Sari la conținut

Inca o victima?


zahei
 Share

Postări Recomandate

Am auzit astazi de un accident care ar fi avut loc in Otopeni sambata, in care a fost implicat un suzuki de 500, probabil un GS.. scenariul: conserva evita o alta conserva si-i taie fata motociclistului. in urma accidentului motociclistul ar avea niste coaste rupte iar pasagera ar fi murit astazi la spital.. stiti mai multe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit astazi de un accident care ar fi avut loc in Otopeni sambata, in care a fost implicat un suzuki de 500, probabil un GS.. scenariul: conserva evita o alta conserva si-i taie fata motociclistului. in urma accidentului motociclistul ar avea niste coaste rupte iar pasagera ar fi murit astazi la spital.. stiti mai multe?

Uffff !!!!!!!!!!!! Doamne Sfinte !! Fereste-ne !!

Eu am auzit din surse sigure ca o fata a murit la Municipal, la terapie intensiva, dupa un accident de motoreta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( ne imputinam tovarasi. poate acum ar trebui sa se implice cluburile.. decat sa impartiti fluturasi conservelor.. mai bine ii impartiti motociclistilor..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeule ma ingrozesc...Odihneasca-se in pace.... :)

Vezi...zahei ...cand am zis ca trebuie educati cu pumnul...ati spus ca nu e solutia buna,cati Doamne-fereste trebuie sa mai moara?!?!?!?!

http://www.pro-bike.ro/bb/index.php?showto...opic=5506&st=30

Si interesant am vazut pe spatele unei reviste moto,un fel de banner foto pe toata pagina,o motocicleta cu bot de locomotiva si intrebarea "ACUM MA VEZI?"

Totusi ar fi trebuit pusa pe o revista auto.. nu stiu ,trebuie mediatizata chestia asta neaparat deja devine extrem de periculos....cum iesi din Bucuresti cum esti condamnat la moarte din cauza nemernicilor....

Marsuri saptamale,lunare,e imposibil au murit doi oameni,si nu a trecut nici o luna au fost 3 accidente pe care le stim noi aici postate pe pro-bike,cine stie cati altii or mai fi fost impinsi,bruscati,sau pusi in situatii limita de soferi idioti :( :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil! Saptamana trecuta discutam cu un prieten (Cata M) ca parca au inceput sa fie mai atenti conservarii (sau "civili" cum le spunem noi). Am considerat atunci ca probabil se datoreaza actiunii pentru RoRo. Dar uite ca se intampla din nou!

Absolut incredibil! Chiar nu imi dau seama ce naiba am putea face ca sa nu ne mai omoare nenorocitii astia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sincer sa fiu, mie a inceput sa-mi fie frica (sunt incepator de 3 saptamani), si din ceea ce citesc aici, si din ceea ce am vazut pe pielea mea. Mersul pe motocicleta ma oboseste enorm, pentru ca trebuie sa fiu de mii de ori mai atent decat cand sunt la volan. Intr-adevar, soferii auto NU CONSTIENTIZEAZA motocicletele, NU LE VAD si NU LE CONSIDERA ca facand parte din trafic cu aceeasi valoare ca masinile.

 

Acum ceva zile, cineva propunea sa se faca plimbari cu motocicletele, plimbari prin Bucuresti si alte orase, "la pas", cu cat mai multe motociclete. Sa vada si soferii ca au si alti parteneri de trafic. Mie mi se pare o actiune relativ usor de realizat si cu un efect destul de bun.

 

Parerea mea.

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Mersul pe motocicleta ma oboseste enorm, pentru ca trebuie sa fiu de mii de ori mai atent decat cand sunt la volan. Intr-adevar, soferii auto NU CONSTIENTIZEAZA motocicletele, NU LE VAD si NU LE CONSIDERA ca facand parte din trafic cu aceeasi valoare ca masinile.

O solutie este mersul in grupuri organizate. Ideal ar fi sa fie maxim 5-6 motoare, sa nu stanjeneasca traficul, mers frumos, nu fiecare cum il taie capul, etc.

 

o fata a murit la Municipal, la terapie intensiva, dupa un accident de motoreta !!
Odihneasca-se in pace.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva,va rog sa ma corectati daca gresesc!

Mi-am aruncat okii acum recent (ma pregatesc pt examen cat.A) peste cartea cu teste grila,si la prioritati majoritatea testelor au raspuns drept-camionul trece primul -sau-tramvaiul are prioritate-sau-autovehicolul trece primul...tralala

Faptul ca nici o motocicleta acolo nu este bagata in seama ,nu are nici un impact asa cum ar trebui sa aiba asupra proaspatului sofer , si este o chestie foarte importanta ...parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu mai multe.. v-as fi spus si voua.. am aflat de la unul, de la altul.. cica era sotia motociclistului respectiv si era gravida. sa-i fie tarana usoara. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ingrozitor...ingrozitor...

