Sari la conținut

EXCURSIE ITALIA


bozoro
 Share

Postări Recomandate

Revigorez topicul cu excursia din Italia. Se apropie data plecarii si am inceput sa finalizam detaliile. Au intervenit cateva schimbari in traseu si data de plecare, dar ideea generala a ramas aceeasi. Vrem sa vizitam o parte din Italia si sa ne relaxam. In afara celor doua zile la plecare si intoarcere nu avem etape foarte lungi, pt a mai ramane timp si pt cascat gura si odihna. Durata totala este de 16 nopti, adina 3 weekend-uri si cele 2 saptamani dintre ele. Plecarea din Bucuresti sambata 18 iunie. Traseul arata cam asa:

 

1 - Sambata 18.06.2011 - Bucuresti - Severin - 349 km ( Autostrada- 94 km ) Timp aprox 5 h

2 - Duminica 19.06.2011 - Severin - Zagreb - 670 km ( A -354 km ) 7 h

3 - Luni 20.06.2011 - Zagreb - Mestre (Venetia) - 366 km ( A- 354 km ) 4h (vizita Venetia)

4 - Marti 21.06.2011 - Mestre - Ancona - 378 km ( A - 360 km ) 4 h

5 - Miercuri 22.06.2011 - Ancona - Roma - 304 km ( A -294 km ) 3,5 h

6 - Joi 23.06.2011 - Roma (zi dedicata vizitarii orasului)

7 - Vineri 24.06.2011 - Roma - Pisa - 365 km 3,5 h

8 - Sambata 25.06.2011 - Pisa - Limone - 336 km 4 h

9 - Duminica 26.06.2011 - Limone - Plimbari (trasee montane) cca 320 km

10 - Luni 27.06.2011 - Limone - Plimbari ( turul lacului + Verona) cca 200km

11 - Marti 28.06.2011 - Limone - Plimbari (trasee montane) cca 240 km

12 - Miercuri 29.06.2011 - Limone - Plimbari (trasee montane) cca 250km

13 - Joi 30.06.2011 - Limone - Plimbari (Brescia, Bergamo, Milano, Cremona) cca 300km

14 - Vineri 01.07.2011 - Limone - Liubliana - 460 km ( A - 230 km ) 6 h, 1/2 traseu montan,( A-200km)

15 - Sambata 02.07.2011- Liubliana - Severin - 780 km ( A - 485 km ) 9 h

16 - Duminica 03.07.2011 - Severin - Bucuresti - 349 km ( A - 94 km ) - 5 h

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Total = aprox. 5360 km

Costurile estimate pt un cuplu sunt de cca 1700 euro in care intra 16 nopti de cazare in cele mai multe locuri cu mic dejun inclus, benzina, taxe de drum, si mancarea. Eceasta initiativa nu se doreste a fi in scopuri comerciale. Toate costurile cu cazarea vor fi la vedere si transparente si achitate de fiecare participant. Deocamdata sunt inscrisi 6 participanti in general cu motoare enduro turing din care 4 au platit deja un mic avans pt a demara rezervarea cazarilor. Principala cazare va fi la Lago di Garda in Limone foarte aproape de zona montana din nordul Italiei, zona bantuita de sute de motoare pt traseele superbe de acolo. Prin sprijinul unor prieteni am gazit o varianta convenabila in Limone pt cele 6 nopti de acolo in apartamente intr-o zona rezidentiala cu doua dormitoare, bucatarie si evident baie la 450 euro/apartament/6 nopti. Adica 225/ cuplu sau 37,5 euro/camera/noapte. Restul cazarilor urmeaza sa le contactam de acum in colo functie de de nr final al participantilor. Cei care agreeaza perioada, destinatia si programul pot sa ni se alature cu conditia sa se hotarasca in timp util. Nu dorim un grup prea mare 8, max 10 motoare. Cei inscrisi pana acum vin cu sotiile, iar daca sunt si motociclisti solitari convenabil ar fi sa se cupleze la cazare cate doi pt a optimiza costurile pt fiecare. Asteptam sugestii si eventual amatori de plimbare prin Italia. In perioada in care vom fi cazati la Limone ni se alatura si bunul nostru prieten Piero care locuieste in zona si care impreuna cu fiul lui ne va fi ghid pe trasele adiacente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4H Venetia este prea putin, mai ales dupa drum. Eu am preferat sa fac bucati mai lungi in zilele de mers si sa ma invart pe acolo in cele de pauza :bounce: Oricum, Bucuresti-Zagreb a fost dintr-o bucata, chiar daca nu mi-a iesit foarte rapid, din motive de lipsa indicatoare, lipsa harta de hartie si lipsa harta GPS in Serbia :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua cu Venetia ne sculam mai de dimineata si parcurgem cei 360 km pe autostrada in cca 4 ore, ne cazam in Mestre si apoi vizitam pe jos orasul pana seara. De la 12 la 22 sunt destule ore rezervate Venitiei. Timpii indicati in program reprezinta durata teoretica in care traseul poate fi acoperit.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul arata cam asa:

