Sari la conținut

ceva frumos...merita vazut


dany_oldmoto
 Share

Postări Recomandate

acu 2 ceva vreme in urma un amic a gasit mormanul asta de fier..e un motor de zunapp ks600 din ce am apucat sa vad, pus pe o gramada mare de fier :crack:

 

am apucat sa vad multe epave si nebuni dar inca asa ceva nu am vazut sa fiu sincer...ce poate sa faca o minte bolnava... ;) ;)

post-20619-1286475180_thumb.jpg

post-20619-1286475206_thumb.jpg

post-20619-1286475213_thumb.jpg

post-20619-1286475218_thumb.jpg

post-20619-1286475225_thumb.jpg

post-20619-1286475232_thumb.jpg

post-20619-1286475238_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oauuu.....Asa ceva nici eu nu am mai vazut....Adevarat un morman de fiare ruginite.....O reconditionare la un astfel de fier.....Hmm....Cam greu da nu imposibil!!!!BAFTA SI ASFALT CAT MAI USCAT!!! :crack:

Editat de SpEeD_DaEmOn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dany, fa si tu poze mai bune, "cazul" merita studiat! La o prima vedere motorul a fost functional, chiar daca a circulat doar pe coclauri, fara frane sau trepte de viteza! Transmisie pe lant cu un reductor de banda rulanta de combina probabil. Este atat de "combinat" incat merita pastrat in aceasta stare... expus la muzeul de creatie autohtona :crack: ..ma intreb ce'o zice honda cand o sa-l vada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dany, fa si tu poze mai bune, "cazul" merita studiat! La o prima vedere motorul a fost functional, chiar daca a circulat doar pe coclauri, fara frane sau trepte de viteza! Transmisie pe lant cu un reductor de banda rulanta de combina probabil. Este atat de "combinat" incat merita pastrat in aceasta stare... expus la muzeul de creatie autohtona :crack: ..ma intreb ce'o zice honda cand o sa-l vada?

 

din pacate nu am fost interesat de epava si sa vindut,dar daca este cineva amator de asa proiecte am ceva disponibil de vinzare e vorba de un D RAD R9 LUXUS sau produs doar 10000 de bucati,facute de un inginer de la firma NSU ... si pe asta a fost pus numai nebuni si tot felul de improvizati...dupa cum se vede in foto am taiat cu flexul ce nu era original..

 

pun foto cu ce a mai ramas din motocicleta respective de care vb.

am la ea carburator bing,coarne originale,rezervor,telescoape fata care sint de la un bmw cel mai probabil sau zundapp mosul umbla cu acte de zundapp la epava respectiva de care vb.

post-20619-1286477717_thumb.jpg

post-20619-1286477740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu 2 ceva vreme in urma un amic a gasit mormanul asta de fier..e un motor de zunapp ks600 din ce am apucat sa vad, pus pe o gramada mare de fier :crack:

 

am apucat sa vad multe epave si nebuni dar inca asa ceva nu am vazut sa fiu sincer...ce poate sa faca o minte bolnava... ;) :D

...mai dani,asta e ceva gen giulgiul lui isus...iertata-mi fie blasfemia....sant curios cine-si leaga capul...gresit!!!!!e mai degraba condamnare la locul de munca!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am fost interesat de epava si sa vindut,dar daca este cineva amator de asa proiecte am ceva disponibil de vinzare e vorba de un D RAD R9 LUXUS sau produs doar 10000 de bucati,facute de un inginer de la firma NSU ... si pe asta a fost pus numai nebuni si tot felul de improvizati...dupa cum se vede in foto am taiat cu flexul ce nu era original..

 

pun foto cu ce a mai ramas din motocicleta respective de care vb.

am la ea carburator bing,coarne originale,rezervor,telescoape fata care sint de la un bmw cel mai probabil sau zundapp mosul umbla cu acte de zundapp la epava respectiva de care vb.

Foarte complicata "treaba". Posteaza si la "Colectionari si pasionati de motociclete clasice" si pe e-Bay. Cred ca pe e-Bay o sa ai mai mult succes cu vanzarea fierataniei. E atat de pacat ca ajungi sa gasesti motoare atat de rare si dupa o documentatie adecvata iti dai seama ca sunt montate pe motocicleta o gramada de piese ori sudate, ori in plus, ori de la cine-stie-ce tractor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dany, fa si tu poze mai bune, "cazul" merita studiat! La o prima vedere motorul a fost functional, chiar daca a circulat doar pe coclauri, fara frane sau trepte de viteza! Transmisie pe lant cu un reductor de banda rulanta de combina probabil. Este atat de "combinat" incat merita pastrat in aceasta stare... expus la muzeul de creatie autohtona :crack: ..ma intreb ce'o zice honda cand o sa-l vada?

