Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

da, .....si ca sa nu fie greu de verificat, hai sa facem o proba nu pe 300 de km, ....hai doar pe 20.

 

vezi ca ai pierdut pariul. tu ai scris ca nici un vehicul de serie nepregatit nu poate SA INCEAPA cursa. aia nu inseamna 20 de km ci 20 de cm.

Mesaj completat

Dan a anuntat intrarea in etapa de 1750 km prin pustiu spre Magadan.

 

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/blog/21_a...pre_magadan.mbs

pan la urma la ce bun atata tam-tam.

cineva isi aroga dreptul de a face ceva in numele unei organizatii.

se joaca cu cuvintele, "sa vedem cine pleaca", bla bla bla...

 

pana la urma nici asta nu ma intereseaza. nu fac parte din amr, imi pare chiar bine ca n-am pierdut mai mult timp pentru a analiza posibilitatea asta, treaba lui si treaba lor daca sustin asa ceva.

nici cu forma lui fizica n-am nici o treaba.

 

ce ma enerveaza cel mai mult este ca a aparut pe forum un subiect despre o excursie patetica.

de ce patetica?

pai hai sa facem o comparatie cu alta excursie.

o zi din excursia asta:

Astazi plec spre Magadan in vreo ora asa. Nu o sa mai am semnal macar 4 zile. Etapa care urmeaza e de 1750 km de offroad.

cu alta excursie:

http://www.advrider.com/forums/showthread....9114&page=3

 

sesizati o diferenta?

 

adica eu nu inteleg care e scopul acestui subiect.

"sa v-o trag la toti, eu am plecat si va scriu de pe unde sunt!" (sau de pe unde vreau eu sa credeti voi ca sunt eu?????)

ma asteptam ca subiectul sa imparta impresii cu cititorii, altfel, reuseste / nu reuseste, traieste / moare, ce e asa de important pentru un forum, ce e de invatat aici?

deschis si eu un subiect sa scriu ce am facu in state si canada in ultimele 2 saptamani si scriu asa, doar traseul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi ca ai pierdut pariul. tu ai scris ca nici un vehicul de serie nepregatit nu poate SA INCEAPA cursa. aia nu inseamna 20 de km ci 20 de cm.

Mesaj completat

 

pan la urma la ce bun atata tam-tam.

cineva isi aroga dreptul de a face ceva in numele unei organizatii.

se joaca cu cuvintele, "sa vedem cine pleaca", bla bla bla...

 

pana la urma nici asta nu ma intereseaza. nu fac parte din amr, imi pare chiar bine ca n-am pierdut mai mult timp pentru a analiza posibilitatea asta, treaba lui si treaba lor daca sustin asa ceva.

nici cu forma lui fizica n-am nici o treaba.

 

ce ma enerveaza cel mai mult este ca a aparut pe forum un subiect despre o excursie patetica.

de ce patetica?

pai hai sa facem o comparatie cu alta excursie.

o zi din excursia asta:

 

cu alta excursie:

http://www.advrider.com/forums/showthread....9114&page=3

 

sesizati o diferenta?

 

adica eu nu inteleg care e scopul acestui subiect.

"sa v-o trag la toti, eu am plecat si va scriu de pe unde sunt!" (sau de pe unde vreau eu sa credeti voi ca sunt eu?????)

ma asteptam ca subiectul sa imparta impresii cu cititorii, altfel, reuseste / nu reuseste, traieste / moare, ce e asa de important pentru un forum, ce e de invatat aici?

deschis si eu un subiect sa scriu ce am facu in state si canada in ultimele 2 saptamani si scriu asa, doar traseul

 

Pai dece sa nu scrii pe unde ai colindat?Aici este locul.Zi-ne si noua ce tura mare ai dat,fara sa o putem considera patetica sau banala.Poti spune astfel,documentat si experimentat,cum s-ar zice pe problema ,despre "excursia "lui Dan Popescu.Ca daca esti frecator de Cheia(nu ca as avea ceva cu cei ce se dau pe Cheia,ca ma mai dau si eu odata pe an si mai batraneste),nu poti judeca calitatea Marilor Calatori Romani.Care se pot numara pe degetele de la doua maini.Dar daca cumva ai intreprins niscai acte de multi KM si cultura mea nu le cuprinde ,sunt gata sa-mi cer scuze.Dar daca nu.......ce pot spune?Ai decenta si nu intina munca altuia.

In alta ordine de idei.Pe vremuri,demult,Don Qichote de la Mancha(este o exprimare aproximativa pentru care-mi cer scuze) a dedicat marile lui ispravi cavaleresti,unei oarecare Dulcineea.Astazi aventurierii nostri moderni dedica aventurile lor unor organizatii,unor cauze vechi si apuse,patriei lor.Nicio diferenta intre ieri si azi si poate si maiine.Gasesc un gest frumos in a dedica o mare aventura unei cauze.

