Sari la conținut

HARLEY Sportster 883cc... Robychopper


robychopper
 Share

Postări Recomandate

Ceau Roby si La multi ani!

Ce dreaq ai facut? ai stricat motoru'!!!!!!!! :)

Bafta la chopperit ! Vad ca nu te lasi de old school :love:

Iti doresc multa rabdare si nervi sa rezolvi cele 135.457 de mici rahaturi ce vor sta intre tine si finish in timpul constructiei.

Daca pot sa te ajut cu ceva sfaturi la partea tehnica... Just ask!

Romi.

 

la multi ani romi, partea tehnica e ok , problema grava va fii la electrica, vreau sa fac o instalatie simpla chopper, da ma descurc eu am gasit ceva schite pe net...nu prea le am eu cu cablurile da cu schite si un pic de documentare , va merge

 

numai bine romi

 

Mesaj completat

stau si ma uit la chopperul asta facut de billy lane , cauciucul spate este la fel. linia cadrului , destul de aproape....cu cel pe care il fac eu

 

am poza asta de ani de zile si este chopperul care imi place cel mai mult

post-66-1263679776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 377
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

post-66-1265735665_thumb.jpg

 

Cam asa va fii linia finala, distanta intre axe 230 cm poate un pic mai mult va fii :lol: :lol:

Rezervorul cu 5 cm mai in spate sa nu dea furca in el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
post-66-1265735665_thumb.jpg

 

Cam asa va fii linia finala, distanta intre axe 230 cm poate un pic mai mult va fii :laugh: :angry:

Rezervorul cu 5 cm mai in spate sa nu dea furca in el....

si uite cum poate arata o furca care era putin indoita la achizitie, felicitari musiu, ca la tata bear! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foarte tare! Roby... mi-l dai si mie o tura? (cand e gata) :laugh:

 

well, eu asta as vrea sa vad si aici la noi. se poate? ...sau tre'sa merg pana in sudul Spaniei? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heheee chiar acum ma sunat sudorul din germania , vine in spania lunea ce vine. Incepe distractia de saptamina urmatoare :angry: :laugh:

 

Sudorul e biker si el, are 45 de ani experienta in sudura, asa ca a meritat sa astept....

 

 

post-66-1265738394_thumb.jpgpost-66-1265739617_thumb.jpg

 

Uitinduma la prima poza am observat ca se vede sub rezervor o bucata din teava. Nu imi place, am sa decupez teava in asa fel incit daca te uiti din lateral la motor sa se vada doar rezervorul nu si teava...

 

Voi ce parere aveti ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu sun prosteste, dar cu ce ai sa umplii golul de sub rezervor?

Sau bagi partea electrica pe acolo?

Lumineaza-ma ca nu-s asa de instruit :angry: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sal umplu cu nimic, tu nu ai mai vazut choppere in stilul asta????

Uite aici citeva exemple,cauta pe net si vei vedea mai multe

post-66-1265749000_thumb.jpgpost-66-1265749123_thumb.jpg

post-66-1265755635_thumb.jpgpost-66-1265755693_thumb.jpg

post-66-1265755745_thumb.jpgpost-66-1265755767_thumb.jpg

post-66-1265755815_thumb.jpg

 

Pacat ca a trebuit sa te luminez acum in 2010 cind choppere de genul acesta se faceau si in anii 70 :angry:

 

Si daca intri pe acest link vei vedea ca si in anii 30 se facea ceva foarte asemanator in tasmania australia primul chopper motorcycle

/index.php?...ria+chopperelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca sunt old school, imi plac ca majoritatea sunt pe spite, iar mie personal cele cu gentile turnate ma dezgusta! Oricum foarte frumoase :laugh: , chiar am citit link-ul! Multumesc ca mi-ai deschis orizontul si scuze de off-topic!

Sunt nerabdator sa vad ce iasa din al tau!

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10.02.2010

Am facut partea spate a cadrului si am unit tevile din fata cu gitul cadrului...totul este numai punctat ca sa studiez una alta, sa pot misca tevile in caz de nevoie...

 

post-66-1265829843_thumb.jpgpost-66-1265829922_thumb.jpgpost-66-1265830049_thumb.jpg

post-66-1265830118_thumb.jpgpost-66-1265830282_thumb.jpgpost-66-1265830369_thumb.jpg

 

11.02.2010

 

Am pus roata sa vad cum arata ....

Tot ma gindeam sa folosesc o sea de ij sau sa no folosesc, acum dupa ce am puso si am studiat cum arata, clar o voi folosii.

Credeam ca va depasii latimea cadrului din spate dar sa nimerit sa fie la fix :angry: ....si chiar imi place mult cum se potriveste..

 

post-66-1265899046_thumb.jpgpost-66-1265899112_thumb.jpgpost-66-1265899154_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata incredibil de bine. Bafta maxima in continuare,motorul donator si-a facut datoria cu prisosinta (banuiesc ca ai folosit sportster-ul)

 

Si un pic offtopic...De Cata mai stie cineva ,ceva?

