Sari la conținut

Excursie in Alpi.


Angi
 Share

Postări Recomandate

Ma tot bate gandul de ceva timp sa vad Alpii. Ideal ar fi fost sa-i vad de la un cap la altul, dar nu sunt sigur ca vor fi bani suficienti. Asa ca, am o intrebare pentru cei care au vazut Alpii calare. Daca s-ar face un rezumat al Alpilor, care ar fi cele mai spectaculoase locuri pe care ar trebui sa le vad neaparat? M-ar ajuta un traseu facut pe harta.

Cum am mai spus, exista o problema cu banii. O sa am cam 1500 euro pentru doua persoane si o motocicleta. Stiu ca e putin pentru Alpi dar atata pot. Unde se va putea, vom sta fara probleme si prin campinguri, la cort. Deci, traseul poate sa cuprinda si campinguri sau pensiuni mai ieftine.

Ar mai fi o intrebare legata de perioada in care ar trebui sa mergem. Pentru concediu, luna septembrie pentru mine e ideala. Se poate merge in Alpi in prima jumatate a lui septembrie fara sa dam de ploi, frig sau eventual zapada? Daca nu, care ar fi ultima perioada din vara in care am putea merge fara probleme?

Orice alt sfat legat de aceasta excursie e binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti vedea alpii "de la un cap la altul". iti trebuie cam 3 excursii lungi sa vezi ce e de vazut si tot iti mai raman de inca 15. incepe si tu cu obiectivele clasice, stelvio, timmelsjoch, grossglockner. trebuie sa ajungi in zona bolzano-merano prin pass-ul brenner (nu e pass e autostrada) dinspre innsbruck dar ai si alte variante, vezi pe harta. vezi ca in dreapta (est) sunt dolomitii, merita vazuti. nu stiu de cazare ieftina dar poti gasi hotel cu 80 sau cabane cu 60, depinde si de sezon. nu stiu de camping-uri dar trebuie sa fie, cred ca gasesti pe net. de mancat nu e problema, te rezolvi si prin benzinarii, eu cam asa am facut. in sept e ok.

p.s. nu stiu cum si nu cred ca te poti descurca cu 1500 inclusiv benzina. dureaza cam 10 zile, cred ca trebuie minim 2,000. e adevarat ca daca mananci numai din supermarket te descurci cu 25/zi 2 pers.

post-818-1296321157_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Neaparat trebuie sa vezi Dolomitii, cum bine a mentionat Doru. Cred ca in doua zile poti sa vezi cea mai mare parte din ei, intrand pe Val Gardena si iesind prin Passo Mauria. Poti face un circuit Passo Gardena-Passo Valparola-Cortina D'Ampezzo sau Passo Sella-Passo Pordoi-Arabba. Am o brosura cumparata de prin Passo Mendola numita "15 trasee pentru motociclisti in Sudtirol" editata de MotoRoute, poate reusesc sa o scanez, ca-i foarte utila si bine facuta. Daca nu, pot sa ti-o imprumut.

Jaufenpass e fain, Stelvio e obligatoriu, Passo Gavia am inteles ca e si mai spectaculos, iar Grossglockner-ul il regret si acum.

In Elvetia si Franta n-am ajuns, dar cu astea te pot ajuta cei din gasca "Tura in Alpi cu Vlad".

Pensiunile pe la care am dormit eu si mandra (Austria, Italia) au costat intre 20 si 45 euro/persoana. Am dormit o singura noapte in camping si a costat 18 euro, un cort, doua persoane si doua motociclete.

Am fost la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie, dar am avut ghinion si am prins un front de aer polar, cu tot cu ploi, asa ca la altitudini mari am gasit si ceva zapada.

Despre locuri de halit pot sa spun ca in Austria nu prea e bine sa te prinda ora 22 nemancat, iar in Italia daca ai ratat pranzul trebuie sa inghiti in sec sau sa-ti iei biscuiti pana cand carciumile incep sa serveasca cina.