Citesc si recitesc posturile tale si nu am tras decat o concluzie.Si anume aceea ca NU ESTI UN OM BINEINTENTIONAT.Ai o atitudine dusmanoasa care arata clar ,limitele in care traiesti precum si orientarea ta "politica".Pentru ca la tine este vorba despre "politica"si nu motociclism.

Imi place tare porecla ta ,Tsunami.Exprima dimensiune,forta ,,dinamism,maretie,unicitate,splendoare si multe altele pe care,din pacate tu nu le posezi.

Pedro draga ,ma iarta.Am promis sa nu ma mai dau la "huseni"si nu m-am tinut de cuvant.Da cand ii vad cum se avanta cu cuvinte neacoperite de fapte ,ma mananca buricele degetelor.

Domnu Tsunami ,momentan bucurestean,sper sa fi gresit .Din pacate nu prea gresesc.Arata ce fapte de motociclism ai si daca esti foarte tare voi publica un "mea culpa".Da daca esti cumva un val de mare si nu un tsunami,stai cuminte pe craca ta si nu te mai baga une nu-ti fierbe radiatoru.

Mesaj completat

Pai dece sa nu scrii pe unde ai colindat?Aici este locul.Zi-ne si noua ce tura mare ai dat,fara sa o putem considera patetica sau banala.Poti spune astfel,documentat si experimentat,cum s-ar zice pe problema ,despre "excursia "lui Dan Popescu.Ca daca esti frecator de Cheia(nu ca as avea ceva cu cei ce se dau pe Cheia,ca ma mai dau si eu odata pe an si mai batraneste),nu poti judeca calitatea Marilor Calatori Romani.Care se pot numara pe degetele de la doua maini.Dar daca cumva ai intreprins niscai acte de multi KM si cultura mea nu le cuprinde ,sunt gata sa-mi cer scuze.Dar daca nu.......ce pot spune?Ai decenta si nu intina munca altuia.

In alta ordine de idei.Pe vremuri,demult,Don Qichote de la Mancha(este o exprimare aproximativa pentru care-mi cer scuze) a dedicat marile lui ispravi cavaleresti,unei oarecare Dulcineea.Astazi aventurierii nostri moderni dedica aventurile lor unor organizatii,unor cauze vechi si apuse,patriei lor.Nicio diferenta intre ieri si azi si poate si maiine.Gasesc un gest frumos in a dedica o mare aventura unei cauze.

Citesc si recitesc posturile tale si nu am tras decat o concluzie.Si anume aceea ca NU ESTI UN OM BINEINTENTIONAT.Ai o atitudine dusmanoasa care arata clar ,limitele in care traiesti precum si orientarea ta "politica".Pentru ca la tine este vorba despre "politica"si nu motociclism.

Imi place tare porecla ta ,Tsunami.Exprima dimensiune,forta ,,dinamism,maretie,unicitate,splendoare si multe altele pe care,din pacate tu nu le posezi.

Pedro draga ,ma iarta.Am promis sa nu ma mai dau la "huseni"si nu m-am tinut de cuvant.Da cand ii vad cum se avanta cu cuvinte neacoperite de fapte ,ma mananca buricele degetelor.

Domnu Tsunami ,momentan bucurestean,sper sa fi gresit .Din pacate nu prea gresesc.Arata ce fapte de motociclism ai si daca esti foarte tare voi publica un "mea culpa".Da daca esti cumva un val de mare si nu un tsunami,stai cuminte pe craca ta si nu te mai baga une nu-ti fierbe radiatoru.

PS.Acu am vazut ce motor ai.Frumos motor,rapid,pozitie comoda.Cu asta faci 10.000 km.ultrarapid.Este unul din cele mai bune motoare de mers pana La Magadan.Si e din 2005,ca alui Dn Popescu.E nou ,cemai.Felicitari.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai dece sa nu scrii pe unde ai colindat?Aici este locul.Zi-ne si noua ce tura mare ai dat,fara sa o putem considera patetica sau banala.Poti spune astfel,documentat si experimentat,cum s-ar zice pe problema ,despre "excursia "lui Dan Popescu.Ca daca esti frecator de Cheia(nu ca as avea ceva cu cei ce se dau pe Cheia,ca ma mai dau si eu odata pe an si mai batraneste),nu poti judeca calitatea Marilor Calatori Romani.Care se pot numara pe degetele de la doua maini.Dar daca cumva ai intreprins niscai acte de multi KM si cultura mea nu le cuprinde ,sunt gata sa-mi cer scuze.Dar daca nu.......ce pot spune?Ai decenta si nu intina munca altuia.

