Sari la conținut

HARLEY Sportster 883cc... Robychopper


robychopper
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 377
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1.poza cum arata cu suportul de plastic de filtru original sportster,naspa rau de tot...

2.poza cu filtrul de ijj ....

3.poza cu diferenta la gauri fiind suport de big twin .....care trebe sal modific....

4.poza cu diferenta de distanta intre carburator si suport ce tre so modific si asta...

 

deci la suportul de big twin trebe sai tai urechile si sa le sudez in locul potrivit pt sportster.....si treaba e facuta....mai tre sa dau doua gauri in filtru de ij in partea din spate la care vor fii atasate dua tuburi de cupru ce vor duce la chiuloasa unde sunt gaurile de prindere a suportului pe unde respira motorul si din cind in cind da un pic de ulei afara ce va fii ideal pt filtru,filtrul functionind pe baza de ulei...

 

mine am putin de lucru...

 

parerea mea este ca arata mult mai bine cu filtrul de ijj se vede mult mai mult din motor si estetic va fii mult mai interesant....

 

va salut

 

salutare!

cum a ramas? ai reusit sa montezi filtrul?

mi se pare o moficare atat interesanta cat si estetic mai placuta decat filtrul de fabrica.

 

no coment :D de aici

post-66-1243013716_thumb.jpgpost-66-1243013669_thumb.jpgpost-66-1243013770_thumb.jpg

 

:)

 

Ce bine ar fi daca toti am putea sa facem atatea modificari cate a facut roby la motorul sau! Bravo! Tine-o tot asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

cum a ramas? ai reusit sa montezi filtrul?

mi se pare o moficare atat interesanta cat si estetic mai placuta decat filtrul de fabrica.

 

filtrul functioneaza perfect , doar ca nu il montez doar cind va fii gata noul proiect.....

 

salutare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in lipsa de ocupatie am mizgalit si io ceva :D

 

Si totusi i-mi da impresia ca o matocicleta nu ajunge. Un mega Chopper Solo si unul de plimbari cu doamna, comod cu Sissy bar, etc. ( Parerea mea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Roby si felictari ca ne-ai incintat ochii pina acum si ptr ca esti bunicel in ceea ce faci.Daca nu te superi am si io o intrebre:daca montezi filtrul de ij,cu breather-ele cum o mai scoti la capat si nu te-ar coafa mai bine un hiper charger?Merci anticipat! iar legat de apehanger,ai f mare dreptate de cind am avut pe intruder,nu mai vreau atceva,abia astept sa imi pun si eu pe roadsterul meu,sper in maxim 2 saptamini sa fie gata,motorul se conduce exceptional cu ele.toti ca m-au vazut cu apehanger m-au intrebet cum suport sa ma spnzur asa din cauza lor dar odata ce le-au probat mi-au dat dreptate.Respect si ne auzim.Asfalt uscat,inspiratii multe si spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in lipsa de ocupatie am mizgalit si io ceva :P

 

* cat de simplu pare din desen! parca imi vine sa ma apuc si eu de lucrat unul :D

da' stiu ca nu-i chiar asa...; poate la pensie, cand n-o sa-mi petrec 10 ore pe zi intr-un loc unde-mi vand serviciile (bleah!) ca sa traiesc, am sa fac si munca de care imi place mie, adica pentru stisfactia si folosul propriu.

 

bafta! Robby!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtrul functioneaza perfect , doar ca nu il montez doar cind va fii gata noul proiect.....

 

salutare :D

in lipsa de ocupatie am mizgalit si io ceva :P

 

De trei ori ura pt tine!!!

:P

 

 

 

salutare Roby si felictari ca ne-ai incintat ochii pina acum si ptr ca esti bunicel in ceea ce faci.Daca nu te superi am si io o intrebre:daca montezi filtrul de ij,cu breather-ele cum o mai scoti la capat si nu te-ar coafa mai bine un hiper charger?Merci anticipat! iar legat de apehanger,ai f mare dreptate de cind am avut pe intruder,nu mai vreau atceva,abia astept sa imi pun si eu pe roadsterul meu,sper in maxim 2 saptamini sa fie gata,motorul se conduce exceptional cu ele.toti ca m-au vazut cu apehanger m-au intrebet cum suport sa ma spnzur asa din cauza lor dar odata ce le-au probat mi-au dat dreptate.Respect si ne auzim.Asfalt uscat,inspiratii multe si spor la treaba.

