Sari la conținut

Transalpina 6-7 Nov 2010


marcone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A facut cineva Transalpina doar in 3 h? S-a asfaltat chiar atat de mult din ea?

 

Daca nu te opresti sa faci poze si sa admiri peisajul, faci usor sub trei ore. Este asfaltat in proportie de peste 90%. Problema este ca si partea cu asfalt este foarte murdara, plina de pamant si praf asa ca nu merge sa-i dai prea tare. In tura asta noi am mers pe asflat, asfalt ud, asfalt cu pamant si praf, piatra, pamant, namol si pe alocuri namol inghetat si asfalt cu gheata. Si unii au mers si pe iarba si prin rau. Una peste alta o tura reusita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns si eu pe la 22 .30 in c-ta.supeeeeeeeeeeer tura ,vremea de vis ,companie de nota 10.o iesire de toamna tirzie foarte reusita.

"de data asta" am ajons si noi( eu si ianachim) mai devreme acasa.... 23.30 . prietenii stiu de ce !

merci nenea.......merita sa mergeti pe transalpina v-o recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in budincaaaa

 

asta da operativitate.

 

facem schimb de timbre? :moto:

 

facem, facem... da' mai da si mie timp sa le clasez si sa le pun intr-un plic.

Mesaj completat

Pana atunci una de pe oborarea de la platoul Muntinu spre Obarsie asfaltata nisipata:

 

post-40741-1289131330_thumb.jpg

Mesaj completat

Pe platou la Mutinu, un loc linistit, izolat, unde e greu sa ajungi care in curand va fi plin de peturi:

 

post-40741-1289131848_thumb.jpg

 

 

Mesaj completat

Una din putinele bucati ramase neasfaltate pana la Obarsie ( undeva prin pasul Urdele ):

 

post-40741-1289131991_thumb.jpg

 

Mesaj completat

tre' s-o sterg, mai multe mai incolo...

Mesaj completat

Hai ca mai intra cateva...

 

De la dreapta la stanga, motocicletele recomandate pt TA de-a lungul timpului :lol: :

 

post-40741-1289132457_thumb.jpg

 

 

Mesaj completat

Ranca din pasul Urdele:

 

post-40741-1289132605_thumb.jpg

 

 

 

Mesaj completat

"10 lei poza cu motoru', 100 lei plimbatu', care mai doreste?" :kiss:

 

post-40741-1289132776_thumb.jpg

 

 

Mesaj completat

Oameni si / pe motoare pe TA:

 

post-40741-1289133014_thumb.jpg post-40741-1289133027_thumb.jpg post-40741-1289133038_thumb.jpg post-40741-1289133054_thumb.jpg post-40741-1289133061_thumb.jpg post-40741-1289133071_thumb.jpg post-40741-1289133085_thumb.jpg post-40741-1289133091_thumb.jpg post-40741-1289133098_thumb.jpg post-40741-1289133104_thumb.jpg post-40741-1289133114_thumb.jpg

 

 

Mesaj completat

Oasa:

 

post-40741-1289133227_thumb.jpg post-40741-1289133234_thumb.jpg post-40741-1289133247_thumb.jpg post-40741-1289133253_thumb.jpg post-40741-1289133261_thumb.jpg

Mesaj completat

Jina:

 

post-40741-1289133317_thumb.jpg post-40741-1289133329_thumb.jpg post-40741-1289133337_thumb.jpg post-40741-1289133347_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Restul "la plic" mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in drum spre transalpina am dat peste doi prieteni buni ce stateau la o ..parola...pe o bancuta

 

salutare mae si plescoi

Daca aveau si cite un carucior in fata noi eram sigur.

Dar, dupa cum spunea un prieten, nimic nu te ajunge ca RISUL!

Frumoasa tura intr-o frumoasa zi de toamna.

Editat de mae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost singur ,dupa ce m-am despartit din cauza timpului alocat de grupul care a plecat mai tarziu. A trebuit sa ma intorc in Buc tot sambata . Am parcurs cat am putut in limita timpului si a mobrei mele de asfalt.

