Sari la conținut

amenda pe 49


Postări Recomandate

Te-au luat din față cu radaratu`? Dacă da sună-mă azi Âşi iți explic eu cum se face cu amenda.

 

 

Cât despre milițienii din rromânia, l-au oprit pe un prieten cu f650 (ditai capra) Âşi l-au întrebat dacă are atestat de circulație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ordonanta 92/2003, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare spune asa:

CAPITOLUL VII: Prescriptia dreptului de a cere executarea silita si a dreptului de a cere compensarea sau restituirea

Art. 131: Începerea termenului de prescriptie

(1)Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui în care a luat nastere acest drept.

(la data 12-sep-2007 Art. 131, alin. (1) din titlul VIII, capitolul VII a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 1250 din 12-sep-2007 )

(2)Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale

Poate ai citit altceva.In Romania orice e posibil.Te rog sa-mi comunici concret actul oficial prin care s-a stabilit altceva decat ce stiu eu.MULTAM!

M-am uitat si eu pe net dar din pacate nu am gasit nimic.....Dar ce stiu eu legat de aceasta prescriere.......Am un prieten care lucreaza la taxe si impozite......Mi-a zis ca din vara lui 2010 nu mai stiu luna exacta......Ca amenzile nu se vor mai prescrie....Ca sunt foarte multe amenzi neplatite si din aceasta cauza nu se vor mai prescrie si daca treci de o anumita suma se va transforma in amenda penala.....O sa ma interesez daca este vreun act oficial si de cand e si iti voi comunica.....Stima si respect!!!BAFTA ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-au luat din față cu radaratu`? Dacă da sună-mă azi Âşi iți explic eu cum se face cu amenda.

 

 

Cât despre milițienii din rromânia, l-au oprit pe un prieten cu f650 (ditai capra) Âşi l-au întrebat dacă are atestat de circulație.

 

Era Aprilia Pegaso nu F650 da ma rog... Si ce e aici, 4chan?! Ori ii raspundeti la intrebari ori dati-i drumu mai departe...

 

ON TOPIC: Nu stiu exact cum e cu plata la primaria pe raza careia s-a petrecut dar cum s-a mai spus ramane la financiar si poti sa o platesti acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era Aprilia Pegaso nu F650 da ma rog... Si ce e aici, 4chan?! Ori ii raspundeti la intrebari ori dati-i drumu mai departe...

 

ON TOPIC: Nu stiu exact cum e cu plata la primaria pe raza careia s-a petrecut dar cum s-a mai spus ramane la financiar si poti sa o platesti acolo...

Da, pegaso, tot aceaÂşi chestie, greÂşeala mea.

 

Hai, vezi-ți de ziua ta de naÂştere Âşi lasă-neeeee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era Aprilia Pegaso nu F650 da ma rog... Si ce e aici, 4chan?! Ori ii raspundeti la intrebari ori dati-i drumu mai departe...

 

ON TOPIC: Nu stiu exact cum e cu plata la primaria pe raza careia s-a petrecut dar cum s-a mai spus ramane la financiar si poti sa o platesti acolo...

Crede-ma ca este exact asa cum spun eu si nu doar imi dau cu parerea.

Acum, adevarul este ca nu prea se respecta aceasta prevedere.

Conform legii, organele specializate ale administratiei publice locale, in cazul in care, incaseaza o amenda aplicata pe raza de competenta a unei alte primarii, ar trebui sa vireze suma incasata, bugetului local al primariei unde s-a intamplat contraventia.Realitatea este insa alta.

RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit, trebuie sa platesti.

1.Platesti amenda in termen de 2 zile lucratoare, la Primaria pe raza careia s-a intamplat contraventia.

2.Chitanta in original, o trimiti cu aviz de primire la Politia care ti-a aplicat amenda.(inainte faci o copie de pe ea pentru mai multa siguranta).

