Sari la conținut

Accident mortal - Targu-Jiu


Fix
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"in asteptare" lasa loc de interpretare, insa asteptarea poate fi cauzata de diverse: semafor, accident, circulatie oprita (lucrari), o masina care face la stanga, ca in cazul de fata.

Depinde mult de cum interpreteaza procurorul problema...adica daca toti soferii declara ca ASTEPTAU ca masina lovita sa execute virajul la stanga...si coroborat cu faptul ca motociclistul nu-si poate spune cuvantul...stim toti unde ajungem, da? (vezi post mai devreme cu vina mortului)

 

 

PS: eu eram o data primul la semafor si un taximetrist a venit pe cealalta banda si s-a bagat in fata mea cand s-a facut verde, Politia l-a oprit si m-a intrebat daca recunosc ca taximetristul m-a depasit cand eu asteptam in coloana la semafor..bine-nteles ca raspunsul a fost DA. Asadar...uite un caz de "in asteptare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e careva care asteapta in mers... sa ne spuna si noua...

Si daca stie careva ca era coloana aia din cazul de fata in asteptare, iar sa ne spuna.

Normal, pot astepta si la 200 la ora... Astept sa ajung la 210. Se cheama ca sunt in asteptare. Si daca suntem grup de doua motoare se cheama ca suntem coloana. Deci n-are nimeni voie sa ne depaseasca. Logic, nu?

 

Off, si am zis ca nu mai bat campii pe accidente...

Mesaj completat

Omule, nu daca este oprita, daca este IN ASTEPTARE!!!!!!!!!!!!! Asa scrie in lege asa iti zic si tie.

Si da, este interzisa depasirea coloanei de autovehicule IN ASTEPTARE. La primul post nu am specificat asta, am zis doar de COLOANA care se subantelege in cazul de fata ca era in asteptare , dupa conservaru criminal. Ce nu intelegi, tu ai impresia ca vorbim la modul general? Vorbim la concret aici, in accidentul de fata.

Nu se subintelege nimic, prietene. Nu ti-a spus nimeni ca ala a facut stanga din mers sau a oprit in prealabil cu toata coloana in spatele lui.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici bine, bati campii aiurea, lasa topicul in pace. Ai mai sus explicat ce inseamna asteptare dar nu vrei sa citesti pentru ca nu-ti convine ce vezi. Esti la fel ca si cel care nu vede padurea din cauza copacilor.

Mesaj completat

Speedy.k , faci niste afirmatii care ma fac sa cred ca habar n-ai despre accidentul asta si vorbesti ca sa te aflii in treaba.

Uita-te la secunda 21 din reportajul de pe PROTV si o sa ai confirmarea la faptul ca masinile ASTEPTAU, "2,3 masini fiind oprite in spate..." .

Lasa topicul in pace, esti penibil!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la secunda 21 din reportajul de pe PROTV si o sa ai confirmarea la faptul ca masinile ASTEPTAU, "2,3 masini fiind oprite in spate..." .

Lasa topicul in pace, esti penibil!

Corect. Mea culpa.

Zice clar martoru' ca era coloana oprita si soferu in cauza cu semnalul pus. Daca flacau ala spune adevarul... nu mai e loc de discutii.

 

PS Pe de alta parte te rog sa-ti controlezi limbaju. Nu te-am jignit, nu te-am facut in niciun fel. OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singur ai spus ca bati campii aiurea, iar din punctul meu de vedere un om care face asta e penibil. Nu vad nicio jignire, oricum ca se te simti tu bine imi cer scuzele de rigoare. Acum hai, multa atentie pe viitor, in trafic dar si pe forum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singur ai spus ca bati campii aiurea, iar din punctul meu de vedere un om care face asta e penibil. Nu vad nicio jignire, oricum ca se te simti tu bine imi cer scuzele de rigoare. Acum hai, multa atentie pe viitor, in trafic dar si pe forum!

OK, no problem.

