Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca utilizator de autofiletante DeWalt pot sa spun ca nu va dezamagi.

P.S.: dupa aproape 4 ani a crapat un DCF 809, a cedat butonul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probe la un tractoraș mai bătrân ca mine.

În poză e o piulița de 32 de la un U650, strânsă bine cu un impact deWalt mare, variantă foarte recentă, cu acumulator powerstack. În vreo 7-8 secunde a desfăcut-o și pe aia.

IMG_20241010_140425.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, DKW a spus:

Ca utilizator de autofiletante DeWalt pot sa spun ca nu va dezamagi.

P.S.: dupa aproape 4 ani a crapat un DCF 809, a cedat butonul... 

 

vezi ca-l poti curata, mai fac faze d-astea cand nu mai merge potentiometru. se desface butonul si se curata:  vezi canalul lu nenea asta ca omu cu asta se ocupa 

 

 

sau aici minuta 1.26 

 

 

 

@Lucian_M se misca bine scula

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.10.2024 la 8:47, Cavaleru a spus:

E diferenta de gabarit si de greutate intre cele 2 ....asa ca eu cred ca ai facut alegerea corecta , in 95 % din cazuri , se va descurca cu brio.

Ca utilizator de DeWalt , evident ca te felicit pntru achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Aurex a spus:

E diferenta de gabarit si de greutate intre cele 2 ....asa ca eu cred ca ai facut alegerea corecta , in 95 % din cazuri , se va descurca cu brio.

Ca utilizator de DeWalt , evident ca te felicit pntru achizitie.

 

Multumesc! 

Am mai multe scule de la Dewalt iar la munca tot ce am luat tot Dewalt am luat.

cand am nevoie pt acasa/atlier de acumulatori suplimentari si incarcatoare le iau de la munca

 

De exemplu vecinu s-a apucat sa refaca gardul curtii blocului. pt ca aveam mult scanduri ramase de la renovarea acoperisului le-am transformat in uluci pt gard. Si uite asa am taiat zeci de metri in lung scanduri ca sa le transformam in uluci de gard

gard 1.jpg

gard 2.jpg

gard 3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Ruginel a spus:

@Cavaleru de unde sunt zivtool astia? In curand dau o comanda mai babana, iar la ei am gasit cel mai bun pret…Ai experiente anterioare?

 

Sunt din Ungaria, foarte profi, daca ai firma poti cere taxare inversa si scutesti TVA

 

Da, am comandat in mai multe randuri de la ei, baterii, circular, masina de tuns iarba si un set de genti cu ham de la Toughbuild.

 

sunt prompti, au stocuri mari.

 

Ii recomand calduros.

 

Ce-ti iei? :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

Sunt din Ungaria, foarte profi, daca ai firma poti cere taxare inversa si scutesti TVA

 

Da, am comandat in mai multe randuri de la ei, baterii, circular, masina de tuns iarba si un set de genti cu ham de la Toughbuild.

 

sunt prompti, au stocuri mari.

 

Ii recomand calduros.

 

Ce-ti iei? :D


Bun, bine de stiut!

 

Pai, masina veche de gaurit am dat-o intrucat tolerantele erau prea mari si imi face cu ochiul un Optimum DQ20V. Pe Zivtools este mai ieftina cu 4-500 lei fata de orice site din Romania. Ma incanta faza ca are variator mecanic de turatie, exact ca la scuter. Calitatea Optimum este decenta pentru hobby, eu am strungul de la ei.
 

https://zivtool.ro/masini-de-gaurit-cu-coloana/optimum-optidrill-dq20v-masina-de-gaurit-cu-coloana-450-2500-rpm-750-w-230-v-p101604235?srsltid=AfmBOorRRkPaq9YtjMSApqOCUC6RgGWs2ikWsjZNf9I5_uUKzKSFs2hWI8I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh e ceva banuti :)

 

ma uitam si eu dupa una dar inca nu am trebuinta pt ea asa ca mai astept. dar ma uitam la ceva mai subtire ca buget, un Einhel ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

oh e ceva banuti :)

 

ma uitam si eu dupa una dar inca nu am trebuinta pt ea asa ca mai astept. dar ma uitam la ceva mai subtire ca buget, un Einhel ceva..