 

5 - Miercuri 22.06.2011 - Ancona - Roma - 304 km ( A -294 km ) 3,5 h

6 - Joi 23.06.2011 - Roma (zi dedicata vizitarii orasului)

7 - Vineri 24.06.2011 - Roma - Pisa - 365 km 3,5 h

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Total = aprox. 5360 km

 

Mi-e greu sa cred ca te mai pot influenta dar:

- sa mergi la Roma in perioada aia cam mori de cald, mai ales cu moto, echipament; iar timpul alocat este prea scurt pt asa un oras; mai bine zbori alta data mai pe "racoare" cu un low-cost 3-4 zile si o vezi pe indelete;

- as aloca timpul si banii aia fie sa vad mai mult in mai in nord, spre granita cu Elvetia, ex: Como, Magiore, Lugano, Ascona, Livigno etc etc locuri superbe unde poate nu e nici asa cald iar pt moto sunt Paradis; o alta varianta ar fi sa treci in Corsica.

- eu cred ca ti-ai facut calculele dar bugetul de 1700/cuplu imi pare cam "fragil", avand in vedere banzina, taxe de autostrazi, cazari, vizitat, mancare etc

 

Oricum, drum bun! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident 1 zi pt Roma este putin, mai ales pt mine care sunt pasionat de pietre (cum ar zice unii), dar macar sa ne facem o impresie. Ma gandesc chiar sa facem un tur al orasului cu autocarele destinate turistilor pt a scapa de trafic si opriri scurte in locurile interesante. La Lago di Garda stam 6 nopti, deci 5 zile de colindat in zona. Bugetul a fost calculat destul de exact pt cazarile pe care le-am gasit pana acum si cred ca ne incadram. Merci de urare si sper sa ne iasa concediile frumoase pe care mi le dorim, la amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa ma bag ca musca in lapte si va doresc drum bun oriunde si cum veti merge, asta v-am zis si acum 1 an sau 2 nu mai stiu de ati sarit arsi - mergeti frate de capul vostru unde vedeti cu ochii, nu va trebue ghid. ca simpla parere stati prea multe zile intr-un loc, indiferent cat de ofertanta pare zona si cat de ieftina e cazarea nu prea ai unde sa te duci de jur-imprejur in drumuri de o zi timp de atatea zile. ca simpla recomandare, ar trebui sa mergeti mai mult si sa nu dormiti asa mult intr-un singur loc. bugetul e intr-adevar cam subtire dar depinde mult unde dormi si unde mananci, de benzina nu scapi. 1700 e la limita de jos, pentru un trai relaxat fara excese, cam 2500 cred ca e suficient. eu pe 15 plec pe coasta de azur, stau 5-6 zile la st maxine apoi daca pot o iau spre gibraltar - portugalia. daca nu, vin acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- mergeti frate de capul vostru unde vedeti cu ochii, nu va trebue ghid.

 

Cand mergi singur sau maxim doua motoare, asa e cel mai frumos, sa mergi unde vezi cu ochii.

