Sari la conținut

Vitezometrul De Bicicleta La Comuniste


csman
 Share

Postări Recomandate

de curand am observat ca nu se poate monta din mai multe motive , unul dintre ele ar fi bruiajul bobinei de inductie asupra circuitului si a senzorului magnetic al vitezometrului , cine a incercat si cu ce sa izoleze sau sa inlature acest bruiaj , eu ma gandeam ca o pot rezolva facand o carcasa de plumb bobinei de inductie si folosind o fisa buna ... ce spuneti domnilor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plumbul e bun ca sa fii protejat la un eventual atac nuclear :crack: ...

nu vei reusi o chestie functionala fara ceva modificari!

unu: intrarea in contor este ceva intrare de mare impedanta si trebuie decuplata cu un rezistor de valoare mica(experimental trebuie vazut ce valoare merge astfel incat sa ma si functioneze in timp ce devine imum la cimpurile electromegnetice create de fisa de la bujie.

doi: trebuie folosit un cablu ecranat pentru legatura intre contor si acel releu 'reed' care ar fi senzorul.

trei:acel senzor care este un amarit de releu cu actionare magnetica , are o inertie mecanica suficient de mare ca sa nu mai percuteze la frecvente mai mari de 8-10 Hz( ceeea ce inseamna la o roata de 19' o viteza de 50-60Km/h) Adica nu-ti va putea arata o viteza mai mare!Bicicletele au rotile mai mari de 19' si in nici un caz nu merg cu 50Km/h, si pentru acest regim s-au proiectat ieftinatatile astea de kilometraje.

Nu crezi?

poti verifica...eu am facut-o la modul 'stiintific' si la concluziile astea ma ajuns.

Este nevoie de un senzor activ(hall sau optic) care sa poata percuta si la turatii mai mari, dar asta presupune o alimentare suplimentara.....

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o idee d-asta. Aveam kilometraj de bicicleta, dar nu l-am pus.Am fost curios mai intai sa-l desfac pe cel original sa vad ce are de nu inregistreaza kilometrii. Avea doua nituri slabite si sarise de pe ax o roata dintata.Acum merge fara probleme. Parerea mea e ca arata urat un kilometraj electronic pe o comunista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Stau in marginea orasului, si in fiecare zi politai stau cu radar aproape in fata portii asa am fost nevoit sa montez si io una, din aceste vitezometre.

 

Eu folosesc un CATEYE (nu-i locul reclamei), am facut aproape 4000 de km si mere brici, fara nici o modificare (in afara de suport), asa ca folositi linistit. (a fost compatibil 100% cu ETZ-ul meu)

post-3579-1156530055_thumb.jpg

post-3579-1156530158_thumb.jpg

Editat de fricz-ko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Stau in marginea orasului, si in fiecare zi politai stau cu radar aproape in fata portii asa am fost nevoit sa montez si io una, din aceste vitezometre.

 

Eu folosesc un CATEYE (nu-i locul reclamei), am facut aproape 4000 de km si mere brici, fara nici o modificare (in afara de suport), asa ca folositi linistit. (a fost compatibil 100% cu ETZ-ul meu)

Si eu tot din ala am avut pe Cagiva super scula ,in plus desi nu zice in prospect arata si peste suta de exemplu eu am mers cu 120 maxim si mi-a aratat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jawa mea arata cam cu 20km pe ora mai mult ca a fost umblat in vitezometru. Eu sunt foarte mandru de el si nu ma gandesc sa-l schimb, ca face impresie buna. Mai am montat un vitezometru de bicicleta de asta ordinar luat de la Fart-Bike. Odometrul se reseteaza uneori de aiurea, dar nu ma intereseaza asta. Viteza o arata reala, deci vad cand am 50. Csmanule........cu minskul e cam greu sa iei radar. Eu m-am straduit sa iau un radar, si nici atunci nu mi-a facut proces verbal sa ma dau si eu rotund, ca a zis gaboru, ca cu motoreta asta oricum nu pot pune in pericol circulatia asa ca nu are rost sa ma mai amendeze degeaba. (Acum nu ca as avea ceva cu Minskurile, chiar imi plac, dar fara suparare cam asa e) Daca vrei 50 la ora, mergi cu a 4-a la relanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge domne foarte bine cel de bicicleta DAR trebuie sa fie neaparat cu doua baterii altfel se bruiaza. Al meu e noname si merge.. da am observat o chestie: de la soare cred, nu se mai vede caluemea. Am schimbat si plasticu din fata da tot nu am rezolvat nimic. Cred ca o sa il schimb in curand. De viteza arata mult mai mult decat puteti merge ( am incercat eu cu mana :ok: si sarea de 400 km/h , sunt un adevarat Armstrong :hug: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut unul ordinar pe Mobra si nu mergea cum trebuie. Se reseta cand mi-era lumea mai draga.

 

Si eu am aceeasi problema la Minsk, nu merge ceasul. Azi l-am inlocuit cu unul de Wartburg luat de la talcioc cu 2 lei si pana acum parca indica corect. Doar ca l-am asezat cam aiurea, ca e cam mare.

 

 

 

@Csman, vezi ca rusii din piata aduc vitezometru original de Minsk, eu am dat comanda, costa cam 35 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun...am si eu un jaf dala chinezesc si vreaus a il pun pe minimobra:))...nu de radar, ci de viteza..sa nu o tin in blana la drum lung, dar sa stiu si eu ca merg cu un 40 la ora , nu cu 20:D...daca vad ca la unii merge pe jucarii mai puterine, ar trebuis a mearga...pana la urma, tine de electro-magnetism...asa ca nu cont daca e minsk sau moped....doar de instalatia electrica...cum am eu pe 6 v cu 5 amperi cred ca nu mi-l rupe...daca e nevoie, il bag si eu in buncar antiatomic cum zicea un tovarash mai sus:)...toate cele bune si merci pt sfaturile de mai sus...asfalt uscat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...