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am deschis discutia asta sperand sa nu se ajunga la scandal; din cate am inteles, in cazul de fata motociclistul a gresit din pv legal fiindca era coloana oprita; daca era in miscare, totul ar fi depins de timpul scurs din momentul la care semnaliza conserva pana la efectuarea manevrei, ceea ce practic e imposibil de determinat; ca sfat practic: viteza mica la depasirea coloanelor si cat mai mult pe stanga, pe contrasens; daca e coloana in asteptare, e mai sigur pe dreapta; din cate am vazut in imagini era linie intrerupta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chiar curios: a ajuns careva cu asa ceva la politie? Si daca da, care a fost verdictul?
Un amic de-al meu e inspector de daune la o firma de asigurari. Mi-a spus ca in cazurile ca acesta, se da culpa comuna.

In acelasi timp, daca martorii spun ca asteptau ca cel din fata sa faca stanga, acelasi lucru trebuia sa-l faca si motociclistul - zic eu.

Si intr-un final, pt el nici nu mai conteaza daca a avut sau nu prioritate. N-o sa-l ajute deloc acum. Ar fi fost inca un motociclist care a murit cu prioritatea in mana. Sa-i fie tarana usoara! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic de-al meu e inspector de daune la o firma de asigurari. Mi-a spus ca in cazurile ca acesta, se da culpa comuna.

In acelasi timp, daca martorii spun ca asteptau ca cel din fata sa faca stanga, acelasi lucru trebuia sa-l faca si motociclistul - zic eu.

Si intr-un final, pt el nici nu mai conteaza daca a avut sau nu prioritate. N-o sa-l ajute deloc acum. Ar fi fost inca un motociclist care a murit cu prioritatea in mana. Sa-i fie tarana usoara! :)

 

Hai să-i dăm un nume. Sorin Bumbaru. Dumnezeu să te odihneasca tizule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am deschis discutia asta sperand sa nu se ajunga la scandal; din cate am inteles, in cazul de fata motociclistul a gresit din pv legal fiindca era coloana oprita; daca era in miscare, totul ar fi depins de timpul scurs din momentul la care semnaliza conserva pana la efectuarea manevrei, ceea ce practic e imposibil de determinat; ca sfat practic: viteza mica la depasirea coloanelor si cat mai mult pe stanga, pe contrasens; daca e coloana in asteptare, e mai sigur pe dreapta; din cate am vazut in imagini era linie intrerupta

E cu dus si intors, daca mergi acolo, mai mult ca sigur ca nu o sa te vada in oglinda, deci ca solutie ramane viteza cat mai mica si ochii in paispe.

 

on: condoleante, eu credeam ca s-au terminat accidentele grave pe sezonul asta, dar se pare ca nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taica-miu are o vorba, in accidentele de circulatie 50% din cei implicati nu au nici o vina. Normal, pentru ca vina e al aluilalt care a intrat in ei.

Sau mai are o vorba:"...aici zace Ion, care desi a avut prioritate...."

 

Pe motocicleta nu avem niciodata prioritate, tot ce misca pe drum ne poate ucide, deci trebuie sa facem ochii mari, sa studiem traficul si miscarea obiectelor de langa, noi, sa prevenim, sa anticipam, sa fim cu toate simturile ciulite!Altfel...

 

Iar coloanele de masini depasiti-le cu putin peste viteza lor de deplasare, nu zburati pe langa ele ca nu mai apucati sa faceti nici o manevra de evitare cand a 4-a masina din fata se apuca sa intoarca!

 

 

Pacat! Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

:) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cu dus si intors, daca mergi acolo, mai mult ca sigur ca nu o sa te vada in oglinda, deci ca solutie ramane viteza cat mai mica si ochii in paispe.

 

on: condoleante, eu credeam ca s-au terminat accidentele grave pe sezonul asta, dar se pare ca nu...