In alta ordine de idei.Pe vremuri,demult,Don Qichote de la Mancha(este o exprimare aproximativa pentru care-mi cer scuze) a dedicat marile lui ispravi cavaleresti,unei oarecare Dulcineea.Astazi aventurierii nostri moderni dedica aventurile lor unor organizatii,unor cauze vechi si apuse,patriei lor.Nicio diferenta intre ieri si azi si poate si maiine.Gasesc un gest frumos in a dedica o mare aventura unei cauze.

Citesc si recitesc posturile tale si nu am tras decat o concluzie.Si anume aceea ca NU ESTI UN OM BINEINTENTIONAT.Ai o atitudine dusmanoasa care arata clar ,limitele in care traiesti precum si orientarea ta "politica".Pentru ca la tine este vorba despre "politica"si nu motociclism.

Imi place tare porecla ta ,Tsunami.Exprima dimensiune,forta ,,dinamism,maretie,unicitate,splendoare si multe altele pe care,din pacate tu nu le posezi.

Pedro draga ,ma iarta.Am promis sa nu ma mai dau la "huseni"si nu m-am tinut de cuvant.Da cand ii vad cum se avanta cu cuvinte neacoperite de fapte ,ma mananca buricele degetelor.

Domnu Tsunami ,momentan bucurestean,sper sa fi gresit .Din pacate nu prea gresesc.Arata ce fapte de motociclism ai si daca esti foarte tare voi publica un "mea culpa".Da daca esti cumva un val de mare si nu un tsunami,stai cuminte pe craca ta si nu te mai baga une nu-ti fierbe radiatoru.

Mesaj completat

 

azi am fost pe whitge pass, de la skagway la withehorse. n-am vazut nici un urs.

acu cere-ti scuze

iti place?

o gramada de informatii pentru forum!!

ce valoare are "relatarea" asta pentru voi? pentru mine are valoarea unui q7 in mana unui manelist.

daca as scrie cum am pregatit motorul, ce probleme am intampinat, descrieri ale locurilor, senzatii, fotografii, evitarea pericolelor, ce si unde am mancat, ce si unde m-am escrementat, ceva din istoria celor care au murit trecand muntii patterson, aia e altceva

 

apropo, tsunami e porecla pe care am pus-o motocicletei.

nu ma intereseaza parerea ta despre mine. eu am facut o comparatie intre despre cum arata o relatare a unui oarecare xyz si a lui dan. la xyz s-a vazut o poza, ceva informatii pentru altii, o descriere. altfel ce sa fac eu un necunoscut cu "azi plec incolo", care pote fi scrisa si de la birou.

 

 

eu am intrebat, INDIFERENT care e valoarea mea in ochii tai, am intrebat pentru restul forumului, relatarea pe care o face dan este, "mama ce tare sunt eu, voua va arat degetul!"

 

eu cel putin asta inteleg. combate-ma daca poti fara sa ma intrebi ce grupa sanguina am, altfel revin cu intrebari mai tari, cum ar fi, voi cati memebrii sunteti si cati dintre voi ati acceptat ca dan sa va reprezinte, sau tu in ce calitate a organizatiei vorbesti? parerea ta e ca trebuie sa fac o tura prin mongolia sa intreb ceva de dan sau de amereu? iti zic o chestie asa pentru tine. chiar daca as face o tura mai tare decat a lui dan si a voastra a amereilor, daca n-as avea ce sa impart cu voi de pe forum sau daca n-as vrea, as pastra tacerea. nu-mi trebuie aplauze de la cei "imprfesionati" pentru ca mi-am cumparat q7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata numi vine sa cred ca dupa atatea zile tot va muscati de poponeata si numai incetati care mai decare mai filozof omul face ce vrea el si eu as face la fel bravo lui calatoria vad ca merge omul asi vede de drum bravo lui nustiu daca vreodata vreounu din noi vom ajunge peacolo si near placea sa vedem toate rahaturile care sau scris sau se vor scrie despre aceasta calatorie este este o vorba ce tie nuti place altuia nui face dane drum bun Domnul fie cu tine

Mesaj completat

In afara de poza cu popa , unde sunt celelalte ? Ar fi interesant de povestit si despre cum se comporta motocicleta .

 

 

si eu multe as vrea sa stiu dar deocamdata ma multumesc si cu atat vor veni si poze si impresi mai ales ca omu are un aparat destept tare de filmat caut alte excursi in rusia si deja miam facut o parere personala e frumoasa siberia dar salbatica rusia e mare, mare o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da daca esti cumva un val de mare si nu un tsunami,stai cuminte pe craca ta si nu te mai baga une nu-ti fierbe radiatoru.

