Sari la conținut

Postări Recomandate

@ viespu:sorry man,sa aud chestii d-astea...Multa sanatate tie,si bani,pt. reparat fieru'...Acuma,ca sa fac un pic de haz de necaz...Tu,cred c-ai sarit etapa de recenzie a gropilor,care se face in fiecare primavara,la inceput de sezon...Cel putzin,in zona Dorobanti... :)

 

.....mda...ai dreptate.

partea tampita e ca de cate ori am trecut cu motoru p` acolo mergeam aproape de bordura ca era aglomerat; de data asta fiind liber.....era numele meu pe ea....e cam pe mijlocu` benzii.....aveti grija si voi la chestii d`astea...mici - da` mici de tot - schimbari de traseu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

.....mda...ai dreptate.

partea tampita e ca de cate ori am trecut cu motoru p` acolo mergeam aproape de bordura ca era aglomerat; de data asta fiind liber.....era numele meu pe ea....e cam pe mijlocu` benzii.....aveti grija si voi la chestii d`astea...mici - da` mici de tot - schimbari de traseu....

 

Cred ca sanatate multa daca zic e de ajuns dar vreau sa iti mai zic ceva. Acum 18 ani am ramas si eu cu umarul drept suspendat dupa o fisura de humerus. Si, bineinteles nu am ascultat de fizioterapeut, am inceput activitatea prea devreme si fara gimnastica corespunzatoare. Si inca ma mai doare . Asa ca atentie mare.

No coment despre starea astfaltului din tara..... :) drumari..... :D sau primari locali...... :)

Editat de guzmanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sanatate multa daca zic e de ajuns dar vreau sa iti mai zic ceva. Acum 18 ani am ramas si eu cu umarul drept suspendat dupa o fisura de humerus. Si, bineinteles nu am ascultat de fizioterapeut, am inceput activitatea prea devreme si fara gimnastica corespunzatoare. Si inca ma mai doare . Asa ca atentie mare.

No coment despre starea astfaltului din tara..... :) drumari..... :D sau primari locali...... :)

 

multumesc; stiu ca fara ceva recuperare dupa 3 saptamani e riscant - de altfel am si zis-o mai sus...

vara asta s-a cam dus......cam din septembrie as putea sa calaresc din nou motoru......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc; stiu ca fara ceva recuperare dupa 3 saptamani e riscant - de altfel am si zis-o mai sus...

vara asta s-a cam dus......cam din septembrie as putea sa calaresc din nou motoru......

Asta e viata de motociclist,plina de riscuri,lasa ca te faci tu bine....daca te incalzeste cu ceva eu am stat aproape 4 luni pe bara :) dupa o cazatura,cu Ss-ul .(oricum sunt printre putinii care s-au nenorocit de 2 ori in acelasi loc :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mai bine de 2 ani de cand mi-am luat Intruder, ma bate gandul sa fac un site numai despre aceste motoare, insa nu am avut timp. Vara asta fiind ceva mai liber, m-am apucat de treaba. Am luat http://www.intruderalert.ro si in doua saptamani am ajuns la o versiune beta, care insa mai necesita destul de multe retusuri. Va invit sa dati o raita pe site si sa-mi dati cateva idei, sugesti si chiar mai mult, daca cineva este interesat sa publice pe site poate sa faca acest lucru, pentru ca eu sunt in pana de idei.

Merci anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mai bine de 2 ani de cand mi-am luat Intruder, ma bate gandul sa fac un site numai despre aceste motoare, insa nu am avut timp. Vara asta fiind ceva mai liber, m-am apucat de treaba. Am luat http://www.intruderalert.ro si in doua saptamani am ajuns la o versiune beta, care insa mai necesita destul de multe retusuri. Va invit sa dati o raita pe site si sa-mi dati cateva idei, sugesti si chiar mai mult, daca cineva este interesat sa publice pe site poate sa faca acest lucru, pentru ca eu sunt in pana de idei.

Merci anticipat!

