Sari la conținut

Accident mortal Bacau - Valea Budului - 31.07.2010


CIUP
 Share

Postări Recomandate

Legal nu are de ce sa se uite in oglinda daca el a semnalizat stinga. Tu daca vrei sa-l depasesti, esti obligat sa-l depasesti prin partea dreapta. ;)

Exista un loc unde trebuie sa te uiti in oglinda, chiar sa intorci si capul daca tii la sanatatea ta - acolo unde ca sa faci stanga trebuie sa treci peste linia de tramvai. (Nu e cazul aici) (de obicei cand nu e linie de tramvai, semnalizezi si esti incadrat corect nu te mai astepti sa te depaseasca nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda...una la mana ala nu intra pe o ulita ( strada micuta de tara) ci vroia sa intre intr-o curte, deci de unde "intersectie" ? Daca consideri fiecare intrare in curte o intersectie, cand mergi pe un DN si treci prin localitati nu mai poti depasi nimic ca peste tot sunt "intersectii" din astea...?!?

Motociclistul a intrat intr-un autoturism marca Mercedes, in momentul in care masina a virat la stinga sa intre intr-o curte.

Si doi la mana, nu mai dati exemple despre cum faceti voi cand o ardeti in localitati pe "mode" nu stiu care cu 150 la ora, ca nu e nimic laudabil aici. Si nici in faptul ca recunoasteti ca ati fi putut si voi s-o patiti pe barba voastra pana acum de n ori!

Parerea mea!

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi s-a facut pielea de gaina pe moment ;)...degeaba va mai certati, oricum de atatia ani se intampla accidente de toate tipurile si in repetate randuri si nimeni nu invata nimic... a fost vinovat si a platit pt asta, atat el cat si familia lui, pacat ca nu va ganditi la ceilalti cand mergeti fara cap... la volan nimeni nu se gandeste decat la el si se vede clar din felul cum s econduce in RO asa ca macar asigurati-va pielea si linistea celor dragi cand sunteti in trafic, ca nimeni altcineva nu o va face...viteza nu e sigura nici pe un drum lung, dar in localitate si pe un drum aglomerat...sa-i fie tarana usoara...ce aprob e ideea cu flashul, claxonul ai alte atentionari cand depasesti o coloana, am vazut ca modalitatea asta merge, dar viteza trb sa fie mica, nu de 150km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Selena de 2 ori, intratul pe micutzul circuit e aproape gratis. In afara de o gasca nebuna din Piatra nu am vazut aproape nici un bacauan. E normal, acolo nu e public sa te admire pt vitejie si curaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat un link extraordinar de interesant ......, dar pt. alta situatie.

In speta de fata cel care a semnalizat stinga nu depasea pe nimeni ca sa se aplice ce ai dat tu acolo.

Daca voiai sa dai ceva util, ai fi putut da urmatorul articol:

 

ART. 54
(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

 

corect! mea culpa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS... vorbesti degeaba. Sunt unii, din ce in ce mai multi, care cred ca legea e asa.. facultativa. Din moment ce ala era stationat, incadrat si cu semnal pt viraj stanga, motociclistul nu avea ce cauta in depasire pe partea stanga. Punct. Va convine sau nu, a gasit ce a cautat. Prea o tot dati inainte cu faptul ca soferii trebuie sa se asigure de o suta de mii de ori inainte de a efectua o manevra. Dar voi de cate ori trebuie sa va asigurati inainte de a depasi o colana? A, niciodata. Voi sunteti superman-ii soselelor si aveti voie sa faceti ce va taie capul. Doar conservarii sunt nenorocitii care trebuie sa respecte lege. Voi nu. Pentru voi e la alegere. Pai cand o sa invatati ca legea-i pt toti, inclusiv pentru voi, atunci n-o sa mai muriti pe capete. Pana atunci faceti cum credeti.... mai aruncam si noi cu trandafiri pe-aici ... ca-s moca si nu dam bani pe ei...

 

Pt incepatorii care mai intra pe aici. Cititi postul lui SSSS de mai sus. Nu procedati la depasiri aiurea ca riscati sa primiti trandafiri.