 

Iertata-mi fie intrebarea, dar de aici sa-nteleg ca poate sa-ti "fiarba radiatoru'" prin zona doar daca esti un mic Magellan sau ridici in slavi pe dom' Popescu, ca altfel n-ai ce cauta, nu?

Uiti ca esti pe un forum, nu pe site-ul amr. Vrei doar vorbe bune, du-te acolo si fa plecaciuni in fiecare zi cui vrei.

Aici, atata timp cat este utilizat un limbaj civilizat, n-ai cum sa interzici opinii, de orice gen ar fi ele.

 

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se rupe ca nu-s considerat un tsunami, ^_^ , ci un valusor asa intr-un pahar.

stiu eu cat ma aduc puterile, n-am nevoie de evaluari suplimentare de la necunoscuti

 

de fapt interventia mea are loc pentru ca nu gasesc gratis informatiile care ma intereseaza.

eu as detaila mai mult sa fiu in calatorie, dar nu pot cere nimanui sa dea mai mult decat vrea.

 

cel mult mai agit spiritele sa scot cu forcepsu' o informatie, doua. ca se lauda cineva cu ceea ce face, a facut sau va face, iar mi se rupe. n-o face pentru mine.

imi pasa mie ca un roman face turul siberiei si duce reputatia romaniei pana la pacific, cat imi pasa ca alt roman fura prin italia. nu pot si nu vreau sa opresc pe nici unul, si nici unul nu-mi poate schimba viata in nici un fel.

 

altfel le doresc tuturor sa faca exact ce-i face pe ei insisi (mai) fericiti, atata vreme cat nu limiteaza libertatile altora. iar daca au de gand sa se sacrifice pentru reputatia mea, s-o lase moarta de pe-acum. nu merita si cred ca nici eu nu merit un sacrificiu asa de mare

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cele de mai jos au fost achizitionate in general la pret preferential de la:

......................................................................

 

abilitati:

 

curs de arta fotografica / fotografie de calatorie - Razvan Petrescu - www.petrescufoto.ro

 

pregatire parapsihologica - Niculae Sandu - http://nicusandu.blogspot.com - bioenergetician

 

cursuri de pilotaj enduro - Ciprian Popescu - antrenor motociclism - www.motociclete.com.ro

 

lectii de motociclism - dom' profesor Gabriel Trandafirescu - motociclist batran

 

pregatire fizica si autoaparare - CS Hai Shin Ju Jitsu - www.hai-shin.ro - sensei Mihai Curelea"

 

 

am tot citit tot felul de opinii, injuraturi sau indemnuri de sustinere si lauda.

Intr-un fel mi se pare normal sa existe confuzie si consternare pentru ca in ciuda faptului ca este o asociatie si oameni cu experienta in domeniul moto si organizatoric, felul cum a fost prezentata acesta "expeditie" lasa de dorit, cel putin pt cei care nu au fost de fata.

 

De acord ca trebuie sa fii pregatit, insa a facut un curs parapsihologic? WTF?!? Cumva chestia asta explica multe...

 

In fine, este o aventura moto, si-i doresc mult succes si sa se intoarca acasa intreg din punct de vedere fizic dar cu mult mai multe din alte puncte de vedere.

 

Apropo, Dan Honciuc (http://www.postcardsfromplanetearth.com) a facut o "expeditie" trans-asiatica (via mongolia si coreea de sud in 2008)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu domnule, gresesti:

 

"Expeditia "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"

 

Este prima expeditie solitara romaneasca organizata cu scopul expres de a strabate intreaga Federatie Rusia pana la Oceanul Pacific cu ajutorul motocicletei. "

 

El e "el unico", "the one", "where no man has gone before!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El e "el unico", "the one", "where no man has gone before!"

 

Nu ma pot abtine sa nu comentez, nu aveti decat sa ma blamati dar de fiecare data cand citesc acest topic ma bufneste rasul. Sa te completez Belbody :

 

To boldly go where no one has gone before ...