3.Politia nu-ti trimite in acest caz procesul verbal, la Primaria in a carei raza teritoriala domiciliezi tu.

4.Exista situatii cand Politia, ori nu a primit chitanta ori din deficiente organizatorice, trimite totusi procesul verbal Primariei unde are contravenientul domiciliul, in vederea executarii silite.(acum trebuie sa le prezinti copia chitantei).

5.Sa zici mersi ca nu a iesit mai rau.Mopedul nu poate depasi constructiv 45 km/h, si nu trebuie sa depaseasca 4,5 kw pentru a se supune inregistrarii (la Primarie). In cazul tau motorul trebuia INMATRICULAT.

6.Termenul de prescriptie pentru amenzi este de 5 ani, si nu se poate transforma in amenda penala.

7.Daca nu lucrezi si nu ai bunuri urmaribile pe numele tau, se poate intocmi dosar de insolvabilitate (in cazul in care nu ai platit amenda)

8.In perioada de prescriptie , cei de la Primarie, vor fi tot pe capul tau.Mai mult, in cazul in care vrei sa instrainezi vreun bun , nu ti se va elibera certificat fiscal daca nu ai platit amenda, sau alte impozite datorate.Fara certificatul fiscal orice contract de vanzare cumparare prin care instrainezi cladiri, terenuri sau mijloace transport este nul.

 

Nu am inteles, cand te-a oprit Politia , nu ti-au intocmit proces verbal in baza actului de identitate?Tu esti contravenientul si nu are legatura cu cine este proprietarul "mopedului".

 

O gramada de prostii p-aici:

* amenda poti s-o platesti oriunde, nu numai pe raza localitaii sau judetului respectiv

* amenda va aparea pe adresa respectiva; daca se duce unul din parinti si intreaba la taxe si impozite o sa-i spuna de ea

* e ilegala trimiterea chitantei la organul emitent de proces verbal, cu toate ca in lege asa scrie sa faci; chitanta apartine celui care plateste si nimeni nu-l poate obliga sa o trimita nu-stiu-cui; pe de alta parte, in caz de ceva abureala pe la taxe si impozite, o copie simpla nu are nicio valoare; daca vrei neaparat sa trimiti ceva la Garcea, ii trimiti o copie; din partea mea n-au decat sa astepte mult si bine sa dau eu banii si pe posta.

 

Nu mai spuneti ineptii, ca se mai ia si lumea dupa voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ai vreo problema? Taci u cu 2timpiul tau,ca ai poluat destul lumea.daca ai cv folositor de spus spune,daca nu mergi si da o tura si vezi daca nu poluezii si fonic.Apropo eu chiar am facut cursul respectiv...

Mesaj completat

Cer scuze daca am jignit pe cnva care are motor in 2 timpi...

Mesaj completat

Multumesc tuturor pt sfaturi.

Motoreta mea este de 180 si intr-adevar m-a pazit Domnu,atunci cand am vazut ca imi face semn sa opresc deja incepusem sa ma rog,din fericire nici unul din cei doi nu auzise de firma gilera si cand m-a intrebat cumbde am de am numar galben i-am spus ca asa am cumpaat-o cu actele respective si asa am imatriculat-o si eu mai departe si din fericire s-a rezumat totul la atat.m-ea dat amenda pe care o sa merg maine sa o platesc.si aste sunr costiebt ca sunt in afara legii ciruland cu numerele astea,dar credeti-ma situatia a fost de asa natura cand am luat-o si asta a foat.adica cres ca oricine stie cum e atunci cand vrei sa-ti iei cv pe 2 rotii cat mai puternic si vin cativa si iti spun ca este totul ok cu imatricularea le 49.regreti mult alegerea pe care am facut-o.vreau sa o vand...

Multumesc inca odata pt sfaturii.

