Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN PASAJUL UNIRII 05.09.2010


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Eu tot n-am priceput cum e chestia cu taiatul gatului, eu credeam ca e vorba initial de ruptul gatului datorita unei izbituri cu fruntea de asfalt sau de stalpi pe acolo. E posibil ca o casca proasta sa te sfasie pe gat cu curelusa aia de material textil care de obicei mai are ceva mai pufos pe deasupra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu tot n-am priceput cum e chestia cu taiatul gatului, eu credeam ca e vorba initial de ruptul gatului datorita unei izbituri cu fruntea de asfalt sau de stalpi pe acolo. E posibil ca o casca proasta sa te sfasie pe gat cu curelusa aia de material textil care de obicei mai are ceva mai pufos pe deasupra?

pai asta e nenorocirea...daca se agata de un carlig,poate sa te sugrume?! cum naiba sa-i taie gatul? chestia asta trebuie lamurita, nu e gluma...sa vorbim de o casca neomologata-modificata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corupt nu stiu daca esti dar in mod sigur esti incompetent. Nu o lua ca pe o jignire ci ca pe o opinie.

 

Pai si opinia asta cam cum ti-ai format-o tu asa... studiindu-ma pe forum? :lol: Ca garantat convins anchetat de mine nu ai avut cum sa fii :drink: Eu stiu ca o persoana incompetenta este acea persoana care ... e pusa sa fac un lucru si nu poate ... si se insista pe acea persoana continuu...

 

INCOMPETĂNT, -Ă, incompetenți, -te, adj. Care nu este competent; care nu are dreptul sau căderea de a face ceva; necompetent. ♦ (Despre un organ de stat) Care nu are puterea legală de a judeca, cerceta sau rezolva o anumită problemă. – Din fr. incompĂŠtent.

 

Bine ca exista DEX...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca multi de pe aici mi-am pus si eu intrebarea ,,cum sa-ti taie casca gatul?"!

Din punctul meu de vedere (este o speculatie) ori bareta a fost foarte stransa si in impact a intrat atat de puternic in carne incat a sectionat gatul,ori

casca era un open face cu viziera lunga si atunci este posibil ca marginea de jos a vizierei sa fi sectionat gatul!

post-6920-1283977818_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si opinia asta cam cum ti-ai format-o tu asa... studiindu-ma pe forum? :lol: Ca garantat convins anchetat de mine nu ai avut cum sa fii :drink: Eu stiu ca o persoana incompetenta este acea persoana care ... e pusa sa fac un lucru si nu poate ... si se insista pe acea persoana continuu...

 

INCOMPETĂNT, -Ă, incompetenți, -te, adj. Care nu este competent; care nu are dreptul sau căderea de a face ceva; necompetent. ♦ (Despre un organ de stat) Care nu are puterea legală de a judeca, cerceta sau rezolva o anumită problemă. – Din fr. incompĂŠtent.

 

Bine ca exista DEX...

Asta-i tot ce ai avut de replicat la tot ce te-a intrebat lumea azi? Slab, slab, foarte slab... Te platim degeaba. Ne aduci la sapa de lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar camere in pasaj care sa fi prins faza sigur nu sunt? intreb din curiozitate strict civica, nu pentru postari senzationale ca in cazul aluia de pe magheru cu loganu, oricum faptul e consumat, sunt doar curios daca politia este sigura ca nu a existat nici cea mai mica "sicanare" din cauza profesionalismului lor indubitabil sau din cauza unui alt factor, cum ar fi o eventuala camera care a surprins nefericitul eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, fara suparare, dar unul din riscurile meseriei pe care ai ales-o este sa fii prejudecat, la fel cum noi suntem prejudecati ca motociclisti.

Chiar daca nu suntem toti la fel, de majoritatea suntem perceputi cu aceleasi caracteristici, si e valabil si la alte meserii.

 

Cred ca sunt mult mai multi motociclisti care "tac din taste" si chiar ar vrea sa invete, si nu inteleg de ce pentru 5-6 "atotstiutori" te superi?

In topicurile vechi, am vazut ca ofereai informatii punctuale si succinte, sau unde nu se putea spune direct, faceai aluzii subtile pe care cei interesati le intelegeau, si nu inteleg de ce te-ai schimbat acum (in ultimele topicuri ai avut atitudine "oricum sunteti prosti si nu stiti ce s-a intamplat acolo. eu stiu, dar nu va spun, pentru ca m-au injurat vreo 2 si inca vreo 2 m-au facut corupt").

 

@all:Calitatea forumului s-a inrautatit foarte mult pentur ca au aparut multi d3$t3pti care asteapta sa puna punctul pe 'i' si care orice ai zice sau ai intreba le stiu ei mai bine, dar daca reactionam la "inteligenta" lor, nu facem decat mai rau. Propun, totusi, regula de baza a forumului, sa zici ceva, doar daca ai ceva de zis.... cati respectati asta? dati preview la mesaj? vi se pare important/util/necesar ce scrieti?

 

Tu crezi ca m-am suparat din cauza asta? :hurt: Te inseli ...