 

mi-am facut cont.

la "despre intrudere " da un 404. - si e pacat pentru ca povestea e lunga si frumoasa; presupun ca ai vrut sa prezinti intai un istoric.

in general arata ok site-ul dar, cum ai zis si tu....mai e ceva de munca la el....

daca te-ai concentrat pe intrudere probabil ca ar trebui sa putem regasi TOATE modelele de intruder facute vreodata. ( nu uita ca multi dintre noi au modele de 10-15 ani...).

cred ca ar fi foarete utila o sectiune de service in care sa facem schimb de experienta despre diverse smecherii - bujii, filtre, mecanici, piese , cauciucuri, vulcanizari, etc.

alta sectiune care cred eu ca lipseste este cea de tuning.

eu cred ca cei ce vor fi tentati sa intre pe site vor cauta intai membrii din zone apropiate cu ei, apoi info tehnice - service - dupa care tuning.

fii atent la "spelling" prin meniuri.

respect sincer ce ai inceput sa faci si iti urez succes, rabdare si putere de munca !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mai bine de 2 ani de cand mi-am luat Intruder, ma bate gandul sa fac un site numai despre aceste motoare, insa nu am avut timp. Vara asta fiind ceva mai liber, m-am apucat de treaba. Am luat http://www.intruderalert.ro si in doua saptamani am ajuns la o versiune beta, care insa mai necesita destul de multe retusuri. Va invit sa dati o raita pe site si sa-mi dati cateva idei, sugesti si chiar mai mult, daca cineva este interesat sa publice pe site poate sa faca acest lucru, pentru ca eu sunt in pana de idei.

Merci anticipat!

 

* excelenta ideea!

 

intru si o sa imi fac cont si eu acolo, apoi vedem ce-i de spus in continuare...

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scurt update care mi-a dat lovitura finala:

 

dupa ce am dat bani la greu pe taxiuri ieri si azi - servici, spital, firma oteza de umar, politie udriste si nenea nu era acolo,etcetcetc - iata concluziile absolut incredibile demne de kafka:

 

am dat declaratie in udriste; nenea politistu mi-a facut dosar, la dosar am anexat o copie xerox a buletinului.

mi-a dat o hartie pentru reparatii si........nu, nu; nu mi-a dat permisu` fratilor; mi-a dat o adeverinta de circulatie - care tine loc de permis si e valabila....15 zile !! - pe care trebuie sa o prelungesc de cate ori am nevoie , pana la terminarea cercetarii dosarului !!!

cercetarea o face parchetul si de cate ori imi prelungesc adeverinta asta trebuie sa merg la parchet si sa fac o cerere, sa-i dau numar prin registratura si cu ea in brate sa ma duc in udriste !!!

pana termina ei cred ca imi expira permisul - adica in noiembrie.....

 

...si iata cum organele incurajeaza cetateanul sa incalce legea; daca nu prezentam permisu probabil ca scapam cu o amenda si cu ceva puncte......nu stiu; probabil imi zicea sa vin cu el in dinti ulterior in udriste......daca nu chemam salvarea nu venea politia......ca la nebuni......in orice caz; chiar nu ma asteptam la asa ceva......

toate astea pentru un fraier care de unu singur a luat o galma in asfalt si si-a fracturat un os.......atat.

daca mergeam pe jos la spital nu stia nimeni nimic- sau daca as fi cazut in prcare.....

 

p.s. - dimineata nenea era pe teren la un accident......trebuia sa dau un telefon inainte.....ooooook; am fost fraier.

ma duc acasa si peste vreo 2 ore dau telefon; il gasesc, si-mi zice sa vin repede ca poate pleaca la alt accident......oooook; alt taxi; alta distractie.

la final ii zic ca s-ar putea sa-l mai deranjez cu un telefon ptr. ca mi se pare complicata procedura si-mi zice ca nu-i prblm; doar sa-l sun cu cateva zile inainte ca el e acolo numai o data la 4 zile !!....altfel nu mi-ar fi zis nimic....( si io chiar ma gandeam dupa esecul de dimineata sa renunt si sa merg iin alta zi....).

