Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

in solitar, motociclistul si motocicleta lui vor pleca intr-o expeditie de aprox 30.000 km in incercarea de a atinge extremitatile zonei EuroAsiatice, adica de la Bucuresti pana la Magadan (extremul orient rus) si apoi oceanul Arctic (zona Murmansk), Capul Nord (Norvegia), Oceanul Atlantic (Danemarca) si retur la Bucuresti. Ca si distanta parcursa efectiv pe roti acest tur echivaleaza sau este chiar superior unei expeditii in jurul lumii, provocarile de genul parcurgerii distantei intr-un interval scurt de timp sau celebrul Drum al Oaselor (Kolyma Road) din zona salbatica a Siberiei transformand acesta expeditie intr-o adevarata aventura.

Traseul programat este: Bucuresti - Odessa - Sevastopol - Rostov pe Don - Samara - Orenburg - Celiabinsk - Novosibirsk - Irkutsk - Chita - Yakutsk - Magadan (oceanul Pacific) - intorcere catre Moskova - Murmansk - capul Nord - Suedia - Danemarca - Germania - Romania .

Vor fi consumate cel putin 3 randuri de anvelope (Pirelli Scorpio - de asfalt, Metzeler Tourance - parcurs mixt, Mitas 09- de offroad - Siberia) ce vor fi rotite functie de conditiile meteo si starea drumului. Vor fi efectuate cel putin 3 schimburi de ulei cu reviziile aferente.

Pentru traversarea inotand a unor cursuri de apa in zona Siberiei - in zonele in care podurile nu sunt deloc sau sunt neutilizabile expeditionarul va folosi elemente gonflabile cu care va sustine motocicleta la suprafata apei.

Tot in zona Siberiei expeditionarul va depune una sau doua plachete comemorative in zone stabilita de catre veteranii romani desemnati de catre asociatiile deportatilor si prizonierilor de razboi din Romania si Republica Moldova.

 

Programul pentru urmatoarele zile este:

 

-luni, 19 iulie lansarea Comunicatului de presa;

 

-miercuri, 21 iulie orele 11.00 Conferinta de presa la sala de festivitati a ACR – sediul central din Strada Tache Ionescu nr. 27, Sector 1, 010353 Bucuresti (langa Piata Lahovari);

 

-joi, 22 iulie orele 12.00 - Binecuvantarea ortodoxa si plecarea in expeditie la intrarea in parcul Herastrau dinspre Arcul de Triumf, (locul unde se strang motociclistii miercurea);

 

site-ul expeditiei este:

http://euroasia2010.amoro.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mult succes si multe poze, poze cu care sa ne tii la curent!

Dupa schimburile de ulei la 10.000 km motocicleta pare a fi un GS. Sper sa fie la inaltime prin namoalele si paraiele Siberiei!

 

LE: acum am vazut pe site, moto va fi Aprilia Pegaso, si mai mult succes atunci si sper ca italianca sa nu aiba parte de problemele electrice ale colegelor.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, "balsoi uspeh" si "zdarovai puti" ,asa ca sa fim in ton cu peisajul rusesc pe care-l vei parcurge.Trimete cat mai multe poze ca sa vedem si noi pe unde ai trecut.O sa fim prezenti si miercuri si joi.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de vechea problema a "reprezentabilitatii AMR" chiar nu este important cine pleaca.

Important este ca pleaca un motociclist roman, cu cetatenie romana, cu mobra inscrisa in Romania, si cu taxele la zi...

Important este de asemenea ca un asa efort financiar (inca nu este acoperit in totalitate bugetul), tehnic (inca se modifica mobra), logistic (se pare ca vor fi trimise piese si consumabile cu posta inainte, nu se pot cara chiar toate), PR - inca se redacteaza scrisori de la Autoritatile Romane catre cele Ruse, uman (si fizic si psihic) a fost asumat de catre cineva, si acel cineva nu vrea sa iasa in fata (ca de obicei). De altfel exista si un motociclist de rezerva (in cazul in care primul nu mai poate pleca) - intocmai ca la aviatie. Tot asa exista si o motocicleta de rezerva, mai ales ca prima deja a fost luata la ochi de hoti, existand cel putin o tentativa de furt.

Comunicatul de presa va fi lansat luni, si conferinta de presa va fi miercuri. Pana la conferinta se va sti exact care din cei doi se va urca in sa cu directia est-est-est-est-nord-est-vest-sud-vest-vest-nord-nord-sud-sud-est-est-est.

Important este faptul ca expeditia va avea loc, in deplina cooperare cu asociatiile de motociclisti din tarile ce vor fi parcurse.

 

A fost achizitionata o camera video de inalta rezolutie, carduri de memorie de mare capacitate si viteza mare de incarcare, )cu hard disck-urile de mare capacitate rezistente la apa si socuri stam mai prost, inca nu au fost cumparate-lipsa de fonduri). Imaginile video deja au fost cerute de mai multe televiziuni (gratis fireste, ei nu dau bani). Poze in limita posibilitatilor de trafic video (in Siberia este foarte rar internetul, si roaming-ul este foarte scump), dar vor fi disponibile la intoarcere.

