Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

zicea cineva mai devreme ceva de cea de la realitatea...aia e proasta de pute...si n-ai ce sa-i ceri ei,ea doar citeste ceva de pe un monitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa incetam sa gasim vinovatul! Sunt prea multe variabile. Cel mai bine ar fi sa tinem minte ce s-a intamplat si sa avem grija ca tragedia asta sa fie ultima. Sigur, este vorba de moartea unui copil si asta doare. Dar, ca sa nu fie in zadar, o alta viata irosita (degeaba), hai sa vedem ce se poate face ca astfel de accidente sa nu se mai intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti spectatorii stateau dupa linie . Corect. Vina le revine ................ organizatorilor. :angryfire:

 

 

NU ai dreptate! de unde stii tu astea? Eu am fost acolo, ca omembru organizator, am incercat sa ii indemn spre margine nu am reusit fara sprijinul fortelor de ordine care din motive pe care nu vreau sa le judec su se le condamn nu a venit, decat dupa tragedie cand am stat umar la umar cu ei.

NU amesteca in cuvantul ORGANIZATORI si Dunarea Motor Club si celialti organizatori, politie jandarmerie, primarie etc, pentru ca faci o greseala capitala. Am si un argument: Ai organizat vre-o data asa ceva, legat de motociclete si motociclism? Daca faci astfel de afiirmatii cu sifuranta NU!

 

Incearca totusi sa nu scoti atat de mult la iveala faptul ca romanii sunt "neam de traista". Nu toti, dar suficienti.

 

in acelasi timp repet, nu am zis ca DMC este gratiata de orice vina dar nici ca noi am fi principalii vinovati!

 

ACEASTA E PAREREA MEA SI NU REPREZINTA PUNCTUL DE VEDERE ORICIAL AL CLUBULUI! ( celor care se grabesc sa invinuiasca tin sa le zic ca fac aceasta ultima mentiune pentru ca la noi deciziile se iau in mod democratic in consiliul executiv reespectv adunarea generala a membrilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@abulafia Ai permisul suspendat?

 

Altfel nu inteleg inversunarea impotriva politiei. Nici silogismele cu identificarea organizatorilor cu politia, by the way.

 

Organizatorii au invatat ceva, fii sigur. Cert este ca ceea ce s-a intamplat a stat mai mult in puterea publicului sa nu se intample asa decat in a lor. Ce e asa greu de inteles? Organizatorii cred ca sunt mai mult o mana de copii animati de cele mai bune intentii. Au gresit, au invatat "the hard way".

 

A invatat insa "publicul" ceva? Ma indoiesc. Publicul care in general e acelasi care se apropie de motor, sau lasa geamul jos la semafor si intreaba "Cat baga frate?" Public din care atunci cand s-a saturat de salivat pe langa motociclete isi ia si el una si incearca imediat sa o urce pe o roata ca si stimatul coleg care incerca acu doua zile in pantaloni scurti si un tricou ce i se ridica pana la gat pe un R6 Movistar pe langa camioane pe stada publica. Care cand a reusit in sfarsit, isi trage o foaie mai mare pe fata si iese cu ea la "competitii" si eventual o pierde in decor. Care decor contine si vietati pe doua picioare care daca ar fi avut discernamant n-ar fi fost acolo.

 

Ah, dar asta este doar un scenariu posibil dar improbabil, nu? Ce pacat insa ca uneori se adevereste.

 

Cu siguranta in cazul de care vorbesti in Franta a fost si vina caravanei daca au fost gasiti vinovati. Nu incerc sa absolv pe nimeni de vina, nici nu am cum. Incerc numai sa spun ca cel mai bun paznic al fiecaruia este el insusi. Punct.

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca ar fi fost parapeti, grilaje sau alte d'astea ce soi de protectie rezista la un bolid de 200 kg lansat la peste 100 km/h? Idiotenia cu nu-s ce parapeti de beton e ridicola, din banii necesari pentru asa ceva se putea ridica o casa. In tara asta nu sunt protectii nici pe strazi publice mergand pe maluri de ape, lacuri sau prapastii, da' amaratii de 35 de membrii ai clubului trebuiau sa faca pista de nivel european in centrul Galatiului ca sa multumeasca carcotasii.