Cam asta pot sa-ti spun din singura mea experienta cu Alpii.

Bafta!

Mesaj completat

PS: Daca vrei sa vezi cam ce-am vazut eu, baga un ochi aici:

 

- Stelvio-Bormio-Aprica-Tonale-Dimaro

- Seefeld-Jaufenpass-Merano

- albumele numerotate "11." si "12." pentru Dolomiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu am programat in vara o excursie in Alpi,am reusit pana acum sa fac traseul pe 3 zile,cand il termin te anunt si ne imtalnim sa-l studiezi,cam acelasi buget am si eu.perioada 15.iulie,eu am mai fost in alpi cu formula 200 care avea acelasi consum ca si dakarul dar pe alpi am batut mai mult in Austria pe urma am plecat in Gemania,Franta pana la Marsseile pe urma spre Italia pe Coasta de Azur pana la Genova SI de acolo pe autostrazi pana in Romania.cazare la campinguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot spune si itinerarul meu pentru trei zile de Alpi Italieni:

 

Ziua 1: Seefeld- Innsbruck – Brenner Pass (taxă 8 EUR/moto)– Vipiteno – Passo Giovo (Jaufenpass) – Merano – Prato allo Stelvio (182 km)

Cazare: Pensiune Astoria (http://www.pension-astoria.it/en/welcome.php), 24 EUR/persoana bed&breakfast

 

Ziua 2: Prato allo Stelvio – Bormio – Santa Caterina Valfurva – Bormio – Tirano – Aprica – Edolo – Ponte di Legno – Dimaro (200 km)

Nota: Passo Gavia (intre Santa Caterina Valfurva si Ponte di Legno) era inchis partial pentru asfaltare, asa ca ne+am intors in Bormio s am facut un ocol destul de lung pana la Dimaro.

Cazare: Pensiunea Jolly (http://www.jollydimaro.it/jolly/jolly_home_italiano.html), 32 EUR/persoana bed&breakfast, parcare in garaj

 

Ziua 3:

Dimaro – Passo Mendola – Bolzano – Ponte Gardena – Ortisei – Selva di Val Gardena – Passo Gardena – Corvara – Passo Valparola – Passo Falzergo – Cortina D’Ampezzo – Pieve Di Cadore (202 km)

Cazare: Vila Marinotti (http://www.villamarinotti.com/home.html), 45 EUR/persoana bed&breakfast

 

In fiecare localitate in care am innoptat exista si camping.

Sper sa-ti fie de folos.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca ai zis de cort si camping, eu zic ca poti sa te incadrezi in bugetul pe care il ai, cu mentiunea ca totusi trebuie sa ai o rezerva pentru situatii neprevazute.

Eu am piticul cu cortul pe creier, mai ales ca daca merg cu sotia si copiii, cortul si motocicleta sunt excluse din start. Asta insa fara duc la extrem, daca n-am timp sau chef sa intind cortul, dorm in pat.

In cazul meu, asta vara, cheltuielile legate de excursie au fos 1000 de euro pentru cazare, masa, benzina, taxe, incluzand

- 3 cazari (Arad-Best Western, Salzburg-pensiune, Prato allo Stelvio-pensiune)

- 8 nopti la camping (4 la Zell am See, 1 la Andermatt, 3 la Chamonix)

- 4800 km

- mancare: de 3-4 ori la restaurant, in rest prin benzinarii si cumparat din magazin si facut gratare sau gatit la primus

In afara de asta eu am mai cheltuit 500 de euro pe suveniruri si alte chestii care n-au nicio legatura cu organizarea excursiei.

Fata de ce am platit eu, tu ai avea de platit pentru o persoana in plus la cazari si mancare (camping, pensiuni etc).

Legat de perioada, eu am prins 3 grade cu ceata si vant in pasul Grand St. Bernard pe 28 sau 29 august (cu costum de vara), asa ca in septembrie ar putea sa fie un pic cam prea tarziu si s-ar putea sa mizezi cam prea mult pe noroc pentru vreme buna.

