Sari la conținut

Making of a StreetFighter


Robyb
 Share

Postări Recomandate

@Metal Heart , partea de jos inca nu stiu , am vrut sa pun un pinten ( bugspoiler) dar apoi maschez galeriile si nu vreau sa le maschez ca imi place cum arata , o sa astept sa-l vad pe roti, apoi ma voi decide daca pun un spoiler .

 

@bogdan_gba , eu nu vreau sa plang dupa bani , de aceea nici nu am tinut cont de banii bagati , in sensul ca nu mi-am facut o lista . aproximez costul final la 1000 euro ( fara motocicleta initiala )

 

@banzay , rosul l'am ales din paleta de culori de la magazin , cand mai trec pe la ei o sa intreb codul culorii si il scriu aici , saptamana asta o sa merg ca nu mi-a ajuns rosul initial . 400gr

 

 

ps : mi-a ajuns roata fata de la sablat .nu m'am apucat inca de vopsit ca nu mai am vopsea :friends:

post-12605-0-13242100-1314620943_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Roby, eu zic ca la un street fighter, galeriile sunt mai putin importante, daca nu sunt deosebite, nu cred ca se justifica expunerea lor. Imbraca-le in banda termoizolanta si pune-i un bugspoiler si vezi ce iese.

 

Apropo, ca vad ca vinzi asa ceva, cam cati metri de banda trebuie pentru a imbraca o evacuare moto 4in1 de la capat pana la toba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, ca vad ca vinzi asa ceva, cam cati metri de banda trebuie pentru a imbraca o evacuare moto 4in1 de la capat pana la toba?

 

/index.php?/topic/662775-banda-termoizolanta-pentru-galerii/page__view__findpost__p__2869263 - click it! 9m zice :)

 

Mersi frumos Roby, raman dator cu o bere/suc. Am si eu o intrebare (daca nu e cu deranj), vreun moto gen Kawa GPZ500, i-ar sta bine in rosu din asta mat? Nu de alta, dar tu ai mai multa experienta cu modificarile si zic eu si bun gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Metal Heart , pai chiar aia e ca galeriile sunt deosebite . imi place la nebunie culoarea galeriilor dar sa vad cum arata pe moto apoi daca nu imi place le imbrac in banda. post-12605-0-17092700-1314707736_thumb.jpg

 

ps: cam 9 - 10 m

 

@banzay , am avut si eu gpz , misto motocicleta mi-am primit botezul cu ea intr-o curba :) . referitor la culoare , daca inca ai culoarea originala pe motocicleta eu zic sa o lasi asa . eventual un polish.

 

@Smok , mersi de interes

 

************

 

mi-am gasit o aripa care imi place si se potriveste pe motocicleta . astept sa-mi ajunga sa o pot monta.

 

post-12605-0-67452100-1314707989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpatica aripa aia, da o nota de agresivitate. Cred ca se incadreaza bine in peisaj.

 

Mersi frumos pt sugestie, nu e moto meu, e al unui prieten si e cam varza vopseaua pe el. Ideea era ca nu prea mai am rabdare sa stau sa izolez, sa scot dungi, etc

 

:cheers:

 

PS: Raman cu ochii pe topic. Ce mai imi place si mie sa surubaresc :grinbandit:

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nimic foarte interesant deocamdata , mi-a ajuns aripa e vopsita . am scos motocicleta din garaj sa ma asez pe ea sa vad cum sta , e ok

 

am pus bordul provizoriu sa vad cum arata , e OK si ala :)

 

imi place roata spate :kiss:

post-12605-0-42184900-1317150845_thumb.jpg

post-12605-0-96125100-1317150850_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Spor la treaba, rabdare, bani si putere de munca in continuare, Roby !

In functie de cum imi fac timp (nu vreau sa promit nimic) am sa te contactez saptamana asta sau urmatoarea pentru 1 m de banda termoizolanta alba.

Imi trebuie si mie sa pun pe partea dreapta a cadrului, ca sa imi izoleze ceva electrice de caldura degajata de toba.

 

Nu stiu daca ai facut rost de pinionul spate si de lant, dar vezi ca a scos Cata (@disabled_Cata) un VFR800 la dezmembrat zilele astea si poate se potrivesc de pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic foarte interesant deocamdata , mi-a ajuns aripa e vopsita . am scos motocicleta din garaj sa ma asez pe ea sa vad cum sta , e ok

 

am pus bordul provizoriu sa vad cum arata , e OK si ala :)

 

imi place roata spate :kiss:

 

arata super :)

 

o intrebare: cand o termini, cum e cu...inmatricularea?..adica ce "marca" o sa treaca in talon?

(motor de ...honda? furca de ..suzuki...etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@_Raul_ mersi la fel , urmaresc cu interes topicul tau . in legatura cu banda sa-mi spui din timp daca vrei pe alb sa comand , momentan am doar negru pe stock . Am vorbit cu fetele din ghiroda , mersi :)

 

@Mariusik85 , nu puteam sa-i pun bordul original ca altel nu-mi spuneai tu ca e mic :) glumesc , arata beton :cheers:

 

@frigider motocicleta e inmatriculata deja , itp se rezolva la orice statie . Tie iti scrie in talon ce furca sau ce bascula ai? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@_Raul_ mersi la fel , urmaresc cu interes topicul tau . in legatura cu banda sa-mi spui din timp daca vrei pe alb sa comand , momentan am doar negru pe stock . Am vorbit cu fetele din ghiroda , mersi :)

 

Roby, mie o sa imi trebuiasca banda cam in 2 saptamani. Cam pe atunci estimez ca o sa am motorul in cadru si o sa incep sa trec la restul detaliilor.

