Sari la conținut

De Ce Nu Respectati Legea?


Purghy
 Share

Postări Recomandate

E prima oara cand scriu la coltul vostru si imi cer scuze pt. ca generalizez dar nu va cunosc pe fiecare in parte. Am cateva intrebari:

 

1. De ce numai 30% dintre scuteristii pe care ii vad zilnic poarta casca?

2. De ce scuteristii, in general, nu respecta regulile de circulatie si taie bezile fara semnal, fenteaza pietonii pe treceri, o iau pe trotuare etc.?

 

Si una pt. voi, cei care mergeti regulamentar:

3. De ce nu faceti nimic pt. a-i educa pe scuteristii care va fac de ras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti pot raspunde eu asa, cat sunt si eu in masura sa o fac...

 

1. aici e vina politistilor ca nu ii amendeaza. sau pt ca inca nu au mushcat din asfalt. (eu am casca)

 

2. probabil pt ca se cred mai shmecheri dak fac treburile alea. :lol: (eu ma incadrez doar la treaba cu 'fenteaza pietonii pe treceri' . d c ? pt ca nu imi place sa astept pana cand trece o tanti in varsta. )

 

3. aici ar trebui sa ne implicam mult mai mult decat cu o vorba... in cazul castii, noi putem zice ca sa poarte dar o casca cat de cat decenta sare de 100 de ron... si eu dintr-o amarata de alocatie :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. probabil pt ca se cred mai shmecheri dak fac treburile alea. :lol: (eu ma incadrez doar la treaba cu 'fenteaza pietonii pe treceri' . d c ? pt ca nu imi place sa astept pana cand trece o tanti in varsta. )

 

3. aici ar trebui sa ne implicam mult mai mult decat cu o vorba... in cazul castii, noi putem zice ca sa poarte dar o casca cat de cat decenta sare de 100 de ron... si eu dintr-o amarata de alocatie :crack:

2. Vezi peste ce pietoni dai, poate loveÂşti pe cineva Âşi vine tatăl, fratele sau copilul celui accidentat după tine să îți rupă gâtul. Să vezi atunci neplăcere, aÂşteptatul la trecere o să pară vis de vară.

 

3. Dacă nu ai bani de cască Âşi pui benzină din alocație de unde ai bani de scuter? Ăi-a picat din copac? Dacă ți l-a cumpărat cineva Âşi nu ți-a dat Âşi cască merită toate înjurăturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Vezi peste ce pietoni dai, poate loveşti pe cineva şi vine tatăl, fratele sau copilul celui accidentat după tine să îţi rupă gâtul. Să vezi atunci neplăcere, aşteptatul la trecere o să pară vis de vară.

 

3. Dacă nu ai bani de cască şi pui benzină din alocaţie de unde ai bani de scuter? Ţi-a picat din copac? Dacă ţi l-a cumpărat cineva şi nu ţi-a dat şi cască merită toate înjurăturile.

 

2. nu am nici o problema cu cei dupa care tre sa astept... ca bistrita nu-i un oras mare, unde sa fie f multi pietoni. mai is cate 1,2... atat. dak is mai multi, astept.

 

3. poate ca nu ai inteles... eu am zis de alocatie, pt ca cei fara casca am zis ca nu au bani pt casca. si eu nu as fi dispus sa dau la cineva bani pt asa ceva. si eu am si casca, si geaca cu protectii.

si ca sa fi tu linistit, iti zic ca scuteru' mi l-o luat a mei, dar casca si geaca am luat-o din economiile mele(numai eu stiu ce foame am rabdat la scoala :lol: ) iar pt benzina, lucrez ca strungar(si nu mi-e rusine sa o spun... chiar dak nu am decat 17 ani )

Editat de Snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce numai 30% dintre scuteristii pe care ii vad zilnic poarta casca?

2. De ce scuteristii, in general, nu respecta regulile de circulatie si taie bezile fara semnal, fenteaza pietonii pe treceri, o iau pe trotuare etc.?

 

Si una pt. voi, cei care mergeti regulamentar:

3. De ce nu faceti nimic pt. a-i educa pe scuteristii care va fac de ras?

 

salut,

 

1.pt ca majoritatea au scutere doar pt "ca sunt la moda si atrag gagicile cu ele" si normal ca daca au casca li se strica freza facuta.

 

2.pt ca habar nu au ce sunt alea reguli de circulatie(vorbim de cei 70% care nu poarta casca)

3.spune-ne si noua ce am putea face....daca le spunem cu frumosul nu ne baga in seama, asa o data si o data tot o patesc ei si poate se invata mine....poate cand or sa :lol: isi vor da si ei seama de pericole

 

asfalt uscat si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima oara cand scriu la coltul vostru si imi cer scuze pt. ca generalizez dar nu va cunosc pe fiecare in parte. Am cateva intrebari:

 

1. De ce numai 30% dintre scuteristii pe care ii vad zilnic poarta casca?

2. De ce scuteristii, in general, nu respecta regulile de circulatie si taie bezile fara semnal, fenteaza pietonii pe treceri, o iau pe trotuare etc.?

 

Si una pt. voi, cei care mergeti regulamentar:

3. De ce nu faceti nimic pt. a-i educa pe scuteristii care va fac de ras?

:D :D

 

Purghy

Aici noi nu avem ce sa le facem celor care incalca legile (sunt unii care cred daca au un scuter sunt regii)

1.Port casca mereu nu ptr a respecta regulile ci ptr protectia mea.

