Sari la conținut

amenda pe 49


Postări Recomandate

ce scuze daca nu aici ar trebui sa scriu despre amenzii dar nuj unde sa o pun un topic de genul asta.

azi am fost la constanta cu gilera mea si pe drum la iesire din localitatea Giurgeni ma prins radaru cu 103 km,eu am motoreta imatriculata pe 49 (nu e furata am si actele de 180 dar nu am anii) ma rog me-a dat amenda de 540 de lei 270 ron in 48 de ore.

ce vroiam sa va intreb este daca este cazul sa o platesc,adica daca as fii avut A1 sau oricare alta categorie me-ar fii luat si permisul,dar mie nu m-ea luat atestatul ci doar amenda.Ce ar trebui sa fac sa o platesc? ca atestatul nu este considerat permis,iar motoreta nu este pe numele meu...adica ei de unde stiu daca eu am platit sau nu amenda?

orice sfat e bine primit.multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Frate nu inteleg ce e asa de greu sa gandesti.....

1.daca nu platesti amenda intra pe financiar.....adica.....nu mai poti sa vinzi sau sa cumperi si sa treci pe numele tau daca nu platesti amenda......

2.amenda aia nu se mai prescrie....asa era o data....deci ramane.....si poate sa se transforme in amenda penala.......

BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne

Nu inteleg cum nu ti-au facut dosar penal pentru fals in acte si pentru ca scuterul tau de ,,49'' depaseste 50km/h

 

Plateste dreak amenda aia si multumeste ca ai scapat ieftin.Mie mi-au luat actele la motor(itp valabil,asigurare)plus cele personale si de-o saptamana nu mai stiu nimic de ele..ca atat i-a dus capu pe retarzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa le spui la parinti, platesti si pastrezi copie dupa proces verbal; altfel tre sa plateasca parintii amenda anul viitor cand platesc impozitul.

Daca renteaza sa nu platesti banii aia, gandeste-te sa iti iei avocat, sa te ajute parintii, si vezi cum faci sa impaci 49 cmc cu 103 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa le spui la parinti, platesti si pastrezi copie dupa proces verbal; altfel tre sa plateasca parintii amenda anul viitor cand platesc impozitul.

Daca renteaza sa nu platesti banii aia, gandeste-te sa iti iei avocat, sa te ajute parintii, si vezi cum faci sa impaci 49 cmc cu 103 la ora.

 

O meriti,foarte prost ca ti-au dat doar amenda,eu iti confiscam si pisatu` de dna,astia cu curs de legislatie nu aveti o treaba cu regulile de circulatie!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit, trebuie sa platesti.

1.Platesti amenda in termen de 2 zile lucratoare, la Primaria pe raza careia s-a intamplat contraventia.

2.Chitanta in original, o trimiti cu aviz de primire la Politia care ti-a aplicat amenda.(inainte faci o copie de pe ea pentru mai multa siguranta).

3.Politia nu-ti trimite in acest caz procesul verbal, la Primaria in a carei raza teritoriala domiciliezi tu.

4.Exista situatii cand Politia, ori nu a primit chitanta ori din deficiente organizatorice, trimite totusi procesul verbal Primariei unde are contravenientul domiciliul, in vederea executarii silite.(acum trebuie sa le prezinti copia chitantei).

5.Sa zici mersi ca nu a iesit mai rau.Mopedul nu poate depasi constructiv 45 km/h, si nu trebuie sa depaseasca 4,5 kw pentru a se supune inregistrarii (la Primarie). In cazul tau motorul trebuia INMATRICULAT.

6.Termenul de prescriptie pentru amenzi este de 5 ani, si nu se poate transforma in amenda penala.