Daca pana atunci o sa ai alba, foarte bine, daca nu, nu e nici o problema, o sa pun neagra.

Spor !

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@_Raul_ mersi la fel , urmaresc cu interes topicul tau . in legatura cu banda sa-mi spui din timp daca vrei pe alb sa comand , momentan am doar negru pe stock . Am vorbit cu fetele din ghiroda , mersi :)

 

@Mariusik85 , nu puteam sa-i pun bordul original ca altel nu-mi spuneai tu ca e mic :) glumesc , arata beton :cheers:

 

@frigider motocicleta e inmatriculata deja , itp se rezolva la orice statie . Tie iti scrie in talon ce furca sau ce bascula ai? :)

 

m-am exprimat gresit putin, fireste ca nu scrie ce furca/bascula am :)

 

hai s-o luam altfel: te duci cu un logan la ITP, ridica ala capota si vede motor de ..bmw. N-o sa spuna nimic? La asta m-am referit.

 

Nu stiam ca e inmatriculata deja. Daca e inmatriculata inseamna ca ...ramane scris ce e scris deja, nu?

 

Dar daca nu era inmatriculata si o faceai tu "din bucati"? Atunci ce scria nenea ala la marca+model?

 

Intrebi pe bune sau esti funny man?

 

tu ce crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider. Faza cu loganul cu motor de bmw e alta treaba. E ca si cum ai zice Honda CBR cu motor de Ducati... e logic ca nu prea e in regula. In schimb, in cazul lui Roby motorul si cadrul au ramas aceleasi de CBR. In documente astea apar... deci motocicleta va fii in continuare Honda CBR 600 F2. Schimbarile de suspensie (furca si bascula in cazul unei motociclete) nu au legatura cu ce scrie in talon. Daca ar fi schimbat cadrul spre exemplu, atunci ar fi aparut probleme... pt ca asta e defapt sasiul si daca il schimbi, nu ar mai corespunde seria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider. Faza cu loganul cu motor de bmw e alta treaba. E ca si cum ai zice Honda CBR cu motor de Ducati... e logic ca nu prea e in regula. In schimb, in cazul lui Roby motorul si cadrul au ramas aceleasi de CBR. In documente astea apar... deci motocicleta va fii in continuare Honda CBR 600 F2. Schimbarile de suspensie (furca si bascula in cazul unei motociclete) nu au legatura cu ce scrie in talon. Daca ar fi schimbat cadrul spre exemplu, atunci ar fi aparut probleme... pt ca asta e defapt sasiul si daca il schimbi, nu ar mai corespunde seria.

 

bun, deci atat timp cat sasiul si motorul raman, restul chiar nu conteaza? Sau nu sunt "observate" modificarile? Doar intreb. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la orice vehicul daca ce este pe el corespunde cu ce scrie in talon, totul e ok. Adica motor, sasiu, dimensiuni, greutate, dimensiuni cauciucuri, culoare, etc. Daca nu corespund, trebuie refacut RAR-ul din cate stiu (corectati-ma daca gresesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la orice vehicul daca ce este pe el corespunde cu ce scrie in talon, totul e ok. Adica motor, sasiu, dimensiuni, greutate, dimensiuni cauciucuri, culoare, etc. Daca nu corespund, trebuie refacut RAR-ul din cate stiu (corectati-ma daca gresesc).

 

 

corect in ambele posturi . :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Tot ma amagesc ca a venit frigul si de aia nu lucrez la moto . A venit pe dracu, sunt 18 grade in Timisoara ziua. :bounce:

 

Am taiat cam 25mm din galeria finala sa scurtez putin din toba sa nu acopere roata spate , nu era perfect etans la prindere asa ca am adaugat o fasa de banda termo .

 

arata ..altfel

post-12605-0-07500600-1320517166_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fara suparare dar sa plictisit lumea de cind lucrezi la motoreta.Tot ce ai facut nu depasea ca timp 3 saptamiini .si tu ai mai mult de un an .Peste 2 ani probabil o sa termini motoreta sint curios cum o sa arate pina acum ai facut treaba buna dar prea incet ori cum este treaba ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@expresul, eu din pacate nu am timp sa ma plictisesc . Daca ai timp la dispozitie te invit la mine la atelier si poti lucra la el :)

 

ca idee , 3 saptamani a durat pana mi-au ajuns unele piese de pe egay si nu le-am comandat toate odata din cauza bugetului , mai am si altele pe cap , asta e ca un moft , hobby sau cum vrei sa-i spui

 

Topicul l'am deschis ca sa poate vedea oricine ce muncesc , nu am stabilit o data limita cand sa-l termin .

 

la prima vedere nu pare ca mai mai mult de lucru la el dar se aduna multe , de exemplu :

 

am nevoie de buji , filtru aer ( cel vechi nu mai e bun), furtune frana metalice , kit de lant , un releu de incarcare ( boala la cbr ) astea asa la prima strigare , toate insumate ajung la cateva sute de euro.

 

Daca avea din start buget sa zicem 2000 euro , era gata aporximativ intr-o luna . Dar cum nu permit sa-mi dau toti banii pe moftul asta . asteptam :) la fel ca tine astept si eu , poate pica ceva din cer :cheers:

 

 

Sper sa urmaresti in continuare cu la fel de mare interes topicul , nu numai tu , ci toti care il citesc .

 

...voi revenii cu update :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...