 

Ca orice actiune AMR, si acesta expeditie este facuta din suflet si cu suflet (si cu chin foarte mare) pentru toti motociclistii romani, fie membri sau nu, ai AMR sau ai altor cluburi sau entitati ale motociclistilor. Mesajul de prietenie al tuturor motociclistilor va fi purtat cu mandrie, si transmis tuturor motociclistilor, asociatiilor sau entitatilor lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dan popescu: e o aiurela sa nu spui cine pleaca. ori daca vrei discretie taci si iti vezi de treaba, ori daca anunti ca pleaca spui cine pleca. e ca la cei care vor sa vanda ceva, ii intrebi cat costa si iti raspund "cat imi dai?" bati apa-n piua ca multi pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dan popescu: e o aiurela sa nu spui cine pleaca. ori daca vrei discretie taci si iti vezi de treaba, ori daca anunti ca pleaca spui cine pleca. e ca la cei care vor sa vanda ceva, ii intrebi cat costa si iti raspund "cat imi dai?" bati apa-n piua ca multi pe aici.

 

Si tu la fel,pe marginea unei chestiuni serioase.Ma mir de unde atitudinea asta refractara la tine.Postarile nu te caracterizeaza.

E drept ca Popescu are un fel mai aparte de a aborda problemele si de a le expune dar daca cineva nu este interesat de "mica " lui excursie mai bine nu se baga.

Exista niste date concrete pana la detaliu si cine este curios poate veni sa caste gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai honda nu inteleg ce spui, esti prea eliptic pt mine, nu inteleg nici cine pleaca, nici de ce asa mister indus si stare absurda. kafka frate.

 

Pleaca Dan Popescu,Presedintele Asociatiei Motociclistilor din Romania si datele despre conferinta de presa si plecarea propriuzisa sunt trecute mai sus.Mai dea dreptu nu se poate.Si ca sa fiu eliptic iara dinnou,daca nu freaca Alpii ci stepele calmuce,trebuie sa-l luam peste picior?Tipic romaneste.Regret ca nu am curajul si varsta lui ca sa fac si eu o astfel de expeditie.Si o spun inca odata;CURAJUL LUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, ma gandeam eu, speram sa plece alt presedinte - hahaha. bafta si drum bun! e o tura curajoasa, de profesionisti. nu-l cunosc dar daca s-a inhamat la asa ceva nu cred ca e amator. cat despre asociatia cu pricina, imi cer scuze, am lacune de unoastere. am mai spus-o, daca exista, foarte bine. cu alpii ai dreptate, sunt pt copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare frumos dar foarte foarte greu si eu visez asa ceva cine stie ceva am mers cu motocicleta dar ce vrei sa faci tu si de unul singur e foarte greu am bantuit pe calculator am vazut in mare traseul dar orientul rusesc e crima nu au drumuri se merge pe aratura deadreptul si cand ploua e jale va trebui sa te lupti cu noroiul zile intregi in 2 e altceva va ajutati unul pe altul o scoateti cuvma la capat dar singur ce vei face in pustiu in mii de km nai sa vezi neam om ceilanti trei au mai multe sanse find in 3 se ajuta unul pe altul sa dea domnul s-o scoti la capat drum bun cu stima si respect Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti musai un thuraya, au ajuns mici cat un gsm si sunt accesibile, cupleaza la satelit numai cand nu e gsm. poti lua un pachet de comunicare nu abonament.

http://www.thuraya.com/products

 

img_left.jpg

 

culmea este Dorula tata ca am avut propriul Thuraya, l-am dat pe 250 euro unui prieten marinar acum vreo 3 ani. era tip vechi, dar foarte fiabil. Acum alta culme este ca nu mai am fonduri pentru altul. Asta e, mergem fara. Si oricum nu prea mai este timp, in nici 3 zile este plecarea. Si mai sunt o gramada de lucruri de facut. Basca, in plus si suplimentar a fost si pierderea talonului la aprilia. Deci astazi am avut program de Pipera de scos talon nou. Sa mori de nervi, nu alta.

maine mai bibilim pe la mobre, revizii, ultimele reglaje, etc.

Macar cu moralul stam foarte bine. La stomatolog mi-au facut o serie de interventii soc, sa ma tina cateva luni fara probleme, si asa mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene daca nu faci misto si chiar pleci cu aprilia la asa drum nu te vad bine. sper sa nu am dreptate. ia mai repede o vechitura japoneza.

l.e. ia o statie yaesu, ia ceva. daca vrei sa te omori exista solutii mai simple si mai confortabile decat sa putrezesti prin noroaiele alora fara sa stie nimeni de tine.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici o problema in a pleca cu aprilia. Am mai fost cu ea la drum lung (Londra, Isle of White, etc), are abia 9.300 km, o am de noua, are toate reviziile la reprezentanta (inlcusiv aia de ieri). A fost revizuita de la un cap la altul.

Merge foarte bine si ma simt foarte bine pe ea.

 

Despre statie, ideea este bune, nu stiu daca mai este timp pentru montaj. Ba chiar am si antena CB de 1,6 m pe undeva prin birou. Si pe Constanta am si una-doua staii. Dar cine se inhama acum sa mai monteze ceva stiind ca si maine si poimaine timpul este dramuit la minut si oricum sunt asa de obosit, ca as incepe bucuros expeditia cu o zi intreaga de somn.

 

Deci cine are timp si chef, miercuri, 21 iulie Conferinta de Presa si prezentarea echipamentului la sediul Central ACR din Piata Lahovari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici vorba de statie cb sau de instalat, sunt statii mici yaesu multibanda, in frecventele ridicate bati mai departe cu putere mica, in caz de ceva mai prinzi vreun radioamator, mai gasesti pe cineva. nu ai ce face cu cb sau prm acolo, bat cativa km maxim.

Mesaj completat

uite aici. mobile sau de mana. mobil ar fi ideal, are putere mare, poti lua o baterie suplimentara daca motorul nu mai merge.

 

http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd=Displ...mp;isArchived=1

 

http://www.yaesu.com/?cmd=DisplayProducts&...p;ProdCatID=111

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...