 

hhaaa donatorul a fost sportyul meu :angry: , dar acum si motorul il voi chopperii....miam luat tije inpingatoare de valve rigide dela S&S , kit complet de garnituri si pistoane de 1200 - 9.1... voi schimba toti rulmentii din motor...pracatic il readuc la viata e fabricatie 91 si nu a fost deschis nici o data...poate ma bag sa modific si alte chestii in el....depinde si de buget :laugh:

 

off topic .De cata nu stiu nimic de exact un an de zile......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* si mie imi place cum vine saua. poate o imbraci in piele(?)

 

bey, vad ca n-ai stare, tu cand mai dormi? ...presupun ca si lucrezi (servici) cu program. ce bine macar ca stai la caldura! bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* si mie imi place cum vine saua. poate o imbraci in piele(?)

 

bey, vad ca n-ai stare, tu cand mai dormi? ...presupun ca si lucrezi (servici) cu program. ce bine macar ca stai la caldura! bafta!

Nu am mai lucrat de prin 15 ianuarie , am avut un mic concediu, incep sa lucru de saptamina ce vine, dar oricum voi lucra in acelasi atelier unde e motorul :laugh:

Pai seaua va fii o opera a domnului blackrider ...si tre sa vorbesc cu el ca vreau so fac RED & WHITE :angry:

Aaaa si apropo de sea , am tot cautat pe net si am gasit doua amortizoare de poket bike si au lungimea de 10 cm intre centrul gaurilor de prindere...super ok..asa voi avea o suspensie buna la sea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hhaaa donatorul a fost sportyul meu :angry: , dar acum si motorul il voi chopperii....miam luat tije inpingatoare de valve rigide dela S&S , kit complet de garnituri si pistoane de 1200 - 9.1... voi schimba toti rulmentii din motor...pracatic il readuc la viata e fabricatie 91 si nu a fost deschis nici o data...poate ma bag sa modific si alte chestii in el....depinde si de buget :laugh:

 

off topic .De cata nu stiu nimic de exact un an de zile......

 

Cum o sa stea la capitolul manevrabilitate? Din cele cateva poze pe care le-am vazut ai un drum superb pe langa mare dar cam virajat. Nu e un pic prea larg unghiul furcii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai lucrat de prin 15 ianuarie , am avut un mic concediu, incep sa lucru de saptamina ce vine, dar oricum voi lucra in acelasi atelier unde e motorul :hurt:

Pai seaua va fii o opera a domnului blackrider ...si tre sa vorbesc cu el ca vreau so fac RED & WHITE :laugh:

Aaaa si apropo de sea , am tot cautat pe net si am gasit doua amortizoare de poket bike si au lungimea de 10 cm intre centrul gaurilor de prindere...super ok..asa voi avea o suspensie buna la sea....

 

 

Tovarasu' mecanic sef Roby, de la CAP Glimboca, mindreatza de ciupar ce ciuparesti tu, p-acolo. Hehehe!

 

Vad ca nu te-ai "dezinfectat" de springare. Nu-i bai...

 

Numa o faza: "baclavalele" (cine stie... stie) ce-s cata cam scurte. Mai lungi, man, mai lungi... minim 120-130cm. Alta linie, alta ciorba...

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum o sa stea la capitolul manevrabilitate? Din cele cateva poze pe care le-am vazut ai un drum superb pe langa mare dar cam virajat. Nu e un pic prea larg unghiul furcii?

Va fii perfect , chestiile ce le vezi jos la furca asa in forma de iatagane sunt special facute pt manevrarea mai usorara a hopperului, voi avea rake&trail la zero uitate pe linkul asta http://www.sugarbearchoppers.com si vei intelege sistemul

Mesaj completat

Numa o faza: "baclavalele" (cine stie... stie) ce-s cata cam scurte. Mai lungi, man, mai lungi... minim 120-130cm. Alta linie, alta ciorba...

 

Salut...ce pot sati zic , la dimensiunile ce au acum sunt mai mari de cit zici tu am rake&trail zero asa ca sunt perfecte, daca aveam trailul pozitiv sau negativ le faceam eu altfel ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fii perfect , chestiile ce le vezi jos la furca asa in forma de iatagane sunt special facute pt manevrarea mai usorara a hopperului, voi avea rake&trail la zero uitate pe linkul asta http://www.sugarbearchoppers.com si vei intelege sistemul

Mesaj completat

 

 

Salut...ce pot sati zic , la dimensiunile ce au acum sunt mai mari de cit zici tu am rake&trail zero asa ca sunt perfecte, daca aveam trailul pozitiv sau negativ le faceam eu altfel ....

 

* bey, "altfel" o sa fie oricum, ca-i chopperul facut de tlne, nu il face fabrica :laugh:

deci, unicat :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...