Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

Din cate stiu eu pata de contact a cauciucului fiind mai mica se pot lua virajele mai strans, asta nu stiu daca se aplica doar la contravirare unde pata se muta in partea opusa virajului.

 

Cert e ca ai probleme cu roata subtire pe linii de tramvai sau linii in asfalt, fiindca iti intra roata acolo.

 

Plus ca o furca cu inclinatie mare arata ca ceaiul pe o roata groasa.

 

Uite spre exemplu frisco:

frscobike.jpg

 

 

 

nu m-am dat niciodata in vant dupa chopperele cu furca inclinata atat de mult,nu numai din cauza ca nu poti lua viraje stranse....deci sa inteleg ca in afara de problemele inerente ca sinele de tramvai etc nu sant alte indicatii/contraindicatii pt latimea rotii din fata...?stiu ca de exemplu consumul e mai mic atunci cand ai roti mai subtiri.totodata modul in care se "intinde" la drum difera in functie de latimea rotilor(cu cat sant mai late cu atat e mai bine?.corect sau gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La choppere nu este lege la cauciucuri..

..Libertatea de constructie si inovatie este pe locul unu dar nu numai...

Poti pune orce cauciuc doar sa fie pe gustul tau...dupa accea te obisnuiesti sal conduci cum trebuie ,ca ar avea roata lata sau ar avea roata subtire mai mare sau mai mica......te obisnuiesti cu timpul...daca are furca mai lunga sau mai mica ...la fel .

..Chopperele nu sunt motoare standard de fabricatie si nu faci liniute si mergi pe o roata sau mergi la 200 la ora cu chopperele...bine asta depinde de conductor :)

 

toate astea se acepta la choppere,bobbere,custom sau rat bikeuri ,nare nimic dea face cu vitezanele sau cruiserele originale de fabrica..

 

auzi la el intrebare de baraj :unsure: ...de cind e lumea si chopperele inventate e liber alegerea la roti cadru motor sau restu de ansamblu la ele...CUM II PLACE PROPRIETARULUI

 

salutare roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMIN ROBBY! ca bine le mai zici...

imi permit sa completez, daca se mai poate dupa robby :unsure:

 

chopper calaresti pentru ca vrei si cum vrei...

daca nu poti chopper adevarat, te cobori la un cruiser de fabrica :)

daca iti plac cu adevarat genul asta de motoare nu conteaza parerea nimanui despre cum arata sau cum ar trebui sa arate, atat timp cat tie iti place.

 

roata groasa e mai manevrabila...

roata "de bicicleta" e mai cool...

pareri...

 

iti place roata groasa? ia-ti!

iti place subtire? ia-ti!

 

nu de alta, dar dupa cum ziceau niste clasici, la categoria asta de motoare conteaza mai mult cat km ai mers decat viteza cu care ai facut-o.

ride long and ride hard...indiferent cat de lata e roata fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o mica deviza

 

:) Chopperitul nu este usor de facut, dar e necesar :)

 

numai si numai pentru pasionatii de choppere :unsure:

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o mica deviza

 

:laugh: Chopperitul nu este usor de facut, dar e necesar :bigstar:

 

numai si numai pentru pasionatii de choppere :blink:

 

:) Mama ce a-si face si eu daca a-si dispunde de bani si scule!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Gume cu perete alb mai mari de 170 nu sunt - cica n-au loc destul pe margine sa-i faca dunga.

Se poate oare modifica o janta cu spite s-o faci mai lata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gume cu perete alb mai mari de 170 nu sunt - cica n-au loc destul pe margine sa-i faca dunga.

Se poate oare modifica o janta cu spite s-o faci mai lata?

Daca vrei dunga alba la cauciuc poti sa o faci tu singur exista vopsea alba cauciucata pt cauciucuri si le vopsesti tu....

 

De modificat e prea mult de lucru....e mai simplu sa iei un cerc mai lat si sal spitezi pe butucul carel ai acum....

 

salut numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gume cu perete alb mai mari de 170 nu sunt - cica n-au loc destul pe margine sa-i faca dunga.

Se poate oare modifica o janta cu spite s-o faci mai lata?