Sunt decente Einhell dar am observat ca modelele vechi sunt mai bine facute. Eu tot Einhell am avut si nu prea am fost multumit, era pe la 700 de lei. Cauta ceva SH si eventual ii faci tu o revizie. 
 

Intr-adevar, masina de la Optimum este destul de scumpicica, insa mereu am zis ca o scula buna te scuteste de o cheltuiala ulterioara. Strungul “si-a scos banii”, in sensul ca am confortul mental ca pot sa fac cam orice la orice ora vreau. Si chiar am racait ceva metal pana acum.

 

Dupa ce am luat strungul am zis ca ma pot lipsi de masina de gaurit…dar nu prea in realitate. Adica am putut “emula” masina de gaurit cu strungul dar nu e acelasi lucru. Si cine stie…daca pe viitor “deschid portile” sa iau comenzi pentru diverse lucruri…imi vor fi de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.10.2024 la 23:36, Ruginel a spus:

@Cavaleru de unde sunt zivtool astia? In curand dau o comanda mai babana, iar la ei am gasit cel mai bun pret…Ai experiente anterioare?

Sunt deja de cativa ani pe piata la noi ....eu am luat prima data acum vreo 4 ani . Nu au concurenta la pret la Dewalt.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandat un strungulet,pentru chitibusuri,pe langa casă.Pentru lucruri serioase ma duc pe strungu de 3,5 tone a unui prieten,tot la mine-n sat.

114570_1.png

De la epiesa.ro   3300 lei

Si un set cuțite,sper să nu fie de mămăligă

Screenshot_20241013-210803_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strung mic de banc conceput pentru strunjirea interioară și exterioară a pieselor de până la 180 mm diametru și max. lungime 300 mm.

Viteza axului poate fi reglată continuu în intervalul 100 - 1100 sau 100 - 2500 rpm. /min. (în funcție de intervalul setat).

Tăierea filetelor metrice 0,4 - 2 mm, tăierea firelor în inch 12 - 52 ch/. Viteza de avans este selectată prin schimbarea vitezelor.

Alimentarea lină este asigurată de sănii de precizie.
Alimentare de la o priză standard 230 V / 50 Ht.
Putere de intrare 370 W.

De asemenea, în livrare sunt incluse un set de roți dințate, o mandră cu 3 fălci, fălci interschimbabile, un set de chei și o baia de ulei.

Parametrii tehnici:
- tensiune - 230 V/50 Hz
- consum de energie - 370 W
- viteza fara sarcina - 100 - 1100 / 100 - 2500 rot/min
- con ax - MT2, MT3
- max. diametrul piesei de prelucrat - 180 mm
- distanta intre centre - 300 mm
- avans transversal - 65 mm
- avans combinat - 55 mm
- latime - 70 cm
- lungime - 30 cm
- inaltime - 30 cm
- greutate - 37 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

cineva sa te indrume

Facut profesionala,prelucrator prin aschiere,lucrat cativa ani la Tehnometal Timisoara,pe diferite agregate..strung,freza,raboteză,masina rectificat,morteza,etc.

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

 

probabil d-aia are un se de roti

Prin schimbarea rotilor,se asigură diferite variante de filet.Acele roti transmit avans  la caruciorul portcuțit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, pinnochio a spus:

Facut profesionala,prelucrator prin aschiere,lucrat cativa ani la Tehnometal Timisoara,pe diferite agregate..strung,freza,raboteză,masina rectificat,morteza,etc.

 

ziceam de mine

 

Acum 35 minute, pinnochio a spus:

Prin schimbarea rotilor,se asigură diferite variante de filet.Acele roti transmit avans  la caruciorul portcuțit.

 

aha, foarte tare,  asta cu facutul filetului pe strung e una din operatiunile care mi se pare cea mai interesanta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...