 

Era o vorba ca amortesti cu apehanger... e doar o vorba?

Ca ma cam bate un gand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Roby si felictari ca ne-ai incintat ochii pina acum si ptr ca esti bunicel in ceea ce faci.Daca nu te superi am si io o intrebre:daca montezi filtrul de ij,cu breather-ele cum o mai scoti la capat si nu te-ar coafa mai bine un hiper charger?Merci anticipat! .

 

Bun daca tu crezi cas bunicel ok nici o problema......citeste cu atentie ce urmeaza... ok

 

Nu ma coafeaza mai bine un hiper charger pt ca din astea au toti....filtrul de ij va fii unic ca si lucrare pe un sporster....cu breather-ele e logic ce voi face cu ele , daca tu nu stiai filtrul de ij functioneaza pe baza de ulei .

Am dat doua gauri in spatele pilniilor filtrului de la ij ...in fiecare una, de sus de la respiratorul moturului voi duce doua tevi de cupru ce vor intra in filtrul de ij, asa se rezolva si uleiul pt filtrarea aerului .....

 

 

 

Si asa am scoso la capat......

 

Salut si numai bine

 

 

 

 

Mesaj completat

poze party roadhouse biker bar

http://www.facebook.com/album.php?page=1&a...p;id=1652107101

 

Coyotes Malagas meeting in Marbella 2009

http://www.losguirismotoclub.com/cyotes_marbella_2009.asp

http://www.losguirismotoclub.com/img/coyotes2009/index.htm

 

Coyotes malaga meeting in marbella 2009 on youtube

 

inca citeva filmulete le puteti vedea aici tot de la intilnirea coyotes 2009

 

 

vizionare placuta

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

"If it ain't long, it's wrong". Arata bine cu furca sugarbear, dar cred ca mai bine ar arata cu aripa spate simpla fara codita ridicata, si tare curios sunt cum ar arata un chopper ca asta cu ghidonul pozitionat intre juguri. O combinatie intre old school si noua generatie. Eventual fara comenzi pe ghidon(manete si comenzi electrice) si cu un suicide shift mic orientat spre roata spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

poze party roadhouse biker bar

http://www.facebook.com/album.php?page=1&a...p;id=1652107101

 

Coyotes Malagas meeting in Marbella 2009

http://www.losguirismotoclub.com/cyotes_marbella_2009.asp

http://www.losguirismotoclub.com/img/coyotes2009/index.htm

 

Coyotes malaga meeting in marbella 2009 on youtube

 

inca citeva filmulete le puteti vedea aici tot de la intilnirea coyotes 2009

 

 

vizionare placuta

 

 

Faine poze, totul perfect. Dar spaniola asta............de nu mi-a stricat toata buna dispozitie.( parca au limba lipita de cerul gurii ) Saracii de voi romanii.

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat la sporky acum nu de mult ...

Rezervorul de 20 si un pic de litri , cu asta am autonomie de 415 km foarte bun pt mers zilnic la lucru si ture lungi , nu imi place cum arata dar e foarte practic, e prea lat si mare pt un motor de sportster .

Am schimbat oglinzile, am taiat tobele leam facut cu mult mai scurte de cit erau inainte si am schimbat uleiul si filtrul :bow: :bow: , aaa si guma pe spate etc....

 

post-66-1256771997_thumb.jpgpost-66-1256772091_thumb.jpgpost-66-1256772132_thumb.jpgpost-66-1256772182_thumb.jpg

 

salutare taica si noroc pina la ceva noutati serioase.....care sunt pe aproape

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat la sporky acum nu de mult ...

Rezervorul de 20 si un pic de litri , cu asta am autonomie de 415 km foarte bun pt mers zilnic la lucru si ture lungi , nu imi place cum arata dar e foarte practic, e prea lat si mare pt un motor de sportster .

