Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Sa ne uitam in oglinda si peste tot in jurul nostru.

Este vorba de tara asta de 2 lei in care traim si de mentalitatile care ni le-am format traind aici. E vorba de stilul acesta romanesc ce implica o mare doza de NESIMTIRE si de INDIFERENTA. Las-o ba ca merge asa...Va spune ceva replica asta ?

 

- Cei de la primarie cand au dat aprobarile (desi, recunosc, nu stiu mersul legal al lucrurilor in aceasta situatie) nu s-au gandit 2 secunde daca ar fi ok organizarea in acel loc a unei asemenea manifestari. Nu puteau chema pe cineva implicat in manifestare si sa il intrebe - dom`le e sigura treaba asta ? Am spus, nu stiu daca aveau obligatia de a face asa ceva sau daca ei dau doar aprobarea si de securizare se ocupa altii - in speta politie/jamdarmerie sau clubul din Galati.

- Clubul organizator chiar o secunda nu si-a pus intrebarea " Mai da chiar e ok organizarea asta ...?" Bai nene, da chiar e sigura ? Lasa, ma frate, ca am pus cauciuce, banda pt. delimitare...Ce mai, e safe.

- Organele implicate in asigurarea sigurantei si ordinii ...Ori nu s-au implicat cum trebuie ori au respectat ce le-au zis cei din club (Domnilor, de linia asta sa nu treaca nimeni...). Nu cunosc.

- Fetita aceia (Dumnezeu sa ii odihneasca sufletul mic... ;) :angryfire: :angryfire: ) poate nu realiza ce face, i se parea o chestie inedita, dar parintii ei? Nici nu stiu ce sa mai zic. Asa are grija un parinte responsabil de copilul lui ?

- Motociclistul? Iarasi, ce sa zic? Te bagi la asa ceva daca stii ca te tine. Poate ca el a zis ca il tine, nimic de contestat. Si poate chiar avea experienta cum au zis unii de pe forum care l-au mai vazut si la alte concursuri. Dar nu ai domnule o datorie morala de a te uita la traseu si de a te gandi ca poate cine stie ce apare, cade si raneste/omoara pe cineva.

 

Nu am scris acest post in cautare de scandal. Nu vreau sa urlu si sa ma bat cu pumnul in piept sau sa condamn pe cineva, fiindca stiu ca si eu tot aici traiesc si tot romaneste gandesc. Sunt foarte constient ca nu as fi deloc in stare sa organizez o asemenea manifestare. Stiu ca sunt doar un post in topicul asta dar cred ca putin mai multa responsabilitate nu ar fi stricat.

Ma gandesc doar atata : aceasta manifestare este planificata si anuntata din iarna anului 2005, fiindca asa imi amintesc ca am citit.

 

Impi pare rau pentru baietii din clubul organizator ca li s-a intamplat tocmai lor asta. Imi pare rau de motociclistul care s-a accidentat si de ceilalti raniti. Dar, parca, cel mai mult imi pare rau de fetita aceea.

Asa a fost sa fie...

 

Later edit :

Am vazut filmuletul de pe youtube! Bai frateee baaaaa :) :finger: :yikes: ! Doamne fereste ! Nu mai am cuvinte :angryfire: ! L-a mancat rau de tot pe motociclistul in cauza. Cand te cheama undeva... Se vede ca a lasat gazul dar, din pacate, prea tarziu. Se vede insa si ca nu prea avea habar cu ce se mananca motorul ala ... Trebuie sa intelegem toti ca cel mai important accesoriu al unei motociclete e capul, domnilor!

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Astia de la tv sunt niste idioti, fac stiri pentru masa, adica pentru manelisti si tzigani, ca astia sunt majoritatari...

Da, e vina motociclistului ca a cazut, si o sa plateasca pentru asta, doar e in spital nu? Dar este o idiotenie sa-l urmaresti penal pentru asta... A participat la un concurs la care nu s-au luat niste masuri de siguranta... Sa plateasca politia ca a dat ok-ul concursului si ca a permis organizatorilor sa-l inceapa in conditiile in care toti spectatorii erau neprotejati de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez din regulametul liniutelor organizate de DMC galati : " Spectatorii isi asuma raspunderea in cazul in care depasesc zona de delimitare a pistei de concurs".