7.Daca nu lucrezi si nu ai bunuri urmaribile pe numele tau, se poate intocmi dosar de insolvabilitate (in cazul in care nu ai platit amenda)

8.In perioada de prescriptie , cei de la Primarie, vor fi tot pe capul tau.Mai mult, in cazul in care vrei sa instrainezi vreun bun , nu ti se va elibera certificat fiscal daca nu ai platit amenda, sau alte impozite datorate.Fara certificatul fiscal orice contract de vanzare cumparare prin care instrainezi cladiri, terenuri sau mijloace transport este nul.

 

Nu am inteles, cand te-a oprit Politia , nu ti-au intocmit proces verbal in baza actului de identitate?Tu esti contravenientul si nu are legatura cu cine este proprietarul "mopedului".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O meriti,foarte prost ca ti-au dat doar amenda,eu iti confiscam si pisatu` de dna,astia cu curs de legislatie nu aveti o treaba cu regulile de circulatie!.

curs de legislatie facut la imprimata si xerox, sa paltit la scoli de soferi.. se preteaza si prin alba...e nasol, pentru ca nu e legala treaba..nu te poti juca...

Mesaj completat

VorbeÂşte totuÂşi frumos.

foarte frumos a vb...

 

 

voi nu stiti dar in alba acum cei de la rar au stand mobil... te opreste, pune scuteru pe stand si ii da blana. trece de 50 km/h din start iti ia actele la scuter si iti da o amenda de iti iei 5 kituri sport mallosi:)) si polini si trebuie sa mergi la rar si scuteru sa mearga 50.. asa ca lasati voi prostiile si fiti seriosi .. ai 16 ani fa A1 si iati rs, sau husqvarna mea:P:)

Editat de axi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi nu stiti dar in alba acum cei de la rar au stand mobil... te opreste, pune scuteru pe stand si ii da blana. trece de 50 km/h din start iti ia actele la scuter si iti da o amenda de iti iei 5 kituri sport mallosi:)) si polini si trebuie sa mergi la rar si scuteru sa mearga 50.. asa ca lasati voi prostiile si fiti seriosi .. ai 16 ani fa A1 si iati rs, sau husqvarna mea:P:)

Aha ;)

Âşi marmota rula iarba-n poleală

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit, trebuie sa platesti.

1.Platesti amenda in termen de 2 zile lucratoare, la Primaria pe raza careia s-a intamplat contraventia.

2.Chitanta in original, o trimiti cu aviz de primire la Politia care ti-a aplicat amenda.(inainte faci o copie de pe ea pentru mai multa siguranta).

3.Politia nu-ti trimite in acest caz procesul verbal, la Primaria in a carei raza teritoriala domiciliezi tu.

4.Exista situatii cand Politia, ori nu a primit chitanta ori din deficiente organizatorice, trimite totusi procesul verbal Primariei unde are contravenientul domiciliul, in vederea executarii silite.(acum trebuie sa le prezinti copia chitantei).

5.Sa zici mersi ca nu a iesit mai rau.Mopedul nu poate depasi constructiv 45 km/h, si nu trebuie sa depaseasca 4,5 kw pentru a se supune inregistrarii (la Primarie). In cazul tau motorul trebuia INMATRICULAT.

6.Termenul de prescriptie pentru amenzi este de 5 ani, si nu se poate transforma in amenda penala.

7.Daca nu lucrezi si nu ai bunuri urmaribile pe numele tau, se poate intocmi dosar de insolvabilitate (in cazul in care nu ai platit amenda)

8.In perioada de prescriptie , cei de la Primarie, vor fi tot pe capul tau.Mai mult, in cazul in care vrei sa instrainezi vreun bun , nu ti se va elibera certificat fiscal daca nu ai platit amenda, sau alte impozite datorate.Fara certificatul fiscal orice contract de vanzare cumparare prin care instrainezi cladiri, terenuri sau mijloace transport este nul.

 

Nu am inteles, cand te-a oprit Politia , nu ti-au intocmit proces verbal in baza actului de identitate?Tu esti contravenientul si nu are legatura cu cine este proprietarul "mopedului".