In schimb, cand se merge in grup mare, asa cum este grupul lor, trebuie musai organizare buna. Altfel, fiecare merge unde vede cu ochii si se alege praful de mersul in grup. Tine cont de faptul ca sunt unii oameni carora le place sa calatoreasca in gasca mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine cont de faptul ca sunt unii oameni carora le place sa calatoreasca in gasca mare.

da sigur asa este, eu calatorec pt propria mea placere si orice imi schimba ritmul interior ma deranjeaza si sfarsesc prin a ma enerva. pot merge si in orice fel de grup mare/mic care nu o freaca pe drum. in discutie era ruta baietilor, ce am spus era ca nu trebuie sa fie dusi de mana, chiar daca sunt multi pot hotari singuri unde vor sa mearga si ce sa vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si cateva avantaje la mersul in grup. Unul dintre ele este cazarea la Lago di Garda care se face intr-un complex rezidential unde cu cat ocupam mai multe apartamente cu atat pretul scade. Si de data asta noi nu avem ghid (din pacate). Fiecare este pe cont propriu (daca vrea) si ne regrupam in fiecare seara la destinatie. Doritori nu sunt prea multi deci va fi un grup restrans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sigur asa este, eu calatorec pt propria mea placere si orice imi schimba ritmul interior ma deranjeaza si sfarsesc prin a ma enerva.

Aici gandesc exact la fel.

 

pot merge si in orice fel de grup mare/mic care nu o freaca pe drum.

Doar un grup mic nu o freaca pe drum. Pentru un grup mare, daca nu e riguros organizat, sansele de a o freca pe drum sunt maxime.

 

..... chiar daca sunt multi pot hotari singuri unde vor sa mearga si ce sa vada.

Din cat am mers eu in grupuri mari, as spune ca nu se poate. Cate capete, atatea idei. Fiecare vrea altceva.

 

Una peste alta, pentru mine, idealul de calatorie ar fi doua motociclete, iar cei care le incaleca sa fie in relatii de prietenie. Altfel, mai bine singur, sau mai bine zis o singura motocicleta. Ultimele doua concedii le-am facut doar cu prietena mea. Sincer sa fiu, au fost cele mai reusite. M-am simtit liber. Am facut ce-am vrut, cand am vrut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele doua concedii le-am facut doar cu prietena mea. Sincer sa fiu, au fost cele mai reusite. M-am simtit liber. Am facut ce-am vrut, cand am vrut.

asta eu fac mereu de nu stiu cati ani si unii pe aici isi exprimau dezacordul de parca m-as plimba pt ei nu pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai postat aici, eu stau langa Bergamo. Daca aveti chef va pot face de ghid o zi - doua, cunosc destul de bine Lombardia.

Cateva sfaturi :

- la Venetia sunt foarte multi turisti, o sa fie o aglomeratie ; parcarea e scumpa, am fost cu masina si am dat aproximativ 25 de E, pentru motociclete e in jur de 15 Euro . Apoi de la parcare pana in piazza San Marco e mult de mers pe jos, iar vaporasul costa si el. Mancarea e scumpa, cafeaua e scumpa, gondola e minim 100 de E - e un oras de facut bani. Mai bine va opriti la un supermarket inainte de Venetia si va luati de baut si de mancat pentru o zi.

- o zi pentru Roma e putin, sunt multe de vazut si mult de mers intre un obiectiv si altul, plus parcarea (de preferat una privata in loc sa lasati motocicletele pe strada jumatate de zi) costa de asemenea iar circulatia e haotica. Restaurantele sunt destul de scumpe de asemenea, la pranz se poate manca cu 10 E dar seara ... 25 E + .

-am vazut ca stati pe Garda 5 nopti. De acolo se poate pleca spre Stelvio, Lago di Como&Lecco, Lago Maggiore, Milano, Dolomiti .. sunt multe puncte de interes in jurul lacului.

Cati persoane sunteti si cate motociclete ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc chiar sa facem un tur al orasului cu autocarele destinate turistilor pt a scapa de trafic si opriri scurte in locurile interesante. La Lago di Garda stam 6 nopti, deci 5 zile de colindat in zona.

 

Turul cu busul turistic este prima chestie pe care o fac cand vizitez o capitala, mi se pare cea mai buna idee ca sa-ti faci o prima impresie si oarecare orientare, primesti si multe informatii; parca si la Roma e hop-on/hop-off, te dai jos unde vrei si iei altul mai tarziu. La Colosseum o sa vezi pietre cate vrei :D iar urcarea pana in varf la San Pietro merita tot efortul.

