Sari la conținut

Punct De Vedere Referitor La Zx10r


nec+ultra
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua domnilor,

 

Am observat in ultimul timp un puternic curent pro-kawasaki, initiat de personajul ce atata imaginatia copiilor in luna decembrie, anume Mos Craciun. "Caruta de sustinatori" a acestuia a devenit (spre surpriza mea) plina. Prin topicul meu sper sa ajut putin la declinul acestui trend, ce nu ne face cinste, fiindca nu vrem sa aratam lumii ca accesul nostru la informatie este limitat.

 

Kawasaki, cel mai mic dintre cei 4 mari producatori japonezi de motociclete, a lansat la debutul anului 2006, noua generatie ZX10R. Nu are cel mai puternic motor, nu este cea mai usoara, insa daca este sa ne luam dupa MC este clar cea mai rapida. Nu chiar..... MotorcycleUSA intr-un clasament a comportamentului pe circuit claseaza noul ZX10R in spatele lui GSXR1000 si CBR1000RR. Motorrad spune ca este mai usor sa obtii timpi rapizi cu un GSXR1000. In Masterbike, RSV1000 a surclasat ZX10R.

 

Lasand la o parte versiunile de serie, competitiile arata valoarea adevarata al unui model. Nu luam in considerare MotoGP, fiindca intradevar ce se intampla acolo nu are legatura cu o motocicleta de serie. Dar exista Superbike..... Aici Kawasaki este "omniprezent" in top dupa cum urmeaza: WorldSBK (999/R1/CBR), Superstock (GSXR/MVAgusta/MVAgusta), AMA Superbike (GSXR/GSXR/CBR), AMA Superstock (R1/GSXR/CBR), BritishSBK (CBR/999/999), IDM (CBR/GSXR/GSXR). Dar cireasa e pe tort (din punctul meu de vedere) o reprezinta competitiile de anduranta. In acest tip de competitie motoarele au cel mai scazut grad de tuning din motive evidente. Castigatorul de anul acesta al Suzuka8h si mai ales LeMans24h este nimeni altcineva decat mult hulita (de catre unii) CBR1000RR.

 

Prin urmare se vede clar ca reteta Kawasaki pentru 2006 a produs cea mai buna motocicleta. Se serveste la temperatura camerei alaturi de un pahar cu vin alb si prieteni dispusi sa creada si sa trimita mai departe legenda "The mean green machine". Craciun fericit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii 2 ani Kawasaki a castigat cu modelul ZX10R de 2 ori Masterbike.

 

Mai mult in clasa superbike si anul asta la concursul masterbike cu motociclete de SERIE Kawasaki a castigat duelul la clasa sa.

 

In 2004 a castigat locul 1 si 2 la acest concurs.

 

In 2001 a fost campion mondial cu modelul ZX7R in superbike.

 

in AMA 2001 si 2002 campion.

 

Kawasaki power king!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mici corecturi:

Kawasaki nu a fost niciodata campion in Superbike

In AMA Superbike ultimul titlu a fost in 1997.

 

Masterbike poate fi un test subiectiv, dar prefer sa ma opresc aici cu speculatiile.

 

Lasand la o parte trecutul (nu foarte glorios dealtfel), anul acesta, avand in vedere "valoarea" noului ZX10R ar fi trebuit sa se schimbe ceva. Dar nu este prezent in top3-ul niciunui campionat SBK.

Editat de nec+ultra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua domnilor,

 

Am observat in ultimul timp un puternic curent.

 

 

Craciun fericit!

:crack: Scoate si tu ventilatorul din priza.

Stai jos, nota 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai pus toti asa-zisii kawasisti in cap :crack:

 

 

Referitor la ultimul MasterBike ,citeste "raspunsul" lui MosCraciun dupa sbz(unde activeaza cel mai mult ,e intre ai lui acolo) dupa ce i-am spus ca in finala a castigat APRILIA.Eu am acceptat victoria Apriliei ,desi am unele nedumeriri ,dar citeste cat de "convins" a fost MC de acea victorie :crack: .De fapt ,hai sa te scutesc de cautari si sa-ti dau tot eu citatul lui MC:

daca premiul a fost acordat Apriliei RSV 1000 R Factory cu care am avuta OROAREA de a face ride test pe Hungaroring e clar, si asta este un cacao de test. E imposibil asa ceva, motoreta aia e de acum 30 de ani in comparatie cu japonezele.
Eu inchei aici ,caci chiar nu are rost :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, topic de maxim (cuvant urat) si maxima frustrare :crack: . Una e sa nu-ti placa o anumita marca (sau model de motocicleta), si alta e sa deschizi subiecte stupide unde sa-ti bagi joc de ele aiurea. Nici mie nu-mi plac nici de frica Harley-urile, dar e parerea mea si nu ma apuc sa deschid topicuri de genu. Sau, de exemplu, am vazut anul trecut un Fireblade care a schimbat trei (3) seturi de ambreiaj intr-un sezon, asta in conditiile utilizarii normale pt o motocicleta sport (da' chiar, de problemele de ambreiaj pe care le au in general 900 RR-urile n-ati auzit?! Dar bine ca sint multi "atotstiutori" care stiu sa zica de Kawa ca are probleme la cutie ca "asa a auzit ei" :D ) . Sau sa povestesc de cele doua Suzuki (un street si un supersport) pe care le-am vazut anul asta in service, ambele avind cutia facuta muci? La propriu. Dar nu ma apuc sa trag concluzii acum, din cauza asta, ca modelele in cauza sint niste jeguri si sa deschid topicuri precum asta. Asta pt ca am pretentia ca gindesc, inainte sa scriu timpenii. Fratilor....va deranjeaza Kawa? Nu puteti dormi din cauza asta? Nu va luati, it's simple as that, ca nu va obliga nimeni.

 

P.S.

Am mentionat cumva ca topicul asta e de (cuvant urat) ? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Luc_zxr

Prietene, tu ai citit ce am scris???

Am zis ceva de fiabilitate, design etc?????

Am vrut doar sa scot in evidenta ca ZX10R (nu Kawasaki, ci ZX10R) nu este nici pe departe o motocicleta pe care unii dintre voi o prezentati ca este. Este un produs normal, in linia generala Kawasaki (agresiv, dar cam atat)

 

Te intreb, acum convins de faptul ca cilindreea motocicletei tale o egaleaza pe cea a propriului tau craniu, ai citit ce am scris????

Editat de nec+ultra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Luc_zxr

Prietene, tu ai citit ce am scris???

Am zis ceva de fiabilitate, design etc?????

Am vrut doar sa scot in evidenta ca ZX10R (nu Kawasaki, ci ZX10R) nu este nici pe departe o motocicleta pe care unii dintre voi o prezentati ca este. Este un produs normal, in linia generala Kawasaki (agresiv, dar cam atat)

 

Te intreb, acum convins de faptul ca cilindreea motocicletei tale o egaleaza pe cea a propriului tau craniu, ai citit ce am scris????

 

In primu' rind nu esti prieten cu mine, da?

In al doilea rind, faptu' ca posezi un amarit de street de 600 (asta ca ai inceput sa faci aluzii la cilindree), nu ma impresioneaza citusi de putin si nici nu te face ce stiu eu ce miez de pilot sau cunoscator. Daca cilindreea motocicletei o egaleaza pe a craniului, incearca sa-ti iei un chopper de 2000 ca sa pari mai destept, ca deocamdata n-ai dovedit decit contrariul. Sau vinde Honda si ia ceva cu pedale de 49 cc care sa reflecte realitatea :crack: .

 

P.S.

Astept cu nerabdare sa te vad la stiri, cu o pancarta mare, in fata unei reprezentante Kawasaki, scandind clar si raspicat "Ati mintit poporul cu televizorul", "Salvati balenele" si "Spuneti nu delicventei juvenile", secundat de un grup de babe entuziaste care cer medicamente compensate si marirea pensiilor :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nec+ultra: frumos ca mai gandeste cineva k kawasaki nu e asa cum se spune in povesti sau in datele de pe fisele tehnice DAR sunt multi care se orienteaza spre una din auzite si putini care alearga efectiv.Acum daca posesorul unui Kawa este multumit de ce sa ii strici omului buna dispozitie nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi al 4-lea producator.

Ferrari e printre ultimii producatorii, de aici ar insemna sa rezulte ca e printre cele mai proaste.

E o tampenie.

Daca omul nostru aici pe forum ar gasii 2 motorete de vanzare un ZX10 la 8000 E si un GSXR1000 la 10000 E, ar alege GSXR-ul? Sa fim seriosi.

Nu sunt fan kawasaki, dar XZ e cel mai performant (aproape toti pilotii au obtinut timpuri f bune cu el), are motorul cel mai puternic (vezi marterbike 2006 unde s-au masurat puterile la toate motoretele din test) dar este in acelasi timp to dam ugly. Eu as concedia toti designerii de la Kawasaki.

Aprilia a castigat la puncte nu ca a fost mai rapida, de fapt nici nu a fost in aceeasi categorie cu XZ10, putea sa castige si o motoreta de 600 cc.

Eu nu fac nici o apreciere de marca pentru ca as putea sa imi cumpar orice motoreta pe viitor. Am avut tot pana acum in afara de Honda (cand zic motoreta zic bineinteles japoneza ca doar nu sunt lovit la bibilica sa-mi cumpar altceva).