 

La Zell am See am stat la Seecamp pe care il recomand cu caldura (fata de alte campinguri e mai scump), are toate utilitatile pe care ti le poti dori, iar amplasarea e minunata. Una din benzinariile din Zell am See are mini-market Billa, de unde poti cumpara cam orice:

http://www.seecamp.at/eng/

Din Zell am See, Grossglockner e foarte aproape si poti sa mergi si pe Villacher- si pe Nockalm-Hochalpenstrasse. Exista o varianta de bilet pentru toate, incluzand o a doua intrare pe Grossglockner, la pret mult mai avantajos decat separat (Touren-Ticket, 23 de euro: http://www.grossglockner.at/static/cms/gro...orradhimmel.pdf ), pe care il poti cumpara de la oficii OAMTC sau ADAC. Un OAMTC e chiar in Zell am See, aproape de camping.

In Elvetia, pentru acelasi pret ca la Seecamp, primesti o bucata de tapsan sa-ti pui cortul si "privilegiul" de a traversa drumul national ca sa te duci la buda/dus care fata de cele din Austria sunt cam cum sunt WC-urile publice din Romania fata de cele din Germania.

La Chamonix "Camping Mer de Glace" a fost superb, organizatoric vorbind insa e sub Seecamp, probabil si datorita faptului ca nu e deschis si iarna:

http://www.chamonix-camping.com/

Campinguri poti gasi pe net:

http://www.europe-camping-guide.com/

http://www.campingcompass.com/

 

Am inceput sa scriu, dar nu m-am invrednicit sa continui:

/index.php?...585755&st=0

 

Asta a fost drumul meu:

post-22467-1296344360_thumb.png post-22467-1296344460_thumb.png post-22467-1296344547_thumb.png post-22467-1296344571_thumb.png post-22467-1296344596_thumb.png

 

Daca te mai intereseaza ceva, intreaba!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot bate gandul de ceva timp sa vad Alpii. Ideal ar fi fost sa-i vad de la un cap la altul, dar nu sunt sigur ca vor fi bani suficienti. Asa ca, am o intrebare pentru cei care au vazut Alpii calare. Daca s-ar face un rezumat al Alpilor, care ar fi cele mai spectaculoase locuri pe care ar trebui sa le vad neaparat? M-ar ajuta un traseu facut pe harta.

Cum am mai spus, exista o problema cu banii. O sa am cam 1500 euro pentru doua persoane si o motocicleta. Stiu ca e putin pentru Alpi dar atata pot. Unde se va putea, vom sta fara probleme si prin campinguri, la cort. Deci, traseul poate sa cuprinda si campinguri sau pensiuni mai ieftine.

Ar mai fi o intrebare legata de perioada in care ar trebui sa mergem. Pentru concediu, luna septembrie pentru mine e ideala. Se poate merge in Alpi in prima jumatate a lui septembrie fara sa dam de ploi, frig sau eventual zapada? Daca nu, care ar fi ultima perioada din vara in care am putea merge fara probleme?

Orice alt sfat legat de aceasta excursie e binevenit.

 

vezi ca e cateva excursii facute de Vlad anii trecuti ... citeste toate topicurile , uitat-te la poze si alege ce-ti place mai mult ...

zic si eu ,

 

asa umplii 30 de pagini de topic , si pana la urma nu mai intelegi nimc , ai uitat de unde ai plecat cu gandirea

 

cat priveste septembrie , e de o mie de ori mai bine de mers

in iunie ne-a plouat pana`n gaura koorului ( pe interior ) , si asta nu odata

am mai servit si zero grade cu zapadica ( mai pe sus ) , asa de capac

 

sa fii iubit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu depinde decat de timpul si banii tai. te poti intinde la nesfarsit.