Aici te contrazic:6.Termenul de prescriptie pentru amenzi este de 5 ani, si nu se poate transforma in amenda penala.Nu se mai prescriu cam din vara amenzile.....Gata nu mai era cum era o data....citeste monitoru oficial.....in rest ai dreptate.....BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plateste amenda si lasa prostiile...nu-i chiar de joaca.....chiar ai scapat frumos:)..doar amenda..fi multumit cu atat si conformeaza-te...si las-o mai moale cu goarna daca ai numai atestat...fa A1 ca sa ai habar de ceva reguli de circulatie...

 

Sanatate la neamuri!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar stiti dc a scapat el asa ieftin ?;) Sa va readuc aminte ca suntem in ROMANIA si majoritatea POLITISTILOR .. care nu`mi dau seama cum de au ajuns in politie ca sunt prea incompetenti sa deosebeasca un 49 de 125 - 180.

 

Pentru ce tot spuneti voi sa faca A1 ma? Gillera lui este de 180cc;) si...poate el nare nici 16 ani...

In fine..amenda intra la financiar si acolo ramane (am 1260lei la financiar amenzi auto) . Nam platit nici o amenda cand am avut treaba pe acolo doar ca si-a facut cruce femeia respectiva .

 

Si sincer amice ai scapat IEFTIN TARE ! Daca dadeai peste un politai mai rasarit ...aveai dosar penal si 5ani de zile nu mai dadeai de permis . Vinde-ti DNA-u . I-ati ceva de 50 si circula legal pana faci varsta;) . Apoi poti trece la ceva mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O meriti,foarte prost ca ti-au dat doar amenda,eu iti confiscam si pisatu` de dna,astia cu curs de legislatie nu aveti o treaba cu regulile de circulatie!.

 

Nu inteleg ai vreo problema? Taci u cu 2timpiul tau,ca ai poluat destul lumea.daca ai cv folositor de spus spune,daca nu mergi si da o tura si vezi daca nu poluezii si fonic.

Apropo eu chiar am facut cursul respectiv...

Mesaj completat

Cer scuze daca am jignit pe cnva care are motor in 2 timpi...

Mesaj completat

Multumesc tuturor pt sfaturi.

Motoreta mea este de 180 si intr-adevar m-a pazit Domnu,atunci cand am vazut ca imi face semn sa opresc deja incepusem sa ma rog,din fericire nici unul din cei doi nu auzise de firma gilera si cand m-a intrebat cumbde am de am numar galben i-am spus ca asa am cumpaat-o cu actele respective si asa am imatriculat-o si eu mai departe si din fericire s-a rezumat totul la atat.m-ea dat amenda pe care o sa merg maine sa o platesc.si aste sunr costiebt ca sunt in afara legii ciruland cu numerele astea,dar credeti-ma situatia a fost de asa natura cand am luat-o si asta a foat.adica cres ca oricine stie cum e atunci cand vrei sa-ti iei cv pe 2 rotii cat mai puternic si vin cativa si iti spun ca este totul ok cu imatricularea le 49.regreti mult alegerea pe care am facut-o.vreau sa o vand...

Multumesc inca odata pt sfaturii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici te contrazic:6.Termenul de prescriptie pentru amenzi este de 5 ani, si nu se poate transforma in amenda penala.Nu se mai prescriu cam din vara amenzile.....Gata nu mai era cum era o data....citeste monitoru oficial.....in rest ai dreptate.....BAFTA!!!

Ordonanta 92/2003, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare spune asa:

CAPITOLUL VII: Prescriptia dreptului de a cere executarea silita si a dreptului de a cere compensarea sau restituirea

Art. 131: Începerea termenului de prescriptie

(1)Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui în care a luat nastere acest drept.

(la data 12-sep-2007 Art. 131, alin. (1) din titlul VIII, capitolul VII a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 1250 din 12-sep-2007 )

(2)Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale

Poate ai citit altceva.In Romania orice e posibil.Te rog sa-mi comunici concret actul oficial prin care s-a stabilit altceva decat ce stiu eu.MULTAM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...