Sari la conținut

butoias lichid frana cbr


Postări Recomandate

Se poate monta cumva butoias lichid frana fata(rizoma ct027/025)pe o Honda cbr 600 rr din 2005?Am inteles ca butoiasul original e cu tot cu pompa integrat(nu stiu daca ma exprim bine).Multumesc.O seara buna!

Mesaj completat

Se poate monta cumva butoias lichid frana fata(rizoma ct027/025)pe o Honda cbr 600 rr din 2005?Am inteles ca butoiasul original e cu tot cu pompa integrat(nu stiu daca ma exprim bine).Multumesc.O seara buna!

Asa arata al meu

post-50868-1298498321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate monta cumva butoias lichid frana fata(rizoma ct027/025)pe o Honda cbr 600 rr din 2005?Am inteles ca butoiasul original e cu tot cu pompa integrat(nu stiu daca ma exprim bine).Multumesc.O seara buna!

Mesaj completat

 

Asa arata al meu

clar nu ai cum , trebuie o pompa care avea butoias ,ca sa pui alt butoias rizoma ,e cum ai vrea sa schimbi becul la o lampa care nu are bec si merge cu petrol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

una noua? o groaza de bani! iti trebuie una cu rezervor separat ("butoias"). un exemplu ar fi brembo dar mai sunt si altele. trebuie sa ii faci si suport pentru butoias, dupa aia sa gasesti unde sa prinzi suportul...

 

http://www.biketorqueracing.co.uk/brakes_b..._cylinders.aspx ca idee de preturi dar gasessti si simple. sfatul meu este daca tii neaparat sa cauti la dezmembrari ceva de pe aprilia sau ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
foarte bine ,ar fi culmea sa schimbi o pompa de frana doar de dragul unui" butoias" rizoma

 

Tocmai asta voiam sa intreb, care treaba cu butoiasul Rizoma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Care mie personal nu imi place deloc ca aspect.

 

 

Tocmai asta voiam sa intreb, care treaba cu butoiasul Rizoma?

 

 

chestie de gusturi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu e o prostie neaparat. daca schimbi pompa (cel mai probabil) ai si frana mai buna. mai ales daca treci de la rezervor incorporat la rezervor extern! dar asta nu datorita faptului ca rezervorul face diferenta! ci datorita faptului ca pompele mai bune folosesc rezervor separat! chiar si pentru strada cateodata! vrei sa stii si de ce? sau nu poti gandi doar pentru tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
nu e o prostie neaparat. daca schimbi pompa (cel mai probabil) ai si frana mai buna. mai ales daca treci de la rezervor incorporat la rezervor extern! dar asta nu datorita faptului ca rezervorul face diferenta! ci datorita faptului ca pompele mai bune folosesc rezervor separat! chiar si pentru strada cateodata! vrei sa stii si de ce? sau nu poti gandi doar pentru tine?

 

O alta pompa nu poate imbunatati frana decat in cazul in care pompa standard ar fi subdimensionata, ceea ce mi se pare putin probabil. Daca vrei sa umbli la frane incepi mai intai "de sub pompa", furtune de frana, etriere si discuri mai mari, placute de frana mai performante.

 

PS: Poti sa-mi spui cum un butoias Rizoma cu rol decorativ poate imbunatati sistemul de franare? Ca vad ca te pricepi... nevoie mare.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ales daca treci de la rezervor incorporat la rezervor extern! dar asta nu datorita faptului ca rezervorul face diferenta! ci datorita faptului ca pompele mai bune folosesc rezervor separat! chiar si pentru strada cateodata! vrei sa stii si de ce? sau nu poti gandi doar pentru tine?

Eu unul nu stiu si doresc sa aflu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbi rezervorul de lichid si pompa dar trebuiesc scimbate si furtunele de frana, altfel schimbarea are sa fie doar de design.

Editat de ovidius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca cel mai cul e sa tii lichidu de frana in gura si tii un furtunas atarnat pana la pompa.

Plm, pompa lucreaza la fel, fie ca rezervorul e built_in sau la 7km de ea, cu conditia sa fie mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate vad ca nu faceti altceva decit sa va razboiti distructiv, nu iese nimic constructiv.

Am un coleg cu 600RR 2006, el a schimbat intii furtunele de frina, nu s-a intimplat mai nimic DEOSEBIT. Pompa stock e prea ON OFF, e greu de dozat, mai ales pe curbe. Si-a luat un Brembo si a rez problema. Putea s-o rezolve la 50-80euro achizitionind o pompa stock de CBR 600RR 2007 care e mult mai dozabila.

Vorbind de prioritati: Intradevar, discurile marite fac frina mai puternica. Insa, sint scumpe, la modelele de moto fara etrieri radiali nu se pot mari discurile. Solutia cea mai la indemina e sa schimbati pompa. Am avut un R1 2000 care cu pompa stock trebuie sa ai multa fortza in degete s-o opresti la 250/h. Cu pompa stock de K7/1000 pe care am luat-o sub 100euro motocicleta frina incredibil de puternic, si mult mai mult control asupra fortei de apasare a levierului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Din pacate vad ca nu faceti altceva decit sa va razboiti distructiv, nu iese nimic constructiv.

 

Hai bre ca nu e razboiala, incercam si noi sa ne radem ca ne-am plictisit de atata iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bre ca nu e razboiala, incercam si noi sa ne radem ca ne-am plictisit de atata iarna.

Cica vine primavara. Hai sa-l ajutam cu sfaturi. Parerea mea este ca ar fi mai bine s-o lase asa cum a facut-o japonezu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...