Sari la conținut

Postări Recomandate

* astazi am adus Zburatorul acasa. sunt foarte fericita, ...de fapt, nu-mi mai incap in piele.

 

maine poze si detalii...

(de fapt, il stiti, e deja prezentat pe paginile astea - vara 2008)

 

am desfacut berea, see u ...when I see u! cheers! :makeout: :kiss: :rolleyes: :drink: ...and so on

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Te-ai dat dracu',cucoana...! 800,ai?! Sa-l stapinesti sanatoasa! ...Daca vrei,adu seile alea-n coa',sa-ti fac ceva unicat,si sa mai umblu si la scindura aia dinauntru,care-i pe post de burete...Rosu,ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai dat dracu',cucoana...! 800,ai?! Sa-l stapinesti sanatoasa! ...Daca vrei,adu seile alea-n coa',sa-ti fac ceva unicat,si sa mai umblu si la scindura aia dinauntru,care-i pe post de burete...Rosu,ai?

 

* are sa facuta, ca noua. de tine :drink:

daaaa, rosu! nici nu se putea altfel...

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* asta-i Zburatorul si cu mine ..la sedinta foto improvizata de fiu-meu :rolleyes:)

 

trage bine, calutii in plus se simt la ...orice pas :drink:

mai fac o tura maine, daca reusesc sa nu beau nici o bere, ...e foarte cald, uff!

 

Intruderul e fabricat in '93, are motor de 800 cmc, pana in 34.000 km (eh..., iar nu stiu sa raspund la intrebari de genul de ce? cum? etc.), ceva customizari (comenzile avansate, numar lateral) si imbunatatiri, sper sa-l mai "dichisesc" si eu cand oi putea, pe placul meu. L-am luat de la un bun prieten (l-a prezentat si el aici anul trecut) si sper sa ramanem tot asa :makeout:

 

a la votre!

post-17655-1245528516_thumb.jpg

post-17655-1245528527_thumb.jpg

post-17655-1245528535_thumb.jpg

post-17655-1245528549_thumb.jpg

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari !!!

arata al naibii de bine.

sa-l calaresti sanatoasa !!

 

si acuma o intrebare ptr. cei care mai tin si o surubelnita in mana:

cum se schimba fratilor filtrele de aer ????

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari !!!

arata al naibii de bine.

sa-l calaresti sanatoasa !!

 

si acuma o intrebare ptr. cei care mai tin si o surubelnita in mana:

cum se schimba fratilor filtrele de aer ????

 

Cel de sub saua ta:

- dai jos saua ( capacele laterale de pe moto... etc)

- desfaci colierele care prind cotul de cauciuc de carburator si de filtrul de aer

- desfaci cele 3 suruburi de la filtrul de aer ( grija sa nu iti scape in cutia filtrului :drink: )

- GATA - pe primul l-ai rezolvat.

 

Cel de sub rezervor:

- jos rezorvorul

- faci un pic de loc printre fire( e acolo un colier care le tine legate de teava prin care circule lichidul de la ambreiaj)

- desfaci colierele care prind cotul de cauciuc de carburator si de filtrul de aer

- desfaci cele 3 suruburi de la filtrul de aer ( grija sa nu iti scape in cutia filtrului :makeout: :kiss: )

- GATA - si al doilea.

 

....partea faina ii la montaj.. :P

-dupa ce montezi filtrele noi, inainte sa montezi cele 2 coturi de cauciuc pune silicon rosu pe flansa carburatorului ( gasket rezistent la temperatura il gasesti la orice shop cu piese auto). O sa intre un pic mai greu da' cu rabdare :rolleyes: se rezolva. Strange apoi cele 2 coliere de pe fiecare cot ( dar nu la maxim -doar de jumate si lasa-le vre-o 30 min, apoi poti sa le strangi bine - lasa timp siliconului sa se intareasca)

 

BAFTA MAXIMA!

