Sari la conținut

Bmw F650, Honda Transalp Sau Yamaha Tenere?


baloo
 Share

Postări Recomandate

Depinde cat de "endurist" te simti.

Eu din toate as alege bmw-ul, pentru ca e cel mai "de strada" dintre toate.

Dar eu nu sunt endurist decat de "ocazie", asa ca las pe cineva mai competent sa-si dea cu parerea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de "endurist" te simti.

Eu din toate as alege bmw-ul, pentru ca e cel mai "de strada" dintre toate.

Dar eu nu sunt endurist decat de "ocazie", asa ca las pe cineva mai competent sa-si dea cu parerea :crack:

 

Toate 3 sunt stradale,ideale pt. escaladat noile borduri ale primariei,pt mersul prin gropile din asfalt,peste liniile de tramvai si pt iesirea "offroad" la un gratar.Mai mult de atat, eu zic ca-i pacat ori de ele,ori de calaret,ori si de ele si de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar ar trebui sa precizez ca m-am uitat la modelele din 95-99 care sa se incadreze pana in 3000 euro . La cat de endurist ma simt .... hmmm ...sincer imi trebuie pentru un soft enduro , adica sa pot merge si pe un drum forestier nu foarte rupt dar si pe asfaltul nostru cel de toate zilele...care uneori este plin de gropi primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru sigur pe care-l stiu: bmw-ul are saua cea mai joasa dintre toate.

Ce inaltime ai?

 

Oricum, la 3000 nu gasesti f-uri foarte bune, mai degraba pe la 3500-4000.

Daca ai doar 3000, as zice un transalp (tot dupa spusele altora).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ia-ti transalp...

are cuplu bun dat de cei doi cilindri in V

se comporta frumos si pe drum forestier... si pe strazile dezastruoase ale bucurestiului...

e celebra pentru fiabilitatea ei

pentru service... daca nu te pricepi sunt destui mecanici buni si foarte buni aici pe forum...

cauta parerile forumistilor despre transalp... eu unul sunt supermultumit...

numai ca mi-a ramas mica la cele peste 100 de kg ale mele cand merg cu pasager si cu bagaje multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema o am si eu, dar la mine in lista mai adaug Suzuki Freewind, Aprilia Pegaso si Cagiva Canyon si Kawa KLE500 :ok:

 

Ma intereseaza un motor pentru "strazile" mioritice si din cand in cand un drum forestier, mai degraba pietruit din asta din niste sate uitate de lume!

Caracteristicile mele: 1,87m; 85kg; lung in maini si picioare :hug:

Editat de Prafuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre toate cele enumerate de voi Transalpul e cea mai buna alegere, daca nu aveti pretentii mari offroad si vreti comoditate pe orice fel de drum cu orice suprafata . :ok:

 

Mai pe larg se discuta si aici :

 

/index.php?...c=58439&hl=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

La inaltimea ta

daca vrei mai mult offroad - KTM LC4 simplu sau Adv

daca vrei mai mult onroad - Transalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

incerc sa imi dau si eu cu parerea

BMW F650- e un motor fain merge super pe strada, dar nu prea vad cu ochi buni pretul. are acelasi motor ca si Aprilia Pegaso, care are un pret mult mai mic, motor de care m-am bucurat tot sezonul, am avut ocazia sa merg din italia pana in romania de 2x, prin romania nu am avut treaba cu drumurile, si am bagat-o cu succes si pe drumuri forestiere

Cagiva Canyon are un amic de-al meu si a fost cu ea pana la babele in bucegi, pe strada merge brici.

Honda transalp fain motor si asta iar motorul cu 2 cilindrii in V este super. Am auzit ca si la consum este OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...