 

Poluatul asta de RS merge doar cu motul 710,nu scoate fum si trage bine fata de dna-ul tau,nu prea ai minte...daca intrii intr-o masina cu 100km/h .ce faci?ce echipament ai?sandale?.Uita-te la accidente poate iti mai revii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar stiti dc a scapat el asa ieftin ?;) Sa va readuc aminte ca suntem in ROMANIA si majoritatea POLITISTILOR .. care nu`mi dau seama cum de au ajuns in politie ca sunt prea incompetenti sa deosebeasca un 49 de 125 - 180.

 

Pentru ce tot spuneti voi sa faca A1 ma? Gillera lui este de 180cc;) si...poate el nare nici 16 ani...

In fine..amenda intra la financiar si acolo ramane (am 1260lei la financiar amenzi auto) . Nam platit nici o amenda cand am avut treaba pe acolo doar ca si-a facut cruce femeia respectiva .

 

Si sincer amice ai scapat IEFTIN TARE ! Daca dadeai peste un politai mai rasarit ...aveai dosar penal si 5ani de zile nu mai dadeai de permis . Vinde-ti DNA-u . I-ati ceva de 50 si circula legal pana faci varsta;) . Apoi poti trece la ceva mare !

Hai nu ma-nebuni? Deci ti-a incasat tanti aia vreun impozit pentru ceva ce era pe numele tau, tu avand datorii neplatite? Macane.

Mesaj completat

Crede-ma ca este exact asa cum spun eu si nu doar imi dau cu parerea.

Acum, adevarul este ca nu prea se respecta aceasta prevedere.

Conform legii, organele specializate ale administratiei publice locale, in cazul in care, incaseaza o amenda aplicata pe raza de competenta a unei alte primarii, ar trebui sa vireze suma incasata, bugetului local al primariei unde s-a intamplat contraventia.Realitatea este insa alta.

RESPECT!

Si asta inseamna ca eu tre sa platesc amenda in Comuna Plopleaca daca acolo m-a amendat? Zi-mi simie unde scrie asta. Si cum faci? Te duci acasa iei bani si te intorci la vreo 500 km ca sa platesti amenda?

S-a umplut forumul de cunoscatori de ceva zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poluatul asta de RS merge doar cu motul 710,nu scoate fum si trage bine fata de dna-ul tau,nu prea ai minte...daca intrii intr-o masina cu 100km/h .ce faci?ce echipament ai?sandale?.Uita-te la accidente poate iti mai revii..

 

Stai linistit ca nu sunt idiot sa plec 200 de km neechipat...s-a intamplat era dimineata, soseaua libera.cred ca este cazul sa incetezii sa o faci pe moralul,ca motereta ta de cam de gol,nu prea stiu pe nimeni care s-ea luat RS sa mearga incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu sunt idiot sa plec 200 de km neechipat...s-a intamplat era dimineata, soseaua libera.cred ca este cazul sa incetezii sa o faci pe moralul,ca motereta ta de cam de gol,nu prea stiu pe nimeni sa mearga incet...

Scuza-ma ca iti zic......Da tu unde ai facut scoala si mai ales cu cine ai facut limba ROMANA....GRAMATICA????Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau.....dar nu inteleg ce ai scris tu....care s-ea luat RS???? SE-A???? poate SI-A luat.....Mai bine ai face sa pui mana sa inveti un pic de gramatica sincer iti zic.....BAFTA!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca iti zic......Da tu unde ai facut scoala si mai ales cu cine ai facut limba ROMANA....GRAMATICA????Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau.....dar nu inteleg ce ai scris tu....care s-ea luat RS???? SE-A???? poate SI-A luat.....Mai bine ai face sa pui mana sa inveti un pic de gramatica sincer iti zic.....BAFTA!!! ;)

Iote de unde sări marele lingvist, urmașul lui Graur și Pruteanu! :)

 

PS: Atenție la "â"! :P

 

PPS: ASSSSFALT USSSSCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iote de unde sări marele lingvist, urmașul lui Graur și Pruteanu! :)

 

PS: Atenție la "â"! :P

 

PPS: ASSSSFALT USSSSCAT!

