Sari la conținut

Accident mortal Oradea - 30.07.2010


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Un motociclist a murit azi in Oradea.Nu am foarte multe detalii, dar din cate stiu in momentul de fata situatia este aceasta.Un sofer de tir a intors pe linie dubla continua iar motociclistul, cu un srad de 600 a intrat direct in TIR.Motociclistul a avut viteza ~150km.h din ce zice lumea... urma de franare a avut 30 de metri,dar degeaba.

Cand aflu mai multe am sa postez.

 

Ce sa mai zic... n-am cuvinte

 

ATENTIE, POZE INTERZISE MINORILOR

Editat de Thomas
Lipsa avertizare poze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un motociclist a murit azi in Oradea.Nu am foarte multe detalii, dar din cate stiu in momentul de fata situatia este aceasta.Un sofer de tir a intors pe linie dubla continua iar motociclistul, cu un srad de 600 a intrat direct in TIR.Motociclistul a avut viteza ~150km.h din ce zice lumea... urma de franare a avut 30 de metri,dar degeaba.

Cand aflu mai multe am sa postez.

 

Ce sa mai zic... n-am cuvinte

 

 

:) Daca iti iese in fata un "animal de-asta", la viteza mare nici nu mai merita sa pui frana, rezultatul e de obicei acelasi, RIP, pana la urma fiecare decide pentru el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi sa o arzi in halul asta fara echipament e cam inconstienta. RIP

 

crezi ca daca avea echipament mai traia? nu il salva nici 3 echipamente.echipamentul te ajuta la frecush nu la impact mare.

si eu port echipament vara desi ma topesc,dar stiu ca nu ma ajuta daca ma lovesc de ceva la o viteza maricica.

Mesaj completat

din cate am inteles motocicleta o cumparase recent.nu stiu cata experienta avea sau nu.accum oricum e prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: Te rog pune si tu o avertizare la link-ul asta.. ca se deschide direct o imagine extrem de neplacuta :)

Am crezut ca este un articol despre accident, dar e o galerie foto care te face sa nu mai poti dormi noaptea..

Macar sa stie fiecare ce gaseste acolo cand da click..

 

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) imagini socante ! Odihneasca-se in pace

 

Decat sa ajungi asa mai bine mergi mai cumpatat, chiar daca " mese " te privesc ca pe un fricos sau un antitalent... Eu merg incet cu SS-ul meu, recunosc fara jena !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: Te rog pune si tu o avertizare la link-ul asta.. ca se deschide direct o imagine extrem de neplacuta :)

Am crezut ca este un articol despre accident, dar e o galerie foto care te face sa nu mai poti dormi noaptea..

Macar sa stie fiecare ce gaseste acolo cand da click..

 

Odihneasca-se in pace!

 

sunt de-accord cu tine, intr-adevar imaginile sunt dure... dar aceste imagini ar trebuii vizionate de foarte multi dintre noi, poate chiar de o mie de ori, pana ne intra in cap ce inseamna viteza si care sunt consecintele ei... multi nu constientizeaza ce inseamna un accident la o viteza de +130 iar dupa ce "au facut cunostinta" e prea tarziu sa mai aibe regrete... unii devin "legume" iar ceilalti ne privesc de Sus.

 

Cu astfel de imagini asi incepe un curs moto... sa le intre bine in cap tuturor ce inseamna viteza... multi, decat sa devina "legume"/un chin pentru apropiati, prefera sa nu scape dintr-un astfel de accident.

 

realitatea este trista/dura...

 

Odihneste-te in pace amice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde daca apare HD sau nu ca sa inceapa dezbaterea aspectelor morale ale accidentului; oricum... urat, dar ce-i drept nici echipament in afara de casca nu pare sa fi avut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat accident

sa se odihneasca in pace!

 

nici un echipament nu l-ar fi salvat!