Am schimbat oglinzile, am taiat tobele leam facut cu mult mai scurte de cit erau inainte si am schimbat uleiul si filtrul :bow: :ok: , aaa si guma pe spate etc....

 

post-66-1256771997_thumb.jpgpost-66-1256772091_thumb.jpgpost-66-1256772132_thumb.jpgpost-66-1256772182_thumb.jpg

 

salutare taica si noroc pina la ceva noutati serioase.....care sunt pe aproape

 

;)

din ce vad, imaginea atasata cu vedere din spate sunt sigur ca, atunci cind esti in saua ei , ai impresia ca pilotezi o dihanie , tumna din cauza rezervorului mare, din spate da bine, e si o simetrie cu o combinatie placuta intre busoane, semnalizari........plus iti confera aceea stare de siguranta " am facut plinu, e bine! luna asta nu mai bag benzina" :bow:

se vede cai purtata-n stinga-dreapta......

numa bine! si km multi in sigurnata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun daca tu crezi cas bunicel ok nici o problema......citeste cu atentie ce urmeaza... ok

 

Nu ma coafeaza mai bine un hiper charger pt ca din astea au toti....filtrul de ij va fii unic ca si lucrare pe un sporster....cu breather-ele e logic ce voi face cu ele , daca tu nu stiai filtrul de ij functioneaza pe baza de ulei .

Am dat doua gauri in spatele pilniilor filtrului de la ij ...in fiecare una, de sus de la respiratorul moturului voi duce doua tevi de cupru ce vor intra in filtrul de ij, asa se rezolva si uleiul pt filtrarea aerului .....

 

 

 

Si asa am scoso la capat......

 

Salut si numai bine

 

 

 

 

Mesaj completat

poze party roadhouse biker bar

http://www.facebook.com/album.php?page=1&a...p;id=1652107101

 

Coyotes Malagas meeting in Marbella 2009

http://www.losguirismotoclub.com/cyotes_marbella_2009.asp

http://www.losguirismotoclub.com/img/coyotes2009/index.htm

 

Coyotes malaga meeting in marbella 2009 on youtube

 

inca citeva filmulete le puteti vedea aici tot de la intilnirea coyotes 2009

 

 

vizionare placuta

 

 

Nu te mai agita, hombre, de ce spune cit-un fraier... noi sa fim cool! :bow:

 

Faine pozele si filmele. Vad ca v-au calcat baietii de la Twin Club Nortälje... misto.

 

A biker's work is never done! Stii tu... ma ucide culoarea aia... vernil... get it off!

:bow:

 

 

 

Mesaj completat

Am schimbat la sporky acum nu de mult ...

Rezervorul de 20 si un pic de litri , cu asta am autonomie de 415 km foarte bun pt mers zilnic la lucru si ture lungi , nu imi place cum arata dar e foarte practic, e prea lat si mare pt un motor de sportster .

Am schimbat oglinzile, am taiat tobele leam facut cu mult mai scurte de cit erau inainte si am schimbat uleiul si filtrul , aaa si guma pe spate etc....

 

post-66-1256771997_thumb.jpgpost-66-1256772091_thumb.jpgpost-66-1256772132_thumb.jpgpost-66-1256772182_thumb.jpg

 

salutare taica si noroc pina la ceva noutati serioase.....care sunt pe aproape

 

 

Pai, ingusteaza, muchaco, rezervoru' ala. Ce, plm? Sai ia-ti altu'... de pe ebay ;)

 

Pune-i un Mustang Tank, ca arata mai bine, decat ala de Sporty, sau decat asta de Electra Glide ... iar daca vrei autonomie, ia-ti un touring bike.

 

Un chooper tre' sa fie COOL, nu practic.

 

 

 

Mesaj completat

din ce vad, imaginea atasata cu vedere din spate sunt sigur ca, atunci cind esti in saua ei , ai impresia ca pilotezi o dihanie , tumna din cauza rezervorului mare, din spate da bine, e si o simetrie cu o combinatie placuta intre busoane, semnalizari........plus iti confera aceea stare de siguranta " am facut plinu, e bine! luna asta nu mai bag benzina"

se vede cai purtata-n stinga-dreapta......

numa bine! si km multi in sigurnata!