 

Nu organizezi curse daca nu ai cu ce !

 

Cum sa lasi niste bolizi sa mearga cu 200 in mijlocul publicului? Au existat niste verificari tehnice ale motoarelor? Au existat niste criterii de admitere a pilotilor? Au existat macar niste cerinte cu privire la echipament? Care e baza legala?

 

Si defapt, cum poate primaria sa "aprobe" curse moto? Ce stie primaria despre riscurile existente?

 

Nu ar trebui ca aceste curse sa fie aprobate de o oarecare federatie, pe baza unor criterii clare cu privire la motociclete, piloti si masurile de siguranta?

 

Vinovati sunt cei care au aprobat aceste curse. Iar organizatorii si motociclistii sunt niste inconstienti.

 

Faza cu promovatul motociclismului e un rahat coafat, ati promova motociclismul daca nu v-ati mai infige cu 200 la ora in masini ca apoi sa dati vina pe sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti niste tampiti!!!!!!!!!! cum adica dobitocu care se dadea intr-o roata ,sau faze gen ofticat ca a pierdut face wheelie,si ca cine a utorizat liniute,cine e organizator sau etc? Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe fetita! intradevar nimeni nu merita o astfel de soarta! dar vai de capul saracului baiat care nu se stie nici cu el care v-a fii recuperarea,sau Dumnezeu stie ce e in mintea lui acum! credeti ca el a vrut sa cada? eu il sustin !!! sa stiti ca sunteti majoritatea niste prefacuti care va retraiti in pielea unui pilot,cascador ,sau motociclist ,cand vedeti un film sau o cursa, v-ati dori sa mergeti sa faceti sa dregeti , am auzit destul faze: " idiot,tampit,sau inconstient ca se da intr-o roata sau merge tare! ei bine de la aceleasi persoane dupa ce si-au luat sportive, replicile s-au schimbat : si au aparut topicuride genu : am invatat sa ma dau intr-o roata sau am mers cu 200 sau etc" sunteti patetici! daca erati voi in pielea lui sau un prieten de-al vostru sigur nu era vina lui sau a voastra! la liniutze sau la intalniri abea asteptati sa mergeti dar acum.... sariti ca cine a autorizat sau a organizat ,de parca nu ati sti ca lumea nu tine cont de ce spun autoritatile si trec linia de siguranta! AMIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Nu fi ridicol.

 

In primul rand canducatorii clubului nu sunt nici pe departe niste copii la fel cum nici cea mai mare parte din membri nu sunt compii. Sunt oameni cu familii la casele lor care au ei copii. Nu ii cunosti te rog daca ai bun simt si respect abtine-te sa comentezi ceva despre ei. Te-am intrebat si pe tine ceva mai sus, o dai cotita, eu unu' am recunoscut ca e si vina clubului tu fugi te feresti, o diovedesc cele zise de tine. Ti-am zis ca nu ai organizat asa ceva si nu de unde sa stii nu ai avuttangente cu acest eveniment asa ca decent ar fi sa te abtii pentru ca nu ai nici macar tangente cu fenomenul moto.

 

Raspunde-mi la ce te-am intrebat si apoi fa alte afirmatii!

 

Repet dar nu vrei sa intelegi, nu mai folosi acest cuvant organiztori in acest mofd. De ce/ Nu ai organizat asa ceva si nu stii desp[re ce e vorba deci nu esti in masura sa afirmi asa ceva!

 

later edit: m-am referit la aquilla

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ai dreptate! de unde stii tu astea? Eu am fost acolo, ca omembru organizator, am incercat sa ii indemn spre margine nu am reusit fara sprijinul fortelor de ordine care din motive pe care nu vreau sa le judec su se le condamn nu a venit, decat dupa tragedie cand am stat umar la umar cu ei.

NU amesteca in cuvantul ORGANIZATORI si Dunarea Motor Club si celialti organizatori, politie jandarmerie, primarie etc, pentru ca faci o greseala capitala. Am si un argument: Ai organizat vre-o data asa ceva, legat de motociclete si motociclism? Daca faci astfel de afiirmatii cu sifuranta NU!