 

cauta inel mai lat si muti butucul pe inel, nu merita sa modifici la roti nimic mai ales tait, unde sa taie inelul la fiecare 1000-2000 km trebuie centrata ,echilibrata si risti si in alte privinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK si acum continuarea fireasca, cine are un inel de roata de 15'' spitata mai lat de 4 inci?

Ce-mi plac glumele mele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK si acum continuarea fireasca, cine are un inel de roata de 15'' spitata mai lat de 4 inci?

Ce-mi plac glumele mele...

pai daca iti trebe pe 15" te duci la un shrot de masini...iei o roata cu dimensiunea ce ai nevoie...te duci la un nenea strungarul ce e mester...ii spui sati taie interiorul roti perfect, dupa care ramai cu inelul...la care ii dai gaurile pt spite, gaurile bine date ma refer la distanta dintre ele si simetrie..si iaca asa tiai facut cercul....ca da ca vrei sa iei un cerc pe 15 costa cam 250 - 300 euro nou....second heand e greu de gasit ca si eu am cautat si nanai, nimic...

Apropo cumva vrei sa pui cauciuc de 230/60/15 avon roadrunner?

Pe ce motor vrei sa pui cerc de 15?

Daca nu te descurci cu ce tiam zis ia legatura cu basty de aici de pe forum din brasov e baiatu si posibil te ajuta el sati faca un cerc asa cum zic eu

 

salut si numa bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa mare nu intra fara sa modific bascula. E o Volusie din 2003 pe care as face-o bobber cu o roata de 200 pe spate. Pe volusiariders.com baietii zic ca si-au pus pe spate gume Metzeler si Avon de 200 fara probleme pe janta originala dar ca taloanele fiind comprimate pe 4'' nu obtii chiar aspectul scontat. Dreq stie, probabil pana nu incerci personal nu poti zice nimic. Ma gandeam sa fac si o aripa scurta de otel pe spate in loc de cea originala de plastic, pe fata sa las roata libera sau cu o aripa mai micuta si o chestie mai complicata sa pun un radiator de apa in spate ca sa eliberez partea din fata sa se vada mai frumos cilindrii.

De unde zici ca gasesti cercuri noi? Mi-ar place sa iau unul noupentru ca il gasesc cromat - in RO nu prea cromeaza nimeni ca lumea.

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Daca vrei dunga alba la cauciuc poti sa o faci tu singur exista vopsea alba cauciucata pt cauciucuri si le vopsesti tu....

 

De modificat e prea mult de lucru....e mai simplu sa iei un cerc mai lat si sal spitezi pe butucul carel ai acum....

 

salut numa bine

Salut Roby,spune-mi te rog unde gasesc vopsea de cauciuc pentru margini si cum e ambalat?Sau e vorba de markeru cu care vopsesti interioru inscriptiei pe cauciuc?Multumesc anticipat.Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze man dar eu locuiesc in spania aici gasesti asa ceva si la atelierele de tuning de masini si chiar la magazinele de vopsele in general gasesti vopsea cauciucata alba, nu stiu in tara unde poti gasi...

 

sorry ca nu te pot ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze man dar eu locuiesc in spania aici gasesti asa ceva si la atelierele de tuning de masini si chiar la magazinele de vopsele in general gasesti vopsea cauciucata alba, nu stiu in tara unde poti gasi...

 

sorry ca nu te pot ajuta

Mersi prietene,am anteles,dar macar descrie-mi in ce e ambalat?Sa anteleg ca nu e markeru de vopsit in interioru literelor,e cumva in spray sau se vopseste cu pensula?Mi-e sa nu se uite astia la mine ca la masini straine,cand le v-oi cere vopsea de cauciucuri.O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi prietene,am anteles,dar macar descrie-mi in ce e ambalat?Sa anteleg ca nu e markeru de vopsit in interioru literelor,e cumva in spray sau se vopseste cu pensula?Mi-e sa nu se uite astia la mine ca la masini straine,cand le v-oi cere vopsea de cauciucuri.O zi buna.