 

intr-adevar astia chiar nu vad... :(

am iesit de o saptamana pe strada si reau sa ma tranteasca 3.... vorbeau la telefon, nu-i interesa. e jale, jale.. noroc ca merg mult mai calm datorita bijuteriei...

 

 

 

 

Sa-i fie tarana usoara, si sa fim toti cei ramasi feriti de rele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ingrozitor...ingrozitor...

 

intr-adevar astia chiar nu vad... :(

am iesit de o saptamana pe strada si reau sa ma tranteasca 3.... vorbeau la telefon, nu-i interesa. e jale, jale.. noroc ca merg mult mai calm datorita bijuteriei...

 

 

 

 

Sa-i fie tarana usoara, si sa fim toti cei ramasi feriti de rele.

Si mie anul asta mi se par soferii astia mult mai neatenti, inconstienti, zeflemitori fata de legislatie, nervosi, prost pregatiti de instructori, ... etc !!

Si eu am fost la limita sa patesc ceva anul asta deja !! ... de citeva ori !!

Uf !! ... Trebuie sa facem ceva !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o cauza majora sunt mizeriile astea de radare. Pe DN1 se merge ori cu 59km/h, pe banda 1, ori cu 100, pe banda a doua, daca ai detector sau iti permitzi riscul amenzii. Din cauza asta, chiar fara nici o motocicleta in peisaj, se merge destul de riscant, manevre rapide de a degaja banda a doua sau de repliere in coloana etc.... Nu mai zic de dobitoceniile alea de plastic puse sa separe benzile. Fara alea mai aveai o sansa, sa iesi pe contrasens. O solutzie de a reduce numarul de accidente de pe DN1 ar fi marirea limitei de viteza in Otopeni, Balotesti si toate satele de mai departe, pana la Ploiesti, macar la 60 (ca sa poti merge cu 70), cum se face in satele de unde incepe Prahova. Din pacate, militzienii trebuie sa gandeasca pentru a intelege cum marirea vitezei ar duce la scaderea accidentelor (de fapt s-ar reduce DIFERENTELE de viteza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,

 

Eu era sa mi-o iau impreuna cu nevasta-mea aseara cand veneam de la Snagov, de la un grup de imbecili de pusti emancipati care mergeau intr-o corabie de Dacie verde si care la un moment dat, cand eram exact in spatele lor, au aruncat o cutie de bere aproape plina pe geam - exact in rotile mele. Numai faptul ca am chopper si ca merg mai incet m-a salvat de la o cazatura poate chiar fatala (aveam 90-100). Doamne fereste!

Cum am reactionat? Nebuneste - m-am dus paralel cu ei si i-am fortat spre dreapta pana i-am scos de pe drum putin. Sunt insa convins ca nu au inteles de ce am facut asta. Probabil ca erau si cu aburi de alcool... Bucuria mea a fost ca toata scena a fost observata de un Jeep care a inteles ce se intamplase si cred ca s-a si oprit la ei. Eu nu am mai avut nervi pentru asta, mai ales ca nevasta-mea nu mai era in apele ei.

 

Sinistu a fost ca la exact 2 min am trecut pe langa accidentul cu Skoda neagra de langa Prisma unde au murit doi baieti din cauza vitezei si care abia se petrecuse. Una dintre victime era intinsa pe sosea si cineva incerca sa o resusciteze. Doamne fereste... masina era efectiv rupta in dpua bucati distincte care se aflau la o distanta de 50m una de alta. A fost sinistru drumul spre casa de-aseara. Azi nu am mai plecat cu motorul la birou, am luat masina - e mai safe... cel putin in oras.

 

Sa nu mai auzim de nenorociri....

 

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace.... Doamne..... cate accidente in ultima luna....

 

Astazi.. am fost la Udriste.. sa-mi ridic permisul pentru litera B.... si.. am vazut acolo.. cum au fost aduse niste masini care aratau a nu stiu ce .. un fel de cuti rectangulare.. la una nu am recunoscut care era fata si care era spatele...

 

Pe zi cee trece sunt ingrozit.. dat asta n ma face sa renunt la acecst vis.... ca dovada.. azi m-am inscris la nea Iancu la Baneasa.....

 

Sa ne tina Dumnezeu intregi.. pe cei care mai suntem..... si... (imi pare rau ca o zic caci e Saptamana Mare) sa-i ia dracu.. pe toti nenorocitii care au impresia ca a conduce o masina e joaca de copii tampiti.... :( :)

 

Cred ca ar trebui samergemmai des pe la biserica..... oricum.. cand o fi sa ni se intample.. tot o sa ni se intample.... pana atunci sa ne bucuram de "push to the limits" in nebunia noastra.. ce o numim pasiune....