 

ar trebui schimbata legea - ai omorat si asa fara sa vrei stai tata la inchisoare 10 ani ai luat o viata - cat despre posibilitatea de a conduce - niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bine mai nea gixxere..chiar cu poza opt ai dat linkul?noroc ca baiatul nu se uita urat la noi...un fleac...l-a ciuruit!

 

intrebare: la cate pagini credeti ca va ajunge topicul?

 

 

inchide rapid daca te deranjeaza.am reeditat postul meu cu linkul respectiv.or fi pozele infricosatoare dar fac parte din aspectul motociclistic.Cineva mai sus a zis foarte bine despre constientizare.Voba aia o poza face cat 1000 de cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce articol idiot ,,si a acrosat un motociclist care circula regulamentar''. cum , frate , circula regulamentar ,daca avea peste limita legala? ziaristi de 2 bani.

 

pozele astea ar trebui sa se dea ,pe pro, la stirile de la ora 5 , sa fie invatatura de minte pentru cei care au de gand sa mearga cu viteza excesiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inteleg eu din acest accident este ca motociclistul nu a avut experienta mai deloc si a circulat si cu viteza foarte mare. Nu cred martorii fiindca de obicei se exagereaza, dar tir-ul iesea dintr-o benzinarie din partea stanga a drumului . Tir-ul face stanga pentru a intra pe drumul pe care se afla motociclistul, in acelasi sens cu el. Acu', un tir nu iti poate iesi brusc in fata, nu are demaraj ca sa te surprinda(tocmai de aceea este si nevoie ca altcineva sa ii permita sa efectueze manevra) , plus ca virajul trebuie luat lent si in lung cu ditamai hardughia. Tot tir-ul a trebuit sa treaca mai intai de banda din sens opus motocicletei, dupa care a intrat pe banda pe care motocicleta se deplasa, in aceasta situatie, in opinia mea, eu cred ca ai timp suficient sa iti dai seama de intentia soferului. Daca ar fi fost autoturism stiam ca l-a surprins pe motociclist acesta nemaiputand sa evite... Nu stiu ce sa mai spun... iarasi semn de lipsa de experienta, cei 30 de m de franare despre care se vorbeste... exact reactie de incepator in a bloca roata spate.

 

In zona in care eu locuiesc , circula multe tir-uri, si de fiecare data se intampla ca soferii sa se lase unul pe celalat, mai ales cand un tir iese de pe un drum secundar, de foarte multe ori ies ei fara sa ii lase cineva bazandu-se pe ideea ca nu e nimeni nebun sa intre in ei, si eu unul ii inteleg perfect fiindca altfel le-ar trebui cateva ore ca sa iasa in soseaua principala. Si in acest accident probabil soferul camionului a zis la fel, ca il va lasa si cel ce vine din dreapta (asta daca a vazut motociclsitul). Trebuie doar sa fi obisnuit cu astfel de circulatie, ceea ce in cazul de fata nu s-a vazut, si asta l-a costat viata pe baiatul motociclist.

 

Imi pare extrem de rau sa aud de astfel de accidente, si pentru cei care nu sunt de acord cu ce am spus eu, va spun sincer ca nu incerc sa iau apararea soferului. Toti procedeaza in acest mod, si de aceea tot ce vreau este sa atrag atentia asupra acestui lucru, ca sa ne ferim si noi la randul nostru daca vom fi pusi intr-o astfel de situatie.

 

Odihneasca-se in pace baiatul, si multa putere familiei pentru a putea trece peste aceasta perioada . :) :) :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
ar trebui schimbata legea - ai omorat si asa fara sa vrei stai tata la inchisoare 10 ani ai luat o viata - cat despre posibilitatea de a conduce - niciodata

 

Cred ca vorbesti prostii ... tu ai inteles cata viteza avea motociclistul ? Tu crezi ca soferul de tir l-a vazut din cauza vitezei ? Citeste postul de mai sus si lamureste-te cum iau tir-urile virajele ...

