Sari la conținut

Dakar 2011


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cat l-am urmarit eu pe Mani pot sa spun ca s-a maturizat mult la capitolul asta, si cred ca din cauza asta o sa faca o figura frumoasa anul asta.

Va tin pumnii.

BAFTA BAIETI !

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai vajnici sint cei cu Rieju, JVO si Jincheng. Astia sint de urmarit, nu KTMobra si alte fite... Uite colea: nr. 62 Filippo Ciotti, 70 Pablo Oscar Pascual, 81 Wenmin Su, 149 Baohua Han, 172 Daniel Merlo.

Daca si de data asta KTM se cocoatza pe podium, cred ca va fi datorita cantitatii foarte mari de piese aduse la locul faptei, decit datorita rezistentei jucarelelor. Oricum, raliul asta a ajuns un imens spot publicitar pentru teutoni (KTM si VW), ceilalti participanti parca nici n-ar fi pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM are cele mai mari sanse datorita logisticii imense, apoi Yamaha datorita experientei cu motoare de 450cc, Aprilia care a fost surpriza placuta de la editia trecuta si BMW. Restul sunt exotisme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM are cele mai mari sanse datorita logisticii imense, apoi Yamaha datorita experientei cu motoare de 450cc, Aprilia care a fost surpriza placuta de la editia trecuta si BMW. Restul sunt exotisme.

 

astia sunt "usual suspects". As mai adauga Sherco - daca tine fierul Casteau poate oricand sa emita pretentii la podium.

Daca nu as fi mai "portocaliu" de felul meu :) as pune banii pe BMW si Aprilia la editia de anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fan KTM dar am sange alb-albastru. Asa ca, in consecinta, eu mi-as pune banii pe ......................................, bineinteles,.............................

.................Yamaha.

 

BMW ar trebui sa vina cu logistica cum au facut in anii '90. Dar nu au loc de KTM. Doar cu fierul si rider-ii nu va fi suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW ar trebui sa vina cu logistica cum au facut in anii '90. Dar nu au loc de KTM. Doar cu fierul si rider-ii nu va fi suficient.

 

toti astia din primii 20 au fix logistica de care au nevoie. de la un punct incolo e show off si media.

 

Pe langa Mani si Marcel, eu o sa tin si cu nr 44 - Laia Sanz - daca-mi permiteti :)

http://www.fim-live.com/fileadmin/user_upl...llengeH-150.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... Trial si RallyRaid sunt la poli opusi in lumea moto offroad. Oare Laia nu incaleca un cal prea mare?... Picioare cam slabute dar poate au vana.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... Trial si RallyRaid sunt la poli opusi in lumea moto offroad. Oare Laia nu incaleca un cal prea mare?... Picioare cam slabute dar poate au vana.

 

Nu cred ca are nevoie de picioare puternice. Din ce am vazut pe net nu va avea nevoie sa puna picorul jos de la start pana la finish.

Eu m-am speriat de performanetele fetei. Daca va avea echipa buna are mari sanse sa termine dakarul printre primii.

Poate ca nu are multa experienta pe Rallyraid dar sigur are conditie fizica.

Si eu o sa tin cu ea.

 

In plus mie Butuza mi se pare putin cam batran pentru efortul asta. Totusi toata stima pentru vointa sper doar sa nu pateasca nimic.

De asemenea tot respectul pentru el fiindca pune Romania la startul dakarului. Sper ca suntem constienti ca toata manevra se face pe banii lui. Tara asta garantat nu il va ajuta cu nimic sa duca echipa acolo. Indiferent care va fi rezultatul macar o sa ne vedem steagul la strat.

Omul de altfel putea sa participe sub orice steag dorea ca doar sunt banii lui si face ce vrea cu ei. Poate ca daca participa pentru o alta tara ar fi primit si sprijin. Asa ca inca o data respect fiindca a ales sa ne reprezinte acolo.

Macar este unul din oamenii cu bani din tara asta care incerca sa faca si ceva bun. Probabil ca este si o bruma de orgoliu la mijloc dar tot este de apreciat efortul lui. Mai ales ca riscul este prezent intr-o asemenea competitie. La banii lui putea sa stea frumos acasa si sa numere voturile ca Beeeeecali. Totusi Butuza spre deosebire de altii are o pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trial si RallyRaid sunt la poli opusi in lumea moto offroad.

 

absolut deloc. Despres, Knight, Blaszusiak, Lampkin, Verhoeven, Bolton, Letenbichler, Jarvis, Birch ... toti au inceput cu trialul. Echilibrul si controlul motoretei o sa o ajute foarte mult. Cu un lucru sunt de acord - se arunca din prima la o cursa f lunga. Vedem

 

 

Mesaj completat

In plus mie Butuza mi se pare putin cam batran pentru efortul asta.

 

acum 2 ani a terminat pe locul 6 in Campionatul Mondial de Rally Raid. Are suficienta tenica si experienta ca sa poata termina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din "contracte" cu "statu". Și mă opresc aici.