Daca dai sfaturi cuiva nu inseamna ca esti cel mai destept sau neam cu "PRUTEANU".......BAFTA!!!

PS:Am limba la calculator setata in engleza........ ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu sunt idiot sa plec 200 de km neechipat...s-a intamplat era dimineata, soseaua libera.cred ca este cazul sa incetezii sa o faci pe moralul,ca motereta ta de cam de gol,nu prea stiu pe nimeni care s-ea luat RS sa mearga incet...

 

Si in 100 metri poti sa mori,nu-i belea,hai ca nu imi mai bat capul.Salut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stai bine si te gandesti nici cei cu drujbe-n 2timpi de 22kw si 11in acte nu merg legal ;)

Că bine zici. Hai să ne uităm puțin la puterea rs-urilor celor care s-au urcat pe pereți pe topicul ăsta. Oare o să dea careva reply la postul ăsta? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce scuze daca nu aici ar trebui sa scriu despre amenzii dar nuj unde sa o pun un topic de genul asta.

azi am fost la constanta cu gilera mea si pe drum la iesire din localitatea Giurgeni ma prins radaru cu 103 km,eu am motoreta imatriculata pe 49 (nu e furata am si actele de 180 dar nu am anii) ma rog me-a dat amenda de 540 de lei 270 ron in 48 de ore.

ce vroiam sa va intreb este daca este cazul sa o platesc,adica daca as fii avut A1 sau oricare alta categorie me-ar fii luat si permisul,dar mie nu m-ea luat atestatul ci doar amenda.Ce ar trebui sa fac sa o platesc? ca atestatul nu este considerat permis,iar motoreta nu este pe numele meu...adica ei de unde stiu daca eu am platit sau nu amenda?

orice sfat e bine primit.multumesc anticipat

Probabil poti sa nu o platesti ca militianul era pampalau, daca era pe faza iti punea catusele, ii chema pe aia de la RAR sa aiba si proba ca conduceai autovehicul neinmatriculat si fara permis si te baga la bulau pe langa cele mentionate inainte si pentru fals si uz de fals ca ai declarat o motocicleta ca fiind moped. Dar de, noi suntem in Romania si Politia inca e timida, asa ca da amenzi mici pentru infractiuni aproape cat o tentativa de crima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil poti sa nu o platesti ca militianul era pampalau, daca era pe faza iti punea catusele, ii chema pe aia de la RAR sa aiba si proba ca conduceai autovehicul neinmatriculat si fara permis si te baga la bulau pe langa cele mentionate inainte si pentru fals si uz de fals ca ai declarat o motocicleta ca fiind moped. Dar de, noi suntem in Romania si Politia inca e timida, asa ca da amenzi mici pentru infractiuni aproape cat o tentativa de crima...

;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu sunt idiot sa plec 200 de km neechipat...s-a intamplat era dimineata, soseaua libera.cred ca este cazul sa incetezii sa o faci pe moralul,ca motereta ta de cam de gol,nu prea stiu pe nimeni care s-ea luat RS sa mearga incet...

 

 

eu sunt incepator si mi-am luat rs si merg numa cu 60,70 rar :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum nu ti-au facut dosar penal pentru fals in acte si pentru ca scuterul tau de ,,49'' depaseste 50km/h

 

Plateste dreak amenda aia si multumeste ca ai scapat ieftin.

 

exact !!!

 

asa ca... plateste amenda si A1 cat mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori a fost aia proasta, ori mobra nu-i pe numele tau, ori amenzile nu-s pe numele tau. Din ...trei, una, ca sa zic asa...

 

Poate o fi prima varianta dar nu cred . Amenzile sunt pe numele meu . Mobra tocmai o bagam la financiar pe numele meu ca abia venisem de la rar cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...