2.Respect regulile de circulatie dau prioritate pietonilor,nu trec pe rosu,nu o iau pe trotuare. De 3 ori am fost oprit de politie .Odata m-a parat un sofer la un politist din intersectie ca i-as fi taiat calea ,nu mi-a facut nimic.Odata control de rutina si o singura data cea mai grava cand am facut accident :lol: unde am luat si amenda 35ron :crack:

3.Nu suntem in masura sa ii tragem la raspundere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca multi din cei care se dau in petec nu merg pe scutere ci pe mopeduri (definite d.p.d.v. legal conform regulamentului bla-bla-bla), ceea ce inseamna puella carnet, de unde rezulta cunoastere legi_conduita_trafic dupa ureche (utilizatorii acestui forum ce se folosesc de aceasta... relaxare legala probabil ma vor contrazice, dar ei reprezinta exceptia nu regula). Cum casca (inca) nu este obligatorie pentru vehicule usoare (biciclete/mopeduri) si cum (inca) nu exista obligativitatea numarului de inregistrare (sa vezi omoru reaku in sept-oct la ghiseele de eliberare), pe majoritatea ii doare-n flocii cwrului de felul in care se comporta in trafic (cum ar spune marele Terry Pratchett: "Laws are things that happen to other people").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi aici,de incalca romanii legea ? Pai daca au asta in singe.

In centru,daca te prinde fara casca te opreste,da oare ce poti pati? Amenda?Pt. ce,ca mergi pe ceva care nu se inmatriculeaza si nu-ti trebuie carnet fara prezervativ pe cap? In cartiere oricum nu cred ca te baga garda in seama.

Despre fentatul pietonilor pe trecere astept cu nerabdare sa ma fenteze si pe mine unu,sa vedem ce-i mai rezistent,capu lui sau pumnu meu? Uite ca si asta s-a rezolvat.

Despre mersul aiurea,fara lege,asta e,pina la impactul cu tramvaiul,uite asa ramine mai mult loc liber pe sosea.

ADEVARATII VINOVATI SINT PARINTII,care le cumpara chestii de astea si nu-i intereseaza ca fac cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca multi din cei care se dau in petec nu merg pe scutere ci pe mopeduri (definite d.p.d.v. legal conform regulamentului bla-bla-bla), ceea ce inseamna puella carnet, de unde rezulta cunoastere legi_conduita_trafic dupa ureche (utilizatorii acestui forum ce se folosesc de aceasta... relaxare legala probabil ma vor contrazice, dar ei reprezinta exceptia nu regula). Cum casca (inca) nu este obligatorie pentru vehicule usoare (biciclete/mopeduri) si cum (inca) nu exista obligativitatea numarului de inregistrare (sa vezi omoru reaku in sept-oct la ghiseele de eliberare), pe majoritatea ii doare-n flocii cwrului de felul in care se comporta in trafic (cum ar spune marele Terry Pratchett: "Laws are things that happen to other people").

 

Salut, ai afirmat "Cum casca (inca) nu este obligatorie pentru vehicule usoare (biciclete/mopeduri)", acum vin eu si te intreb dupa legea cui nu este casca obligatorie pentru conducatorii/pasagerii ciclomotoarelor/mopedelor?

 

Cu biciclistii sunt de acord ca nu ii obliga legea sa poarte casca, desi ar trebui, doar le recomanda sa poarte casca de protectie omologata RAR...

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei 70% care merg fara casca nu intra aici.

 

Cei care poarta nu ar putea raspunde in locul lor.

 

Purghy, nu crezi ca aceasta intrebare retorica a fost pusa in multe alte posturi si cam degeaba?

 

Vezi si sectiunea accidente.

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea tembelilor de pe sosea nici nu au auzit de forumul acesta.

 

Adevarul ca unul dintre voi a avut zile saptamana trecuta pe barbu vacarescu -> TROTUAR.

 

Un destept s-a gandit sa fenteze dit'amai coloana de masini de la semafor PE TROTUAR. Adica pe unde ma duceam eu spre casa. Toate bune si frumoase: se fereste un pieton, se fereste si al doilea.

 

Eu ma pregatisem sa verific daca pumnul meu trece prin viziera si ajunge in moaca respectivului. Deci nu vroiam sa il lovesc, doar sa vad daca se sparge viziera si il umple pe ala de sange. Doar atat.

 

Norocul lui ca a oprit ca eu nu ma dadeam la o parte (avea vreo 10kmph). A avut zile ca i-o dadeam din mers si era posibil sa cada peste masinile oprite la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca majoritatea scuteristilor care merg aiurea prin trafic nu vehiculeaza forumul asta dar m-am gandit ca daca tot au intalniri (frumos, de altfel) si se mai stiu intre ei, macar sa faca dracului ceva, un pic de teorie nu strica.

 

Si... sunt si pe aici pramatii, mai ales cei care isi pun problema daca este sau nu casca obligatorie. Geez, o fi obligatorie viata??? :lol: Copii, o viata avem!... Si daca vreti RESPECT, aratati RESPECT.

 

:crack:

 

Poate ar fi o idee sa o puneti de o campanie de educare a scuteristilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin lege pana si ala cu ciclomotorul este obligat sa poarte casca omologata.

 

Cei care nu poarta si nu respecta regulile merg pe premiza ca nu da nenea in el ca poate face puscarie si de aici vine toata nebunia plus dezinteresul politiei de a-i trage pe dreapta si a le acorda niste amenzi usturatoare.

 

Asta e...3 sa ne ferim de ei cat putem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topic inutil :lol:

 

data viitoare cand plec la plimbare iau camera cu mine shi o sa fac poze cu foarte multzi motociclishti care merg fara casca shi de asemenea pe care-i doare in p..a de culoarea roshie a semaforului!!!

 

forumul nu poate face educatzie, mai ales alora care nu intra pe aici :crack:

 

 

 

 

topic closed!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...