Sari la conținut

garnitura capac ambreiaj


XorX
 Share

Postări Recomandate

am observat ca pierd ulei, si chiar binisor, pe la garnitura capacului de la ambreiaj. Moto in cauza e un suzuki dr 125 (al nevestei). Intrebarea ar fi daca pot desface capacul si sa etansez cu silicon de garnituri, oare tine?

Daca fac asta nu e riscant ca atunci cind string sa fuga siliconul si sa obtureze cine stie ce canale pe acolo? Am vazut garnitura in poza si are tot felul de gauri de trecere.

Daca bag silicon, pastrez si garnitura veche si o ung pe ambele parti cu silicon sau renunt la ea si bag doar silicon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca pierd ulei, si chiar binisor, pe la garnitura capacului de la ambreiaj. Moto in cauza e un suzuki dr 125 (al nevestei). Intrebarea ar fi daca pot desface capacul si sa etansez cu silicon de garnituri, oare tine?

Daca fac asta nu e riscant ca atunci cind string sa fuga siliconul si sa obtureze cine stie ce canale pe acolo? Am vazut garnitura in poza si are tot felul de gauri de trecere.

Daca bag silicon, pastrez si garnitura veche si o ung pe ambele parti cu silicon sau renunt la ea si bag doar silicon?

 

Mai bine cumperi garnitura, e 22 lei. Sau cel mai bine ar fi sa o duci la un mecanic, ar trebui sa ti-o faca pe loc daca ai garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut de 2 ori garnituri din material de pe Louis, de fiecare data au transpirat. siliconul n-a ajutat deloc. o singura data am schimbat o garnitura cu una OEM, pina-n ziua de azi nu a transpirat defel. avind in vedere ca nu costa o avere si nu le schimbi chiar saptaminal, concluzia mea e clara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e garnitura asta 22 de lei ca eu nu am gasit decit cu 49.

in fine, nu e o avere, o sa merg pe schimbat garnitura cu una noua dar daca o gasesc mai ieftin decit 49 lei si sa fie in buc ar fi si mai bine.

inca o intrebare, daca pentru schimbare culc moto pe stinga si nu mai scot uleiul ar fi ok sau chiar si culcata tot o sa-mi curga uleiul cind desfac capacul?

e aiurea ca uleiul este abia schimbat, si daca-l scot mai trebuie sa bag 35 lei si in ulei ma gindeam sa fac cumva sa pastrez uleiul in motor, merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti sa-l scoti si sa-l pui la loc apoi.. care e problema? :hurt:

 

Legat de problema, poti linistit sa faci o garnitura din carton de dosar - merge 100 in mie..

Iei capacul, il desenezi pe carton, decupezi (ca la lucru manual la clasa a 4-a) cu o tevusca ascutita (segment antena radio) dai gaurile pt suruburi... cureti bine bine de resturi de garnitura veche.. imbibi in ulei garnitura noua, o pui pe capac, strangi si sanatate. Dosar de-ala ordinar sau coperta de bloc de desen.

 

Chiar si cu silicon merge, fara nici o granitura, trebuie doar sa cureti bine si sa respecti o regula de aur - NU pui o tona de silicon, doar ungi pe o singura parte - ori capac / ori motor - lasi sa se usuce minimum 10 minute si apoi strangi capacul la loc. Ura si la gara - nu mai curge. (nu ai ce gaurica sa astupi - casti si tu ochii acolo ca nu e NASA, daca e vreo gaurica o vezi si o ocolesti, si repet - nu pui o tona de silicon.)

 

am vazut ca se poarta espresia:

 

mai fifty cents.. :lol:

Mesaj completat

silicon negru, rosu.. whatever - sa fie de la piese auto si sa nu fie expirat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti sa-l scoti si sa-l pui la loc apoi.. care e problema? :hurt:

 

Legat de problema, poti linistit sa faci o garnitura din carton de dosar - merge 100 in mie..

Iei capacul, il desenezi pe carton, decupezi (ca la lucru manual la clasa a 4-a) cu o tevusca ascutita (segment antena radio) dai gaurile pt suruburi... cureti bine bine de resturi de garnitura veche.. imbibi in ulei garnitura noua, o pui pe capac, strangi si sanatate. Dosar de-ala ordinar sau coperta de bloc de desen.

 

Chiar si cu silicon merge, fara nici o granitura, trebuie doar sa cureti bine si sa respecti o regula de aur - NU pui o tona de silicon, doar ungi pe o singura parte - ori capac / ori motor - lasi sa se usuce minimum 10 minute si apoi strangi capacul la loc. Ura si la gara - nu mai curge. (nu ai ce gaurica sa astupi - casti si tu ochii acolo ca nu e NASA, daca e vreo gaurica o vezi si o ocolesti, si repet - nu pui o tona de silicon.)

 

am vazut ca se poarta espresia:

 

mai fifty cents.. :lol:

Mesaj completat

silicon negru, rosu.. whatever - sa fie de la piese auto si sa nu fie expirat.

are ce gaurele sa astupe.alea prin care isi face ungerea motorul.are o parte din circuitul de ulei prin capac.siliconul iese din discutie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti sa-l scoti si sa-l pui la loc apoi.. care e problema? :hurt:

 

Legat de problema, poti linistit sa faci o garnitura din carton de dosar - merge 100 in mie..

Iei capacul, il desenezi pe carton, decupezi (ca la lucru manual la clasa a 4-a) cu o tevusca ascutita (segment antena radio) dai gaurile pt suruburi... cureti bine bine de resturi de garnitura veche.. imbibi in ulei garnitura noua, o pui pe capac, strangi si sanatate. Dosar de-ala ordinar sau coperta de bloc de desen.

 

Chiar si cu silicon merge, fara nici o granitura, trebuie doar sa cureti bine si sa respecti o regula de aur - NU pui o tona de silicon, doar ungi pe o singura parte - ori capac / ori motor - lasi sa se usuce minimum 10 minute si apoi strangi capacul la loc. Ura si la gara - nu mai curge. (nu ai ce gaurica sa astupi - casti si tu ochii acolo ca nu e NASA, daca e vreo gaurica o vezi si o ocolesti, si repet - nu pui o tona de silicon.)

 

am vazut ca se poarta espresia:

 

mai fifty cents.. :lol:

Mesaj completat

silicon negru, rosu.. whatever - sa fie de la piese auto si sa nu fie expirat.

 

votez la fel.

De ani de zile prefer cartonul in locul originalelor, pt ca in timp originalele se intaresc si devin casante, dar cartonul nu.

Dupa ce ai decupat-o las-o un ulei cateva ore bune (eu o las peste noapte) sa se imbibe bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...