 

Incearca totusi sa nu scoti atat de mult la iveala faptul ca romanii sunt "neam de traista". Nu toti, dar suficienti.

 

in acelasi timp repet, nu am zis ca DMC este gratiata de orice vina dar nici ca noi am fi principalii vinovati!

 

ACEASTA E PAREREA MEA SI NU REPREZINTA PUNCTUL DE VEDERE ORICIAL AL CLUBULUI! ( celor care se grabesc sa invinuiasca tin sa le zic ca fac aceasta ultima mentiune pentru ca la noi deciziile se iau in mod democratic in consiliul executiv reespectv adunarea generala a membrilor)

 

 

Nu mai urla. Cand ai 200 de oameni dupa sfoara ( ca nu au fost bani de sfoara) anulezi concursul. Uite ce ai ucis (in orice stat civilizat ai fi fost vinovat si in orice stat civiliuzat politia nu ar fi permis organizarea de liniute): http://www.kool-claus.piczo.com/?cr=4&rfm=y

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Merci am vazut cu ochii mei la fata locului. Verificati tu tonul si valabilitatea afirmatiilor. Daca ai fi in locul meu ai sta linistit! te asigur ca eu nu stau si nu ma pune sa iti demonstrez asta ca nu ai cum sa demonstrezi asa ceva decat cand treci prin asa ceva! Voi cu SUV-urile voastre nu ai omorat pe nimneni niciodata?????????????????// Si tot nu ai inteles ce am zis si tot nu ai raspuns si tot iti dai cu parerea fara sa fii catusi de putin responsabil de ceea ce zici. Nu am scutit pe nimeni de vina dar nu poate fi cineva vinovat in totalitate. Mergi te rog frumos inapoi la SUV-ul tau si bucura-te de el. Noi aici le avem pe ale noastre iar tu nu ai capacitatea de a le intelege.

 

daca ai ceva bun simt dovedeste-o si cantareste-ti replicile.

 

@pistolaru: actele au fost toate in regula din toate punctele de vedere. ins asta nu conteza .... nimic nu mai poate da timpul inapoi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai urla. Cand ai 200 de oameni dupa sfoara ( ca nu au fost bani de sfoara) anulezi concursul. Uite ce ai ucis (in orice stat civilizat ai fi fost vinovat si in orice stat civiliuzat politia nu ar fi permis organizarea de liniute): http://www.kool-claus.piczo.com/?cr=4&rfm=y

 

 

se intampla tragedii si in cele mai civilizate tari ale lumii....vezi accidente in formula 1 cand zeci de spectatori au fost omorati...

 

DESTINUL TRAGIC AL FETITEI NE AFECTEAZA PE TOTI...DIN PACATE ORICAT AM INCERCA SA GASIM VINOVATII NU O PUTEM ADUCE INAPOI...

 

SA INVATAM DIN GRESELI...SE POATE INTAMPLA ORICUI...ORICAND SI ORIUNDE...DOAMNE FERESTE...

 

DACA E SA SE INTAMPLE SE INTAMPLA PENTRU CA ASA VREA DUMNEZEU !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa ne spuna organizatorii...

Admin opreste Pendulul lui Folcault (abulafia)...PLS ...s-a ajuns prea departe...

 

Avem SUV-uri sa scapam teferi de intalnirea cu motociclistii. Cred ca o sa-mi schimb parerea despre condusul preventiv. :angryfire:

Du-te vezi ca poate ai pana...jiparule...

Editat de black raven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai taticu', oricat suflet au pus organizatorii in event-ul asta, tre' sa te gandeshti intotdeauna ca ca shit happens. Ca sa fie 100% sigur PENTRU SPECTATORI, o dracie de-asta se face pe un aeroport sau ceva de genul, sa potzi tzine gura-casca la o distantza sigura. Atzi fost f'odata la Baneasa la miting aviatic? Atzi vazut la ce dist sunt tzinutzi spectatorii de avioane? Cu garduri, jandarmi, tot tacamul. Pe o strada nenorocita, cu poporu' la 5 metri de motoare, NU trebuia facut.