 

Mamma mia cate chestii amuzante sunt pe aici, hai sa va mai delectez :

 

1. Citat de pe site : 'o ciorba buna de vacuta cu smantana la locul cu ciorba buna de pe autostrada' . Nu-i asa ca este buna ciorba de la locul cu ciorba buna de pe autostrada? ^_^ :D :)

 

2. Alt citat : 'Dupa plecarea festiva de la Arcul de Trimuf ' (ok, era mai bine Arcul de Triumf). Nu era mai bine sa fie ales ca punct final ( daca deja a plecat triumfator ... :D )

 

3. Harta traseu .Faina harta. Bestiala. O sa il pun pe fiul meu sa deseneze una si el, ii place la nebunie.

 

4. Organizatii partenere : Organizatia de Tineret a Motociclistilor din Intreaga Rusie " Lupii Noptii" - din descrierile (telegramele mai degraba) de pana acum, 0 intalniri cu reprezentati ai acestui grup de motociclisti. Or fii in vacanta ...

 

5. O revelatie !!! 'Alta este cea unui aeroport secret pe care aterizau avioanele militare de bombardament, de lupta sau de transport americane in timpul razboiului. Da, ati auzit bine, avioane americane care ajutau pe front din partea sovietica.' Oare ce o fi fost cu zidul din Berlin, doar rusii si americanii erau preteni la catarama .... nu?

 

6. Citate celebre : 'Era sa ma pis pe mine', 'ma doare poponeata de basina asta de mobra' , 'mortii ma-sii e siberia aia' , 'se duc pulii de suflet niste multi euro', 'am mai futut o ora jumate'. Si citatul meu preferat : 'tantarii: s-au bagat cateva sute intre cort si tenda cortului, sus, sa stea si ei la cald probabil. daca as fi avut un stray de tantari probabil era genocid. Nu m-au deranjat de loc, nu puteau ajunge la mine. Stau si ma gandesc ce era in mintea lor.' o fii inteles ce era in mintea tantarilor ? Timp de gandire are, berechet :)

 

Nu mai continui pentru ca s-ar umple pagini si pagini, trebuie sa ma decid daca 'descrierea' 'calatoriei' se incadreaza la capitolul 'Funny' sau 'Penibil'. Urmaresc topicul cu mare interes oricum.

 

P.S. Cum zicea cineva mai sus, sunt binevenite si opiniile negative, doar de asta e forum. Sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iertata-mi fie intrebarea, dar de aici sa-nteleg ca poate sa-ti "fiarba radiatoru'" prin zona doar daca esti un mic Magellan sau ridici in slavi pe dom' Popescu, ca altfel n-ai ce cauta, nu?

Uiti ca esti pe un forum, nu pe site-ul amr. Vrei doar vorbe bune, du-te acolo si fa plecaciuni in fiecare zi cui vrei.

Aici, atata timp cat este utilizat un limbaj civilizat, n-ai cum sa interzici opinii, de orice gen ar fi ele.

 

^_^

Angi,tu nu dreptate.Nu te pricepi ,nu te bagi.Nu m-am bagat in viata mea la vitezane.Nici nu-mi plac si nici nu le pricep.Punt.Nu m-am bagat la multe sectiuni ,pentru aceleasi motive.Ma bag si eu pe unde mai am putina experienta.Si nu este un lucru corect sa te bagi cu judecati absolute acolo unde esti nul.Nu cer altceva decat pareri avizate ,de la oameni cu experienta si care sa vorbeasca in cunostinta de cauza.Deasemeni cer un minim de obiectivitate.Daca ai o anumita orientare"politica" nu poti fi obiectiv si cel mai bine este sa stai in umbra.In ce priveste asazisele vorbe bune:dintre sutele de mii de motociclisti din Romania,numai cativa ,4-5,au curajul(care mie imi lipseste) sa ia in piept o astfel de calatorie.Pai ti se pare normal,tie si la altii astfel tie,sa tratezi aceasta aventura ca si pe o tura pana la Tulcea sau Buda si Pesta?Mie nu mi se pare normal.Pur si simplu.Pe vremuri era o norma (poate o mai fi si azi da nu am cunostinta de acest fapt) juridca in dreptul militar.Acolo se spunea ca nu poate fi judecat un militar cu grad de general decat de un magistrat de acelasi rang.Aceasta regule este valabila si la noi,unde un mare calator nu poate fi judecat decat de cei de acelasi rang cu el.Subterfugiul ieftin cu forumul,unde oricine poate regurgita orice ,nu tine.Si tu stii bine asta.Nu vreau sa-l opresc pe tsunami sa vorbeasca.Vreau sa-l opresc sa vorbeasca rautati gratuite si total in afara problemei.Si nunumai pe el.

Tu ,prin afirmatia"uiti ca esti pe un forum",nu faci altceva decat sa ne inviti sa plecam naibi de aici caci altfel ne expunem laturilor oricarui novice sau nesanatos la cap(destui pe icisa).Esti prea vechi p-acilea ca sa nu stii ca atunci cand este vorba de o problema foarte serioasa,astia cu capul mai pe umeri,trebuie sa faca front comun impotriva celor care deviaza.