Cine a zis ca ala era stationat?...veziti de treaba ca tipu cu metrzanu mergea dinspre bacau spre moinesti si la un moment dat a vrut sa intre in curte din mers fara se se asigure...deci nu e vb de nici o stationare si nici o coloana formata....asa a fost sa fie...sa ii fie tarana uscata...dumnezeu sa il odihneasca in pace :P ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ori citesti selectiv, ori citesti degeaba.

Cine a zis pe topicul asta ca ala cu Mercedesul ar fi intrat pe o ulita? ;)

 

Am recitit acum si da, am inteles eu gresit ce ziceai cu cele doua citate. Mea culpa !

 

Oricum sunt destui care au senzatia sa intri intr-o curte e tot aia cu sa intri de pe un bulevard pe un drum pe care tu ai prioritate totala si toata lumea trebuie sa faca plecaciuni si temenele ca sa iti vezi tu de drum.

Lumea trebuie sa priceapa ca drumurile astea comunale/satesti sau chiar si judetene te expun la mult mai mult pericole in ceea ce priveste lumea habauca, decat orasul. Sunt destui care sofeaza asa din instinct, nu mai vad nu mai aud bine, care poate nu au vazut in viata lor motocicleta, care nici nu au carnet ca la ce le trebuie prin sat?! Motiv pentru care trebuie sa te astepti la ce e mai rau, la manevrele cele mai cretine, la depasiri in mijlocul curbei fara vizibilitate etc etc.

Asta ar trebuie sa insemne educatia rutiera din scolile de soferi! Pe asta ar trebui sa se puna accentul, nu pe facut opturi in poligon. Or fi si alea importante, si or avea rostul lor, dar degeaba le faci ca la carte daca n-ai habar de cum e pe strada.

Sunt curioasa daca politia romana s-a gandit sa faca o statistica cu privire la accidentele de moto soldate cu morti, sa vedem cati din cei care au murit aveau si carnet de masina si mai ales de cat timp!

Este atat de important sa ai experienta traficului, sa stii la ce sa te astepti in diverse situatii. Si facand un parlit de poligon si iesind apoi pe strada ,nu inseamna ca stii sa sofezi din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si chiar daca l-a vazut tataia pe motociclist, probabil ca nu a apreciat bine perioada pe care o avea la dispozitie pentru a executa manevra. Se intampla des atunci cand motorul se deplaseaza cu viteza mare. NIci n-apuci sa-ti " desenezi " in minte traiectoria ca ala e deja langa tine ;)

 

Odihneasca-se in pace, condoleante familiei. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='sailordana8' date='Aug 4 2010, 09:11 PM' post='2543610'

 

Oricum sunt destui care au senzatia sa intri intr-o curte e tot aia cu sa intri de pe un bulevard pe un drum pe care tu ai prioritate totala si toata lumea trebuie sa faca plecaciuni si temenele ca sa iti vezi tu de drum.

Lumea trebuie sa priceapa ca drumurile astea comunale/satesti sau chiar si judetene te expun la mult mai mult pericole in ceea ce priveste lumea habauca, decat orasul. Sunt destui care sofeaza asa din instinct, nu mai vad nu mai aud bine, care poate nu au vazut in viata lor motocicleta, care nici nu au carnet ca la ce le trebuie prin sat?! Motiv pentru care trebuie sa te astepti la ce e mai rau, la manevrele cele mai cretine, la depasiri in mijlocul curbei fara vizibilitate etc etc.

Asta ar trebuie sa insemne educatia rutiera din scolile de soferi! Pe asta ar trebui sa se puna accentul, nu pe facut opturi in poligon. Or fi si alea importante, si or avea rostul lor, dar degeaba le faci ca la carte daca n-ai habar de cum e pe strada.

Sunt curioasa daca politia romana s-a gandit sa faca o statistica cu privire la accidentele de moto soldate cu morti, sa vedem cati din cei care au murit aveau si carnet de masina si mai ales de cat timp!

Este atat de important sa ai experienta traficului, sa stii la ce sa te astepti in diverse situatii. Si facand un parlit de poligon si iesind apoi pe strada ,nu inseamna ca stii sa sofezi din pacate.