 

Nu e rau deloc ca stai 5 zile la Lago di Garda, sunt destule de vazut in zona, nu mai incarci/descarci permanent bagaje, iti mai tragi sufletul...

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dreptate sint mai multi cei care isi exprimau dezacordul fata de posturile si parerile tale: te bagi in seama si ne spui ce tare si mare esti, plimbate cu benzina de 5 eur/l pe luna si lasa-ne sa ne facem noi planuri lumesti. Crede-ma ca nu ne intereseaza si cred ca pe multi altii peste care scrii fara sa ai legatura cu subiectul, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai postat aici, eu stau langa Bergamo. Daca aveti chef va pot face de ghid o zi - doua, cunosc destul de bine Lombardia.

Cateva sfaturi :

- la Venetia sunt foarte multi turisti, o sa fie o aglomeratie ; parcarea e scumpa, am fost cu masina si am dat aproximativ 25 de E, pentru motociclete e in jur de 15 Euro . Apoi de la parcare pana in piazza San Marco e mult de mers pe jos, iar vaporasul costa si el. Mancarea e scumpa, cafeaua e scumpa, gondola e minim 100 de E - e un oras de facut bani. Mai bine va opriti la un supermarket inainte de Venetia si va luati de baut si de mancat pentru o zi.

- o zi pentru Roma e putin, sunt multe de vazut si mult de mers intre un obiectiv si altul, plus parcarea (de preferat una privata in loc sa lasati motocicletele pe strada jumatate de zi) costa de asemenea iar circulatia e haotica. Restaurantele sunt destul de scumpe de asemenea, la pranz se poate manca cu 10 E dar seara ... 25 E + .

-am vazut ca stati pe Garda 5 nopti. De acolo se poate pleca spre Stelvio, Lago di Como&Lecco, Lago Maggiore, Milano, Dolomiti .. sunt multe puncte de interes in jurul lacului.

Cati persoane sunteti si cate motociclete ?

Multumim tuturor pt sfaturi. Deocamdata suntem 8 persoane pe 4 moto si inca cativa nehotarati. Mi-ar face placere sa ne intalnim in Italia si in masura timpului tau disponibil sa ne insotesti in zona in care locuiesti. Vom vedea mai aproape de plecare ce si cum. In rest nu are rost sa avem dispute aici despre felul cum fiecare doreste sa-si pereaca concediul. Noi cei cativa inscrisi ne cunoastem de ani, am facut multe drumuri impreuna si de 6 luni discutam despre Italia. Optiunea noastra este foarte clara si daca nu coincide cu a altora, asta este. Vorba unui slogan publicitar: Suntem toti diferiti, din fericire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, pana la urma concediul vi-l planificati dupa bunul plac. Mancati ce aveti chef, dormiti unde aveti chef si vizitati ce aveti chef. De aia e concediu si nu vizita programata. Eu nu am cine stie ce experienta pe 2 roti si nici motor mare :D , dar v-as insoti cu mare placere o zi - doua pe aici prin zona ;) .Tinem legatura.

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Daca tot mergeti la 5e terre bagati si in Porto Fino, S-Ta Marguerita, merita si e relativ aproape.La cazare se merita in Levanto si tura in fiecare din cele 5 sate cu trenul. E ieftin si nu pierzi timp prin agitatia din fiecare :laugh:. Daca aveti timp faceti tura pe jos macar intre Riomaggiore-Manarola-Corniglia, e simpatic de trekking si peisajul de coasta superb.

 

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca in Roma sunt pensiuni sau cazare la particulari ? Remarc ca preturile la cazare sunt cam mari (de exemplu fata de Wien) . Asa sunt si la celelalte necesitati ? E Roma asta mai cu motz fata de Wien ?

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura cazare la care am platit avansul este cea din Lago di Garda, in apartamente, in zona rezidentiala (2 camere cu bucatarie 450 euro/6 zile). La restul lucram. Calculul initial este usor umflat pt a fi acoperitor, dar cred ca vom gasi cazari mai convenabile la pensiuni. Problema la pensiuni este ca nu au un nr prea mare de camere si cum grupul initial era destul de mare era greu de cazat toata lumea intr-un loc. Cum multi au renuntat, grupul s-a micsorat si acum este usor de ales.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca in Roma sunt pensiuni sau cazare la particulari ? Remarc ca preturile la cazare sunt cam mari (de exemplu fata de Wien) . Asa sunt si la celelalte necesitati ? E Roma asta mai cu motz fata de Wien ?