Val de mare,nu am nimic cu tine personal dar atunci cand pui o gramada de semne de intrebare si exclamare,semeni ,picatura,cu vechii mei colegi de servici,turnatori notorii,care se intrebau retoric daca in ce a spus antevorbitorul nu se ascunde o amenintare la siguranta statului comunist de drept.moshule sau prietene sau camarade sau cum vrei tu,daca vrei sa spui ceva,spune clar si raspicat,nu o mai freca.Si,poate,macar in ochii tai o sa devii un val de mare putin mai mare,ca de tsunami e prea devreme sa vorbim.

Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre sutele de mii de motociclisti din Romania,numai cativa ,4-5,au curajul(care mie imi lipseste) sa ia in piept o astfel de calatorie.Pai ti se pare normal,tie si la altii astfel tie,sa tratezi aceasta aventura ca si pe o tura pana la Tulcea sau Buda si Pesta?

De unde ai scos aceasta afirmatie? De unde? Pe ce baza? Te rog sa spui pe ce baza si in urma caror studii ai emis aceasta afirmatie? TE rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu domnule, gresesti:

 

"Expeditia "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"

 

Este prima expeditie solitara romaneasca organizata cu scopul expres de a strabate intreaga Federatie Rusia pana la Oceanul Pacific cu ajutorul motocicletei. "

 

El e "el unico", "the one", "where no man has gone before!"

 

si nu este prima expeditie a unui roman pe moto pana acolo?

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Val de mare,nu am nimic cu tine personal dar atunci cand pui o gramada de semne de intrebare si exclamare,semeni ,picatura,cu vechii mei colegi de servici,turnatori notorii,care se intrebau retoric daca in ce a spus antevorbitorul nu se ascunde o amenintare la siguranta statului comunist de drept.moshule sau prietene sau camarade sau cum vrei tu,daca vrei sa spui ceva,spune clar si raspicat,nu o mai freca.Si,poate,macar in ochii tai o sa devii un val de mare putin mai mare,ca de tsunami e prea devreme sa vorbim.

Bunu.

 

ma brother,

am spus-o, asa mai arogant. vreau ceva din care sa invat.

apoi sunt asa de plin de mine incat sincer nu ma intereseaza o clasificare de afara.

merg si cu motorul si cu masina, ma descurc singurel si la servici pe 3 coninente. cad ma ridic, pornesc, imi ling ranile, invat din ele, ma feresc sa fiu prost in ochii mei. eu traiesc in liniste. nu-mi trebe aplauze, nu-mi trebe evaluari.

singurul lucru care mi-l reprosez este ca sacrifica familia de multe ori. pentru ca vreu foarte multe foarte repede si ziua nu reusesc s-o lungesc la 28-30 de ore.

sunt asa de plin de mine incat nu joc nici la loto caci mi-e frica sa nu castig, si asta ar insemna sa-mi schimb viata. si al dracu sa fiu daca vreau asta.

 

ma rog, fiecare e diferit si nu pot reprosa asta nimanui daca nu ma priveste, daca nu imi atinge interesul si nu-mi limiteaza libertatea.

 

deci ceea ce am de spus se poate concretiza in 2 lucruri.

1. cochetam cu ideea de a ma inscrie in amr cu ceva timp in urma si, m-as simti tradat daca as fi acum in amr.

2. vreau sa citesc mai mult despre excursie, poze si impresii, analiza motorului, ce scartaie, cum a fost reparat etc, fara politica, fara injuraturi, fara bullshit, ceva care sa ma ajute in viitor pentru un proiect similar. iar pana acum din ce citesc, cu greu pot crede ca dan e pe drum in siberia. fara ascunzisuri, fara nimic altceva, nu m-a pus nimeni, nu sunt in nici o tabara decat in cea personala. tin doar cu mine.

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

salutare nu te cunosc si nici nu te simpatizez pentru rautatile spuse mai ales zici tu ca esti si moderator asa o fi dar multumesc ca ai pus acest link stiam de baieti baiatul care lea pregatit motocicletele mie prieten bravo lor nau ajuns la magadan si nici nu vor ajunge deoarece din ceam citit sant in drum spre casa incodata bravo lor iar dan mai are mult de mers saptamana asta poate ajunge la magadan el stie dar mai e si drumul la-ntors care ai va lua destul si viza lui de rusia e de 2 luni va trebui sa traga tare eu sunt sigur ca vor aparea si pozele s-iun documentar despre calatorie rabdare sa avem oricum e un drum lung si e singur adevarat are dreptate cand spune lumea ca e nebun vazandul singur prin acele pustietati bravo lui drum bun dane si scuze daca am suparat pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt tare curios daca dupa ceva km obositori mai e vreunul dintre noi capabil sa puna poze,sa faca comentarii sau sa stea pe net(in cazul in care exista)

 

Dan e untip mai special iar fizicul asa cum ati spus si mai sus nu-l ajuta.... asa ca ce se mai face tam-tam pe tema asta?