 

tu daca te faci prost .....nu ramane asa..

odihneste-te in pace alex si condoleante familiei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Selena de 2 ori, intratul pe micutzul circuit e aproape gratis. In afara de o gasca nebuna din Piatra nu am vazut aproape nici un bacauan. E normal, acolo nu e public sa te admire pt vitejie si curaj.

 

Poi daca stai pe forum mai tot timpul nici nu ai sa vezi.

Ce crezi ca eu am sa vin sa ma dau pe circuit doar cand ai sa fii tu prezent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal nu are de ce sa se uite in oglinda daca el a semnalizat stinga. Tu daca vrei sa-l depasesti, esti obligat sa-l depasesti prin partea dreapta. :crack:

 

stii cum se face mate depasirea sau schimbarea directiei de mers catre stanga?

te uiti in oglinda, verfici ungiul mort, dai semnal apoi repeti, verifici oglinda unghiul mort si "o faci"

 

asta scrie chiar si in legislatia romaneasca:

 

si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

 

dupa parerea mea soferul trebuie sa fie incadrat cel putin in "vina comuna", chiar daca nu l-a vazut din cauza vitezei. e clar ca el n-a mai verificat oglinda in timpul manevrei

 

in romania in scoala se face legislatie nu condus preventiv cum se face in alte tari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un caz exact la fel s-a intamplat acu 2 ani in Cluj, mai exact in Baciu... Exact la fel!

 

Apropo de accidentul mentionat de tine se pare ca soferul a scapat basma curata. "Expertiza" a aratat ca masina semnalizase cand a virat in curte deci Remus trebuia sa faca depasirea prin dreapta. Probabil la fel se va intampla si acum. E greu de demonstrat ca nu ai semnalizat...

 

D-zeu sa ii odihneasca pe amandoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte asemanator a avut un accident un amic de-al meu cu un CBR 900RR acum un an si ceva. Numai ca rolurile au fost inversate. Motociclistul semnaliza stanga si incetinea pt a astepta sa treaca traficul din sens opus (nu stiu daca a apucat sa opreasca de tot, sau doar era in miscare foarte incet), in spatele lui se formase o mica coloana de 2-3 masini, iar mai din spate venea o dubitza cu viteza destul de maricica... soferul dubitzei nu a franat ca sa astepte cum faceau si cei din coloana, ci a apreciat el ca dupa ce trece masina din sens opus, poate intra in depasirea coloanei, lucru care l-a si facut, numai ca in momentul ala, motociclistul a facut si el stanga si buf.... MARE noroc a avut ca a scapat cu viata.. glezna zdrobita, lovit rau la cap ,era inconstient si nici acum nu mai stie nimic din ziua respectiva (casca l-a salvat) , hemoragie interna (a fost operat de urgenta) ... dar important e ca a scapat si acum e din nou pe motor. Si guess what... soferul dubitei a fost gasit vinovat , deoarece motociclistul a efectuat corect manevra de schimbare a directiei de mers spre stanga.

 

R.I.P. Alex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a intimplat aici a fost o tragedie si nu cred ca nu este om caruia sa nu-i para rau pt. ce s-a intimplat, dar daca tot s-a intimplat si a platit pretul maxim pt. o greseala macar sa invete altii din asta.

 

Trist e faptul ca inclusiv pe acest topic dechis pt o tragedie sunt zmei care se cred "The Doctor" si incerca sa ne demonstreze viteza, experienta putina (permis A de 2 ani) si lipsa de viziune asupra traficului nu are de a face cu moartea lui Alex.

Nu blamez si judec pe nimeni dar cand iti ascunzi/indoi numarul premeditezi un stil de condus prin care incerci sa eviti respectarea legislatiei rutiere, iar rezultatul acestei "modificari aerodinamice" din nefericire se vede si in cazul de fata unde chiar daca ar avea dreptate, colegul nostru a murit cu ea in mana. In plus, teribilismul unora e platit de intreaga comunitate moto pt ca nimeni nu sta sa analizeze individual motoarele si ce cauta fiecare din noi in in mersul pe doua roti. Pt copoiul ce nu a prins SS-ul cu Loganul sunt bun de taxat si eu cu 125, iar pt Gigi conservarul si baba de la colt toti suntem donatori de organe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist e faptul ca inclusiv pe acest topic dechis pt o tragedie sunt zmei care se cred "The Doctor" si incerca sa ne demonstreze viteza, experienta putina (permis A de 2 ani) si lipsa de viziune asupra traficului nu are de a face cu moartea lui Alex.