 

Ma pot intinde in suma de care am zis la inceput, deci, destul de putin :)

Ma intereseaza foarte mult raspunsuri gen "du-te acolo si vezi nu stiu ce, ca am fost eu si e frumos" sau "mergi pe bucata aia de drum ca e spectaculos". Deasemenea, pentru cei care au timp si chef, si o poza cu locul/drumul respectiv m-ar ajuta foarte mult. La final, adun toate aceste informatii, vad ce ma intereseaza si fac un traseu.

Oricum, voi lua la puricat si ghidurile turistice, dar ma intereseaza foarte mult si opiniile celor care au fost calare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Una-i una, alta-i alta, stiu asta, dar la banii disponibili arunc o idee..de ce nu incerci un drum Serbia-Muntenegru-Croatia, punct final Plitvice Lakes si retur?

Sau doar pina in Muntenegru, alegi..

Ai munti cit cuprinde, drumuri virajate, peisaje superbe si esti si mai langa casa, ieftinache.

Poti campa cu cortul cam oriunde, fara griji..

Eu am fost vara trecuta cu masina, remorca si Burgmanul pe ea(stiu, dar am nevasta comoda.. :) ) si atatea viraje ca in Bosnia nu am crezut ca exista, 250 km de drumuri pustii si virajate ca la Cheia..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una-i una, alta-i alta, stiu asta, dar la banii disponibili arunc o idee..de ce nu incerci un drum Serbia-Muntenegru-Croatia, punct final Plitvice Lakes si retur?

 

Pai am fost pe traseul asta acum 2 ani. E prea devreme sa-l repet.

/index.php?...=428913&hl=

 

Varianta de traseu la bani mai putini am, dar imi doresc de mult Alpii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o intrebare legata de perioada in care ar trebui sa mergem. Pentru concediu, luna septembrie pentru mine e ideala. Se poate merge in Alpi in prima jumatate a lui septembrie fara sa dam de ploi, frig sau eventual zapada? Daca nu, care ar fi ultima perioada din vara in care am putea merge fara probleme?

Orice alt sfat legat de aceasta excursie e binevenit.

Septembrie suna bine in general... in multi ani vremea a fost foarte buna chiar si in octombrie, insa tine si de noroc. In iulie si august e oricum prea aglomerat. E bine de stiut ca in anumite regiuni si dincolo de o anumita altitudine poti da de zapada sau poti gasi pasuri inchise chiar si in iulie sau august (am prins de doua ori Col de l'Iseran inchis, o data la mijlocul lui august pentru vreo 3 zile). De asemenea, daca ajungi pe pasurile inalte, cum sunt cele din Alpii francezi, Stelvio s.a. evita sa le parcurgi pana in pranz, cand riscul de a da de gheata pe jos este mult mai mare. Alte sfaturi: nu as incerca sa fac Alpii de la un cap la altul intr-o perioada asa de scurta; ia-ti harti (vezi ca exista o harta la Freytag cu tot lantul Alpilor la o scara de 1:500k parca); toate locurile sunt frumoase iar muntii nu pleaca nicaieri asa ca poti incepe cu partea orientala, care este mai aproape; si ultima recomandare: nu mai planifica asa de in amanunt traseul, ca nu se rezuma totul la bifat locuri si trecatori... pana la urma tuturor ne place si un pic de neprevazut sau sa fim surprinsi (placut) de ce ne iese in cale, nu? Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre traseele clasice din Alpi mie cel mai mult mi-a placut Grossglockner apoi Routes des grandes Alpes (zona inalta) apoi Stelvio.

Septembrie nu mi se pare o idee prea buna, la altitudini mari deja e prea frig , poti avea surprize cu ninsorile.

Cu vremea totul tine de noroc dar cele mai mari sanse de vreme buna cred ca le-ai avea in august.