 

cred ca sunt rautati inutile puse de carcotasi!

 

Admiratia curajului ,indiferent ca o face pt el sau alta organizatie ar trebui sa fie apreciata! In fond nu pe AMR maninca tantarii ,si nu oo-le AMR-ului transpira sau se sparg pe drumurile alea!

 

Mi-as dori sa va vad pe toti carcotasii de aici in fata tastaturii vorbind de frumusetea drumului cand din san va vine miros de transpiratie si putoare de ciorapi nespalati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... . ... ... .. df fsdfds fs fs.... .. nau ajuns la magadan si nici nu vor ajunge deoarece din ceam citit sant in drum spre casa ... & *32 $%*()##$@#$$%^$%$%%$$%^^$###$%^&^&*(*(*&%$## [...]

Doar doi sunt in drum spre casa, doi continua excursia.

Nu e nici o rautate, sunt fapte.

Daca pe dumneavoastra va irita rautatea mea gratuita atunci aflati ca si pe mine ma irita infatuarea unora gratuita, infatuarea unora care se cred reprezentanti ai motociclismului romanesc.

Domnul @bunu vine cu statistici de genul ca numai 4-5 oameni din Romania s-ar incumeta la asemenea drum.. :laugh Vai de capul meu, numai eu stiu vreo 10 nebuni care si maine ar pleca daca le-ar da cineva timp si bani.

Voi, sustinatorii lui Dan Popescu si care spuneti ca noi ceilalti suntem rai nu intelegeti un lucru: ceea ce irita nu e excursia in sine, nu expeditioanarul, nu blogul... ci atribuirea unor merite inaintea faptelor.

In plus - textul asta nu cred ca da bine si este dovada unei ipocrizii crase.

Popescu a plecat pentru el, nu pentru mine, motociclistul roman... (toata prezentarea acestei calatorii te duce cu gandul la al XIII-lea congres al PCR, pe bune)

 

"Ca orice actiune AMR, si acesta expeditie este facuta din suflet si cu suflet (si cu chin foarte mare) pentru toti motociclistii romani, fie membri sau nu, ai AMR sau ai altor cluburi sau entitati ale motociclistilor. Mesajul de prietenie al tuturor motociclistilor va fi purtat cu mandrie, si transmis tuturor motociclistilor, asociatiilor sau entitatilor lor."

Mesaj completat

sunt tare curios daca dupa ceva km obositori mai e vreunul dintre noi capabil sa puna poze,sa faca comentarii sau sa stea pe net(in cazul in care exista)

 

Mi-as dori sa va vad pe toti carcotasii de aici in fata tastaturii vorbind de frumusetea drumului cand din san va vine miros de transpiratie si putoare de ciorapi nespalati....

 

Eu! Daca as avea internet pe unde as umbla as face asta, si daca nu as tine un jurnal pe care l-as publica ulterior.

(Mai nu mai considerati asa, ca nu toti motociclistii romani sunt retardati si s-a gasit zeul nostru sa plece la Magadan sa ne arate ce prosti suntem) ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar doi sunt in drum spre casa, doi continua excursia.

Nu e nici o rautate, sunt fapte.

Daca pe dumneavoastra va irita rautatea mea gratuita atunci aflati ca si pe mine ma irita infatuarea unora gratuita, infatuarea unora care se cred reprezentanti ai motociclismului romanesc.

Domnul @bunu vine cu statistici de genul ca numai 4-5 oameni din Romania s-ar incumeta la asemenea drum.. :laugh Vai de capul meu, numai eu stiu vreo 10 nebuni care si maine ar pleca daca le-ar da cineva timp si bani.

Voi, sustinatorii lui Dan Popescu si care spuneti ca noi ceilalti suntem rai nu intelegeti un lucru: ceea ce irita nu e excursia in sine, nu expeditioanarul, nu blogul... ci atribuirea unor merite inaintea faptelor.

In plus - textul asta nu cred ca da bine si este dovada unei ipocrizii crase.

