Sari la conținut

HARLEY Sportster 883cc... Robychopper


robychopper
 Share

Postări Recomandate

Linkul acesta te va lamurii exact ce este o masa de facut cadruri http://64.172.168.34/neatstuff/WJ-1.pdf

Masa pe care o construiesc nu e suta la suta dupa planuri ...

 

Daca nu ma insel linkul apare in alte topicuri de a mele si chiar si poze cu o alta masa de facut cadre. Facuta inpreuna cu bono de la cluj prin 2005 , tot aici pe forum este...

 

salut

 

* Bun! Acuma ca te-ai apucat, lasa-ne si pe noi sa vedem mai mult, ba chiar tot. Pentru niste neavizati (cum suntem multi p-aici), imaginile si explicatiile sunt mai mult decat bine-venite. Sa stii ca nu-i degeaba efortul B)

 

Hai bafta! sa iasa cum vrei tu si sa te bucuri de Sporky asta, ca si de soare si prietenii de pe coasta.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* Bun! Acuma ca te-ai apucat, lasa-ne si pe noi sa vedem mai mult, ba chiar tot. Pentru niste neavizati (cum suntem multi p-aici), imaginile si explicatiile sunt mai mult decat bine-venite. Sa stii ca nu-i degeaba efortul :D

Hai bafta! sa iasa cum vrei tu si sa te bucuri de Sporky asta, ca si de soare si prietenii de pe coasta.

a la votre!

 

Nu e nici un efort pt mine, e chiar o placere ...stai linistita. :hug: sa va las sa vedeti mai mult????? B) cred ca nu are nici un sens sa spui asta, eu tot timpul am pus poze si detalii cu ce am facut si iti poate confirma asta multa lume de aici..... :friends:

 

Va informez pas cu pas tot ce fac :friends:

 

salutare taica si noroc

Mesaj completat

Asta este atelierul unde lucrez acum, asa ca numai bine pot face cadrul si construii chopperul

Am in atelier tot ce imi trebuie pt constructia cadrului si nu numai.....

post-66-1257451226_thumb.jpg

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut masa pt construirea cadrului, este terminata in proportie de 90 la suta ....

post-66-1258491477_thumb.jpgpost-66-1258491401_thumb.jpg

 

Citeva poze de pe drumul pe care ma duc la atelierul unde lucrez ....fac cam 30 si ceva km dus intors, din care vreo 12 km pe marginea marii si restul vedeti in poze

post-66-1258491825_thumb.jpgpost-66-1258491899_thumb.jpgpost-66-1258491980_thumb.jpg

 

Azi dupa programul de lucru, am fabricat cele doua placi de fier ce le vedeti in poze,

 

1.placa de fier o bucata de 200mm pe 200mm grosime 8mm a costat 2,50 euro eftin ca praga....

2.materialul pt cadru, o teava de 32mm in perete de 3,5mm si lungime 6000mm

3. materialul pt masa de cadre ,tub patrat de fier de 50mm pe 50mm, grosime in carne de 4mm si lungime 6000mm

 

cele doua tevi au costat 37 euro ..eftin ca praga si astea...

 

mai ramine sa cumpar o bucata teava pentru cadru , back bone (bara dedesupt de rezervor)

 

/index.php?showtopic=17640

post-66-1258405708_thumb.jpg

post-66-1258405822_thumb.jpg

post-66-1258405902_thumb.jpg

post-66-1258406509_thumb.jpg

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dorim spor la treaba si asteptam cu nerabdare proiectele finalizate cu brio!

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioi colegu ca ma imbolnavesti!

aveam okazia sa iau o suzuka katana 4 cilindri racit aer, cardan(my favorite) da nu-s bani.... deja ma visam facind cadru

toate la rindul lor!

tie iarasi spor!

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneam mai sus in unul din posturile mele ca cercul care il am pt cauciucul de 230 trebe chopperit(ingustat) ca este prea lat are 9 inch si trebe sa fie 7 inch, lam dus la un strungar si domnul strungar cum nu la prins bine in bacurile strugului, mia distrus cercul...