 

 

Placutele pe care statea scris " Spectatorii isi asuma raspunderea in cazul in care depasesc zona de delimitare a pistei de concurs" si erau afisate pe panglicile alea frumoase rosu/alb le-a luat vantul cand a trecut moto pe acolo .... :angryfire:

Poti face orice regulament dar atata timp cat nu il mediatizezi si il tii sub c_r nu te astepta ca acesta sa fie cunoscut macar.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze de sarcasm :angryfire: ...si inteleg ca poate faci parte din cei care au organizat tot eventul asta. :yikes: ...dar tu vezi ce prostii spui...cumva le-ati citit regulamentul tuturor spectatorilor ...si poate au si semnat de luare la cunostinta???? :) :finger: :yikes:

 

 

 

....si poate nu am vazut eu bine ...dar saracuta fetita care a murit nu era pe pista de concurs. :yikes: ..era pe trotuar ...in preajma unor copaci sprijiniti de cite o guma.. :angryfire: :angryfire: ;)

 

multi au acuzat autoritatile si organizatorii ca nu s-au ocupat de protejarea spectatorilor. eu am spus mai sus ca au facut tot posibilul sa-i avertizeze sa se departeze de pista, iar in legatura cu citatul si "sarcasmul" , fiecare e stapan pe propria viata, din moment ce faci prostia sa nu asculti de autoritati si faci pe grozavul e problema ta, o faci pe propria raspundere, iar lucru asta nu trebuie sa-ti fie citit tie, ci celui care participa la concurs si da peste tine pt ca, desigur nu ai respectat distanta. stiu ca fetitza si celelalte victime erau pe trotuar, insa principala acuzatie care li se aduce organizatorilor este cea pe care am mentionat-o mai sus.

Editat de bunny_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi fie iertata indrazneala dar daca tot se face un "debate" pe seama vinovatiei dupa ce am vizionat in mod repetat filmarea ... nu stiu,motociclistul era acolo sa-i dea in gura sa traga de gaz ... ei nu i-a iesit dar el acolo era la O CURSA ORGANIZATA LEGAL si ISI ASUMA riscuri referitor la integritatea lui fizica.

 

mai departe cat au discutat si papagalii de pe realitatea tv, CONFORM LEGII e o mare varza in LEGE se arunca pisica dintr-o parte in alta.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multi au acuzat autoritatile si organizatorii ca nu s-au ocupat de protejarea spectatorilor. eu am spus mai sus ca au facut tot posibilul sa-i avertizeze sa se departeze de pista, iar in legatura cu citatul si "sarcasmul" , fiecare e stapan pe propria viata din moment ce faci prostia sa nu asculti de autoritati si faci pe grozavul e problema ta, o faci pe propria raspundere, iar lucru asta nu trebuie sa-ti fie citit tie, ci celui care participa la concurs si da peste tine pt ca, desigur nu ai respectat distanta. stiu ca fetitza si celelalte victime erau pe trotuar, insa principala acuzatie care li se aduce organizatorilor este cea pe care am mentionat-o mai sus.

 

 

O fetita de 10 ani nu poate fi acuzata de nimic!!!!!!!! Organizatorii si politia trebuia sa ia si acest lucru in calcul!!!!!!!!!!! Copii sunt peste tot, nu? Cand organizezi ceva pui cea mai de cacao si oribila chesti ca un lucru care se intampla!!!!!!!!!

Parerea mea e ca responsabilii morali ai acestui accident sunt politistii din Galati! Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

Cu ce au gresit oamenii aceeia???

La SMAEB a fost scapat de sub control un ATV si a ranit o persoana (intomplator tot o fata). A trecut prin spatele meu si al sotiei(gravida).

 

Am inceput sa critic pe forum ORGANIZAREA DE K_K_T si s-a gasit unii sa imi spuna ca trebuie sa accept riscul si nici decum ca ar trebui sa existe parapetii pe margine.

 

Mentionez si acum ca si atunci ca PILOTUL NU E VINOVAT!!

 

Organizatorul e de tot K_K_T-ul si trebuie sa raspunda!!!!!

Salut, am fost si eu de fata la SMAEB, daca nu ma insel a mai lovit si o femeie la picior, oricum si pilotul si organizatorii in au partea lor de vina, cand faci ceva faoo bah nene cu cap, ca asa moare lumea, din cauza unor oameni care sunt responsabili de niste lucruri pentru care nici nu se gandesc ce consecinte grave pot avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este in nici un caz vina motociclistului. Acei oameni nu aveau ce sa caute acolo, la astfel de intreceri au loc frecvent accidente, organizatorii trebuiau sa se gandeasca ce se intampla daca pierde cineva controlul la acea viteza. Sau s-au gandit ca toti sunt profesionisti si stiu ce fac? Ar fi bine daca macar 20% ar sti cu adevarat ce fac, dar procentul este mult mai mic.