Editat de LUCIFER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* L-am luat de la un bun prieten (l-a prezentat si el aici anul trecut) si sper sa ramanem tot asa :rolleyes:

 

a la votre!

 

O recunosc dupa sei...Dap,e 'mana mea',acolo.Unicate,ca model.Sa-mi zici mersi,ca m-am luptat cu el,sa-i mai pun niste burete,sa fie mai moi...! A fost al lui Sabin,motoreta.Sunt taaare curios,ce si-o lua,acolo,in Olanda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari !!!

arata al naibii de bine.

sa-l calaresti sanatoasa !!

 

si acuma o intrebare ptr. cei care mai tin si o surubelnita in mana:

cum se schimba fratilor filtrele de aer ????

 

* merci, bre :rolleyes:

si eu sunt foarte incantata, asta e fratele mai mare al lui Lucky, cum ar veni.

 

Lucifer - buuuun, acuma ca ai explicat asa de bine, parca imi vine sa le schimb si eu singura pe ale mele. dar nu am sculeeeeeeeee!

 

Viespu - unde ai gasit filtrele, te rog? ca si eu tre' sa le schimb p-astea doua, iar cei la care am sunat mi le aduceau cam in 2 sapt. Zic sa mai sap.

P.S. mai bine o duci la Clavi sa le schimbe, are el tot ce-i trebuie. numa' filtre nu.

 

 

O recunosc dupa sei...Dap,e 'mana mea',acolo.Unicate,ca model.Sa-mi zici mersi,ca m-am luptat cu el,sa-i mai pun niste burete,sa fie mai moi...! A fost al lui Sabin,motoreta.Sunt taaare curios,ce si-o lua,acolo,in Olanda...

 

* bine, ma, iti zic merci, na!

 

de fapt, sa stii ca ma cam doare c**u, n-ai pus destul burete :drink:

Sabin o sa plece in Belgia acuma, da' mai bine va povesteste el...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place mult de tot ghidonul am incercat si eu sa pun unul drept dar cand am vazut ca toate firele trec prin el am lasat-o balta.n-am nici o treaba cu electrica asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria:

n-am gasit filtre dar ma cam bate gandu` sa-i pun k&n.

am fost ieri la niste baieti sa-mi cumpar o husa si n-am gasit ce vroiam io; aveau in schimb semnale spate - cam mici....dar asta e... - si i-am rugat pe ei sa mi le schimbe ( si bine am facut) pentru ca unu fura curent pe nushtiuunde....si au inceput sa dea jos de pe ea....si atunci mi-a traznit sa vad si io cum arata filtrele de aer.....n-a reusit baiatu ala sa-i dea de capat....

 

@lucifer:

merci ptr. tutorial !! :rolleyes:

 

@dkid:

merci ptr. link ! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria:

n-am gasit filtre dar ma cam bate gandu` sa-i pun k&n.

am fost ieri la niste baieti sa-mi cumpar o husa si n-am gasit ce vroiam io; aveau in schimb semnale spate - cam mici....dar asta e... - si i-am rugat pe ei sa mi le schimbe ( si bine am facut) pentru ca unu fura curent pe nushtiuunde....si au inceput sa dea jos de pe ea....si atunci mi-a traznit sa vad si io cum arata filtrele de aer.....n-a reusit baiatu ala sa-i dea de capat....

 

@lucifer:

merci ptr. tutorial !! :rolleyes:

 

@dkid:

merci ptr. link ! :drink:

 

filtre de aer gasesti la Mymoto ....e la Cotroceni .....iar daca nu te descurci cu montajul lor te ajut eu daca treci prin dr. taberei

Editat de LFR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria:

n-am gasit filtre dar ma cam bate gandu` sa-i pun k&n.

am fost ieri la niste baieti sa-mi cumpar o husa si n-am gasit ce vroiam io; aveau in schimb semnale spate - cam mici....dar asta e... - si i-am rugat pe ei sa mi le schimbe ( si bine am facut) pentru ca unu fura curent pe nushtiuunde....si au inceput sa dea jos de pe ea....si atunci mi-a traznit sa vad si io cum arata filtrele de aer.....n-a reusit baiatu ala sa-i dea de capat....