Vorbind omeneste cu el mia dat banii pe cerc . Am cautat pe ebay si am gasit unul in state exact ce imi trebuie, cu latimea de 7 inch ....a costat 126 euro cu tot cu trimis, nou nout...in custom chrome europa costa 277 euro.

Am luat si o roata de 21 completa , cauciuc disc tot, este de pe un harley an 2007 roata este practic noua, guma are inca mustatile pe ea, si asta am luato super eftin cu tot cu transport 240 euro, in spania ma costa undeva peste 500 euro roata asta....

AZI a ajuns cercul si roata :bow: , tre sa ajunga si butucul pt cerc tot zilele astea

 

Aici ceva poze

 

post-66-1258717834_thumb.jpgpost-66-1258717991_thumb.jpgpost-66-1258718063_thumb.jpgpost-66-1258718114_thumb.jpg

 

Asa incet incet am tot ca sa ma pot apuca de lucru la cadru, rotiile fiind doua piese foarte importante pt a putea face toate masuratorile pt inclinatia la furca, garda cadrului de la sol si alte dimensiuni necesare pt construirea cadrului...

 

Am zis ca va tin la curent cu tot ce pot si asa am sa sii fac

 

salutare :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum furca springer ce am cumparato in ebay este cu 12 inch mai lunga ca una originala , nus multumit de lungimea ei, si o lungesc cu inca 25 cm...

 

Daca tot chopperesc asa sa fie tot chop chop :D

 

Azi am traforato :crack: :(

 

post-66-1259613302_thumb.jpgpost-66-1259613370_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum furca springer ce am cumparato in ebay este cu 12 inch mai lunga ca una originala , nus multumit de lungimea ei, si o lungesc cu inca 25 cm...

 

Daca tot chopperesc asa sa fie tot chop chop :D

 

Azi am traforato :crack: :(

 

post-66-1259613302_thumb.jpgpost-66-1259613370_thumb.jpg

 

 

de cat o faci?? ma refer la lugimea totala. Nu de alta da intr-o luna bag lepra in atelier si ma gandeam la o furca de 1.5 M ..........ceva bazat pe swedish style :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum furca springer ce am cumparato in ebay este cu 12 inch mai lunga ca una originala , nus multumit de lungimea ei, si o lungesc cu inca 25 cm...

 

Daca tot chopperesc asa sa fie tot chop chop :D

 

Azi am traforato :crack: :(

 

post-66-1259613302_thumb.jpgpost-66-1259613370_thumb.jpg

nu risti prea mult taind din furca tumna in zona aceea?

cum vei face imbinarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu risti prea mult taind din furca tumna in zona aceea?

cum vei face imbinarea?

 

Ma tot timpul pui intrebari care sincer nu mi le astept de la tine, se poate taia furca(springer) unde vrei tu, numai sa stii cum sa sudezi...se va face un sanfren si va fii o sudura de cam 20mm grosime ... ai rabdare may omule pun poze de la tot ce fac.....

 

salut

Mesaj completat

de cat o faci?? ma refer la lugimea totala. Nu de alta da intr-o luna bag lepra in atelier si ma gandeam la o furca de 1.5 M ..........ceva bazat pe swedish style :crack:

nu stiu exact de cit va fii, pina nu termin cadrul, dar la un springer o pot face si de 2000 mm , acum stiu stilul sugarbear ce ajuta la manevrabilitatea chopperului cu furca lunga springer... http://www.sugarbearchoppers.com

 

salut

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot timpul pui intrebari care sincer nu mi le astept de la tine, se poate taia furca(springer) unde vrei tu, numai sa stii cum sa sudezi...se va face un sanfren si va fii o sudura de cam 20mm grosime ... ai rabdare may omule pun poze de la tot ce fac.....