 

Boon ... ai dreptate intr-o anumita treaba .... faza e ca acum ceva timp, prin martie, in pasajul Unirii s-a intamplat un accident mortal -- un pusti de 17 ani a decedat. Moto-comunity era in verva cu "Gropila" atunci si chiar se faceau materiale cu televiziunile prin oras in timp ce eu bagam in sac un pusti. Toata lumea a urlat atunci ca l-a omorat o groapa. Posibil ...

 

La aproape 6 luni distanta, in acelasi pasaj, in acelasi loc avem parte de un accident identic care clarifica multe din necunoscutele de la acea vreme ... dezbaterea s-a facut atunci .. si pot spune ca tot ce s-a discutat s-a discutat prost .. nici gropile si nici alt factor nu i-au omorat pe cei 2 ...

Mesaj completat

Asta-i tot ce ai avut de replicat la tot ce te-a intrebat lumea azi? Slab, slab, foarte slab... Te platim degeaba. Ne aduci la sapa de lemn.

 

In timp ce dadeam reply-ul am luat alarma la nenorocirea de la Titan si a trebuit sa fug ... acum iarta si tu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun....... am citit primele 10pagini, nu am mai avut rabdare inca doua si m-am hotarat sa scriu. Am o propunere, sa se construiasca in jurul motorului o carcasa pt siguranta....... apoi sa ii mai punem o roata pt mai mare echilibru, ba nu chiar 2 roti......, asa......., vai dar nu mai e motocicleta asta, s-a transformat in masina. Deci despre ce vorbim motociclismul nu e pentru oricine, poti avea 16 ani (sa ai drept de A1) poti avea 70 de ani, la fel poti sa fii fata/femeie ori baiat/barbat. Selectia naturala functioneaza. Nu tine cont de motorul pe care il incaleci, de cati cai putere are, de ce studii ai sau ce afaceri invarti. Cand te urci pe motor ai aceleasi sanse ori drepturi daca vrei. Depinde cum negociezi cu viata la momentul respectiv daca esti capos si nu faci concesii sfarsesti cu RIP-uri. Daca ai un creer rational reactionezi inspirat si continui sa mergi cu motorul, eventual sa postezi pe acest sit.

 

Concluzie...... SELECTIE NATURALA! Dumnezeu sa-l odihneasca.

Editat de carpanosul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon ... ai dreptate intr-o anumita treaba .... faza e ca acum ceva timp, prin martie, in pasajul Unirii s-a intamplat un accident mortal -- un pusti de 17 ani a decedat. Moto-comunity era in verva cu "Gropila" atunci si chiar se faceau materiale cu televiziunile prin oras in timp ce eu bagam in sac un pusti. Toata lumea a urlat atunci ca l-a omorat o groapa. Posibil ...

 

La aproape 6 luni distanta, in acelasi pasaj, in acelasi loc avem parte de un accident identic care clarifica multe din necunoscutele de la acea vreme ... dezbaterea s-a facut atunci .. si pot spune ca tot ce s-a discutat s-a discutat prost .. nici gropile si nici alt factor nu i-au omorat pe cei 2 ...

 

 

OK... asteptam si continuarea... daca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar aceasta supozitie nu o pot face ... si nici nu as putea sa-i dau curs. Atat timp cat nu a putut fi testat pana la proba contrarie...

Mesaj completat

OK... asteptam si continuarea... daca exista.

 

Pai.. ce anume ai vrea tu sa continui ... ti-am dat cea mai buna explicatie posibila si ti-am eliminat cea mai mare necunoscuta din ecuatie -- recte groapa ... alta explicatie ce ar trebui sa-ti dau, ca nu a condus cum trebuie?? Nu l-am cunoscut, nu stiu cum conducea, NU MA INTERESEAZA trecutul lui pe motor ... nu pot sa scormonesc gramada pentru ca dupa aia incepe sa puta. Eu unul ma bazez pe niste lucruri palpabile numite probe care in situatia de fapt le-am expus mai mult decat transant ...

 

Acum, nu vreau sa fiu rau, dar stii de ce mi-e frica? Ca toate afirmatiile mele se pot substitui unor cercetari facute de haiduci carora li se pare imposibil ca poti pierde controlul si lovi un stalp fara sa fi atins, sicanat, injurat etc. Acum daca se gaseste un sofer sa spuna ca s-a injurat cu el la semafor la Coltea asta ce inseamna ca e ala vinovat ca a stresat motopedistul (ii zic asa ca nu e nici moped da` nici moto) si a dat in stalp?? Sa fim seriosi...

Mesaj completat

cred ca ne-ar trebui o reconstituire,sa vedem ce anume i-a facut sa se imprastie...sa stim exact cauza. sau vorbim de inadaptarea vitezei la conditiile de drum?

 

Reconstituirea nu se poate face asa usor ... trebuiesc niste expertize medico-legale, tehnice etc. facute inainte sa faci o expertiza. De obicei expertizele apar la minim 6 luni de la producere cand ies toate actele ... gandeste-te ca un raport final medico-legal iese cam in 60-90 de zile, ala preliminar scos in 10 zile e vax!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...