 

Apropo, @bogdan_gba, bun post, felicitari

Editat de stlk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce articol idiot ,,si a acrosat un motociclist care circula regulamentar''. cum , frate , circula regulamentar ,daca avea peste limita legala? ziaristi de 2 bani.

 

pozele astea ar trebui sa se dea ,pe pro, la stirile de la ora 5 , sa fie invatatura de minte pentru cei care au de gand sa mearga cu viteza excesiva

 

HD ?! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inteleg eu din acest accident este ca motociclistul nu a avut experienta mai deloc si a circulat si cu viteza foarte mare. Nu cred martorii fiindca de obicei se exagereaza, dar tir-ul iesea dintr-o benzinarie din partea stanga a drumului . Tir-ul face stanga pentru a intra pe drumul pe care se afla motociclistul, in acelasi sens cu el. Acu', un tir nu iti poate iesi brusc in fata, nu are demaraj ca sa te surprinda(tocmai de aceea este si nevoie ca altcineva sa ii permita sa efectueze manevra) , plus ca virajul trebuie luat lent si in lung cu ditamai hardughia. Tot tir-ul a trebuit sa treaca mai intai de banda din sens opus motocicletei, dupa care a intrat pe banda pe care motocicleta se deplasa, in aceasta situatie, in opinia mea, eu cred ca ai timp suficient sa iti dai seama de intentia soferului. Daca ar fi fost autoturism stiam ca l-a surprins pe motociclist acesta nemaiputand sa evite... Nu stiu ce sa mai spun... iarasi semn de lipsa de experienta, cei 30 de m de franare despre care se vorbeste... exact reactie de incepator in a bloca roata spate.

 

In zona in care eu locuiesc , circula multe tir-uri, si de fiecare data se intampla ca soferii sa se lase unul pe celalat, mai ales cand un tir iese de pe un drum secundar, de foarte multe ori ies ei fara sa ii lase cineva bazandu-se pe ideea ca nu e nimeni nebun sa intre in ei, si eu unul ii inteleg perfect fiindca altfel le-ar trebui cateva ore ca sa iasa in soseaua principala. Si in acest accident probabil soferul camionului a zis la fel, ca il va lasa si cel ce vine din dreapta (asta daca a vazut motociclsitul). Trebuie doar sa fi obisnuit cu astfel de circulatie, ceea ce in cazul de fata nu s-a vazut, si asta l-a costat viata pe baiatul motociclist.

:) :)

doar ca asta o stiu cei care au ceva experienta, intuitia ii ajuta sa taie gazul cu mult inainte. soferul tirului nu l-a vazut sau auzit pana la impact, si asta nu e de mirare daca avea viteza de care de pomeneste. e deja para-dezbatut subiectul, cu calcule matematice pe secunde si metri, sunt tuturiale pe subiectul asta. oricum, mi se pare foarte riscant sa mergi cu o viteza mai mare de 30-40 la ora peste limita de viteza a drumului pe care circuli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# stlk #

putea sa aibe o super viteza, atata timp cat in urma unui accident moare o persoana, cel vinovat trebuie sa pleateasca, nu trebuie sa-i cautam scuze

 

 

Ai dreptate. Asa este. In acest caz vinovatul a platit. Cu viata. La viteza aia, daca este adevarat ce se spune, nu exista "neacordare de prioritate", iar vinovat este doar motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# stlk #

putea sa aibe o super viteza, atata timp cat in urma unui accident moare o persoana, cel vinovat trebuie sa pleateasca, nu trebuie sa-i cautam scuze

schimba pentru o secunda viziera cu parbrizul unui tir (care se misca greu) si imagineaza-ti ca vine spre tine un motor cu 160kmph, cam cate secunde iti ia tie sa scoti rabla in drum si cam cate secunde ii ia motorului sa vina de la 500 m distanta. s-ar putea ca timpii sa egali. asa ca vinovatia mie nu imi este foarte clar cum sa o impart.

asta e doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...