 

Salutari Axol si sorin_das!

post-18891-1289160197_thumb.jpg

post-18891-1289160231_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.. acum doua ore am ajuns si noi acasa .Nu stiu daca voi ati fost dar ieri....la Ranca pe la ora 15.00 a trecut un grup de motoare, noi eram deja cazati.Azi la ora 9.00 eram deja pe Transalpina, am ajuns la Obarsie pe la 11.30 si culmea...nu ne-am intalnit cu nici un motor!Vremea a fopst absolut superba fata de ce am gasit de la Obarsie catre Petrosani unde am intalnit poriuni foarte mari de drum cu gheata si noi... pe 2 roti( 24 km in 2 ore ).

Am ceva poze, sper sa incarce.

post-54357-1289159939_thumb.jpg

post-54357-1289160052_thumb.jpg

post-54357-1289160127_thumb.jpg

post-54357-1289160182_thumb.jpg

post-54357-1289160210_thumb.jpg

post-54357-1289160272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.. acum doua ore am ajuns si noi acasa .Nu stiu daca voi ati fost dar ieri....la Ranca pe la ora 15.00 a trecut un grup de motoare, noi eram deja cazati.Azi la ora 9.00 eram deja pe Transalpina, am ajuns la Obarsie pe la 11.30 si culmea...nu ne-am intalnit cu nici un motor!Vremea a fopst absolut superba fata de ce am gasit de la Obarsie catre Petrosani unde am intalnit poriuni foarte mari de drum cu gheata si noi... pe 2 roti( 24 km in 2 ore ).

Am ceva poze, sper sa incarce.

 

Noi am fost, aproape majoritatea pentru prima data pe Transalpina( un peisaj aparte), pacat totusi de drumeagurile noastre care te cam pun pe ganduri daca ai vrea sa mai revii,........si cred ca pentru toti a fost prima data cand am mers pe bruma(gheata) :kiss: aia ce naiba o fi fost si ca sa fie mai palpitant am mers si pe intuneric( pe la ora 20.30-21 am ajuns la Sugag unde ne-am cazat la pensiunea Valea Frumoasei), ....am strans din rozeta de numai pot :moto:

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu 2 poze sugestive pentru "patimile" indurate:nisip si polei

 

Mesaj completat

In afara de problemele cu aderenta peisajul superb, merita mentionat in special drumul Sugag-Saliste unde ai parte de un light enduro pana la Jina, niste peisaje care-ti taie rasuflarea si sate tipice pentru Ardeal cu stradute inguste si sateni imbracati de sarbatoare pe strazi - cred ca au auzit ca vom ajunge pe la ei :moto:

Despre drumuri in general, ca posesor de V-Strom, m-am bucurat mai mult de portiunile cu asfalt peticit sau lipsa decat de cele asfaltate ca-n palma.

post-23938-1289192509_thumb.jpg

post-23938-1289192553_thumb.jpg

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu 2 poze sugestive pentru "patimile" indurate:nisip si polei

 

Mesaj completat

In afara de problemele cu aderenta peisajul superb, merita mentionat in special drumul Sugag-Saliste unde ai parte de un light enduro pana la Jina, niste peisaje care-ti taie rasuflarea si sate tipice pentru Ardeal cu stradute inguste si sateni imbracati de sarbatoare pe strazi - cred ca au auzit ca vom ajunge pe la ei :D

Despre drumuri in general, ca posesor de V-Strom, m-am bucurat mai mult de portiunile cu asfalt peticit sau lipsa decat de cele asfaltate ca-n palma.

 

Sa vezi ce misto a fost pe intuneric, cand dadeam de gheata aia si bagam avariile era cam panica in spate :kiss: , dar au fost unii care nici nu au stiut ca au trecut prin asa ceva :lol: :love: .

 

De la Obasia Lotrului pana la Sugag nu am avut ce admira , doar un drum prost si atat, asta si din cauza intunericului, in rest dupa cum am mai spus-o, un peisaj aparte care te fascineaza prin formele de relief si coloritul acelor zone, pozele sunt cele mai elocvente cuvinte de a descrie acele peisaje.