La cursele de raliu sunt omorati oameni anual, si nici un pilot nu este tras la raspundere. Aceea este o competitie, la astfel de competitii mai au loc si accidente, tu ca spectator ar trebui sa sti aceste lucruri si astfel sa nu te pui intr-un loc in care daca un vehicul pierde controlul sa ai de suferit.

Singurii care trebuie trasi la raspundere sunt organizatorii . . . deoarece au delimitat un perimetru in care spectatorii s-au simtit in siguranta, cu toate ca nu erau.

Tregic ce s-a intamplat.

 

Rest in Peace :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incerc sa apar pe nimeni..dar pun si eu o intrebare:

la o cursa de motogp...sau de F1...daca se intampla ceva ...o motocicleta..sare o roata la masina...si se intampla o tragedie...este pilotul de vina?

 

nu vorbim despre faptul ca acolo exista reguli de protectie etc...

 

si chestia asta era o cursa organizata ..pastrand proportiile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat este faptul ca si eu ma simt vinovata-pentru ca am intrat in aceasta comunitate si am acceptat tacit o stare de fapt.Sunt convinsa ca organizatorii au avut cele mai bune intentii,cat despre motociclist-greseala de pilotaj il putea costa si pe el viata-dar el si-a asumat lucrul asta prin simpla sa participare la concurs.Repet ce am mai spus intr-un alt topic-copilul nu avea ce cauta acolo!!!Un adult care intelege care sunt riscurile si accepta sa stea pe marginea pistei fara protectie- se numeste inconstient si sincer nu ii plang de mila .Dar un copil?cine l-a lasat acolo?Aceia care l-au impins in fata sunt si ei vinovati!!!!

Vinovata este si Politia pemtru ca nu si-a facut treaba cum trebuie ,vinovati sunt si organizatorii si participantii -pentru ca s-au complacut in aceasta situatie!!!

 

Se comenteaza acum ca intrecerea s-a desfasurat in conditii improprii-sunt convinsa ca greselile au fost observate din timp,dar la roman functioneaza foarte bine cateva vorbe :" Lasa,ma, ca merge asa! " si "mie nu mi se poate intampla"

Cate compromisuri se vor mai face numai pt a mai inscrie o "intrunire" in calendar?

Editat de xeres
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fetita de 10 ani nu poate fi acuzata de nimic!!!!!!!! Organizatorii si politia trebuia sa ia si acest lucru in calcul!!!!!!!!!!! Copii sunt peste tot, nu? Cand organizezi ceva pui cea mai de cacao si oribila chesti ca un lucru care se intampla!!!!!!!!!

Parerea mea e ca responsabilii morali ai acestui accident sunt politistii din Galati! Parerea mea...

 

bineinteles ca nu ma refeream la un copil de 13 anisori. nici nu avea ce sa caute acolo, nesupravegheata... politia trebuia sa se asigure ca viata micutilor nu este pusa in pericol. din cate am auzit micutza era orfana :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La astfel de venimente....(concursuri..etc), cei care concureaza NU au absolut nici o vina!!!

De ce????

Pt. ca acolo este CONCURS!!!!

Vina este in totalitate a celor ce organizeaza astfel de evenimente, pt. ca nu asigura protectia spectatorilor!

 

....parerea mea....

 

R.I.P. pt. fetita! :angryfire: :angryfire:

Sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragedie ceea ce s-a intamplat astazi la Galati. Imi pare foarte rau pt toti cei implicati in accident, in special pt fetita. Pe filmul pe care l-am facut de pe deal se vede, destul de greu, cum fata e aruncata fulgerator in spate, si, daca nu ma insel, a facut si tumba in aer....atat de puternic a lovit-o. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma simt vinovat ca am intrat in aceasta comunitate.Desi e prea tarziu in media deja s-a generalizat, se va colora eticheta motociclistului in romania si nu ma simt ciudat sau responsabil in nici un chip deoarece eu si multi altii nu au contribuit la formarea ei in primul rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule.... citesc topicul de la inceput dar abia acum mi-am strans putere sa postez

R.I.P :angryfire: :angryfire: :angryfire:

de film? ce sa mai zic.... NU AVEAU CE CAUTA spectatorii la 2 metri de locul unde se circula pe un "glont".... pur si simplu nu aveau!!!!!!!... acum cine e de vina se discuta in lung si-n lat in cateva topicuri... toata lumea e de vina (mai putin fetita):