 

mai bag foto la jucarie ;) ;)

de felul meu cumpar cam orce fier, dar in cazul de fata chiar nu aveam ce face cu gramada asta de fier...in motor erau numai minuni puse si de asta sa si vindut din pacate...doar cine avea nevoie de o parte din cartere si ceva piese ca in rest nu mai aveai ce face cu el..

post-20619-1286485243_thumb.jpg

post-20619-1286485248_thumb.jpg

post-20619-1286485253_thumb.jpg

post-20619-1286485257_thumb.jpg

post-20619-1286485261_thumb.jpg

post-20619-1286485265_thumb.jpg

post-20619-1286485269_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne,Doamne,Moldova asta este raiul pasionatilor de vechituri interesante.Se distreaza Dani de mama focului.sau se intristeaza!?Una din doua.Am si eu un motor de...ceva motocicleta veche,pe care un amator l-a folosit ca sa angreneze un strung.Ia sa vezi vrajalaaaa.Vorba lu Margineanu.

Mesaj completat

Poate stie cineva de la ce motor este.Bunu.

post-27437-1286488000_thumb.jpg

post-27437-1286488037_thumb.jpg

post-27437-1286488172_thumb.jpg

post-27437-1286488213_thumb.jpg

post-27437-1286488244_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am fost interesat de epava si sa vindut,dar daca este cineva amator de asa proiecte am ceva disponibil de vinzare e vorba de un D RAD R9 LUXUS sau produs doar 10000 de bucati,facute de un inginer de la firma NSU ... si pe asta a fost pus numai nebuni si tot felul de improvizati...dupa cum se vede in foto am taiat cu flexul ce nu era original..

 

pun foto cu ce a mai ramas din motocicleta respective de care vb.

am la ea carburator bing,coarne originale,rezervor,telescoape fata care sint de la un bmw cel mai probabil sau zundapp mosul umbla cu acte de zundapp la epava respectiva de care vb.

 

 

eu am un rezervor de un asa model . La-m cumparat de la nishte Jmecheri care au dus motocicleta la ''lumina''

...aluminiu pe limba lor ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un rezervor de un asa model . La-m cumparat de la nishte Jmecheri care au dus motocicleta la ''lumina''

...aluminiu pe limba lor ..

 

trimite ceva foto si un pret evantual la el, daca e de vinzare.

eu orcum voi trimite cadrul afara la refacut si daca nu gasesc rezervor se va face o replica automat de cei ce se vor ocupa de cadru si furca fata.

 

Mesaj completat

din pacate nu am fost interesat de epava si sa vindut,dar daca este cineva amator de asa proiecte am ceva disponibil de vinzare e vorba de un D RAD R9 LUXUS sau produs doar 10000 de bucati,facute de un inginer de la firma NSU ... si pe asta a fost pus numai nebuni si tot felul de improvizati...dupa cum se vede in foto am taiat cu flexul ce nu era original..

 

pun foto cu ce a mai ramas din motocicleta respective de care vb.

am la ea carburator bing,coarne originale,rezervor,telescoape fata care sint de la un bmw cel mai probabil sau zundapp mosul umbla cu acte de zundapp la epava respectiva de care vb.

post-20619-1286730567_thumb.jpg

post-20619-1286730633_thumb.jpg

post-20619-1286730638_thumb.jpg

post-20619-1286730650_thumb.jpg

post-20619-1286730657_thumb.jpg

post-20619-1286730664_thumb.jpg

post-20619-1286730673_thumb.jpg

post-20619-1286730684_thumb.jpg

post-20619-1286730703_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trimite ceva foto si un pret evantual la el, daca e de vinzare.

eu orcum voi trimite cadrul afara la refacut si daca nu gasesc rezervor se va face o replica automat de cei ce se vor ocupa de cadru si furca fata.

 

din pacate nam poze cu el

e verde cu negru cu o dunga alba

imi place foarte mult forma,,,si as vrea sal tin.

are un robinet interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Horea, vinde-i lui Dany rezervorul, ce dracu le tineti asa mah in casa, sunteti mai rai decat aia batrani.

