenosi. amintirile mele din armata sunt cu tot felul de obtuzi, nu era cazul aici. probabil ca si selectia naturala e mai acuta, nu e loc de prosti. baza materiala insa parea jalnica, lipsea si un spirit mai de gospodar in baza, cam neingrijit totul. am mai zis, saracia nu scuza mizeria, la unguri cand treci granita au gazon tuns la poarta si flori, aceleasi case amarate, la noi paste porcul.

 

 

Saracia genereaza lipsa! Cand ai 5 oameni disponibili pentru intretinerea unei unitati, care dupa cum ai vazut nu este deloc mica, chiar nu poti face mare lucru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Dupa cum zicea cineva mai devreme. La Fetesti esti ca la Arc. E mai hands-on experience. La Otopeni a fost ca la SMAEB... look but don't touch. Iar ca evolutii tot ce a fost in plus a fost elicopterul de la SAS si baietii de la acrobatie civila. In rest de la Fetesti veneau toate.

 

 

Aaaaa... la Bucuresti a mai fost exercitiul de recuperare a unui pilot frumos organizat. Doua MIG-uri in survol au simulat un om parasutat, 4 parasutisti de suport au sarit dintr-un antonov, 2 soimi au executat zbor de acoperire la joasa inaltime exact ca niste soimi adevarati si 3 elicoptere au venit si au evacuat catapultatul si salvatorii. Doar asta a fost in plus.

 

Din ce imi amintesc de anul trecut de la Fetesti joaca cu MIG-urile a fost mult mai serioasa la 86 decat la Otopeni.

 

* da, aerobatica am mai vazut (in cateva randuri, aceeasi "trupa" de la noi, foarte buni in ce fac si sunt in continuare cu ochii pe ei), elicoptere care dau din cap si spun "la revedere" la fel, am vazut in Portugalia, la plaja (un exercitiu NATO complex, cu marina si aviatie, a durat vreo 2 ore numai evolutia la mal). cu exercitii de salvare, iarasi am mai avut ocazia sa ma "delectez".

 

prin urmare, tot la Fetesti as fi mers, daca eram acolo. sa miros kerosenul, iarba dobrogeana, sa vad bucuria si transpiratia de pe fetzele pilotilor cand vin la onoruri, copiii din zona fericiti si mirati, fetele imbracate de sarbatoare, baietii mandri ca au asa o unitate langa orasul lor..., plus ca doar acolo, in unitate "aviatia da senzatia...", nu? :(

 

pozeeeeeeeeee!

 

l.e.: de fapt., azi e ziua Sf. Ilie si a aviatiei, ...uff! daca n-am calendar la mine. deci:

 

LA MULTI ANI! Zburatorilor! :D

 

P.S. azi vor fi manifestari si la sol, in Bucuresti:

 

Circulatia va fi restrictionata pe mai multe strazi din zona de nord a Capitalei pentru mai multe ceremonii militare si religioase dedicate Zilei Fortelor Aeriene si a Aviatiei Romane, informeaza Politia Rutiera Bucuresti.

 

Restrictii:

 

* intre orele 08.30 - 10.30, se va inchide circulatia rutiera pe ambele sensuri, pe Bd. Aviatorilor, intre P-ta. Victoriei si P-ta Charle de Gaulle, pe Str. Arh. Ion Mincu, intre Sos. Kiseleff si Bd. Aviatorilor si pe Str. Av. Gheorghe Demetriade, intre Str. Ermil Pangratti si Bd. Aviatorilor;

* intre orele 21.00 - 22.00, se va restrictiona traficul rutier pe banda I de circulatie, pe Bd. Aviatorilor, intre Str. Arh. Ion Mincu si P-ta. Victoriei (pe sensul dinspre Monumentul Eroilor Aerului catre P-ta. Victoriei).

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am zburat in supersonic. La trecerea din subsonic in supersonic se creeaza o unda de soc! Unda aceea o auzi tu! Nu, noi in avion nu o auzim! Detaliem odata face to face :D

Treaba e ca nu avem voie in supersonic sub 10000m! Chiar daca treci pe langa zonele populate, la 1000m, tot naste cineva si spargi ceva geamuri!

Au trecut deja!

 

Ahaa, la fel ma gandeam si eu. :D Abia astept. Cand esti in Bucuresti da de veste. Dau berea fara alcool.

 

Stiu, i-am vazut de dimineata. Intr-un fel sau altul locuiesc si lucrez pe axa Acasa - Serviciu - Piata Aviatorilor - Aeroport de prind toate survolurile. Nothing like the smell of jet fuel in the morning to wake me up. :P

 

Doar ca azi in loc de pume au trecut ceea ce cred ca erau Mi-8-uri. Impressive.

 

* da, aeorbatica am mai vazut (in cateva randuri, aceeasi "trupa" de la noi, foarte buni in ce fac si sunt in continuare cu ochii pe ei), elicoptere care dau din cap si spun "la revedere" la fel, am vazut in Portugalia, la plaja (un exercitiu NATO complex, cu marina si aviatie, a durat vreo 2 ore numai evolutia la mal). cu exercitii de salvare, iarasi am mai avut ocazia sa ma "delectez".

 

prin urmare, tot la Fetesti as fi mers, daca eram acolo. sa miros kerosenul, iarba dobrogeana, sa vad bucuria si transpiratia de pe fetzele pilotilor cand vin la onoruri, copiii din zona fericiti si mirati, fetele imbracate de sarbatoare, baietii mandri ca au asa o unitate langa orasul lor..., plus ca doar acolo, in unitate "aviatia da senzatia...", nu? :(

 

pozeeeeeeeeee!

 

La anul sper sa fie ca anul trecut cu cele doua showuri in zile diferite. Ar fi ideal. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...