Sari la conținut

M-am Imprastiat Si Eu!


The Mentalist
 Share

Postări Recomandate

Hai ca am facut pe fudulul degeaba ca n-am cazut pana acum, m-am imprastiat la intoarcere de la intrunire.

Cum s-a intamplat: am venit destul de tare de la Snagov, alergand sa prind unul din amici care mergea mai tare in fata, am crosetat tot ce-a miscat, in Otopeni a inceput ploaia si am lasat-o mai usor. Dupa Otopeni la intrarea in Bucuresti asfaltul dadea semne ca se uscase, am pus niste frane sa vad cum tine, am crezut ca e ok.

Exact inainte de semaforul de la aeroport la banease era aglomeratie mare ca deobicei si cum nu prea era spatiu printre masini am luat-o usurel pe linia continua. Masinile aliniate in dreapta mea se miscau incet catre semafor.

Cliseul obisnuit, in fata mea la cativa metri iese un Fiat cu semnalul pus, am avut impresia ca o sa taie banda continua ca sa intoarca. M-am speriat si am calcat frana fata prea tare,totul a fost intr-o fractiune de secunda , ii vedeam pratic portbagajul in fata rotii fata, poate mai era un pic ud sau am alunecat pe vopseaua de pe linia continua, oricum, intr-o clipa eram pe jos si ma rostogoleam pe mijlocul drumului.

N-am apucat sa schitez nici o redresare, nimic, din momentul in care am apasat pe frana mi-a intrat fata dedesupt si am cazut pe dreapta, n-am avut nici un fel de control in timpul caderii, daca ajungeam sub o masina ala eram, n-am avut cum sa dirijez nici alunecarea, nimic.

Partea fericita (daca exista) este ca nu am patit nimic, am doar o julitura in genunchi minima,blugii raschetati intr-un genunchi, casca julita pe dreapta si pe viziera partea dreapta, niste urme de abraziune pe geaca, in ambele coate si pe un umar, manusa dreapta s-a rupt in palma dar nu a ajuns la piele.

Cred ca fiindca nu aveam prea mare viteza (40-50) a facut ca sa fie totul ok si am avut si bafta ca nici eu nici motorul nu am intrat in vreo masina.

Am strigat la individ ce a fost in capul lui, in situatia in care eram nici nu stiu ce mi-a raspuns, dupa aia am vazut ca de fapt nu avea semnalul stanga pus ci avea avariile puse pentru ca nu-s ce nu-i mergea si se daduse probail in stanga doar sa se uite mai bine ca se intampla in fata!

Mobra are doar toba zgariata pe final, la scarita se misca partea finala, mi s-a indoit frana spate catre motor, rezervorul nu s-a julit deloc si nici motorul.Carene n-am ca-i naked.

 

Avand in vedere ca ma consider singurul vinovat al evenimentului n-am mai stat deloc la taifas mai ales ca se facuse roata de masini in jurul meu, am ridicat mobra si m-am dat pe marginea drumului sa examinez pagubele.

Poate devenisem si prea zmeu in ultimul timp si credeam ca mie n-o sa mi se intample nimic, poate merg si eu mai temperat o perioada.

Am postat doar ca sa nu fiu destul de las sa trec totul sub tacere si poate mai invata si altcineva din experienta mea.

 

P.S. O sa-mi iau si genunchere si n-o sa ma dau niciodata fara echipament pentru ca m-a scapat de multe juituri nasoale si alte belele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. O sa-mi iau si genunchere si n-o sa ma dau niciodata fara echipament pentru ca m-a scapat de multe juituri nasoale si alte belele.

 

Totul e sa te si tii de promisiunea asta, ca multi zic asta si dupa un timp uita... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

Poate devenisem si prea zmeu in ultimul timp si credeam ca mie n-o sa mi se intample nimic, poate merg si eu mai temperat o perioada.

Am postat doar ca sa nu fiu destul de las sa trec totul sub tacere si poate mai invata si altcineva din experienta mea.

 

P.S. O sa-mi iau si genunchere si n-o sa ma dau niciodata fara echipament pentru ca m-a scapat de multe juituri nasoale si alte belele.

 

e bine ca ai patit doar atat :hug: ,data viitoare sa iti fie putin frica.sa nu mai fi zmeu :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prost facute avariile

am vazut la taximetristi (!) o chestie misto:

atunci cand au avaria pusa, semnalul fata merge alternativ cu ala spate. adica - semnal fata aprins, semnal fata stins - si invers.

asa poti sa iti dai seama daca e avarie sau semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e sa te si tii de promisiunea asta, ca multi zic asta si dupa un timp uita... :ok:

Nu m-am dat nici pana acum fara echipament si n-o sa incep acum cand am vazut ca chiar are rolul lui!Totul e sa nu mai intru in situatii riscante cand stiam dinainte ca exagerez un pic!Am riscat si m-a ars!Asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti ok... se pare ca mereu vine cazatura de rigoare taman catunci cand incepi sa devii mai sigur pe tine, spunea cun clasic in viata.

 

 

 

Sanatate si recuperare rapida... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg zilnic pe acolo si cred ca stii si tu unde ai gresit.

Nu stiu cat merita sa te risti ca pentru 30 de secunde castige sa ajungi intr-un scaun cu rotile pentru tot restul vietii.

Ai vazut ca dupa ce esti zmeu realizezi ca bine ca nu a fost mai rau.

 

Acum ca stii lectia :ok: iti doresc Asfalt Uscat :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... ai avut si tu bafta. Oare care-i solutia sa-ti revii dupa o faza de asta?

 

Te ridici, te uiti la avarii si apoi continui. Daca ti-e prea frica, i-ati o conserva si mergi cu ea.

 

Niko, insanatosire grabnica fizic cat si psihic. Fierul se face, cu toate ca doare la buzunar, dar nu cred ca ar fi ceva serios din cate ai relatat tu.

 

Echipament oriunde!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de incurajari, nu ma las eu dintr-o cazatura din asta, fizic sunt absolut ok, mental un pic sifonat.

Mi-e tare ciuda de fapt, mai ales gandul ca putea fi mult mai rau din asa o gresala ''mica'', nu ca vroiam sa fiu eu motoristul minune care n-a cazut niciodata (desi era un vis frumos), dar am fost atat de atent si de chibzuit tot sezonul si o data am zis si eu ca ''merge si pe aici'' si m-a ars!

Cum am mai zis, la mine n-are legatura masina cu moto, eu merg cu masina zilnic, cu moto doar de placere si sper sa ramana asa!

Motoreta n-are mai nimic, tre sa-i indrept frana spate si atat!

Indradevar ''asfalt uscat'' si sa ne vedem fericiti pe motoarele noastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic grav si ca motorul e cit de cit in regula. Atentie mare

la conserve si intotdeauna piele(nimic nu se compara cu pielea, in cazul unui impact; protectii si piele). Si eu am dat-o frontal intr-o masina, am zburat peste(60km/h, spatiu de frinare 5m, impact, zbor)) Aveam protectie full(de la Louis) si costum piele, cizme Forma. Nu am simtit nimic la impactul cu solul.

Macar sa ne inarmam bine, daca tot e razboi. :ok:. si eu conduc conserva, dar cind ma sui pe motor, parca e razboi.

Editat de kloud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau!!

 

Treaba cu avariile e complicata si creaza multe confuzii in trafic, la fel ca si ineptia de a pune pe unele masini un bec intr-o singura parte pentru marsarier. :P

 

Oricum, atentie maxima!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...