 

sunt leguma; nu ma trezesc din uimire....secolu 21.....

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate,asta-i Romania...Si cica sa mai fi patriot...

La spital,e bine ca te-ai dus.Ca putea sa fie ceva simai rau.Acolo,doar sa fi zis c-ai alunecat pe scari,scapai fara politie (daca nu cumva,si asa).

Asta e,acuma,ai intrat in jocul lor...

P.S:Ia vezi,daca faci un pic de scandal,ca te duci "mai sus",poate-ti recuperezi carnetul.E chiar stupid, sa-ti faca dosar,pt. asa ceva.Desi,am mai auzit de faze din astea,si tot asa sa-ntamplat. Dosar, pt. vatamare corporala,si amenda!!!

Hai,sanatate...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Doamne! ...unde-i Papura Voda ala, tare i-as trage una peste ceafa...!

 

sanatate maxima, Viespu' si nu te lasa, incinge-i macar verbal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da bai...usor de zis....permisu e la ei.

nu va zic ce scandal am in casa cu duamna; ca ea lucreaza cu vami si banci si daca io am dosar la parchet ea e obligata sa anunte in 24 de ore si atunci ramane fara servici......este absolut EPIC!!!!!

 

.....si-i mai aud pe cei din 'societatea civila' ca zic ca ce rau ca nu mergem la vot......pai sa mergem cu paru` tata la vot....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am facut cont.

la "despre intrudere " da un 404. - si e pacat pentru ca povestea e lunga si frumoasa; presupun ca ai vrut sa prezinti intai un istoric.

in general arata ok site-ul dar, cum ai zis si tu....mai e ceva de munca la el....

daca te-ai concentrat pe intrudere probabil ca ar trebui sa putem regasi TOATE modelele de intruder facute vreodata. ( nu uita ca multi dintre noi au modele de 10-15 ani...).

cred ca ar fi foarete utila o sectiune de service in care sa facem schimb de experienta despre diverse smecherii - bujii, filtre, mecanici, piese , cauciucuri, vulcanizari, etc.

alta sectiune care cred eu ca lipseste este cea de tuning.

eu cred ca cei ce vor fi tentati sa intre pe site vor cauta intai membrii din zone apropiate cu ei, apoi info tehnice - service - dupa care tuning.

fii atent la "spelling" prin meniuri.

respect sincer ce ai inceput sa faci si iti urez succes, rabdare si putere de munca !!

 

Merci pentru raspuns si sugestii (cu atat mai de apreciat in situatia in care a dat necazul peste tine). Ma voi re-apuca de lucru la site, insa abia peste o saptamana dupa o mini-vacanta.

Daca nu e cu deranj si rezolvi cu bine problemele, poate discutam mai in detaliu referitor la cele sugerate anterior. Pana atunci insanatosire grabnica si bafta la rezolvarea problemelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca parchetul va tine dosarul in cercetari vreo 6-7 luni tot asteptand martorii sa apara... - poate se decid crengile pomilor din scuar sa marturiseasca.....

tot asa se pare ca voi avea permisul suspendat o luna........nu ma trezesc din uimire.....si ca parchetul va anunta firma la care lucrez ca sunt cercetat penal !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sefii tai,stiu ce-a fost,cum s-a-ntimplat? Sa nu fie d-aia idioti,si sa te dea afara...Asta chiar ar fi de cartea recordurilor,la capitolul ghinion !

Pe bune,ar trebui dat la ziar...Uite,o sa vorbesc cu niste prieteni,din televiziuni.Ca doar am lucrat vreo 12-13 ani,in domeniu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sefii tai,stiu ce-a fost,cum s-a-ntimplat? Sa nu fie d-aia idioti,si sa te dea afara...Asta chiar ar fi de cartea recordurilor,la capitolul ghinion !