 

Daomne ajuta si Doamne fereste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratzilor, ciupitzi-ma, mushcatzi-ma, trezitzi-ma din visu' asta urit... spunetzi-mi ca nu-i adevarat! nu credeam ca pasiunea asta poate sa doara in asemenea hal...

 

odihneasca-se in pace...

 

mi-a ieshit shi mie in fatza unu' cu un matiz argintiu, b-08-ayv parca, DUPA CE S-A UITAT LA MINE shi m-a vazut ca vin... a facut stanga prin fatza mea - shi-a zis ca probabil n-o sa fiu atat de bou sa ma rastorn peste el, nu?... tre'a sa ma fi dus dupa el sa-i dau in gura, noroc ca nu eram agitat la ora aia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles un tip cu nevasta mergeau spre casa pe soseaua principala dintr-un sat de langa otopeni care era de curand asfaltata. o dacie a iesit din curte fara sa se asigure. accident . urmari: tipa a murit si era insarcinata, el umar disocat si nu mai stiu ce pe la bazin, motoru "varza", kilometrajul motocicletei a ramas blocat la 150 km/h, de dacie nu stiu nimic.

Inca o data viteza si neatentia (ignoranta conservarilor ) a mai facut doua victime.

 

Cel cu skoda de abia primise masin cadou de la tacsu si a iesit la o incercare cu un prieten soferul parca avea 23 ani iar pasageru 21. amandoi au murit soferul pe loc iar pasaqgerul dupa 3 ore. sau asa s-a scris in Libertatea.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am dat jos motorul din casa, dar dupa ce citesc aici cred ca am sa-l mai tin vreo cativa ani, pana afla si idiotii astia ca in afara de mijloace de transport pe 4 roti mai sunt su si mijloace de transport pe 2 roti. Fuck !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E groaznic ceea ce am citit aici .... DUMNEZEU SA-I IERTE!

Ceea ce am intzeles eu este ca sunt doua cauze (cele mai importante) pentru accidente:

1. imbecilitatea shoferului

2. viteza motocicletei

 

 

Cu varianta a doua ma descurc ... sau voi incerca pe cat posibil ( mai ales dupa cele citite aici)

Dar cu prima varianta ce facem ????

Cineva spunea ca trebuie sa le explicam cu calm si intr-un stil non violent. Eu sunt de parere ca trebuie fiecaruia sa-i vorbesti in limba pe care o intzelege: unuia intreg la minte ii poti explica pasnic, pe cand unui "bivol" trebuie sa-i aplici alte metode ( probabil cea cu frica de durere -> pumnul in gura )....

 

 

E tragic .... dureros ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, pentru mine DN1 e drumul de care mi-e cel mai groaza, mai tare decat de drumul spre mare pe Fetesti pe din care am sarit anul trecut in sant :) .Nu odata era sa mi-o fur pe DN1, fara nici o vina (nu merg tare,nu ma lansez in manevre riscante) din cauza unor soferi care se cred pe autostrada taticilor lor :) (in masina taticilor lor, evident) . Sa mergi cu peste 100 pe DN1 mi se pare inconstienta din partea oricui,pilot pe moto sau sofer de conserva.Nu trece saptamana fara oameni morti pe drumul ala , in special in weekend :) Ultima data cand a trebuit sa ma intorc spre Bucuresti duminica dupa amiaza am luat-o prin Targoviste.Acolo macar e trafic mai normal, fara atatia soferi cu impresii in cap ,masini care mai de care mai cu staif. Omul care se intoarce de la tara cu familionul ,gaina si damigeana de vin vrea doar sa ajunga acasa intreg ,nu sa impresioneze pe careva :( ,eventual gagica din dreapta,dupa o tura la munte...

 

Mi se face parul maciuca atunci cand ma gandesc la cei 2 pe GS,de asta mi-a fost intotdeauna groaza,mergand cu pasager...mi se pare cea mai cruda pedeapsa pentru pasiunea mersului pe 2 roti, mai nasol decat daca te omori singur mergand pe moto, atunci macar ti-ai facut-o cu mana ta.

 

PS: Daca acul vitezometrului a ramas la 150, asta nu inseamna ca si avea viteza aia .La un impact violent indicatoarele pot sa parcurga toata cursa de pe ceas si sa ramana unde se rupe arcul/altceva in mecanism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum doua zile veneam de la servici pe la 5 jumate seara si in mijlocul Otopeniului mi-a sarit in fata unul cu un WV dubita care s-a incadrat pe banda 1 de parca era singur pe strada. n-aveam viteza mergeam linistit cu 70 dar de frustrare am trecut razant pe langa el si cu cizma mea de motor i-am facut o gaura dragutza in usa de la sofer. si am descoperit ca brusc ma simt mai bine. va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...