A si inca un lucru, nu mai faceti camparatii cu superbike-ul ca asa ar trebui sa fie cea mai buna Ducati :crack:

acolo motoretele japoneze sunt gatuite.

Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Luc_zxr-pacat ca nu ai inteles absolut nimic. Omul se referea STRICT la reclama agresiva si de prost gust dusa de unul dintre comercianti,atata tot. Nu contest vrea sa-si vanda marfa ,sa si-o vanda frate ,dar nu arunca cu gunoaie in celelalte marci si NU le jigni(in sprijinul a ceea ce am spus am dat destule citate anterior ,deci am vorbit documentat ,ca mai apoi sa se vina cu scuze penibile ca "am glumit" ,"nu vorbeam serios"bla bla etc etc).Deci ,repet ,vinde-ti marfa ,dar NU jigni celelalte marci ,indiferent ca e Honda ,Ducati etc etc ,dar se pare ca toti posesorii de kawa SE FAC ca nu inteleg acest lucru :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZX10-2006 e cea mai puternica. La concluzia asta au ajuns toti care au testat-o. Restul discutiei este pur subiectiv. Iar individul care a deschis discutia este in mod clar invidios pe succesul pe care l-a avut MC. Cel putin ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia RSV 1000 R - 138.72 HP (101.3 kW)) @ 9500 RPM

- 107.00 Nm (10.9 kgf-m or 78.9 ft.lbs) @ 7750 RPM

 

Yahama YZF R1 - 172.58 HP (126.0 kW)) @ 12500 RPM

- 106.60 Nm (10.9 kgf-m or 78.6 ft.lbs) @ 10900 RPM

 

Ducati 999s Superbike - 141.07 HP (103.0 kW)) @ 9750 RPM

- 11.40 Nm (1.2 kgf-m or 8.4 ft.lbs) @ 8000 RPM

 

Honda CBR 1000 RR Fireblade - 169.50 HP (123.7 kW)) @ 11250 RPM

- 114.50 Nm (11.7 kgf-m or 84.5 ft.lbs) @ 10000 RPM

 

MV Agusta F4 Tamburini - 170.30 HP (124.3 kW)) @ 11750 RPM

- 113.00 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs) @ 9500 RPM

 

Suzuky GSX-R 1000 - 159 HP (nu e 100% sigur, am citit pe un forum strain)

 

(toate datele-s de la moto din 2006)

 

Cat despre ZX-10, sa-l auzim pe Mos Craciun:

,,Mah e de respectat faptul ca au scos altceva decat ceilalti. A fost anuntata ca 185 hp la roata eu insa nu pot sa cred. Asta ar insemna ca e mult peste 200hp motorul ceea ce e f greu de crezut. Oricum in datele oficiale puterea nu este data ci doar faptul ca s-au schimbat cumplet amortizoarele cadrul bascula si pozitionarea motorului. S-a schimbat sistemul de injectie dar nu pot crede ca doar din schimbarea injectiei poti obtine atat de mult. Mai ales ca au precizat ca motorul in sine a ramas acelasi. Pana nu ma dau cu ea nu-mi mai dau cu parerea. Oricum daca e handlingul de pe ZX 6 pe 10 s-a terminat jucaria. Nu se mai poate concura cu asa ceva. Ar fi perfecta."

 

De unde naiba a auzit??? Ca eu n-am gasit tot netu' puterea la motoru asta.

 

185 de cai??? sa fim seriosi... Kawasaki Ninja ZX-14 (2006, bineinteles) - 187.00 HP (136.5 kW)) Adica asta are motor cu 40% mai mare si aceeasi putere??? In fine...

 

Pentru mine personal (Va rog, fanii ,,verzisoarelor", nu-mi sariti si mie in cap!) ZX-10 din 2006 e un jap crap.

2005 este de 10 ori mai bine proiectat. La design-ul exterior ma refer. Mult mai agresiva. De aia imi iau sportiva, sa fiu agresiv cu ea si ea nici sa nu simta. (scuzati repetitia)

 

PS: Nu va mai legati de marcile mai sus mentionate si nu le mai ,,jigniti" intre ele. Aceste nu sunt simple marci, ci adevarate legende. Si fiecare moto trebe respectat ca sa te respecte. Parerea mea! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah da ce avatar ai :lol: abia astept sa te mestece baietii cu fulgi cu tot :popcorn:

 

Va rog sa remarcati chilotii Catalin Botezatu din profil.:crack:

Editat de tau_xxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

domnul luc scrie tare si raspicat ... "nu faceti astfel de topicuri" sunt de cacao.