 

salut

Mesaj completat

 

nu stiu exact de cit va fii, pina nu termin cadrul, dar la un springer o pot face si de 2000 mm , acum stiu stilul sugarbear ce ajuta la manevrabilitatea chopperului cu furca lunga springer... http://www.sugarbearchoppers.com

 

salut

am rabdare! nu rabdarea-i vorba!

sti bine ca asa-s io "analist", analizez si microfisura din sudura, siguranta inainte de toate.

e vorba aceea: "cei taiat e bun taiat!"

e drept ca samfrenat ajuta mult(nu m-am gindit la asta).

o idee...

pe interior pe partea care e dreapta sa frezezi vre-o 2mm-3mm de-a lungul bratului atit pe materialul ce vine adaugat cit si pe materialul original al furci, sa treci cam 5cm de fiecare parte a capetelor, si pui o platbanda de 2-3 mm la latimea bratului, astfel incat platbanda sa culce in locul unde s-a frezat si sudura apoi pe margine de jur imprejur, e oleaca de lucru si tre o mana de meserias da ar fi o treba buna.... zic eu!

asa va rezista bine atit la forte de torsiune, cit si de forfecare....axiale.....

din ce-am citit atunci cind mi-am facut springeru din "handbook-ul chopperistului" acolo spunea ca toate fortele ce interactioneaza in furca se produc in bratul fix al furci, am vazut si citeva exemple de rupturi, in imagini.

nu pun intrebari doar ca sa te irit (si stiu c-o fac), io vreau ca tu sa ai siguranta de maine :crack: atita tot!

spor!

 

 

 

Mesaj completat

http://www.sugarbearchoppers.com/images/litebike.jpg

Mesaj completat

asta-mi place tare mult!

http://www.sugarbearchoppers.com/images/chuck.jpg

Mesaj completat

http://www.sugarbearchoppers.com/images/bobberno2.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nuti bate capul ca si eu stiu ce inseamna siguranta, dar ce zici tu nu am so fac nici in ruptul capului , chiar si cei mai mari construcructori din lume taie un springer fac sanfren si sudeaza ..... asa ca eu am incredere in ce eu fac....las ca daca se rupe ceva... nui bai, asta este VIATAI DURA

CHOPIN ITS NOT EASY, BUT IS NECESARY

 

salutare si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nuti bate capul ca si eu stiu ce inseamna siguranta, dar ce zici tu nu am so fac nici in ruptul capului , chiar si cei mai mari construcructori din lume taie un springer fac sanfren si sudeaza ..... asa ca eu am incredere in ce eu fac....las ca daca se rupe ceva... nui bai, asta este VIATAI DURA

CHOPIN ITS NOT EASY, BUT IS NECESARY

 

salutare si numai bine

 

 

Da' tu ce te agiti aici, ca sifonu', cu ciuparu' tau? Vezi ca s-ar putea sa-mi ajunga si-ti sar la beregata!

 

:finger: LA MULTI ANI, CIUPARISTULE! :kali:

 

 

Sa bei deseara, din partea mea, o cerveza si-ti trimit banii prin Western Union maine! Sa nu zici ca nu ti-am facut cinste...

 

:)

Editat de Go-Getter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! :)

 

Vai ce trece timpul! Prin iunie, mi-a expirat permisul .. Acum zece ani ai fost instructor in TM, imi aduc aminte ca mi-ai dat minsk-ul acela negru inainte de examen sa fac cateva ture pe poligon.. :finger:

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti, mestere! si sa mesteresti la choppere in continuare, tot asa :)

 

La multi ani! (sorry! de intarziere, ieri n-am avut net la nemtii astia..., futhu-i!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este roata spate. poze de cind am inceput sa o spitez...si cum arata cu guma cu tot

Nu ma grabesc, totul la rindul lor asa incet incet, va iesii exact cea ce imi place mie....

 

Va salut pina la urmatoarele noutati...

post-66-1260628509_thumb.jpg

post-66-1260628606_thumb.jpg

post-66-1260628665_thumb.jpg

post-66-1260628731_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

guma este un avon roadrunner 230/60-15 ...si cercul e de 7 inch ....cercul e un pic mai ingust decit cercul ce se foloseste normal la aceasta guma, cu cercul de 7 inch arata roata ca un DONUT :laugh: si live e chiar superba guma cu cercul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...