Pe bune,ar trebui dat la ziar...Uite,o sa vorbesc cu niste prieteni,din televiziuni.Ca doar am lucrat vreo 12-13 ani,in domeniu...

Nu ar fi o idee rea mai ales ca e 99% vina primariei !!!

Are si motociclistul partea lui de vina.................ca si-a luat motor in Romania,Viespule nu ai auzit de gepan kiu 7 ??

 

Chiar nu ar fi binevenita o reclamatie cu despagubiri adresata primariei ,mai ales daca se lasa cu probleme asupra familiei si a job-ului ??

Daca sunt cu masina(zicem ca motociclistii sunt toti nebuni)si din cauza unei gropi ajung in pom tot eu sunt de vina ??

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt cu masina(zicem ca motociclistii sunt toti nebuni)si din cauza unei gropi ajung in pom tot eu sunt de vina ??

Bineinteles. Asta daca nu dai o spaga si atunci vinovat va fi pomul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles. Asta daca nu dai o spaga si atunci vinovat va fi pomul.

 

* da' nu pot sa pic cu pomul la o intelegere...? :blink:

 

 

off topic: bre, ajungi asta seara pe la Arc? vreau sa-mi asculti umpic motorul. cred ca zgomotul ala era de la tacheti, mi-a bagat cineva ideea asta in cap si as vrea sa mi-o scoata altcineva..., daca-s tachetii, e grav. muaaaah!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic: bre, ajungi asta seara pe la Arc? vreau sa-mi asculti umpic motorul. cred ca zgomotul ala era de la tacheti, mi-a bagat cineva ideea asta in cap si as vrea sa mi-o scoata altcineva..., daca-s tachetii, e grav. muaaaah!

Dupa cum probabil ai constatat, nu am ajuns in seara asta pe la Arc. Stiu o tehnica expeditiva de "ascultare" a tachetilor, dar nu am ascultat decat la mobra mea, care nu avea probleme, asa nu nu stiu pe viu cum suna tachetii cand nu mai sunt in mintile lor. Tehnica e asta: pui varful unei surubelnite in lateralul partii superioare a cilindrilor (acolo unde sunt tachetii), iar capatul cu manerul il atingi de partea anterioara a gaurii urechii, acolo unde orice ureche are un mic cartilagiu bombat. Daca auzi un huruit, tachetii trebuie reglati. Tehnica o stiu de la Yoshi-san (Kaore), pe care, daca vrei, poti sa-l si consulti.

 

Un alt criteriu de verificare este sa urmaresti daca, atunci cand motorul e rece, ai pocnituri in toba sau in filtrul de aer. Astea se intampla din cauza ca, tachetii fiind uzati, supapele nu se mai deschid cand trebuie. Daca pocniturile se aud in tobe, ai probleme cu tachetii care deschid supapele de evacuare. Daca se aud in filtru, ai probleme la cei care controleaza supapele de admisie. Acesta este primul semnal ca tachetii s-au uzat. Dupa ce motorul s-a incalzit, supapele se dilata si compenseaza uzura tachetilor. Eu am mers cu motorul tau deja cald si nu am auzit pocnituri. Asta ma face sa cred ca, daca sunt uzati, tachetii nu au nevoie de mai mult decat o reglare. Asa ca zgomotul suspect ar putea veni din alta parte. Ti-am spus ca poate fi de la un rulment, dar nu as baga mana in foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum probabil ai constatat, nu am ajuns in seara asta pe la Arc. Stiu o tehnica expeditiva de "ascultare" a tachetilor, dar nu am ascultat decat la mobra mea, care nu avea probleme, asa nu nu stiu pe viu cum suna tachetii cand nu mai sunt in mintile lor. Tehnica e asta: pui varful unei surubelnite in lateralul partii superioare a cilindrilor (acolo unde sunt tachetii), iar capatul cu manerul il atingi de partea anterioara a gaurii urechii, acolo unde orice ureche are un mic cartilagiu bombat. Daca auzi un huruit, tachetii trebuie reglati. Tehnica o stiu de la Yoshi-san (Kaore), pe care, daca vrei, poti sa-l si consulti.