 

A avea contracte cu statul nu e un lucru rau sau gresit in sine. Da, sunt unii oameni si politicieni care "fura" banii statului. Hai sa nu generalizam pls.

Eu nu il cunosc personal pe Marcel decat de "salut! salut!"; insa il apreciez foarte mult pentru ca in loc sa stea pe yacht la soare, de banii astia alege sa concureze la cel mai inalt nivel intr-un sport dur si lipsit de lumina reflectoarelor; si in plus il ajuta si pe Mani!

 

Eu v-as ruga sa stam on topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Țara" asta? Păi tu de unde crezi că are banii care'i are?

Din "contracte" cu "statu". Și mă opresc aici.

 

Si ce legatura au banii lui Marcel Butuza cu topicul,daca nu te superi...?

Sau poate vrei sa subliniezi sublim sutele de mii de euro pe care acesta i-a bagat in diferite curse...?

Oriunde te duci inafara tarii si dai de anturaj moto ce are legatura cu latura enduro sau rally,oamenii stiu 2 lucruri despre tara noastra:Romaniacs si Vectra Racing. Cea din urma datorita omului pe care tu,printre randuri, il judeci.

Enumera tu te rog 3 persoane care sa fi facut pentru sportul acesta,in tara asta,pe jumate cat a facut sus numitul si imi scot palaria, pardon,casca,atat in fata ta cat si al respectivilor. Ba nu,m-am razgandit;numeste doar o persoana. Aha....stai pe ganduri,ai?

Stii cat costa inscrierea la Dakar? Stii cat costa asistenta,camionul de asistenta,consumabilele,pregatirea motoarelor,ce implica un concurs de asemenea anvergura? Nu cred ca stii.....

Romania a fost trecuta pe harta mondiala a motociclismului datorita lui,un om pe care tu il cataloghezi si il descrii simplu si intre ghilimele sa inteleaga tot neamu' gramul de rautate ce il emani,ca fiind un personaj ce face "contracte" cu "statu".

Cine esti tu sa iti permiti sa faci asemenea afirmatii despre un om pe care banuiesc ca nu il stii,si ce legatura are viata lui,afacerea lui cu cel mai cunoscut concurs moto din lume?

 

Ai fost tu vreodata la vreun concurs international de unde sa te intorci glorios cu un titlu dobandit,sub egida NOI MERGEM PENTRU ROMANIA,maaareee inscriptionat pe drapelul Romaniei pe camionul de asistenta,sa "vaza" lumea toata tara ta provenienta....? Nu cred.

Ai avut tu echipa care sa duca Romania pe locul I la Echipe Private la vreun Dakar? Vectra a avut.

Ai fost cumva tu cel care a dus o echipa romana in top 10 in Campionatul Mondial de Rally? Vectra a fost.

Ai tu vreun pilot care sa fi terminat pe un loc onorabil vreo editie de Dakar? Vectra are.

Ce nu inteleg,@seseseko draga,si cer iertare pentru ignoranta de care dau dovada,este acel de ce? De ce suntem(in cazul de fata esti) rai (rau)...?

Esti roman? Esti mandru cand Romania chiar si sub pseudonimul de Vectra Racing Team este dus in fruntea clasamentelor internationale? O mana de oameni,Mani,Alex,Romeo si acest controversat Marcel infig drapelul Romaniei aproape de varful Himalayei motociclistilor. Si ca sa ajungi sa faci asta crede-ma ca este nevoie de muuulta munca,implica familii negljate,afaceri neglijate si bani. O tara intreaga ar trebui sa le ureze bafta si noroc.

Ar mai fi multe de zis,dar vorba ta,ma opresc aici.

Ma rezum la clasicul "BAFTA AI NOSTRI",

si bineinteles scuzele de rigoare pt @Ionut,pt off.... :)

 

 

Andrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau Yamaha SuperTenere de noua ori :angryfire:

 

Unii chiar cred ca Africa Twin a castigat vreodata Paris-Dakar.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avea contracte cu statul nu e un lucru rau sau gresit in sine. Da, sunt unii oameni si politicieni care "fura" banii statului. Hai sa nu generalizam pls.

Eu nu il cunosc personal pe Marcel decat de "salut! salut!"; insa il apreciez foarte mult pentru ca in loc sa stea pe yacht la soare, de banii astia alege sa concureze la cel mai inalt nivel intr-un sport dur si lipsit de lumina reflectoarelor; si in plus il ajuta si pe Mani!

 

Eu v-as ruga sa stam on topic.

 

am avut oczia sa vad/particip (oarecum) la vreo 2 etape de RR din campionatul maghiar. Poate cel mai puternic campionat national european.Echipaje tari, masini bune, echipe "scumpe". oameni grei.

pentru ca la ei, oamenii cu bani fac sport adevarat, la noi impusca mistreti din foisoare cu termopan.

Bravo marcel, ca , la varsta lui (cum observa cineva pe aici, desi sa stiti ca nu e inca suficient de batran si nu va fi nici peste 10 ani destul de batran pentru spiritul Dakarului), pe banii lui, face o echipa pe care o impinge in fata. CU STEAGUL ROMANIEI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...