Pe urma, cu motociclistul, hai sa n-o mai dam de gard: oricare din noi shtim cand ne urcam pe motor, nu shi cand/daca mai ajungem acasa. E o dambla periculoasa shi in fond e dreptul fiecaruia sa dea gaz, sa faca liniutze sau wheelie shi'n chilotzi daca vrea la astfel de manifestari special organizate. Era UN CONCURS, unul periculos, in care se mai intampla shi accidente, shi nu potzi reprosha unui om felul cum a condus shi faptul ca a cazut in aceste conditzii. Ce, pe aia de la F1 ii trage cineva de oo daca forjeaza prea tare shi intra in parapet???

Pe urma, garda- multa stima :angryfire: din partea mea. Trebuiau dracului sa mane turma sa stea macar in spatele copacilor, deshi e la mintea claponului ca aia era o sigurantza iluzorie- am vazut la ruvulutzie fraieri care, atunci cand incepea sa se traga de aiurea, fugeau de se piteau in cabina de telefon :angryfire: - exact la fel era shi cu folia aia de punga intinsa intre copaci, aia nu opreshte nici un copil pe tricicleta ;) .

Shi nu in ultimul rand- muuulta, multa :angryfire: parintelui (parintzilor) pe care nu ii duce mintea ca nu se sta cu copilu' pe marginea drumului nici in conditzii de trafic obishnuit shi neaglomerat, dar'mi'te la un event unde se da gaz cu disperare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace;

 

Avem SUV-uri sa scapam teferi de intalnirea cu motociclistii. Cred ca o sa-mi schimb parerea despre condusul preventiv.

 

Si o sa mergi ca un criminal. Poate o sa ma lovesti si nu ai sa ma omori pe mine ci pe cei de langa mine, de pe motor sau din conserva depinde ce as conduce in momentul ala, ce a putea fi chiar apropriati de ai tai. Sau ai sa ma omori. Si ai sa fii fericit. Ai un scop in viata foarte cum se cade. daca a omori pe cineva te face fericit, pentru ca asta faci cand nu conduci preventiv, vin in fata ta sa ma omori face to face nu ascuns intr-o conserva ce iti garanteza viata. daca ai asa mult sange rece omoara-ma privindu-ma in ochi. eu as avea curajul necesar sa te privesc in ochi la o astfel de faza, pentru ca stiu ca sunt cinstit si curat, tu ai avea? eu ma ofer tie in trafic cu corpul meu tu te ascunzi dupa tablarie si tot felu d inginerii. daca gandeesti asa deci si curajos renunta la ele, renunt si eu la motor repet, ai avea curaj sa faci asta face to face???????

 

oare de ce la scoala politia te invata sa cinduci prevetiv si te amendeaza cand nu o faci ? de placere sau doar pentru ca ai tu SUV ??? NU CRED

 

 

 

 

 

abulafia12

post Today, 01:40 AM

Post #220

 

 

Nou venit pe forum

*

 

Group: Membru

Posts: 11

Joined: Yesterday, 11:04 PM

Member No.: 12.939

 

Motocicleta: SUV

Nr. moto: B-xx-yy

Club:

 

 

 

 

 

Am demonstrat ce era de demonstrat. Am vazut mesajele si m-am convins ca trebuie sa respect codul rutier. Fara favoritisme.

____________________________________________________________________________________________________________________

 

deja esti mai mult decat ridicol. te contrazici singur deci nu stii ce-i cu tine. Nici profilul nu l-ai complectat, asta ma face sa cred ca nu stii unde te-ai nascut si unde traiesti.

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-daca era un "conservar"toata lumea era mai acida,acum vad si intelegere desi un om NEVINOVAT a murit...TOATA COMUNITATEA ASTA DE "MOTOCICLISTI" ESTE UN MARE (cuvant urat)...