 

Daca as vrea sa mai fac o Transalpina as face-o doar pana la Obarsie si de acolo spre Lacul Vidra ,Voineasa, s.m.d..

 

Toate bune :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Obasia Lotrului pana la Sugag nu am avut ce admira , doar un drum prost si atat, asta si din cauza intunericului, in rest dupa cum am mai spus-o, un peisaj aparte care te fascineaza prin formele de relief si coloritul acelor zone, pozele sunt cele mai elocvente cuvinte de a descrie acele peisaje.

 

Drumul e fain... probabil intunericul nu te lasa sa-l vezi la fel. Nici la pranz nu lipsea poleiul. Totusi a fost bine ca mult din noroi era inghetat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost singur ,dupa ce m-am despartit din cauza timpului alocat de grupul care a plecat mai tarziu. A trebuit sa ma intorc in Buc tot sambata . Am parcurs cat am putut in limita timpului si a mobrei mele de asfalt.

 

Salutari Axol si sorin_das!

salutare domnu........pacat ca nu ai putut merge cu noi.

post-4687-1289212180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa fie mai palpitant am mers si pe intuneric( pe la ora 20.30-21 am ajuns la Sugag unde ne-am cazat la pensiunea Valea Frumoasei), ....am strans din rozeta de numai pot :kiss:

...Mai ales că mi'a fugit spatele pe gheață Âşi nisip, de era s'o pun pe jos, în noaptea aia. Noroc că am pus piciorul Âşi m'am redresat. Încă mă doare f..'ui mă'sa de treabă, sper să nu fie ceva mai grav :lol:

 

Oricum, a fost cu peripeții, bine că s'a terminat cu bine, :D dar drumul ăla în noapte Âşi traseul de a doua zi de la Jina, a făcut toți banii (inclusiv cei de amendă :moto: ). Cât despre Transalpina, absolut... breathtaking

Mesaj completat

Sa vezi ce misto a fost pe intuneric, cand dadeam de gheata aia si bagam avariile era cam panica in spate, dar au fost unii care nici nu au stiut ca au trecut prin asa ceva.

 

...Moi, spre exemplu :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost singur ,dupa ce m-am despartit din cauza timpului alocat de grupul care a plecat mai tarziu. A trebuit sa ma intorc in Buc tot sambata . Am parcurs cat am putut in limita timpului si a mobrei mele de asfalt.

 

Salutari Axol si sorin_das!

 

deci tu erai la rompetrol dupa rimnicu vilcea. noi am taiat-o prin voineasa, banuiesc ca si tu la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mersul pe gheta,foarte palpitant :kiss:) ,si ala prin mocirla ,unde eram ca o sanie,dar totusi am reusit sa stau pe 2 roti :D

Pacat ca nu ne-am intalnit de mai devreme,noi ne-am oprit sa mancam la Dudesti ,si apoi am ratat un indicator,si am cam ocolit pana sa ajungem la Novaci :moto:,daR A FOST OK ,ne-am intlanit la coborare dupa care noi ne-am grabit,ca am vb de cazare la Rasinari ,si fiind seriosi ,nu puteam sa ii dam omului teapa .

Oricum,weekend`ula fost de milioane ,ca si traseul!

Cu poze o sa revin maine ,ca am uitat aparatul acasa si p... poze :lol:) .

Mobra tb doar spalata si lantul uns,la anul sigur o sa mai mearga pe acolo,poate o sa fie mai asfaltat .

si daca nu ma insel,cred ca i-am vazut pe unii din voi pe la Nistoresti ,pe drumul de intoarcere ,nu mai tin exact minte ,insa era 15:30 cand am trecut pe acolo chiar mai bine.Sau parcat la Comarnic la benzinarie .

Noi la 16:00 ne propusesem sa fim acasa,eu eram(Campina) :love:

Oricum,de pomina iesirea,si da,primul drum pe acolo,pentru ca fiind neasfaltat pana de curand,fara enduro nu cred ca s-au incumetat multi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...