 

Stai, stai, man, sa vezi cand ii ajunge geanta aia lata, de la CCI... vai de putzulicile noastre...

Editat de Go-Getter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uit de mult pe topicul cu motoreta ta, roby, dar sincer, abia acum pot sa spun ca imi place cum arata, asa... muncita. fara sissy bar si cu rezervorul lat o face sa arate mai nervos un pic dar tu stii pana la urma ce iti place si sunt convins ca vor urma alte transformari. bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place cum a iesit, nu deranjeaza deloc rezervorul mai mare. ii da o alura mai de "bruta" asa ;)

ma dernajeaza mai degraba (dar fooooarte putin), la privit, nu altfel :bow: ...aripa de pe spate, pare ca nu-i de-acolo.

 

felicitari! eu nu sunt in stare sa modific cceva (inca), dar pot avea o opinie. macar asa invat. pot sa si gresesc, stiu, da' toti ati inceput la fel, nu?

 

a, si pe saua aia misto ar merge un desen, ceva personalizat, o chestie care sa-i imprime "marca". doar e opera ta, nu? :bow:

 

a la votre!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te salut Roby que tal? care mai e viata de Biker pe Costa del Sol? Te intreb pentru-ca si eu miam petrecut vreo 2 ani din viata pe acolo prin tineretile mele, iar cat despre rezervorul pe care lai pus, motorul arata cool are un aer de Bober de ala mai suparat ;) Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So chopp the fucking sporky...

 

1. una bucata mizgilitura pe perete, ca sa imi fac o idee la ce ma pun sa traforez ...si ce dimensiuni sa dau la anumite tevi, furci una alta...

2. una bucata guma pe masura asa cum imi place mie...

3. una bucata fulie special facuta pt mega guma

4. una bucata cerc de inox care este mult prea lat, urmeaza a fii chopparit dupa cerintele doamnei gume( taiat in doua ingustat si sudat in sudura de alama ce va raine curata la vedere) asa numa de ciuda , sa se vada ca a fost si el chopparit "fuck the factory"

 

post-66-1257180484_thumb.jpgpost-66-1257180590_thumb.jpgpost-66-1257180622_thumb.jpg

 

post-66-1257180667_thumb.jpgpost-66-1257180698_thumb.jpgpost-66-1257180759_thumb.jpgpost-66-1257180811_thumb.jpg

 

in rest no coment si va salut :kiss: pina la urmatoarele poze...

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea unu a mesei de facut cadruri

 

A. suportul pentru prinderea pipei cadrului

 

1. o bucata bara filetata de 22mm

2. 4 piulite

3. 2 conuri facute la strung. lungime 60 mm, latime 55 mm

4. una bucata bara de fier dreptunghiular . 60/50/60 mm

 

 

 

post-66-1257269508_thumb.jpg

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea unu a mesei de facut cadruri

 

A. suportul pentru prinderea jugului cadrului

 

1. o bucata bara filetata de 22mm

2. 4 piulite

3. 2 conuri facute la strung. lungime 60 mm, latime 55 mm

4. una bucata bara de fier dreptunghiular . 60/50/60 mm

 

 

 

post-66-1257269508_thumb.jpg

partea asta "unu", ce va tine? , care va fi rolul ei? sau astept in rabdarea mea sa vad ce urmeaza si asa imi voi da seama.....

 

da detalii in imagini- "bucata" cu " bucata"......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linkul acesta te va lamurii exact ce este o masa de facut cadruri http://64.172.168.34/neatstuff/WJ-1.pdf

Masa pe care o construiesc nu e suta la suta dupa planuri ...

 

Daca nu ma insel linkul apare in alte topicuri de a mele si chiar si poze cu o alta masa de facut cadre. Facuta inpreuna cu bono de la cluj prin 2005 , tot aici pe forum este...

 

salut

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...