 

Aia iti este tie problema ca se uita astea la tine, tu spunele ca ai nevoie de vopsea alba sa vopsesti o dunga alba la cauciucuri, in nici un caz nu e markeru acela, este spray sau vopsea in cutie...

.Dute si la magazinele de vopsele si intreaba daca au vopsea caociucata.....se vinde in cutie de tabla rotunda , aia e iarasi foarte buna....se foloseste la inpermealizarea teraselor sau acoperisurilor....

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia iti este tie problema ca se uita astea la tine, tu spunele ca ai nevoie de vopsea alba sa vopsesti o dunga alba la cauciucuri, in nici un caz nu e markeru acela, este spray sau vopsea in cutie...

.Dute si la magazinele de vopsele si intreaba daca au vopsea caociucata.....se vinde in cutie de tabla rotunda , aia e iarasi foarte buna....se foloseste la inpermealizarea teraselor sau acoperisurilor....

 

salut

Multumesc prietene,asa am sa fac.Sper sa iasa perfect.Wickend placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare!

 

domnilor am nevoie de ajutor ca m-am saturat de cand tot caut netu pe toate partile si nu gasesc, poate nu caut eu unde trebuie.

 

am nevoie de o roata pe care sa intre o guma de 330 sau macar 300. pana aici nici o buba...se gasesc o gramada.

problema e ca toate sunt facute cu butuc pt transmisie pe lant sau curea iar eu nevoie pt cardan sa nu mai fie nevoie sa schimb de tot transmisia.

in concluzie, are cineva vreo idee, vreun link de unde as putea achizitiona o asemenea roata cu butuc pt transmisie pe cardan pe partea stanga?

 

mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respitezi la Basty roata ta cu o janta mai lata - problema e daca vrei s-o si cromezi... Si mai trebuie sa nu dea cardanul in margine. La un dragstar nu prea ai loc, trebuie sa modifici bascula de la leagan si trebuie sa vezi cam cat te lasa cardanul sa-l duci lateral...

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respitezi la Basty roata ta cu o janta mai lata - problema e daca vrei s-o si cromezi... Si mai trebuie sa nu dea cardanul in margine. Ce motocicleta ai?

 

salut...mersi de sfat.

buba e ca eu am un intruder de 1.5 si rotile nu's spitate sunt turnate si deci cam dificil cu montatul spitelor...cat despre cardan e clar ca trebuie sa-l scot in exterior. sper sa-mi iasa cu o cruce cardanica ceva vedem...oricum e de modificat si bascula sunt mai multe de facut dar am zis ca nu ma apuc pana nu vad roata acasa....chestia e CA CAut de o gramada de vreme roata 17''x12'' pt cauciuc de 330 sau ceva in gen cu butucu asta nenorocit si tot nu gasesc....pt ca asta mi s-ar parea solutia cea mai simpla chiar daca sigur nu cea mai ieftina...o sa incerc sa iau legatura cu basty sa vedem ce zice si el.

 

mersi inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti roti mai late turnate pentru Intruder dar sunt foarte scumpe. Poate se potrivesc cele de la ultimul model, M109 sau ceva de genul asta, dar ma indoiesc ca gasesti la dimensiunea de peste 300. Uite un producator, pune-le o intrebare: http://www.cruiseconcepts.biz/wheels.asp

 

Sau mai bine asta: http://rccomponents.com/suzukiproducts/suzcruisefwheels.aspx

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti roti mai late turnate pentru Intruder dar sunt foarte scumpe. Poate se potrivesc cele de la ultimul model, M109 sau ceva de genul asta, dar ma indoiesc ca gasesti la dimensiunea de peste 300. Uite un producator, pune-le o intrebare: http://www.cruiseconcepts.biz/wheels.asp

 

Sau mai bine asta: http://rccomponents.com/suzukiproducts/suzcruisefwheels.aspx

 

 

mersi frumos de linkuri le-am trimis astora de la cruiseconcepts un mail sa vad ce zic de niste dimensiuni. astia de la rc components au pana in 8.5'' si mie mi-ar trebui cumva in jur de 12''

mna...sa vedem ce raspund astia.

 

oricum mersi frumos inca o data...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...