 

 

 

UN VECHI CUVANT ARAB SPUNEA.....IA MAI DUTE-N .......( cuvant urat ) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost atent.. sa inteleg ca tu abulafia12 esti politist? nu avem aeropoarte sau spati suficient de mari pt a face aceste lucruri cum zici mihaiachi ,si fiecare oras doreste o astfel de intalnire.. apoi nu sunt banii suficienti pt o siguranta mai mare e suficient sa tii oameni la o distanta sigura intradevar dar ei daca ar putea sa fie la 10 cm sa vada mai bine sa nu rateze nimic,,! nu ai ce face nu sunt bani ca sa platesti atatia jandarmi sau firma de securitate! se intampla nenorociri peste tot. si nu ar fii cinstit sa ne punem intrebarea: de ce mie?! nu va mai luati de organizatori ca ei nu fac asta pt bani ci pt voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posturile mele au fost de bun simt. Dar vad ca ma injura numai cei din Dunarea - Galati. Frica de un proces in care parintii ar castiga sume imense? Am spus ca respect aceasta comunitate. Daca vreau senzatii tari pot sa ma duc pe circuit.

Responsabilitatea care este nula la o parte din aceasta comunitate?

Prefer pareri ale motociclistilor care nu s-au ocupat cu organizarea. Cred ca aveti un topic cu accidente sugestiv ( Varsta , motociclete, cauze, rata de supravietuire). Azi s-a vazut cat accent puneti pe securitate.

 

 

LE: cititi si forumurile monomarca despre isprava voastra. Terminati cu trandafirii si RIP-ul. Seamana cu crocodile hunter unde 50 % habar nu aveau cine a fost tipul. RIP, RIP, RIP, trandafiri, trandafiri.

Editat de abulafia12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspans: man, nu ma iau de organizatori, am zis doar ca au pus suflet sa faca o intalnire, vreau sa spun doar ca datu' forjei e sigur doar in conditziile de care zic...

Abulangia 13, stai linishtit ca te injura shi altzii :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P :angryfire: !!!

 

 

In urma efortului conjugat a membrilor clubului nostru pentru organizarea primei intruniri moto la Galati, va anuntam programul oficial al acestui eveniment pe care l-am denumit "Dunarea Motorock 2006":

 

.....

9 septembrie

Ora 10,00: Conferinta de presa

Ora 12,00: Parada motociclistilor prin municipiul Galati (traseu de aproximativ 10 km) cu oprire la

"Elice" pentru liniute

Ora 13,00: Concurs viteza (liniute) + demonstratii free style pe Faleza Dunarii

 

 

Nu am participat nici odata la asa ceva..dar totusi chiar se stia de la inceput ca v-a fi un adevarat concurs ?!?

nu trebuia acest concurs sa fie de la bun inceput doar demonstrativ, fara a forta la maxim motoarele?!?

Oricine si cu ori ce motocicleta putea sa se inscrie la concurs?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posturile mele au fost de bun simt. Dar vad ca ma injura numai cei din Dunarea - Galati. Frica de un proces in care parintii ar castiga sume imense? Am spus ca respect aceasta comunitate. Daca vreau senzatii tari pot sa ma duc pe circuit.

Responsabilitatea care este nula la o parte din aceasta comunitate?

Prefer pareri ale motociclistilor care nu s-au ocupat cu organizarea. Cred ca aveti un topic cu accidente sugestiv ( Varsta , motociclete, cauze, rata de supravietuire). Azi s-a vazut cat accent puneti pe securitate.

E primul accident major la intruniri de 4 ani incoace(Brasov).Crezi ca si-a dorit cineva asa ceva?? Esti stupid...si te injur si eu...

Uita forumul asta...locul tau nu e aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

"Nu am participat nici odata la asa ceva..dar totusi chiar se stia de la inceput ca v-a fi un adevarat concurs ?!?

nu trebuia acest concurs sa fie de la bun inceput doar demonstrativ, fara a forta la maxim motoarele?!?

Oricine si cu ori ce motocicleta putea sa se inscrie la concurs?!?"

 

A fost un regulament, daca ai sa cauti, scuze dar eu nu sunt in stare sa caut acum, ai sa gasesti in acelasi topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...