 

Mihai,intelegema si pe mine , nu pot sa dau asa usor ,,numai asa de mantuiala totul,,eu umblu ,,caut ,,dau in schimb sau ofer cat vrea omul numai sa nu le dea la '' lamä'' (alama) ,si ''luminä'' aluminiu. Ma mai cert ,,ma mai iau de gat unii si asa mai departe.

 

indiferent in ce stare sunt piesele ,e le iau ,ca sa le salvez.

de exemplu acu 8 am ,,am dat de un Nsu Quickly motoreta ,,care avea pus pe ea motor de carpatzi,deci modificata...deci nu vrajeli de Saharian sau nush ce clasica.

2 ani de zile mam tziganit cu omul ,,iam dat pe ea un scooter ,,pana la urma care valoara atuncia ceva bani

(motoretele cu pedale fiind cam pe la 200 euro pe acea vreme).

3 ani dupa aceea am umblat dupa actele iei deoarece imi erau promise avand si contractul de vanzare cumparare (era inmatriculata din 1965 in romania)

,pana cand intro seara propietarul fiind baut ma luat de gat mia trantit actele pe jos mia tras un picior in fund si a spus sa nu mai calc la el ca ma omoara.

Acuma daca vreau sa vand motoreta si pun numai cat am cheltuit eu ca sa o iau (drumuri+achizitie ,nesocotind nici un catig),,zic toti ca sunt nebun, avar ,capitalist ,,si mai stiu eu ce ,deorece daca mergi la Veterama iei un Quickly cu 300eu, nemodificat!

Deci mai bine o tzin eu desfacuta in cutii ,,decat sa o dau pe nimic.

Da,,sunt fraier cat am umblat ptr ea ca nu merita pertul (asta ar spune unii citind aceste randuri),,dar am facut-o,,ca alta nu am mai gasit in Romania,si nici nu am

vazut de atuncia,chiar daca e numai motoreta.

Mai am o berva care am gasito intro tziganie langa Sighisoara ,,mama copiilor care avrut sa mio vanda ,,Piranda ,,a spus ca nu mio vinde ca nu are acte pe ea.

Trebuia sa ma duc cu Sectoristul sa o conving ca e ok sa mio vanda ,,si??? Barbatuso a iesit cu toporul din casa deoarece a crezut ca am venit sa o fur !

Mam C*c*t pe mine.

poate vi se pare vraja ,,dar se poate verifica.

Un anumit Indivit de pe acest Forum ,,mam contactat in legatura cu Berva,,iam spus pretul,,iam spus ca sunt deschis si la schimburi sau ale variante ,,si nu mia mai rapsuns pana azi,,a vruto pe nimic.

numai bine

h.h

Mesaj completat

imi cer scuze de greselile de ortografie ..

Editat de hufo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mihai,intelegema si pe mine , nu pot sa dau asa usor ,,numai asa de mantuiala totul,,eu umblu ,,caut ,,dau in schimb sau ofer cat vrea omul numai sa nu le dea la '' lamä'' (alama) ,si ''luminä'' aluminiu. Ma mai cert ,,ma mai iau de gat unii si asa mai departe.

 

 

numai asa de mantuiala totul.....

 

pai zi un pret care nui de mintuiala...sau ce vrei tu mai exact sa spui mai sus cu ...lumina si.......etc..aici nu sintem la tirgul de tigani sau pe la portine unul depozit de fiare vechi si astept in caruta sa-mi vina rindul sa dau fiarele... :)

 

deocamdata sint niste vorbe...pune si tu o foto cu rezervorul ala misterios care nui de dat de mintuiala... nu ai facut un pret la el si eu nici o oferta pina nu vad marfa...ca de vorbe sint satul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

din pacate nu am fost interesat de epava si sa vindut,dar daca este cineva amator de asa proiecte am ceva disponibil de vinzare e vorba de un D RAD R9 LUXUS sau produs doar 10000 de bucati,facute de un inginer de la firma NSU ... si pe asta a fost pus numai nebuni si tot felul de improvizati...dupa cum se vede in foto am taiat cu flexul ce nu era original..

 

pun foto cu ce a mai ramas din motocicleta respective de care vb.

am la ea carburator bing,coarne originale,rezervor,telescoape fata care sint de la un bmw cel mai probabil sau zundapp mosul umbla cu acte de zundapp la epava respectiva de care vb.

 

 

Un alt D-Rad R9 (nu Luxus) ,aici

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/78767-romania-motociclistica-in-imagini-si-povestiri-din-anii-20-pana-in-1990/page__pid__427829__st__40#entry427829

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...