- romanii pentru ca sunt needucati (nu asculta de autoritati, de organizatori si cel mai grav nu GANDESC / eu m-as fi c@c@t pe mine sa stau pe bordura aia)

- parintii fetitei... pt ca ai o responsabilitate cu un copil care nu este capabil sa judece adecvat pericolul

- politia... pentru ca bruscheaza cand nu trebuie si NU bruscheaza cand trebuie (eu ii trimiteam la 100 de metrii si dadeam si 2-3 bastoane si ramanea o fetita in viata!!!! exagerez dar sunt extrem de afectat)

- organizatorii....

- motociclistul... singura lui vina e ca nu ar fi trebuit sa concureze intr-un cadru neadecvat (sa scapi motorul de sub control nu o pot considera o "vina" in adevaratul sens al cuvantului... se poate intampla oricui in asemenea cazuri)

 

Si o vorba care m-a impresionat profund... zicea cineva pe aici ca in momentul asta ii este rusine sa se urce pe motor... si eu am fost intr-o plimbare azi dar gandul imi era doar la accident.... si mi-a taiat cheful am mers cu 40 abia asteptand sa ajung acasa....

 

nu am incheiere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am montat materialul am vazut niste imagini mai socante dar nu mi-am permis sa le uploadez

 

cine vrea sa vada ipocrizia organizatorilor are ocazia la ora 21:30 sa vada la jurnalul de pe TVR2

 

nu vreti sa vedeti ce a am vazut eu la montaj .......groaznic ....

 

 

eu m-a abtin sa comentez ...dar asa ceva nu ar fi trebuit sa se intample....pacat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze si din filmari se vede ca banda aceea care ar fi trebuit sa delimiteze locul de concurs era legata de copaci (!) iar motocicleta s-a oprit in bordura si a lovit un pom. De aici reiese ca fetita a ramas nesupravegheata si s-a strecurat mai in fata, dupa acea banda. La televizor se vehiculeaza ca dupa impactul cu bordura, farul si partea frontala a motocicletei s-au desprins si au lovit-o pe micuta.

La toate concursurile la care am fost pe post de spectator, au existat garduri (probabil puse de jandarmi) inalte de 1.5m folosite la mitinguri sau protestatii. Sa nu mai zic de gramezile de pamant care stateau pe marginea drumului; acel loc nu era propice desfasurarii liniutelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- parintii fetitei... pt ca ai o responsabilitate cu un copil care nu este capabil sa judece adecvat pericolul

nu am incheiere....

 

fetita era orfana de mama, iar tatal din cate am inteles nu era unul model. cand motociclistul a cazut, multimea s-a apropiat de partea carosabila ca sa vada mai bine ce se petrece.. probabil ca asa a facut si fetitza. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fetita era orfana de mama, iar tatal din cate am inteles nu era unul model. cand motociclistul a cazut, multimea s-a apropiat de partea carosabila ca sa vada mai bine ce se petrece.. probabil ca asa a facut si fetitza. :angryfire:

 

si daca nu era model ... inseamna ca nu are nici o vina... sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

75 User(s) are reading this topic (23 Guests and 4 Anonymous Users)

48 Members: danutgl88, just_me, bunny_rider, hihi, ambidextru, Adventix, birkoff13, ank, cvm, SOCKY, zigggy, pragmatik, Reason, MG Daniel, Castravete, Bunicul, dorel, Clerval, gogu007, mihai, tuningboy, cinezice, mocanu_ncl, Alex4, slabutzu, Geo_pitesti, raven30hell, Flaming pistonS, florin83, cristos, Orion, scaf, alex_motorider, NightShadow, CIUPERCA, ionut007, Baiatu` cu Transalp`, eszes, iustin, cata_30, Asahi, marauder, reSpawn, Mi$u, Admin, the_jack, Gerad, mak

 

 

no comment...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la TV - mai precis Antena 3 ca fetita nu a fost lovita de motor ci de o bucata din el care s-a desprins in momentul impactului cu asfaltul.

Si in film se vede ca motorul nu depaseste bordura prea mult.

 

Imi cer scuze ca postez aiurea pentru ca sunt doar lucruri presupuse.Ar trebui sa asteptam si o versiune a celor care au vazut exact cum s-a intamplat si care stie exact cine si cati sunt accidentati.

 

La Antena 3 zicea doar de un singur decedat si mai multi raniti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...