Popescu a plecat pentru el, nu pentru mine, motociclistul roman... (toata prezentarea acestei calatorii te duce cu gandul la al XIII-lea congres al PCR, pe bune)

 

"Ca orice actiune AMR, si acesta expeditie este facuta din suflet si cu suflet (si cu chin foarte mare) pentru toti motociclistii romani, fie membri sau nu, ai AMR sau ai altor cluburi sau entitati ale motociclistilor. Mesajul de prietenie al tuturor motociclistilor va fi purtat cu mandrie, si transmis tuturor motociclistilor, asociatiilor sau entitatilor lor."

Mesaj completat

 

 

Eu! Daca as avea internet pe unde as umbla as face asta, si daca nu as tine un jurnal pe care l-as publica ulterior.

(Mai nu mai considerati asa, ca nu toti motociclistii romani sunt retardati si s-a gasit zeul nostru sa plece la Magadan sa ne arate ce prosti suntem) ^_^

 

Cu respect,am si eu o intrebare: ai facut vreodata o calatorie de genul asta?

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa raspund: NU, si tu o sa raspunzi: "Vezi? Cum iti permiti sa comentezi!". Mama ce l-am facut pe belbodi, sah-mat!

Am facut excursii lungi dar numai in Europa, am dormit in cort, am luptat cu tantarii, am reparat mobra pe marginea drumului.. am mancat din conserve. Am facut mii de Km prin tara cu un Minsk si cu pasager.. cu Mobra S 50.. da, stiu, nu ma compar cu marele Dan Popescu.

 

Te intreb si eu: Popescu a facut vreo excursie de genul asta inainte? ^_^

 

Ce nu se intelege este ca nu-ti trebuie nici 3 oo nici sa fii presedintele vreunei asociatii sa faci o asemenea nazbatie, iti trebuie doar timp, bani si dorinta de aventura, pe care (believe it or not) multi dintre noi o au.

Nu stiu cum mergeti voi pe motocicleta, dar sunt o gramada de motociclisti posesori de "adventure touring" care nu vor nici viteza, nici comfort si doar viseaza cu ochii deschisi ca intr-o zi se vor urca pe motocicleta si vor merge fara oprire pana la capatul lumii. Si de fiecare data cand se urca pe motocicleta nu le mai vine sa coboare. Exista astfel de oameni. Si care ar face-o din placere.

Tot ce ii opreste pe multi este situatia financiara, familia, serviciul.

Sunt convins ca o sa mai existe motociclisti romani care vor face drumul asta sau care l-au planuit dar nu l-au realizat din motivele enumerate mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa raspund: NU, si tu o sa raspunzi: "Vezi? Cum iti permiti sa comentezi!". Mama ce l-am facut pe belbodi, sah-mat!

Am facut excursii lungi dar numai in Europa, am dormit in cort, am luptat cu tantarii, am reparat mobra pe marginea drumului.. am mancat din conserve. Am facut mii de Km prin tara cu un Minsk si cu pasager.. cu Mobra S 50.. da, stiu, nu ma compar cu marele Dan Popescu.

 

Te intreb si eu: Popescu a facut vreo excursie de genul asta inainte? ^_^

 

Ce nu se intelege este ca nu-ti trebuie nici 3 oo nici sa fii presedintele vreunei asociatii sa faci o asemenea nazbatie, iti trebuie doar timp, bani si dorinta de aventura, pe care (believe it or not) multi dintre noi o au.

Nu stiu cum mergeti voi pe motocicleta, dar sunt o gramada de motociclisti posesori de "adventure touring" care nu vor nici viteza, nici comfort si doar viseaza cu ochii deschisi ca intr-o zi se vor urca pe motocicleta si vor merge fara oprire pana la capatul lumii. Si de fiecare data cand se urca pe motocicleta nu le mai vine sa coboare. Exista astfel de oameni. Si care ar face-o din placere.

Tot ce ii opreste pe multi este situatia financiara, familia, serviciul.

Sunt convins ca o sa mai existe motociclisti romani care vor face drumul asta sau care l-au planuit dar nu l-au realizat din motivele enumerate mai sus.

In mare parte sunt deacord cu tine...si nu te condamn cum crezi tu...nu imi place sa pornesc polemici nici daca prin absurd cineva se ia de mine cu rea intentie...imi vad de drumul,motorul,timpul.banii mei si nu in ultimul timp visele mele.

Si eu cred ca exista foarte multi motociclisti care ar porni fara ezitare pe un drum de genul asta,DAR,din pacate e un dar foarte mare,multe ne opresc sa ne punem in practica dorintele.Nu ma simt frustrat ca acest domn de la AMR tinde sa explice aceasta excursie ca pe una facuta pt motociclistii romani...daca e asa,merci, nu ma supar pt ca am mult prea multe si chiar nu vreau sa imi consum energia in contradictoriu,explicand unora de ce,cum si in ce fel se mananca motociclismul .

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...