 

La Roma traieste papa :wacko: . Stiati ca la sfarsitul lunii aprilie va avea loc beatificarea papei Giovanni Paolo II? Stiti cat costa o camera la Roma in aceasta perioada? 1.000 (o mie, adica de zece ori o suta, sau de o suta de ori zece, sau cum vreti voi) de Euro !!! Au facut un reportaj la Tv, s-au pus de acord toti hotelierii din Roma si au facut 1.000 E + pe noapte timp de 3 4 zile.

 

http://www.letbedrome.it/

Este gestionat de un roman, am avut cu el o scurta conversatie pe privat. Incercati sa il contactati pentru cazarea la Roma, ID ul pe motociclism.ro este MIRCEA74.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca in Roma sunt pensiuni sau cazare la particulari ? Remarc ca preturile la cazare sunt cam mari (de exemplu fata de Wien) . Asa sunt si la celelalte necesitati ? E Roma asta mai cu motz fata de Wien ?

 

 

 

 

salutare

 

 

Am fost in roma acum 2 saptamini si am stat la hostel Alessandro Downtown din zona Termini ( adica gara Termini),foarte curat hostelul , chiar neasteptat de curat.Am stat 8 persoane in camera cu 25 euro\noapte\persoana. Se zice ca zona Termini e rau famata dar noi chiar nu am avut nici o problema cu nimeni ....si ne intorceam la hostel destul de tirziu, doar ca motoarele va trebui sa le parcati afara in strada.

, nu au o curte interioara sau ceva parcare privata.

Viz-a-viz de costuri, eu si sotul meu am fost anul trecut in Italia cu motorul si mi sau parut foarte scumpe autostrazile... deci daca le puteti ocoli... ar fi bine.

In Venetia am stat la un camping, Fussina, pe linga Venetia, de la care pleca un vaporas-bus cu plecari din ora in ora si ne-a dus pina in centrul Venetiei vechi

In acest camping sunt si multe casute, deci nu e nevoie sa aveti cort, si costul nu era mare, din cite imi aduc aminte am platit cam 35 euro\2 persoane -motor\noapte.

 

 

drumuri bune sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru primele trei zile, doresc sa va insotesc pe traseul ales.Este ok?

 

1 - Sambata 18.06.2011 - Bucuresti - Severin - 349 km ( Autostrada- 94 km ) Timp aprox 5 h

2 - Duminica 19.06.2011 - Severin - Zagreb - 670 km ( A -354 km ) 7 h

3 - Luni 20.06.2011 - Zagreb - Mestre (Venetia) - 366 km ( A- 354 km ) 4h (vizita Venetia)

 

Imi puteti da mai multe detalii pentru cazarea si planurile in aceste trei zile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

 

Am fost in roma acum 2 saptamini si am stat la hostel Alessandro Downtown din zona Termini ( adica gara Termini),foarte curat hostelul , chiar neasteptat de curat.Am stat 8 persoane in camera cu 25 euro\noapte\persoana. Se zice ca zona Termini e rau famata dar noi chiar nu am avut nici o problema cu nimeni ....si ne intorceam la hostel destul de tirziu, doar ca motoarele va trebui sa le parcati afara in strada.

, nu au o curte interioara sau ceva parcare privata.

Viz-a-viz de costuri, eu si sotul meu am fost anul trecut in Italia cu motorul si mi sau parut foarte scumpe autostrazile... deci daca le puteti ocoli... ar fi bine.

In Venetia am stat la un camping, Fussina, pe linga Venetia, de la care pleca un vaporas-bus cu plecari din ora in ora si ne-a dus pina in centrul Venetiei vechi

In acest camping sunt si multe casute, deci nu e nevoie sa aveti cort, si costul nu era mare, din cite imi aduc aminte am platit cam 35 euro\2 persoane -motor\noapte.

Multumim pt informații!cel putin pt mine pontul cu fussina este super!

 

drumuri bune sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...