 

cum domnule, poti spune o asemenea aberatie? omul incearca sa deschida ochi catorva habarnisti, iar tu te legi de el? ce argument ai adus tu in discutie, in afara jignirii aduse topiclui, care mi se pare de enorm bun simt.

daca acesta este un topic al unui tip cu iq scazut atunci rahaturile alea de tip mirc cum mai sunt. toate aberatiile scrise pe acest forum, (in proportie de 90%..gen accidente, etc..cum ti se par?)

cred ca esti usor...deranjat..sus..altfe nu-mi explic cum te poti simti jignit, cum poate sa-ti sara tandara pt ca cineva a venit cu niste argumente impotriva superbicicletei verzi? e firma ta?..sau care e treaba?..

daca te-ai uita putin in jurul tau..si ti-ai folosi si materia cenusie, ai vedea ca te porti si te exprimi exact ca un microbist semianalfabet! ... sunt sigur ca porti discutii in timpul liber de genul"steaua e echipa frate..ba nuuu...dinamo e echipa..voi suntei varza..etc"

hai ciao, ca m-am distrat destul cu voi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va mai agitati asa ca sprayurile....este normal ca nec si silviu sa faca echipa .....amandoi se iau dupa ce scriu revistele ( haca despre nec nu pot spune decat atat, apropos....sint curios....ai mers cu ambele?! despre silviu pot spune ca este cel mai fricos biker din toata zona buzaului....asta, evident, din auzite :baldy:))), banuiesc ca e mai grav decat se vorbeste despre el....amandoi sint niste habarnisti fatalai care se regasesc in testele diferitelor reviste, cel putin asta e concluzia mea

 

eu am mers si le-am dat in goarna ambelor modele....gix 2005 si kawa 2006.....gixul este mult mai brutal in ture joase ( pana in 4000rpm) in timp ce kawa pune puterea mult mai lin jos.....strict pe circuit kawa are un avantaj ca poti baga mana in gaz cu mai multa "liniste" in cap, pe de alta parte....la baieteala castiga gixul fiindca rupe locul mai rapid....cand isi intra in ture kwakul este cel putin la fel de puternica

terminati odata cu copy/paste din reviste si teste....baietii aia mananca altceva decat oricare de la noi din tara....pentru strada as alege fara discutii gixul iar pentru circuit kawa all the way....semnat....un reisar de carton

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnul luc

 

Vezi ca se scrie cu "L"

 

cum domnule, poti spune o asemenea aberatie? omul incearca sa deschida ochi catorva habarnisti, iar tu te legi de el? ce argument ai adus tu in discutie, in afara jignirii aduse topiclui, care mi se pare de enorm bun simt.

daca acesta este un topic al unui tip cu iq scazut atunci rahaturile alea de tip mirc cum mai sunt. toate aberatiile scrise pe acest forum, (in proportie de 90%..gen accidente, etc..cum ti se par?)

cred ca esti usor...deranjat..sus..altfe nu-mi explic cum te poti simti jignit, cum poate sa-ti sara tandara pt ca cineva a venit cu niste argumente impotriva superbicicletei verzi? e firma ta?..sau care e treaba?..

daca te-ai uita putin in jurul tau..si ti-ai folosi si materia cenusie, ai vedea ca te porti si te exprimi exact ca un microbist semianalfabet! ... sunt sigur ca porti discutii in timpul liber de genul"steaua e echipa frate..ba nuuu...dinamo e echipa..voi suntei varza..etc"

hai ciao, ca m-am distrat destul cu voi....

 

In rest, nu ma obosesc sa raspund chestiilor plicticoase pe care le-ai scris mai sus, decit comunicindu-ti ca :

1. Parerile tale sint la fel de valoroase pt mine precum un litru de ulei uzat :D (vezi, nu ti-am zis ca esti varza ;) ).

2. Caracterizarea "microbist analfabet" ti se potriveste tie de minune :P .

3. Nu-mi place fotbalul :baldy:

4. Ma plictisesc enorm redusii pt care nu exista altceva decit honda. Argumentele alea cu fiabilitatea sint la fel de apa de ploaie ca si respectivii care le cred :D .

5. La revedere, drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva nou a zis si nec piu ultra. ceva nou din reviste, ceva nou de la un tip care are legitimatie si uite asa un topic tocmai bun de citit.

dar vin manelistii astia sa ridice vocea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa precizati, zeilor, ca e topic de injurat Kawa si preaslavita "fiabila" Honda. Asa, s-a intimplat sa fie si oameni care nu sint de acord cu voi. Unii au inceput cu jignirile si dupa aia tot ei au tupeul sa macane cind li se raspunde. Halal caractere...gretos. Asta e...taranu mioritic atita stie...Honda e fiabila, Kawa e un jeg . lol .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...