 

@lucifer:

merci ptr. tutorial !! :rolleyes:

 

@dkid:

merci ptr. link ! :drink:

 

 

iN ATENTIA @CRIA , @VIESPU , s.a. interesati

Intra pe www.romimoto.ro

eu le-am cumparat de acolo cu 160 ron (fata+spate)

baietii sunt f.OK si le trimit in citeva zile ( ex.: am comandat vineri si le-am primit saptamana urmatoare miercuri)

- Luati-va filtre CHAMPION

 

Filtru aer CHAMPION V310

Tip moto : VS 600/750/800 fata

SUZUKI VS 800 GL (VS52B) [fata] - COD: 85001459 76.50 RON

 

Filtru aer CHAMPION J313

Tip moto : VS 600/750/800 spate

SUZUKI VS 800 GL (VS52B) [spate] - COD: 85001460 72 RON

 

DUPA CE LE SCHIMBATI MERGETI LA CINEVA SA VA SINCRONIZEZE CARBURATOARELE. REZULTATUL VA FI SCADEREA CONSUMULUI DE CARBURANT.

lA MINE CONSUMA INAINTE 5% IAR CU FILTRELE SCHIMBATE SI CARBURILE SINCRONIZATE AM AJUNS LA 4% ( REAL...FARA BASCALIE)

 

BAFTA!!

Editat de LUCIFER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* excelent site-ul ala, Lucifer! Multumesc tare :rolleyes:

maine le comand si eu

 

P.S. eu am mai comandat de la Romi, insa nu stiam ca si-a facut si site si ca aduce si piese. ura!

 

a la votre!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LFR:

.....deci tu esti cu frumusetea aia cu sei albe.....frumos rau motoru ala...n-am avut bani de el ca tare ma tenta......daca inca nu l-ai dat, bafta la vanzare si sa incapa pe mana cuiva care sa stie sa aprecieze !!

 

merci pentru oferta de montaj; probabil ca daca nu o sa gasesc alta solutie am sa apelez la tine.

@luciferule.....

4% cu vs 800.....a mea vs400 suge 7,5% in oras....si zice cineva ca sunt sincronizate carburatoarele ( pesemne ca filtrele de aer au vreo.....15 ani... nu ?).

 

de fapt la cati km sau la cat timp se schimba filtrele de aer ?

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt la cati km sau la cat timp se schimba filtrele de aer ?

Cand o iei daca nu au fost schimbate recent de fostul proprietar si apoi te mai uiti la el la 10 000 km,(eu il mai suflu sa scot mizeria mare) dar cand se imbacseste(devine gri ) tre schimbat,depinde mult pe unde circuli.

Azi vreau sa ma uit si eu la al meu ca are ap.18 000 si a fost doar suflat de vreo 2 ori.

 

PS:un filtru aer imbacsit duce la cresterea consumului si la lipsa de putere in sarcina !!!

 

CRIA,SA-L STAPANESTI SANATOASA :rolleyes: ,SA-L DAI LA PROGRAMUL RABLA LA 200 000 KM :drink: si vezi ca exista si de 1400 :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRIA,SA-L STAPANESTI SANATOASA :rolleyes: ,SA-L DAI LA PROGRAMUL RABLA LA 200 000 KM :drink: si vezi ca exista si de 1400 :makeout:

 

* merci! bre :P

 

asa zic si eu, sa merg peste 100.000 km si p-orma mai vedem :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria:

n-am gasit filtre dar ma cam bate gandu` sa-i pun k&n.

am fost ieri la niste baieti sa-mi cumpar o husa si n-am gasit ce vroiam io; aveau in schimb semnale spate

 

pt filtre K&N trebuie sa faci modificari(sa dai "cutia de aer" jos,sa le prinzi direct PE carburator,sa schimbi niste jiglere in carburator.....complicat:)

 

poti sa imi trimiti 1poza 2 cu semnalele care le-ai luat?sau un link cu ce au baietii aia de vanzare?