Nu blamez si judec pe nimeni dar cand iti ascunzi/indoi numarul premeditezi un stil de condus prin care incerci sa eviti respectarea legislatiei rutiere, iar rezultatul acestei "modificari aerodinamice" din nefericire se vede si in cazul de fata unde chiar daca ar avea dreptate, colegul nostru a murit cu ea in mana. In plus, teribilismul unora e platit de intreaga comunitate moto pt ca nimeni nu sta sa analizeze individual motoarele si ce cauta fiecare din noi in in mersul pe doua roti. Pt copoiul ce nu a prins SS-ul cu Loganul sunt bun de taxat si eu cu 125, iar pt Gigi conservarul si baba de la colt toti suntem donatori de organe.

Domnule motociclist experimentat,ceea ce am vrut eu sa subliniez a fost altceva decat 'experienta',plus ca n-am venit cu nici un sfat.....eu v-am rugat sa nu murdariti cum faceti de obicei(unii),topiicul lui Alex....stia si el lucrurile astea dar a gresit.Tu daca ai ceva de invatat,invata daca nu,ce crezi ca ne intereseaza pe vreunul parerea ta?Eu imi castig existenta din mers pe motocicleta(curier mai exact) si n-am dat nimanui nici un sfat cu toate ca sigur mi-as putea permite....dar ca sa stii si tu...incepator esti toata viata!!Eu cred ca ar trebui sa-ti vezi de drujba aia a ta si sa lasi judecatile ca mai ai un pic de papat pana ajungi la 'motociclete'....asa cum zicea un alt prieten bun de-al meu,Alin:'voi cand o sa va luati motociclete mari o sa cadeti de 2 ori pe saptamana!'.Ideea e ca tocmai am pierdut un adevarat prieten si multi dintre noi nu reusim sa ne revenim din soc....RIP ALEX :crack: :) :

P.S.:Care vrea sa ma injure,il rog sa foloseasca cu incredere private message!Lasati topicul pt cei interesati de ceea ce i s-a intamplat lui Alex!

Editat de the_doctor_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule motociclist experimentat,ceea ce am vrut eu sa subliniez a fost altceva decat 'experienta',plus ca n-am venit cu nici un sfat.....eu v-am rugat sa nu murdariti cum faceti de obicei(unii),topiicul lui Alex....stia si el lucrurile astea dar a gresit.Tu daca ai ceva de invatat,invata daca nu,ce crezi ca ne intereseaza pe vreunul parerea ta?Eu imi castig existenta din mers pe motocicleta(curier mai exact) si n-am dat nimanui nici un sfat cu toate ca sigur mi-as putea permite....dar ca sa stii si tu...incepator esti toata viata!!Eu cred ca ar trebui sa-ti vezi de drujba aia a ta si sa lasi judecatile ca mai ai un pic de papat pana ajungi la 'motociclete'....asa cum zicea un alt prieten bun de-al meu,Alin:'voi cand o sa va luati motociclete mari o sa cadeti de 2 ori pe saptamana!'.Ideea e ca tocmai am pierdut un adevarat prieten si multi dintre noi nu reusim sa ne revenim din soc....RIP ALEX :crack: :) :

P.S.:Care vrea sa ma injure,il rog sa foloseasca cu incredere private message!Lasati topicul pt cei interesati de ceea ce i s-a intamplat lui Alex!

Nu te mai maguli atat prietene. "The Doctor" era o figura de stil si mai mult ca sigur se referea la Valentino Rossi, nu la nicknameul tau.

In alta ordine de idei nu mai posta in stare de soc sa dai rusine la altii, ca nu ai cum sa stii cati kilometri si ce experienta au altii in comparatie cu tine sau cu decedatul tau prieten.

Pana una alta este plin in Romania de asi ai volanului si ghidonului care au muuuulti kilometri cu spatele si care acum sunt sau au bagat pe altii in pamant.