 

 

Pai nici nu ma astept sa vada el ceva, important e sa vad eu ce face si sa am timp de reactie; ca fapt divers, am povestit aici /index.php?...9253&st=490 cum era sa ma omoare chiar politia rutiera, pentru ca nu m-a vazut; intr-adevar viteza mica e de baza; mare atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mosul a dat o declaratie "tip", sa se scuze si sa arunce vina pe celalalt. Eu intrebarea asta i-as pune-o : " Tataie, daca sustii c-a avut viteza, extraordinara si extrapamanteana, inseamna ca l-ai vazut. Daca l-ai vazut si radarul din c**u' dvs spune c-a avut viteza, de ce nu ai evitat accidentul ? "

Vad zilnic in trafic cretini, nu semnalizeaza, se pun in miscare de pe loc fara sa se asigure, se incadreaza pe banda mai libera de stanga, sa depaseasca, apoi urca pe banda de mers inainte fara sa se asigure. Mai grav, este ca telefonul tine loc de asigurare ( fereste-ma tu, eu vb la tel, nu vezi ?! ), iar oglinzile sunt doar decorative.

Pacat de baiatul care s-a stins prea devreme, era prea tanar sa plateasca cu viata pt o neatentie. Condoleante familiei si prietenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte. un accident asemanator a avut frate-miu. el mergea spre casa, semnal stanga, franare, virare ,si e lovit de o masina care a intrat in depasirea coloanei care-l depasea pe dreapta,legal. a fost gasit vinovat ca nu s-a asigurat temeinic si nu i-a acordat prioritate aluia care depasea pe contrasens. politistul a zis ca ce daca depasea coloana,era linie discontinua. pagubele fiind relativ mici, nu a mai contestat decizia...

in cazul nostru, indiferent ce decizie va lua Politia Rutiera, nu mai conteaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era langa ax cu semnalul pus ,clar nu trebuia depasit ,insa in situatiile de genul asta , vinovat va fi cel care schimba directia de mers fara asigurare si implicit acordare de prioritate.Daca s-ar fi intamplat cu 20 de ani in urma sigur s-ar fi considerat depasire neregulamentara.Are si semnalul rostul lui ,de aia este bine sa fie pus din timp,nu in ultimii 5 metri inainte de a vira.Nu mi se pare un capat de tara daca atunci cand esti pe contrasens si-l ajungi pe unul cu semnal stanga ,sa reduci si sa treci prin dreapta lui ,chiar daca este greoaie manevra.(semnalul lui sa fi fost pus primul)

Mesaj completat

Dumnezeu sa-l odihneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taica-miu are o vorba, in accidentele de circulatie 50% din cei implicati nu au nici o vina. Normal, pentru ca vina e al aluilalt care a intrat in ei.

Sau mai are o vorba:"...aici zace Ion, care desi a avut prioritate...."

 

Pe motocicleta nu avem niciodata prioritate, tot ce misca pe drum ne poate ucide, deci trebuie sa facem ochii mari, sa studiem traficul si miscarea obiectelor de langa, noi, sa prevenim, sa anticipam, sa fim cu toate simturile ciulite!Altfel...

 

Iar coloanele de masini depasiti-le cu putin peste viteza lor de deplasare, nu zburati pe langa ele ca nu mai apucati sa faceti nici o manevra de evitare cand a 4-a masina din fata se apuca sa intoarca!

:blink: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

:) Si-a mai plecat unul dintre noi.... RIP :blink:

 

Draga Hondita500 si draga Valbi, si celorlalti care-si posteaza "mica publicitate, vanzari"

Cand e vorba de moarte de om scoate-ti-va reclamele. NU-I FRUMOS! Putina decenta, va rog. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Si-a mai plecat unul dintre noi.... RIP :blink:

 

Draga Hondita500 si draga Valbi, si celorlalti care-si posteaza "mica publicitate, vanzari"

Cand e vorba de moarte de om scoate-ti-va reclamele. NU-I FRUMOS! Putina decenta, va rog. :wink:

Alea sunt semnaturi, si sunt variabile in timp (adica daca schimba semnatura din profil se va schimba automat pe toate topicurile unde a postat), daca le scoti, le scoti cu totul, din cate stiu nu poti sa le scoti selectiv. Oamenii nu incearca sa vanda pe topic cu decedati, aceea e doar semnatura...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...