Ca sa-ti faci o idee de cum arata drumurile pe care vrei sa mergi poti folosi cu succes google maps cu street view, e ca si cum te-ai plimba pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e ca pe magheru in august si multi dau in bot sau se duc in prapastie. am intalnit frecvent circulatia oprita, ambulante, elicoptere...etc. eu am urcat la 7 dim si cand coboram puhoiul urca. cu vremea nu stii niciodata, la timmeljoch am prins viscol in iulie de zicem ca nu mai scap de acolo intreg. cand am coborat spre innsbruck soare si calduri. vremea rea e ca un guler pe munte sus, uite niste poze.

post-818-1296550406_thumb.jpg

post-818-1296550439_thumb.jpg

post-818-1296550463_thumb.jpg

post-818-1296550529_thumb.jpg

post-818-1296550572_thumb.jpg

post-818-1296550613_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in august 17 zile pe traseul:

buc-timisoara(dormit la prieteni)-budapesta (stat 2 zile, vizitat orasul)-bratislava (in trecere)- salburg (stat 3 zile, ture in imprejurimi)-munchen (stat 2 zile, vizitat orasul)- insbruck (in trecere)-kaprun (stat 2 zile, ture prin imprejurimi)-traversat dolomitii spre italia-venetia (cazare 3 zile undeva langa, vizitat orasul)- intoarcere prin slovenia (tranzit)-pecs (dormit)-bucuresti

cost total 1800 de euro, cazare numai la pensiuni cu mic dejun inclus (rezervari de aici), mancare de la supermarket, dar si restaurant cand am avut chef

exista site-uri cu pensiuni pentru zona respectiva, promovate de primarii locale sau asociatii ale celor care au pensiuni si unde poti gasi preturi f bune

deci se poate, daca te socotesti bine

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am si eu planificat sa fac o tura in alpi prin iunie - sept, 2 pers - buget 2500e - 3000e sper sa-mi ajunga.

@Dudus: sa-ti dea dumnezeu sanatate pt informatii si linkuri dar in special pt pozele cu trasee.. fac cat o mie de cuvinte :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singurel e ok septembrie, cu pasagea nu. s-ar putea sa te-ntorci tu cu motoreta fericit, ea cu trenu'.

 

la fix topicu', si eu am de gand sa pierd vremea prin alpi.

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca daca va hotarati pe unde mergeti imi spuneti si va trasez eu ruta si v-o dau in format garmin sau va fac print-uri color pe bucati. puteti de asemenea sa instalati mapsource si sa v-o faceti singuri chiar daca nu folositi garmin pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... s-ar putea sa te-ntorci tu cu motoreta fericit, ea cu trenu'.

 

hmmm :D .........uite o idee super-buna la care nu m-am gandit!............... :D

Si acum lasand gluma la o parte, probabil ca pana la urma voi alege ultimele doua saptamani din august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pot intinde in suma de care am zis la inceput, deci, destul de putin :D

Ma intereseaza foarte mult raspunsuri gen "du-te acolo si vezi nu stiu ce, ca am fost eu si e frumos" sau "mergi pe bucata aia de drum ca e spectaculos". Deasemenea, pentru cei care au timp si chef, si o poza cu locul/drumul respectiv m-ar ajuta foarte mult. La final, adun toate aceste informatii, vad ce ma intereseaza si fac un traseu.

Oricum, voi lua la puricat si ghidurile turistice, dar ma intereseaza foarte mult si opiniile celor care au fost calare.

 

Binenteles ca te poti intainde...

Eu am fost anul trecut cu sotia si ne-or ajuns 1200 de euro...

Am facut Timisoara - Chur in 2 zile, stat in Elvetia 3 zile pline si inca doua zile inapoi spre casa...

In cele trei zile am facut ture Chur-St Moritz-Davos-Chur, Chur-Altschgletscher-Chur si Chur-Belinzona-Andermatt-Chur

la intoarcere am trecut prin Davos-Umbrail Pass- Stelvio- dupa care am urcat catre Austria

 

Parerea mea e sa mergi intr-um loc si de acolo sa faci ture in jur...., nici nu-ti poti da seama cate sunt de vazut...

Initial si eu am vrut sa fac Alpii intr-o singura excursie, dar am ales totusi varianta asta...e mai relaxanta si pentru pasager...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...