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai dat dracu',cucoana...! 800,ai?! Sa-l stapinesti sanatoasa! ...Daca vrei,adu seile alea-n coa',sa-ti fac ceva unicat,si sa mai umblu si la scindura aia dinauntru,care-i pe post de burete...Rosu,ai?

bre dariane, da scaunelu meu nu vrei sa-l modifici? stiu ca n-am intruder, da mi-ar prinde bine si mie un scaunel mai moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dkid:

astia sunt baietii:

http://www.ixs.ro/dealer-bucuresti.html

si semnalele arata cam asa:

http://www.piesemoto.ro/ro/shop/imgprod/se...e%201%20bec.jpg

dar sunt "ixs".

 

sper ca ti-ai facut o idee.

 

 

 

thx man,o sa trec pe acolo sa vad ce si cum.oricum arata mai bine decat alea stock...zici ca sint urechi de mickey mouse :drink:

 

vad ca nu au un site ceva...poti sa-mi sufli la ureche si pretul?:rolleyes:

 

 

bafta maxima

Editat de dkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luciferule.....

4% cu vs 800.....a mea vs400 suge 7,5% in oras....si zice cineva ca sunt sincronizate carburatoarele ( pesemne ca filtrele de aer au vreo.....15 ani... nu ?).

 

de fapt la cati km sau la cat timp se schimba filtrele de aer ?

 

....acu 2 ani cand am adus Intruderul in tara avea 16000 KM iar filtrele de aer erau cele originale ( au stat 10 ani pe moto). Aveau o culoare gri inchis ( clar- erau colmatate ) ; am incercat sa le suflu .........fara rezultat.

 

Acuma, consumul in oras ...si la mine este undeva intre 5-6% ( tot peste 7% il aveam si eu inainte de schimbarea filtrelor)

 

Chestia este logica si f. simpla: Filtru NOU = aer mai mult in amestec cu benzina, deci consum mai mic. DAR, repet cel mai important este sincronizarea carburilor pt ca ele au fost reglate pe filtrele vechi. Incearca si ai sa vezi ce mare este diferenta!!!!

 

Pt cei care pot ajunge la Fagaras ( daca nu gasiti in alta parte sau sunteti pe aproape ) va pot ajuta cu sincronizatu!

==========

Ca sa-ti raspund si la intrebarea cu perioada de schimbare a filtrelor: eu ii bag filtre de aer si ulei Motul - NOU in fiecare an. DE CE? Pentru ca tin la motorul meu si nu mi se pare mult o investitie pe an de 160 ron - filtrele si 130 ron -uleiul.

Un prieten din state pe care l-am cunoscut pe site-ul Intruder Alert mi-a spus: "schimba filtrele si inlocuieste uleiul in fiecare an si ai motor pe viata!!!"....si il cred!!

 

Numai bine!!!

post-4983-1245694821_thumb.jpg

post-4983-1245695200_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten din state pe care l-am cunoscut pe site-ul Intruder Alert mi-a spus: "schimba filtrele si inlocuieste uleiul in fiecare an si ai motor pe viata!!!"....si il cred!!

 

Numai bine!!!

 

* bun sfat!

Mie nu mi-a zis nimeni pana acum la cat timp sa schimb filtrele, doar o data, cand am cumparat-o mi-a pus mecanicul filtre noi de aer. (alea de ulei le-a schimbat la fiecare revizie).

Ce sa mai, dadeam vina pe trafic ca imi lua atata gaz in oras...

 

Concluzie: am sa le schimb imediat p-astea de aer la Zburator. thanks! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...