Mai bine mai putina aroganta si mai multa minte. Si kilometri cu fata. Mai putini si mai buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu cum se face.

Din punct de vedere legal tu observ ca nu stii.

Eu ma asigur sa nu perturb circulatia si siguranta celor care ma depasesc sau circula corect. Nu am obligatia sa ma asigur pt. unu care nu respecta regulile de circulatie si ma depaseste prin stinga cind era obligat sa ma depaseasca prin dreapta.

 

eu nu merg din punct de vedere legal. fac mai mult, merg din punct de vedere preventiv. daca mergi legal te bazezi pe celilalti si nu traiesti mult, mai ales cu motoru'

 

daca depaseste o ambulanta? te mai uiti in oglinda cand faci stanga? dpdv legal ai semnalul pus.

d-aia am zis ca la scoala ar trebui sa te invete sa coinduci preventiv si nu legal. preventiv s-ar evita multe accidente. ar fi scapat si alex, si ar fi invatat din asta.

nimeni n-o sa ma amendeze ca verific de 2 ori stanga inainte sa schimb directia de mers. si la trecerea prin intersectii, da, ma asigur si acolo. nu-i vorba sa opresc pentru asta, dar platesc atentie tuturor vehiculelor cu fata spre intersectie.

sunteti fericiti ca la un accident ati gasit vinovatul? la asta se reduce tot? va plang de mila.

important este sa fi pregatit sa eviti o greseala a unui participant la trafic.

in plus si tipul cu mercedesul care a intrat in curte sa fi invatat ceva, daca scoala din romania nu l-a invatat. si pe el putea sa-l coste viata.

repet, oglinda, unghi mort, semnal, apoi inainte sa schimb directia de mers repet verificarile. singur, semnalul nu-ti poate salva viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de adaugat ceva....Legat de ce am zis eu cu uitatul in oglinda....Aia se aplica doar in cazul meu,atunci,si pentru ca deja se formase o mica coloana (eu asteptam sa se elibereze din fata) nu avea de ce sa ma depaseasca pe stanga.Oare ala cu motorul nu s-a gandit ca aia cu masinile nu sunt opriti de prosti acolo pe mijlocul drumului???Considerati-ma cel mai prost motociclist si cel mai neexperimentat si in mare aveti dreptate,dar B-ul il am din 1998, cu cateva sute de mii de km la activ si credeti-ma ca sunt situatii de genul asta in care chiar nu ai ce sa faci oricat ar da lumea vina pe masina!!Te uiti in oglinda,te asiguri,vezi ca nu vine nimic si pana te mai uiti o data repede in fata si dai sa virezi te trezesti cu motoru peste tine ca vine cu 150-200 km/h.Ce sa-i mai faci????

Oricum inca o data R.I.P!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte rau de alex.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

 

off topic : vreau sa va zic ca am permis de 4 ani de zile si deja sunt la a doua motocicleta[vreo 5 000 de km parcursi ]. pur si simplu mi se face pielea gaina atunci cand citesc topicul asta. imi vine sa nu mai ies cu motorul pe strada .cand vad ca nu trece zi fara sa se intample cate un accident grav.azi ma duceam in statiunea mamaia si o proasta cu un tico mi a taiat fata,fara sa se asigure,fara nimic.norocul meu a fost ca nu aveam viteza.am prins o inainte de intrarea in sens giratoriu si am injurat o de mama focului....cum le dau permisul astia de la circulatie astora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salvarea cand vine face Nino Nino, o auzi de la 1km, nu e nevoie sa o mai si vezi.. si-atunci iti iei troaca si te tragi pe dreapta nu mai stai sa faci stangi cu semnalizare sau ba.

A depasi prin stanga pe cineva care urmeaza si semnalizeaza sa faca stanga este ca si cum ai trece pe rosu, face parte din regulile care NU se incalca. Trebuie sa fii nesanatos la cap sa faci asta odata ce ai vazut pe cineva incadrat la stanga..

Baiatul din cazul de fata nu a vazut semnalizarea stanga din cauza coloanei... dar tocmai de aia nu e permisa depasirea coloanei... :)

 

Tsunami, tu scrii in engleza si apoi traduci in romaneste cu google translator? Sau nu platesti atentie cand scrii? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...