 

Un alt criteriu de verificare este sa urmaresti daca, atunci cand motorul e rece, ai pocnituri in toba sau in filtrul de aer. Astea se intampla din cauza ca, tachetii fiind uzati, supapele nu se mai deschid cand trebuie. Daca pocniturile se aud in tobe, ai probleme cu tachetii care deschid supapele de evacuare. Daca se aud in filtru, ai probleme la cei care controleaza supapele de admisie. Acesta este primul semnal ca tachetii s-au uzat. Dupa ce motorul s-a incalzit, supapele se dilata si compenseaza uzura tachetilor. Eu am mers cu motorul tau deja cald si nu am auzit pocnituri. Asta ma face sa cred ca, daca sunt uzati, tachetii nu au nevoie de mai mult decat o reglare. Asa ca zgomotul suspect ar putea veni din alta parte. Ti-am spus ca poate fi de la un rulment, dar nu as baga mana in foc.

 

* multzam frumos de explicatii :laugh:

ma duc saptamana viitoare cu ea la mecanic sa regleze tachetii. pana atunci ajung si filtrele de aer..., le schimbam, regleza, apoi vedem ...adica ascultam ce se mai aude (la rece si la cald) :blink:

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva cat ulei se baga la cardan la un intruder de 800?

asfalt uscat :blink:

 

 

desfaci surubul de la cardan...torni ulei de transmisie pana la buza...pui surubul..done.

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva cat ulei se baga la cardan la un intruder de 800?

asfalt uscat :blink:

 

Salut!

Uite aici tot ce iti trebuie pt : ulei cardan , bujii, antigel, mentenanta:

 

post-4983-1247168513_thumb.jpg post-4983-1247168545_thumb.jpg post-4983-1247168594_thumb.jpg post-4983-1247168639_thumb.jpg post-4983-1247168701_thumb.jpg

 

 

 

Poate ajuta si pe altii care nu au cartea: post-4983-1247168880_thumb.jpg

 

Numai bine!!

Editat de LUCIFER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte ce pare bizara dar e o problema care ma cam roade:

am gasit un site cu un VS400 cu motor VK51A (al meu e VK51A101774 ) demontat si care vinde piesele ca sh.

pe site piesele au niste coduri; intrebarea este: credeti ca acele coduri sunt OEM ?......sau doar si-a facut nenea ala niste coduri ale lui pentru ca site-ul e urias si vinde piese de la tzshpemii de mobre ? ?

http://ilovemotor.jp/shop/g/gKF7597/ astea ma intereseaza cel mai tare; cei cu VS 600; VS750 si VS 800; filtrele alea de aer sunt la fel ca la voi ?

http://ilovemotor.jp/shop/g/gBKF7588/

 

......acuma dupa busheala trebuie sa bag mana`n buzunar sa repar mobra si cu "ocazia" asta o sa fac si ce trebuia sa-i fac mai demult :

-filtre de aer si sincronizare carburatoare

-oglinzi cu coada mai lunga

si in urma buselii imi mai trebuie:

-rezervor lichid ambreiaj

-vitezometru

-far

-scarite "normale" fata

....eventual manete - leviere - noi.....asa; de-al dreaq....

si pe langa toate astea vreau sa mai cumpar ceva: o geanta relativ mica in care sa-mi tin totul intr-o borseta - dupa busheala am aflat cat de tare pot sa doara muschii storciti de ce aveai prin buzunare.....- ; am un tankbag....dar poate gasesc ceva mai "potrivit"; pe cruisere se pun tot felu de genti....

 

frumos ar fi sa le gasesc pe toate intr-un singur loc; la romimoto se pare ca au de toate.....sa vedem ce ziceti de filtrele alea de aer.................................................................hehehe....tomina.... :lol:

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...